SquirrelMail 1.4.18 - en to da translation catalogue (1098 entries)

en: %s New Message
da: %s ny besked

en: %s New Messages
da: %s nye beskeder

en: %s dictionary
da: %s ordbog

en: %s is not found.
da: %s er ikke fundet

en: %s should be writable by user %s
da: %s skal kunne opdateres af brugeren %s

en: %s to %s
da: %s til %s

en: %s wrote:
da: %s skrev:

en: (discards changes made on this form so far)
da: (drop ændringer lavet her indtil nu)

en: (no subject)
da: (intet emne)

en: (none)
da: (ingen)

en: 1 hr.
da: 1 t.

en: 1.5 hr.
da: 1,5 t.

en: 12-hour clock
da: 12-timers ur

en: 2 hr.
da: 2 t.

en: 2.5 hr.
da: 2,5 t.

en: 24-hour clock
da: 24-timers ur

en: 3 hr.
da: 3 t.

en: 3.5 hr.
da: 3,5 t.

en: 4 hr.
da: 4 t.

en: 5 hr.
da: 5 t.

en: 6 hr.
da: 6 t.

en: A
da: B

en: A password transition is needed
da: En ændring af password er nødvendig

en: ADD
da: TILFØJ

en: ATTENTION:
da: OBS:

en: AUTHOR Wrote
da: FORFATTER skrev

en: About SpamCop
da: Om SpamCop

en: Add
da: Tilføj

en: Add International Dictionaries
da: Tilføj international ordbog

en: Add Server
da: Tilføj server

en: Add a New Identity
da: Tilføj ny identitet

en: Add address
da: Tilføj adresse

en: Add this word to your personal dictionary
da: Tilføj dette ord til din personlige ordbog

en: Add to %s
da: Føj til %s

en: Add to Dic
da: Tilføj ordbog

en: Add to address book
da: Tilføj til adressebogen

en: Add to:
da: Føj til:

en: Additional info
da: Andre informationer

en: Address
da: Adresse

en: Address Book
da: Adressebog

en: Address Book Display Format
da: Adressebog formatteringsindstilling

en: Address Book Search
da: Søg i adressebog

en: Address Books
da: Adressebøger

en: Address book DSN
da: DSN for adressebog

en: Address book entry is too big
da: Adressebogsoplysninger for omfangsrige

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
da: Adressekartotek er beskadiget. Krævede felter er mangler.

en: Address book is read-only
da: Adressebogen er skrivebeskyttet

en: Address book table
da: Adressebogstabel

en: Addresses
da: Adresser

en: Advanced Identities
da: Avancerede identiteter

en: After message body
da: Under beskeden

en: Alias:
da: Kaldenavn:

en: All
da: Alle

en: All Folders
da: I alle mapper

en: All address books
da: Alle adressebøger

en: All done!
da: Færdig!

en: All messages
da: Alle beskeder

en: Allow editing of full name
da: Tillad redigering af det fulde navn

en: Allow editing of identities
da: Tillad redigering af identiteter

en: Allow listing of global address book
da: Tillad listing af den globale adressebog

en: Allow server charset search
da: Tillad server tegnsæt søgning

en: Allow use of priority
da: Tillad brug af prioritet

en: Allow writing into global address book
da: Tillad ændringer i den globale adressebog

en: Allow writing into global address book file
da: Tillad ændringer i den globale adressebogs fil

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
da: Endvidere vil brugen af TLS muligvis tillade SquirrelMail at logge ind.

en: Alternate Identity %d
da: Alternativ identitet %d

en: Always
da: Altid

en: Always Show Full Date
da: Vis altid fuld dato

en: American date and time
da: Amerikansk dato og klokkeslæt

en: Arabic
da: Arabisk

en: Are you sure you want to delete %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette %s?

en: Attach:
da: Vedhæft:

en: Attachments
da: Vedhæftede filer

en: Attachments:
da: Vedhæftede filer:

en: Authentication failed
da: Authentificering fejlede

en: Authentication mechanism is too weak
da: For svag autentifikationsmekanisme

en: Authentication required
da: Authentificering påkrævet

en: Auto Create Special Folders
da: Opret specialmapper automatisk

en: Auto Expunge
da: Automatisk oprydning

en: Auto Refresh Folder List
da: Opdatér automatisk mappelisten

en: Auto delete folders
da: Slet mapper automatisk

en: Autodetect
da: Autodetektér

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
da: Tilbage til stavekontrolindstillingerne

en: Bad request: %s
da: Ugyldig forespørgsel: %s

en: Bad sequence of commands
da: Forkert kommando sekvens

en: Base Sent Folder
da: Basis Sendt-mappe

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
da: Her kan du vælge en bestemt baggrundsfarve til bestemte typer e-mails, så de træder ud fra mængden. Dette hjælper med til let at overskue hvem en mail kommer fra, særligt ved maillister.

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
da: Fordi PHP fil upload er slået fra, kan du ikke vedhæfte filer til denne besked. Kontakt din systemadministrator for detaljer.

en: Before headers
da: Over adressefelterne

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
da: Før du sender din fejlrapport, skal du sørge for at kontrollere denne tjekliste for eventuelle almindeligt forekommende problemer.

en: Before you sign up, be warned
da: Før du tilmelder dig skal du være opmærksom på

en: Between headers and message body
da: Mellem adressefelterne og selve beskeden

en: Binc IMAP server
da: Binc IMAP-server

en: Body
da: Besked

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
da: Kunne ikke hente beskedens tekst. Årsagen er formodentlig at beskeden ikke er formatteret korrekt.

en: Bodystructure
da: Mailstruktur

en: Brazilian Portuguese
da: Brasiliansk portugisisk

en: Bug
da: Fejl

en: Bug Reports
da: Fejlrapporter

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: By default, move to sent
da: Flyt til sendt som standard

en: By default, move to trash
da: Flyt til skraldespanden som standard

en: By default, save as draft
da: Gem som kladde som standard

en: By the SquirrelMail Project Team
da: Af SquirrelMail-udviklingsholdet

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
da: REKLAME - Dial-up brugere filtreres ofte fra, da de burde bruge deres udbyderes mailservere til at afsende mail. Spammere bruger typisk en dial-up forbindelse til at sende spam direkte.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
da: KOMMERCIEL - RBL+ Blackhole poster.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
da: KOMMERCIEL - RBL+ Dial-up poster.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
da: KOMMERCIEL - RBL+ OpenRelay poster.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
da: REKLAME - Servere der er konfigureret (eller fejlkonfigureret) til at tillade trediepart at afsende spam via systemet, vil blive stoppet af denne. Også et godt valg.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
da: KOMMERCIEL - Denne serverliste indeholder verificerede spamsendere. Det er derfor en meget sikker liste at skanne spam fra.

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't execute command '%s'.
da: Kan ikke udføre kommandoen '%s'.

en: Can't open SMTP stream.
da: Kan ikke åbne SMTP stream.

en: Cancel
da: Fortryd

en: Cancel / Done
da: Fortryd / Afslut

en: Cellular Phone
da: Mobiltelefon

en: Change
da: Erstat

en: Change ALL occurances of this word
da: Erstat alle forekomster af dette ord

en: Change All
da: Erstat alle

en: Change Settings
da: Gem indstillingerne

en: Change crypto settings
da: Skift krypteringsindstillinger

en: Change this word
da: Erstat dette ord

en: Change title on supported browsers
da: Skift titel på understøttede browsere

en: Change to:
da: Erstat med:

en: Check Spelling
da: Kør stavekontrol

en: Check all boxes, not just INBOX
da: Kontrollér alle mapper, ikke kun indbakken

en: Check mail at folder refresh
da: Hent mail ved mappeopdatering

en: Check mail at login
da: Hent mail ved login

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
da: Kontroller om din fejl allerede er opført i %s fejllisten %s på SourceForge. Hvis den er, så er vi allerede bekendt med problemet og forsøger at løse det.

en: Checkbox
da: Afkrydsningsboks

en: Chinese, Simplified
da: Kinesisk, forenklet

en: Chinese, Traditional
da: Kinesisk, traditionelt

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
da: Vælg &quot;no&quot; for SMTP

en: Click here to change the sorting of the address list
da: Klik her for at ændre sortering af adresseliste

en: Click here to go back
da: Klik her for at gå tilbage

en: Click here to log back in.
da: Klik her for at logge ind igen.

en: Click here to return to %s
da: Klik her for at gå tilbage til %s

en: Close
da: Luk

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close and Cancel
da: Afbryde og lukke

en: Close and Commit
da: Gem og luk

en: Close this Window
da: Luk dette vindue

en: Closing POP
da: Lukker POP

en: Color
da: Farve

en: Command failed
da: Kommando fejlede

en: Command not implemented
da: Kommando ikke implementeret

en: Command parameter not implemented
da: Kommando parameter ikke implementeret

en: Command:
da: Kommando:

en: Compose
da: Skriv ny

en: Compose Messages in New Window
da: Skriv meddelelser i et nyt vindue

en: Compose to selected
da: Skriv til de(n) valgte

en: Config File Version
da: Konfigurationfilens version

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
da: Konfigurationsfilen kan ikke åbnes. Vær venlig at kontrollere config.php.

en: Configuration Administrator
da: Konfigurationsadministrator

en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

en: Confirm Deletion of a Server
da: Bekræft sletning af server

en: Confirm delete of selected server?
da: Bekræft sletning af valgte server?

en: Contact Listowner
da: Kontakt liste-ejeren

en: Contains:
da: Indeholder:

en: Content-Type
da: Indholds-type

en: Could not create hashed directory structure!
da: Kunne ikke oprette mappestruktur!

en: Could not create initial preference file!
da: Kunne ikke oprette filen med standardindstillingerne!

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
da: Kunne ikke inkludere de krævede PEAR database funktioner til databasen.

en: Could not lock datafile
da: Kunne ikke låse filen

en: Could not move/copy file. File not attached
da: Kunne ikke flytte/kopiere filen. Filen er ikke vedhæftet

en: Could not open temporary file '%s'.
da: Kunne ikke åbne den midlertidige fil '%s'.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
da: Kunne ikke køre stavekontrol kommando (%s).

en: Could not write calendar file %s
da: Kunne ikke gemme kalenderfilen %s

en: Count only messages that are RECENT
da: Kontrollér kun nye beskeder

en: Courier IMAP server
da: Courier IMAP-server

en: Create
da: Opret

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Created folder successfully.
da: Mappen er oprettet.

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Current File:
da: Aktuel fil:

en: Current Folder
da: Aktuel mappe

en: Current Search
da: Aktuel søgning

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
da: I øjeblikket er hurtig rapportering bare vidresendelse af anmodningen til grundig rapportering. Ligeledes fremgår det, at det kun er for medlemmer (ikke-gratis). Forhåbentlig vil dette vil ændre sig snart.

en: Cursor Position when Replying
da: Markørposition ved besvarelse

en: Custom SMTP AUTH password
da: Særligt SMTP Auth kodeord

en: Custom SMTP AUTH username
da: Særligt SMTP Auth brugernavn

en: Custom Stylesheet
da: Brugerdefineret stylesheet

en: Cyrus IMAP server
da: Cyrus IMAP-server

en: Czech
da: Tjekkisk

en: D, F j, Y g:i a
da: l, j/n Y, h:i

en: D, g:i a
da: l, h:i

en: DEL
da: SLET

en: Danish
da: Dansk

en: Dark Blue
da: Mørk blå

en: Dark Cyan
da: Mørk blågrøn

en: Dark Gray
da: Mørk grå

en: Dark Green
da: Mørk grøn

en: Dark Magenta
da: Mørk magenta

en: Dark Yellow
da: Mørk gul

en: Data Directory
da: Datamappe

en: Database error: %s
da: Databasefejl: %s

en: Date
da: Dato

en: Date:
da: Dato:

en: Day View
da: Vis dag

en: Decrypt my dictionary with my old password:
da: Dekryptér min ordbog med min gamle adgangskode:

en: Default
da: Standard

en: Default Charset
da: Standard tegnsæt

en: Default Folder Prefix
da: Standard mappepræfix

en: Default Identity
da: Standard identitet

en: Default Javascript Addressbook
da: Standard Javascript adressebog

en: Default Language
da: Standardsprog

en: Default Left Size
da: Standardstørrelse på mappepanel

en: Default Sub. of INBOX
da: Standard undermappe af indbakke

en: Default Unseen Notify
da: Gør opmærksom på ulæste beskeder

en: Default Unseen Type
da: Standard for ulæste beskeder

en: Default preference file not found or not readable!
da: Kunne ikke finde eller læse filen med standardindstillinger!

en: Default theme
da: Standard tema

en: Delete
da: Slet

en: Delete &amp; Next
da: Slet &amp; næste

en: Delete &amp; Prev
da: Slet &amp; forrige

en: Delete Folder
da: Slet mappe

en: Delete Selected
da: Slet de(n) valgte

en: Delete checked words
da: Slet markerede ord

en: Delete failed:
da: Slet fejlede:

en: Delete my dictionary and start a new one
da: Slet min ordbog og opret en ny

en: Delete selected
da: Slet de(n) valgte

en: Delete selected attachments
da: Slet de(n) valgte vedhæftede filer

en: Delete spam when reported:
da: Slet spam når den rapporteres:

en: Delete/Move/Next Buttons:
da: Slet/Flyt/Næste knapper:

en: Deleted folder successfully.
da: Mappen er slettet.

en: Deleting messages from server...
da: Sletter post på serveren...

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
da: Slet følgende poster fra %s ordbog:

en: Delimited:
da: Afgrænset:

en: Delivery error report
da: Fejlrapport for aflevering

en: Dictionary Erased
da: Ordbog slettet

en: Dictionary re-encrypted
da: Ordbog krypteret

en: Disable it
da: Deaktiver den

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display Attached Images with Message
da: Vis vedhæftede billeder i beskeden

en: Display Preferences
da: Formateringsindstillinger

en: Display at bottom
da: Vis nederst

en: Display at top
da: Vis øverst

en: Do not use Drafts
da: Brug ikke kladder

en: Do not use Sent
da: Gem ikke sendt post

en: Do not use Trash
da: Brug ikke papirkurven

en: Do you really want to change this event from:
da: Er du sikker på, at du vil ændre denne hændelse fra:

en: Do you really want to delete this event?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne hændelse?

en: Done
da: Færdig

en: Dovecot IMAP server
da: Dovecot IMAP-server

en: Down
da: Ned

en: Download
da: Hent

en: Download this as a file
da: Download som en fil

en: Draft Email Saved
da: Kladde gemt

en: Draft Folder
da: Kladder

en: Dutch
da: Hollandsk

en: E-Mail Address
da: E-mailadresse

en: E-mail Address
da: E-mailadresse

en: E-mail address
da: E-mailadresse

en: E-mail address is missing
da: E-mailadressen mangler

en: EDIT
da: RET

en: ERROR
da: FEJL

en: ERROR: Bad or malformed request.
da: FEJL: Ugyldig forespørgsel.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
da: FEJL: Forbindelsen til IMAP serveren tabt.

en: ERROR: Could not append message to
da: FEJL: Kunne ikke tilføje meddelelsen til

en: ERROR: Could not complete request.
da: FEJL : Kunne ikke fuldføre handlingen.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
da: FEJL: Hjælpefilerne er ikke i det rigtige format!

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
da: FEJL: IMAP-serveren afbrød forbindelsen.

en: ERROR: No available IMAP stream.
da: FEJL: Ingen IMAP-strøm tilgængelig.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
da: FEJL: Ukendt IMAP svar.

en: Edit
da: Ret

en: Edit Advanced Identities
da: Redigér avancerede identiteter

en: Edit List Layout Type '%s' Not Found
da: Ret liste visningstype '%s' kunne ikke findes

en: Edit Message as New
da: Ret beskeden som en ny

en: Edit selected
da: Ret den valgte

en: Edit your Personal Dictionary
da: Ret i din personlige ordbog

en: Edit your personal dictionary
da: Ret din personlige ordbog

en: Editing identities is disabled.
da: Rettelse af identiteter er slået fra.

en: Email delivery error
da: Fejlrapport for aflevering

en: Email-based reporting
da: Email-baseret rapportering

en: Empty command string
da: Tom kommandostring

en: Enable /NoSelect folder fix
da: Aktivér /NoSelect mappe fix

en: Enable Alternating Row Colors
da: Variér baggrundsfarven på hveranden række

en: Enable Collapsable Folders
da: Aktivér sammenklappelige mapper

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
da: Gør opmærksom på ulæste beskeder

en: Enable Forward as Attachment
da: Aktivér videresending som vedhæftet fil

en: Enable Mail Delivery Notification
da: Gør opmærksom på ulæste beskeder

en: Enable Mailer Display
da: Aktivér besked display

en: Enable Media Playing
da: Aktivér medieafspiller

en: Enable Page Selector
da: Aktivér opdeling i sider

en: Enable Printer Friendly Clean Display
da: Aktivér printervenlig formatering

en: Enable Thread Sort by References Header
da: Aktivér sortering i tråde

en: Enable Unread Message Notification
da: Gør opmærksom på ulæste beskeder

en: Enable it
da: Aktiver

en: Enable lossy encoding
da: Aktiver unøjagtig konvertering

en: Enable use of delivery receipts
da: Aktivér brug af kvitteringer

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
da: Kryptér eller dekryptér din personlige ordbog

en: Encrypt passwords (informative only)
da: Kryptér adgangskoder (kun til information)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
da: Kryptering er påkrævet for anmodet autentifikationsmetode

en: English
da: Engelsk

en: Entity
da: Entitet

en: Error
da: Fejl

en: Error Appending Message!
da: Fejl under tilføjning af besked!

en: Error Decrypting Dictionary
da: Fejl under dekryptering af ordbogen

en: Error connecting to IMAP server: %s.
da: Kunne ikke få forbindelse til IMAP-serveren: %s.

en: Error creating directory %s.
da: Kunne ikke oprette mappen %s.

en: Error initializing LDAP server %s:
da: Kunne ikke komme i kontakt med LDAP-serveren %s:

en: Error initializing address book database.
da: Kunne ikke komme i kontakt med adressebogsdatabasen.

en: Error initializing global address book.
da: Kunne ikke åbne den globale adressebog.

en: Error opening %s
da: Fejl ved åbning af %s

en: Error opening file %s
da: Kunne ikke åbne filen %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
da: Fejl ved åbning af tidszone konfiguration, kontakt administratoren.

en: Error while writing to pipe.
da: Fejl under skrivning til pipe.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
da: Fejl under skrivning til midlertidig fil '%s'.

en: Error(s) occurred while saving your options
da: Der opstod fejl mens dine indstillnger blev gemt

en: Error:
da: Fejl:

en: Error: Draft folder %s does not exist.
da: Fejl: kladde mappen '%s' eksisterer ikke

en: European date and time
da: Europæisk dato og tid

en: Event Has been added!
da: Hændelsen er tilføjet!

en: Event deleted!
da: Hændelsen er slettet!

en: Event updated!
da: Hændelsen er opdateret!

en: Everywhere
da: Overalt

en: Ex: 63aa7f
da: F.eks.: 63aa7f

en: Expunge
da: Ryd op

en: FETCH line:
da: FETCH linien:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
da: GRATIS - Distributed Sender Boycott List - Bekræftede flertrins åbne servere

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
da: GRATIS - Distributed Sender Boycott List - Bekræftede åbne servere

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
da: GRATIS - Distributed Sender Boycott List - Ikke-bekræftede åbne servere

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
da: GRATIS - Dorkslayers ser ud til, for at undgå retsforfølgelse, udelukkende at indeholde grelle åbne servere odenfor USA. Pudsigt nok anbefaler deres hjemmeside, at man IKKE bruger deres service.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
da: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Masse-mailere som ikke bruger bekræftede godkendelser.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
da: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Dial-up lister - Inkluderer nogle DSL internetudbydere.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
da: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Direkte spamkilder.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
da: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Diverse andre servere.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
da: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Servere som støtter spammere.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
da: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Enkelttrin servere.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
da: GRATIS - Five_ten-sg.com - Webformular internetudbydere.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
da: GRATIS - Leadmon Bulk Mailers - Masse-mailere som ikke kræver bekræftet tilmelding, eller som har tilladt velkendte spammere at tilmelde sig og misbruge deres service.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
da: GRATIS - Leadmon DUL - Endnu en liste over dial-up, eller på anden måde dynamisk tildelte, ip-adresser.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
da: GRATIS - Leadmon Multi Stage - Flertrins åbne servere, som ikke er opført på andre aktive RBL'er. og som har sendt spam til Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
da: GRATIS - Leadmon Open Relays - Enkelttrins åbne servere, som ikke er opført på andre aktive RBL'er.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
da: GRATIS - Leadmon SPAM SOurce - En liste over internetudbydere hvorfra Leadmon direkte har modtaget spam.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
da: GRATIS - Leadmon SpamBlock - Liste over lokationer som har sendt spam direkte til Leadmon.net, og hvis IP-adresse ligger i et adresserum hvor hele adresserummet ikke har nogen DNS-post. Det er en liste over IP-adresserum, brugt af folk som har sendt spam til Leadmon.net.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
da: GRATIS - SPAMhaus - En liste over velkendte spamkilder.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
da: GRATIS -  ahbl.org Open Relays - Endnu en liste over åbne servere.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
da: GRATIS -  ahbl.org SPAM ISPs - En liste over spamvenlige internetudbydere.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
da: GRATIS -  ahbl.org SPAM Source - En liste over direkte spamkilder.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
da: GRATIS - dev.null.dk - Jeg har ingen detaljerede oplysninger om denne liste.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
da: GRATIS - visi.com - Relay Stop List. En meget konservativ list over åbne servere.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
da: GRATIS, indtil videre - Not Just Another Blacklist - Indeholder både åbne servere samt direkte spamkilder.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
da: GRATIS, indtil videre - Not Just Another Blacklist - Dial-up ip-adresser.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
da: GRATIS, indtil videre - SpamCop - En interessant løsning, som indeholder servere som har et meget højt spam/ikke spam forhold (85% eller mere).

en: February
da: Februar

en: Fetch
da: Hent

en: Fetch Mail
da: Hent mail

en: Fetching Servers
da: Henter servere

en: Fetching UIDL...
da: Henter UIDL...

en: Fetching from
da: Henter fra

en: Fetching message
da: Henter besked

en: Filipino (Tagalog)
da: Filippinsk (Tagalog)

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
da: Filtrering tillader at beskeder med forskellige kriterier automatisk sorteres i forskellige mapper.

en: Finnish
da: Finsk

en: First name
da: Fornavn

en: Flags
da: Markeringer

en: Focus in body
da: Fokus i meddelse

en: Folder
da: Mappe

en: Folder List Options
da: Mappeliste-indstillinger

en: Folder Path
da: Sti til mapper

en: Folder Preferences
da: Mappeindstillinger

en: Folder Selection Options
da: Mappeliste-indstillinger

en: Folder:
da: Mappe:

en: Folders
da: Mapper

en: Folders Defaults
da: Mappestandarder

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
da: For mere information om SpamCop, deres tjenester, spam i almindelighed, og andre relaterede emner, så prøv at gennemlæs SpamCop's %s hjælp og tilbagemeldings %s sektion.

en: For some reason, chapter %s is not available.
da: Af en eller anden grund er kapitel %s ikke tilgængelig.

en: Format of Addresses Added From Address Book
da: Format af adresser tilføjet fra adressebog

en: Fortunes
da: Mottoer

en: Forward
da: Videresend

en: Forward as Attachment
da: Videresend som vedhæftet fil

en: Found %s errors
da: %s fejl fundet

en: French
da: Fransk

en: Fri
da: Fre

en: Friday
da: Fredag

en: From
da: Fra

en: From:
da: Fra:

en: Full Name
da: Fuldt navn

en: Full name and address
da: Fuldt navn og adresse

en: General Display Options
da: Generelle formatteringsindstillinger

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: German
da: Tysk

en: Global address book
da: Global adressebog

en: Global address book DSN
da: Global adressebog DSN

en: Global address book file
da: Global adressebog fil

en: Global address book table
da: Global adressebog tabel

en: Go
da: Begynd

en: Go to the login page
da: Gå til login-siden

en: Greek
da: Græsk

en: Hash Disabled
da: Hash deaktiveret

en: Hash Level
da: Hashniveau

en: Height of Compose Window
da: Højde på skrivevinduet

en: Height of Editor Window
da: Højde på skrivevinduet

en: Height of popup window:
da: Højde på popop vinduet:

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
da: Hellenske oversættelser, ingen kendte grænser

en: Help
da: Hjælp

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
da: Hjælp i kampen mod post som man ikke har anmodet om. SpamCop læser spam-posten, og finder de rette adresser, som man kan klage til. Hurtigt, smart og let at bruge.

en: Help is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
da: Hjælpesiderne er ikke oversat til det valgte sprog, så de bliver vist på engelsk.

en: Help is not available. Please contact your system administrator for assistance.
da: Hjælp er ikke tilgængelig. Rapportér denne fejl til systemadministratoren.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
da: Her kan du indstille hvordan din personlige ordbog gemmes, ændre i den eller vælge hvilke sprog som skal være tilgængelige, når du bruger stavekontrollen.

en: Hide SM attributions
da: Skjul SM attributter

en: Hide Unsafe Images
da: Skjul usikre billeder

en: High
da: Høj

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: Hour Format
da: Formatering

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: I tried to execute '%s', but it returned:
da: Jeg forsøgte at udføre: '%s', men den svarede:

en: IMAP Authentication Type
da: IMAP authentificerings type

en: IMAP Folder Delimiter
da: IMAP-mappeafgrænser

en: IMAP Server Address
da: IMAP-serveradresse

en: IMAP Server Port
da: IMAP-serverport

en: IMAP Server Type
da: IMAP-servertype

en: IMAP server information
da: IMAP-server information

en: INBOX
da: Indbakke

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Identifying name
da: Betegnelse for denne markering

en: If %s contains %s then move to %s
da: Hvis %s indeholder %s, så flyt til %s

en: If set to 0, reverts to default value
da: Hvis sat til 0 anvendes standard værdien

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
da: Hvis der blev vist advarsler ovenfor, så prøv at løse dem på egen hånd. Læs vejledninger i %s mappen, hvor SquirrelMail blev installeret.

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
da: Hvis du beslutter dig for at kryptere dine personlige ordbog, skal du huske, at det bliver  &quot;hashed &quot; med din postkasse adgangskode. Hvis du glemmer din adgangskode, og administratoren ændringer den til en ny værdi, vil din personlige ordbog blive ubrugelig og skal oprettes igen. Men hvis du eller din systemadministrator ændre din postkasse adgangskode, men du stadig har det gamle password ved hånden, vil du være i stand til at indtaste den gamle nøgle til re-kryptere ordbogen med den nye værdi.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
da: Hvis du glemmer din adgangskode, vil din personlige ordbog blive utilgængelig, da den ikke længere kan dekrypteres. Hvis du ændrer din postkasse adgangskode vil SquirrelSpell bede dig om dit gamle password for at re-kryptere ordbog med den nye nøgle.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
da: Hvis du lader adgangskoden stå tom, vil den spørge efter adgangskoden, når du henter post.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Ignore ALL occurances this word
da: Ignorér alle forekomster af dette ord

en: Ignore All
da: Ignorér alle

en: Ignore this word
da: Ignorér dette ord

en: Illegal folder name. Please select a different name.
da: Ulovligt mappenavn. Vælg venligst et andet navn.

en: Include Me in CC when I Reply All
da: Inkludér mig i Kopi-til når jeg svarer til alle

en: Indented:
da: Indrykket:

en: Index Order
da: Indekssortering

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Info
da: Information

en: Info:
da: Information:

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: International Dictionaries Preferences Updated
da: Internationale ordbogsindstillinger er opdateret

en: International date and time
da: International dato og tid

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Invalid input data
da: Ugyldig input

en: Invalid mailbox name: %s
da: Ugyldigt mailbox navn: %s

en: Invert Time
da: Spejlvend klokken

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
da: Er PEAR installeret og er include path sat korrekt så %s kan findes?

en: Italian
da: Italiensk

en: January
da: Januar

en: Japanese
da: Japansk

en: Javascript
da: JavaScript

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Korean
da: Koreansk

en: Language
da: Sprog

en: Language settings
da: Sprog indstillinger

en: Last Refresh
da: Sidste opdatering

en: Last name
da: Efternavn

en: Latin American Spanish
da: Latinamerikansk spansk

en: Leave Mail on Server
da: Efterlad post på serveren

en: Leave mail on server
da: Efterlad post på serveren

en: Leaving messages on server...
da: Efterlader post på serveren...

en: Left
da: Til venstre

en: Length of From/To Field (0 for full)
da: Længde af Fra/Til felt (0 til fuld)

en: Length of Subject Field (0 for full)
da: Længde af Emne felt (0 til fuld)

en: Length:
da: Længde:

en: Let this folder contain subfolders
da: Lad denne mappe indeholde undermapper

en: Light Blue
da: Lys blå

en: Light Cyan
da: Lys blågrøn

en: Light Gray
da: Lys grå

en: Light Green
da: Lys grøn

en: Light Magenta
da: Lys magenta

en: Light Yellow
da: Lys gul

en: Line with an error:
da: Linie med fejl:

en: List Archives
da: Listearkiver

en: List Special Folders First
da: Vis specialmapper først

en: List all
da: Vis alle

en: Loading the sound...
da: Henter lydfilen...

en: Location base
da: Basis beliggenhed

en: Location of Buttons when Composing
da: Placering af knapper når du skriver

en: Location of Folder List
da: Placering af mappelisten

en: Logging out from IMAP
da: Logger af IMAP

en: Login (plain text)
da: Login (ukrypteret)

en: Login Failed:
da: Login fejlede:

en: Login OK: Inbox EMPTY
da: Login OK: Indbakken er tom

en: Login OK: Inbox contains %s messages
da: Login OK: Indbakken indeholder %s beskedder

en: Login OK: No new messages
da: Login OK: Ingen nye beskeder

en: Long:
da: Lang:

en: Low
da: Lav

en: M j, Y
da: j/n Y

en: Ma&#121;
da: Maj

en: Mac OS X Mailserver
da: Mac OS X mailserver

en: Mail Domain
da: Postdomæne

en: Mail Fetch Result:
da: Resultat af afhentning:

en: Mailbox Display Options
da: Mailboks formatteringsindstillinger

en: Mailer
da: Mailprogram

en: Mailing List
da: Postliste

en: Mailinglist
da: Postliste

en: Make Default
da: Brug som standard

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
da: Kontroller at du kører den seneste version af %s. Du bruger i øjeblikket version %s.

en: Make these changes
da: Udfør disse ændringer

en: Make this dictionary my default selection:
da: Brug denne ordbog som standard:

en: March
da: Marts

en: Match:
da: Kriterie:

en: Matches
da: Kriterie

en: Maximum Number of Pages to Show
da: Det maksimale antal sider som vises

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
da: Højst 150 ord oversat, drevet af Systran

en: May
da: Maj

en: Medium
da: Mellem

en: Medium Gray
da: Grå

en: Memory Search
da: Hukommelsessøgning

en: Mercury/32 IMAP server
da: Mercury/32 IMAP-server

en: Message %d deleted from remote server!
da: Besked %d slettet fra den fjerne server!

en: Message Details
da: Besked detaljer

en: Message Display and Composition
da: Beskedformattering og -opbygning

en: Message Filtering
da: Beskedfiltrering

en: Message Filters
da: Beskedfiltre

en: Message Highlighting
da: Beskedfremhævning

en: Message List
da: Oversigt

en: Message appended to mailbox
da: Besked tilføjet mailboksen

en: Message not printable
da: Beskeden kan ikke udskrives

en: Message not sent.
da: Beskeden ser ikke sendt.

en: Message of the Day
da: Dagens meddelelse

en: Message:
da: Besked:

en: Microsoft Exchange IMAP server
da: Microsoft Exchange IMAP-server

en: Minute
da: Minut

en: Minutes
da: Minutter

en: Moderate
da: Moderat

en: Modify
da: Ret

en: Modify Server
da: Ret server

en: Mon
da: Man

en: Monday
da: Mandag

en: Month View
da: Vis måned

en: Monthly
da: Månedlig

en: More information
da: Yderligere information

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
da: Sandsynligvis var din besked liste var forældet, og beskeden er blevet flyttet væk eller slettet (måske af et andet program der har adgang til den samme postkasse).

en: Move
da: Flyt

en: Move Selected To
da: Flyt valgte til

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move spam to:
da: Flyt spam til:

en: Move to:
da: Flyt til:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
da: Det er ikke nogen god ide at flytte spam direkte til skraldesanden i første omgang, da beskeder fra venner eller diverse mailinglister ved et uheld kan blive fejltaget for at være spam. Den mappe du vælger bør du rydde op i med jævne mellemrum, så den ikke optager for meget plads.

en: Multiple Identities
da: Flere identiteter

en: Must be unique
da: Skal være unikt

en: Name
da: Navn

en: Name and Address Options
da: Navn- og adresseindstillinger

en: Name is missing
da: Navnet mangler

en: Name:
da: Kontonavn:

en: Never
da: Aldrig

en: New
da: Ny

en: New Mail
da: Ny post

en: New Mail Notification
da: Besked ved ny mail

en: New name:
da: Nyt navn:

en: NewMail Options
da: NyMail indstillinger

en: Next
da: Næste

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Nickname and address
da: Kaldenavn og adresse

en: Nickname contains illegal characters
da: Kaldenavnet indeholder ulovlige tegn

en: No
da: Nej

en: No Citation
da: Ingen citation

en: No Clock
da: Intet ur

en: No Messages Found
da: Ingen beskeder fundet

en: No Notification
da: Nej

en: No SMTP auth
da: Ingen SMTP authentificering

en: No action requested.
da: Ingen handling forespurgt.

en: No changes requested.
da: Ingen ændringer.

en: No changes were made.
da: Ingen ændringer.

en: No connection to server
da: Ingen forbindelse til serveren

en: No errors found
da: Ingen fejl fundet

en: No focus
da: Intet fokus

en: No folders found
da: Ingen mapper fundet

en: No folders were found to subscribe to!
da: Ingen mapper at gøre aktive

en: No folders were found to unsubscribe from!
da: Ingen mapper at gøre passive

en: No highlighting is defined
da: Ingen fremhævning er valgt

en: No known limits, powered by Systran
da: ingen kendte grænser, drevet af Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
da: ingen kendte grænser, drevet af Translation Expert's InterTran

en: No login ID submitted
da: intet login ID angivet

en: No messages were selected.
da: Ingen beskeder valgt.

en: No msg number submitted
da: Ingen beskednumre sendt

en: No password submitted
da: Ingen adgangskode angivet

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
da: Du har ikke nogen personlig adressebog. Kontakt systemadministratoren.

en: No persons matching your search were found
da: Ingen personer matchede dine kriterier

en: No prefix/Address only
da: Uden præfiks/Kun adresse

en: No server banner
da: Ingen serveroverskrift

en: No server specified
da: Ingen server er angivet

en: No servers known.
da: Ingen kendte server.

en: No sound specified
da: Ingen lyd er angivet

en: No such file or directory
da: Filen eller mappen eksisterer ikke

en: No words in your personal dictionary.
da: Der er ingen ord i din personlige ordbog

en: None
da: Ingen

en: Norwegian
da: Norsk

en: Not a file name
da: Ikke et filnavn

en: Not one of the above servers
da: Ingen af de ovenstående servere

en: Note
da: Notits

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
da: Bemærk: Det anbefales, at du konfigurerer dit system via conf.pl, og ikke dette plugin. conf.pl indeholder supplerende oplysninger om formålet med variabler og passende værdier samt yderligere validering.

en: Nothing to delete!
da: Intet at slette!

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
da: Din personlige ordbog gemmes... Vent venligst.

en: Number of Messages per Page
da: Antal beskeder per side

en: Number of supported language pairs: %s
da: Antal understøttede sprogpar: %s

en: Number of supported languages: %s
da: Antal understøttede sprog: %s

en: OFF
da: Deaktiveret

en: ON
da: Aktiveret

en: Occurs times:
da: Antal forekomster:

en: Oct
da: Okt

en: October
da: Oktober

en: On %s, %s wrote:
da: Den %s, %s skrev:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
da: På DATO, FORFATTER skrev

en: On Delivery
da: Ved aflevering

en: On Read
da: Ved læsning

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
da: Når du har tilmeldt dig med SpamCop og har modtaget din SpamCop tilladelse kode, skal du aktivere dette plugin ved at klikke på linket ovenfor. Når aktiveret, kan du fortsætte som normalt. Hvis du støder på en spam-meddelelse i din postkasse, så kig blot på den. På højre side, øverst i hvor beskeden er vist, vil du se et link til at rapportere denne meddelelse som spam. Hvis du klikker på det, bringes du til en bekræftelsesside, hvor du bekræfter dit ønske om, at spam-rapport sendes og vil herefter gøre forskellige ting afhængig af den valgte rapporteringsmetode.

en: Only INBOX
da: Kun i indbakken

en: Only Unseen
da: Vis antal ulæste

en: Only unread messages
da: Kun ulæste beskeder

en: Only works with email-based reporting
da: Virker kun med mail-baseret rapportering

en: Oops,
da: Ups,

en: Open failed
da: Kunne ikke åbne filen

en: Opening IMAP server
da: Åbner IMAP-server

en: Opening POP server
da: Åbner POP-server

en: Option Type '%s' Not Found
da: Indstillingstype '%s' kunne ikke findes

en: Options
da: Indstillinger

en: Organization / Department
da: Organisation / Afdeling

en: Organization Logo
da: Organisationslogo

en: Organization Logo Height
da: Højde på organisationslogo

en: Organization Logo Width
da: Bredde af organisationslogo

en: Organization Name
da: Organisationsnavn

en: Organization Preferences
da: Organisationsindstillinger

en: Organization Title
da: Organisationstitel

en: Original Message
da: Oprindelig e-mail

en: Other:
da: Anden:

en: PHP Version
da: PHP version

en: PHP session name
da: PHP sessionsnavn

en: POP3 Before SMTP?
da: POP3 før SMTP?

en: POP3 Fetch Mail
da: Simpel POP3 posthenter

en: Paginate
da: Opdel i sider

en: Password for
da: Adgangskode til

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Personal Dictionary
da: Personlig ordbog

en: Personal Dictionary Crypto Settings
da: Personlig ordbog krypteringsindstillinger

en: Personal Dictionary Updated
da: Den personlige ordbog er opdateret

en: Personal Information
da: Personlig information

en: Personal address book
da: Personlig adressebog

en: Personal dictionary encryption options are not available
da: Personlig ordbog krypteringsindstillinger er ikke tilgængelige

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
da: Marker de tilgængelige internationale ordbøger, som du ønsker at bruge når du stavekontrollerer:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
da: Marker de ord, som du ønsker at slette fra din ordbog.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
da: Vælg hvilken ordbog du ønsker at benytte til stavekontrollen:

en: Please choose which options you wish to set up:
da: Vælg de indstillinger som du ønsker at ændre:

en: Please contact your system administrator and report this error.
da: Rapportér denne fejl til systemadministratoren.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
da: Dekryptér min personlige ordbog og gem den i klar tekst.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
da: Kryptér min personlige ordbog, og gem den som krypteret tekst.

en: Please enter something to search for
da: Venligst indtast noget at søge efter

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
da: Sørg for at udfylde så mange oplysninger som du overhovedet kan, for give alle den bedst mulige chance for at finde og fjerne fejlen. Indsendelse af fejl på denne måde vil ikke medføre at den automatisk føjes til fejllisten på SourceForge, men en person der får ser den tilføjer den muligvis for dig.

en: Please make your selection first.
da: Vær venlig at foretage et valg.

en: Please select address that you want to edit
da: Vælg den adresse som du ønsker ar rette

en: Please wait, communicating with the server...
da: Vent venligst, der kommunikeres med serveren...

en: Plugin directory could not be found: %s
da: Plugin mappe kunne ikke findes: %s

en: Plugin is disabled.
da: Pligin er ikke aktiveret

en: Plugin is not enabled
da: Plugin er ikke aktiveret

en: Plugins
da: Indstiksmoduler

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Post to List
da: Skriv til listen

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
da: Kunne ikke gemme indstillingerne i databasen (%s).

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
da: Filen med de gemte indstillinger ,%s, kunne ikke kopieres fra den midlertidige fil. %s. Kontakt systemadministratoren.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
da: Filen med de gemte indstillinger (%s) kunne ikke åbnes. Kontakt systemadministratoren.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
da: Filen med indstillinger (%s) kunne ikke gemmes. Kontakt systemadministratoren.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
da: Filen med indstillingerne, %s, eksisterer ikke. Log ud, og log ind igen for at oprette en standardfil.

en: Preferences DSN
da: DSN for indstillinger

en: Preferences key field
da: Indstillinger nøglefelt

en: Preferences table
da: Indstillingstabel

en: Preferences username field
da: Indstillinger kontonavnsfelt

en: Preferences value field
da: Indstillinger værdifelt

en: Prefix Signature with '-- ' Line
da: Sæt '-- ' foran signaturen

en: Prefix for Original Message when Replying
da: Præfiks for oprindelig meddelse ved besvarelse

en: Premature end of list
da: Listen afbrudt for tidligt

en: Prepend Signature before Reply/Forward Text
da: Tilføj signatur før svaret/den videresendte tekst

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
da: Trykkes på knappen nedenfor startes en mail-besked til udviklerne af SquirrelMail, der vil indeholde en masse information om dit system, din browser, hvordan SquirrelMail er sat op, og din IMAP-server. Det vil også bede dig om oplysninger. Bare udfyld afsnittene øverst. Hvis du vil, kan du rulle ned i meddelelsen for at se, hvad der ellers bliver sendt.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
da: Trykkes på knappen afsendes beskeden til SpamCop og vil eventuelt slette beskeden. Herfra kan du blot gå til din indbakke og ganske hurtigt skulle en besked  fra SpamCop ankomme. (Den bliver sendt til den konto, du er registreret med, så sørg for at din mail vidresendelse virker!). Åbn beskeden og klik på det relevante link øverst, og et nyt browservindue åbnes.

en: Previous
da: Forrige

en: Print
da: Udskriv

en: Printer Friendly
da: Printervenlig

en: Priority
da: Prioritet

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Proceed
da: Fortsæt

en: Provider Name
da: Udbydernavn:

en: Purge
da: Tøm

en: Quarterly
da: Kvartalsvis

en: Query:
da: Forespørgsel:

en: Quick email-based reporting
da: Hurtig mail-baseret rapportering

en: Quote Who XML
da: Citer hvem XML

en: RFC822 Message body
da: RFC822 besked brødtekst

en: Read
da: Læst

en: Read data:
da: Læste data:

en: Read receipt
da: Læs kvittering

en: Read:
da: Læs:

en: Reason Given:
da: Årsag:

en: Receipt
da: Kvittering

en: Recent Searches
da: Forrige søgninger

en: Reconnect from dead connection
da: Gentilslut død forbindelse

en: Refetching message
da: Henter besked igen

en: Refresh Folder List
da: Opdatér mappeliste

en: Refresh Page
da: Opdatér siden

en: Remote POP server Fetching Mail
da: Henter post på fjern POP-server

en: Remote POP server settings
da: Indstillinger for den fjern POP-server

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
da: Flyt unødvendige beskedder fra din mappe. Start med at tømme din papirkurv.

en: Remove username from headers
da: Fjern brugernavn fra headers

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename a Folder
da: Omdøb en mappe

en: Rename a folder
da: Omdøb en mappe

en: Renamed successfully.
da: Mappen er omdøbt.

en: Reply
da: Svar

en: Reply All
da: Svar til alle

en: Reply Citation Options
da: Citationsindstillinger

en: Reply Citation Style
da: Citationsstil

en: Reply To
da: Svar til

en: Reply to List
da: Svar til listen

en: Report as Spam
da: Rapportér som spam

en: Requested action aborted: error in processing
da: Anmodede handling ikke gennemført: fejl i processering

en: Requested action not taken: insufficient system storage
da: Anmodede handling ikke gennemført: utilstrækkelig diskplads

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
da: Anmodede handling underkendt: postkasse navn ikke tilladt

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
da: Anmodede handling ikke gennemført: postkasse ikke fundet

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
da: Anmodede mail handling underkendt: tildelt diskplads overskredet

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
da: Anmodede mail handling ikke gennemført: postkasse ikke fundet

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
da: Kræver PHP 4.3.x! Experimental.

en: Response:
da: Svar:

en: Resume Draft
da: Fortsæt på kladde

en: Return
da: Tilbage

en: Return to options page
da: Tilbage til oversigten over indstillinger

en: Right
da: Til højre

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
da: Kør eller tjek conf.pl såfremt du løber ind i problemer med din konfiguration.

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
da: Udfør nogle test IMAP kommandoer, som viser både kommando og resultat. Disse tests bruger SquirrelMail IMAP kommandoer og din nuværende SquirrelMail konfiguration. Tilpassede kommando strenge kan anvendes.

en: Russian
da: Russisk

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
da: Russiske oversættelser, højst 500 tegn oversat

en: SMTP Authentication Type
da: SMTP authentificeringsmetode

en: SMTP Server Address
da: SMTP-serveradresse

en: SMTP Server Port
da: SMTP-serverport

en: SPAM Filters
da: Spamfiltre

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
da: Spamfiltre lader dig vælge mellem forskellige DNS-baserede blacklister til at identificere spammails, samt flytte beskederne til en anden mappe (såsom skraldespanden).

en: Same as server
da: Samme som serveren

en: Sat
da: Lør

en: Saturday
da: Lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save / Update
da: Gem / Opdater

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Save ID
da: Gem ID

en: Save Message
da: Gem meddelelse

en: Save Method
da: Metode for at gemme

en: Saved Scan type
da: Skanningstype gemt

en: Saved Searches
da: Gemte søgninger

en: Saved Translation Options
da: Gemte oversættelsesindstillinger

en: Saving UIDL
da: Gemmer UIDL

en: Search
da: Søg

en: Search Results
da: Søgeresultat

en: Search for
da: Søg efter

en: Seconds
da: Sekunder

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
da: Vælg %s for at afspille en mediefil når der er ulæst post i dine mapper. Når den er valgt, kan du specificere filen i den filboks som er til rådighed.

en: Select All
da: Markér alle

en: Select Server:
da: Vælg server:

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Select body
da: Vælg brødtekst

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
da: Vælg fra listen over %s mediefilen som afspilles, når ny post modtages. Hvis ingen fil er angivet, %s, vil lyd ikke blive anvendt

en: Select server file
da: Vælg serverfil

en: Select your translator:
da: Vælg din oversætter

en: Selected Server:
da: Valgt server

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
da: Når %s bruges, vil teksten i browserens titel vise når der er nye beskeder (kræver JavaScript). Dette vil altid vise når der er ulæst post, også selvom du har valgt %s.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
da: Hvis %s vælges, vil den åbne et nyt vindue, når der er ulæst post i dine mapper (kræver JavaScript)

en: Selection List Style
da: Citationsstil

en: Send Mail
da: Send e-mail

en: Send Spam Report
da: Send spam rapport

en: Send read receipt now
da: Send kvittering nu

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
da: Afsendelse af denne spam-rapport vil give dig et svar tilbage med webadresser, som du kan klikke på for korrekt at rapportere denne spam-besked til de rette myndigheder. Dette er en gratis service. Ved at trykke på &quot;Send Spam Report&quot;-knappen, accepterer du at følge SpamCop's regler/Servicevilkår/osv.

en: Sendmail Arguments
da: Sendmail argumenter

en: Sendmail Path
da: Sendmail sti

en: Sent
da: Sendt

en: Sent Folder
da: Sendt

en: Sent Subfolders Options
da: Indstillinger for Sendt-mappe

en: Serbian
da: Serbisk

en: Server Name:
da: Servernavn:

en: Server Settings
da: Serverindstillinger

en: Server does not support UIDL.
da: Serveren supporterer ikke UIDL.

en: Server error. Disconnect
da: Serverfejl. Afbrudt

en: Server replied:
da: Serveren svarede:

en: Server responded:
da: Serveren svarede:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
da: Serversortering er ikke supporteret af din IMAP-server.

en: Service not available, closing channel
da: Tjenesten er ikke tilgængelig, lukker kanal

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
da: Service type indstilling giver dig mulighed for at vælge hvilken SpamCop tjenester, du bruger. Medlem tjenester bruger forskellige web meldeformularer og viser ikke Nags. Du kan købe disse tjenester, hvis du ønsker at støtte SpamCop.

en: Set Event
da: Tilføj hændelse

en: Set up international dictionaries
da: Indstil international ordbog

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
da: Indstillingerne er ændret til: %s med %s som standard ordbog.

en: Show 'Contain Sub.' Option
da: Vis 'Indeholder undermapper' indstillingen

en: Show All
da: Vis alle

en: Show Clock on Folders Panel
da: Vis klokken i mappelisten

en: Show Folder Prefix Option
da: Vis mappepræfix indstilling

en: Show HTML Version by Default
da: Vis HTML-versionen som standard

en: Show Special Folders Color
da: Alternativ farve på specialmapper

en: Show button in toolbar
da: Vis knap i værktøjslinien

en: Show fortunes at top of mailbox
da: Vis motto over postkasse

en: Show popup window on new mail
da: Vis popop-vindue ved nye beskeder

en: Show time
da: Vis tid

en: Show time with seconds
da: Vis tid med sekunder

en: Show translation box
da: Vis oversættelsesboks

en: Show weekday and time
da: Vis ugedag og tid

en: Sign Out
da: Log ud

en: Signature
da: Signatur

en: Signature Options
da: Signaturindstillinger

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
da: Signaturfilen (%s) kunne ikke kopieres fra temporær fil, %s. Kontakt systemadministratoren.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
da: Signaturfilen (%s) kunne ikke åbnes. Kontakt systemadministratoren.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
da: Signaturfilen (%s) kunne ikke gemmes. Kontakt systemadministratoren.

en: Signature is too big.
da: Signatur er for stor.

en: Signout
da: Log ud

en: Signout Page
da: Logaf-side

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Solution:
da: Løsning:

en: Some of your preference changes were not applied.
da: Visse af dine indstillings-ændringer blev ikke gennemført.

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
da: Nogle brugere har rapporteret at den e-mail-adresse, der bruges med SpamCop finder vej til spam-lister. For at være på den sikre side, kan du oprette en e-mail videresendelse konto få alle SpamCop rapporter sendt der til. Såfremt den bliver oversvømmet med spam, kan du bare slette den pågældende konto uden bekymringer om at miste din rigtige email-adresse. Opret blot en e-mail vidresendelses konto et eller andet sted (%s har en %s liste over steder %s), således at beskeder fra systemadministratorer, og hvad der ikke kan sendes til dig.

en: Sort by Received Date
da: Sorter efter modtagelsesdatoen

en: Source
da: Kilde

en: Spam Filtering
da: Spamfiltrering

en: Spam Reporting Method:
da: Spam-rapporteringsmetode:

en: Spam is sent to %s.
da: Spam sendt til %s

en: Spam reporting
da: Spamrapportering

en: Spam scan is limited to %s.
da: Spamskanning er begrænset til %s.

en: SpamCop - Spam Reporting
da: SpamCop - Spam-rapportering

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
da: SpamCop er en gratis tjeneste, som i høj grad hjælper med at finde den oprindelige kilde til spam og hjælper med at fortælle rette folk om misbruget.

en: SpamCop link is:
da: SpamCop link er:

en: Spanish
da: Spansk

en: Special Folder Options
da: Specialmappe-indstillinger

en: SpellChecker Options
da: Stavekontrolindstillinger

en: Spellcheck completed. Commit changes?
da: Stavekontrollen er fuldført. Skal ændringerne gemmes?

en: SquirrelMail Notice:
da: SquirrelMail besked:

en: SquirrelMail Version
da: SquirrelMail version

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
da: SquirrelMail kunne ikke afkode strukturen i meddelelsens brødtekst

en: SquirrelSpell Initiating
da: SquirrelSpell starter

en: SquirrelSpell Options Menu
da: SquirrelSpell indstillingsmenu

en: SquirrelSpell Results
da: SquirrelSpell resultater

en: SquirrelSpell is misconfigured.
da: SquirrelSpell er ikke konfigureret korrekt.

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
da: SquirrelSpell kunne ikke dekryptere din personlige ordbog. Dette skyldes formodentlig af du har ændret din adgangskode. For at fortsætte bedes du angive din gamle adgangskode, så SquirrelSpell kan dekryptere din ordbog. Ordbogen vil derefter blive krypteret med din nuværende adgangskode.<br>Hvis din ordbog ikke er krypteret, er dataene blevet beskadiget, og kan ikke længere læses. Du må så slette din ordbog og oprette en ny. Det samme må gøres hvis du ikke længere kan huske din gamle adgangskode - uden denne er de krypterede data ikke tilgængelige.

en: Start Bug Report Form
da: Begynd fejlrapport formular

en: Start time:
da: Starttidspunkt:

en: Store in Folder:
da: Gem i mappen:

en: Style Sheet URL (css)
da: Stilark URL (css)

en: Subfolder
da: Undermappe

en: Subject
da: Emne

en: Subject:
da: Emne:

en: Submit
da: Gem

en: Submit a Bug Report
da: Send fejlrapport

en: Subscribe
da: Gør aktiv

en: Subscribe to:
da: Aktivér:

en: Subscribed successfully.
da: Mappen er gjort aktiv.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
da: Kunne ikke gøres aktiv - mappen eksisterer ikke.

en: Successful re-encryption
da: Vellykket re-kryptering

en: Successfully Saved Options
da: Indstillingerne er gemt

en: Suggestions
da: Forslag

en: Suggestions:
da: Forslag:

en: Sun
da: Søn

en: Sunday
da: Søndag

en: Swedish
da: Svensk

en: Syntax error in parameters or arguments
da: Syntaksfejl i parametre eller argumenter

en: Syntax error; command not recognized
da: Syntaksfejl; kommando ikke genkendt

en: THIS FOLDER IS EMPTY
da: Denne mappe er tom

en: TODAY
da: I DAG

en: Table of Contents
da: Oversigt

en: Temp Directory
da: Temporær mappe

en: Temporary authentication failure
da: Midlertidig authentificerings fejl

en: Test Configuration
da: Test konfiguration

en: Test Sound
da: Afprøv lyd

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
da: Valgmuligheden %s vil kontrollere alle dine mapper for ulæste beskeder, ikke kun din indbakke.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
da: IMAP-serveren rapporterer, at klartekst login er slået fra.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
da: SpamCop tjenesten vil vise oplysninger, som den finder det, rul nedad indtil du ser en knap. Det kan tage lidt tid, mens information hentes frem, så vær lidt tålmodig. Læs, hvad der står og rapporter spam'en. Luk browservinduet. Tryk på Annuller, eller klik på den relevante mail mappe for at se beskeder og/eller slet spam beskeden.

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
da: brødtekstens struktur fra din IMAP-server:

en: The function you requested is unknown.
da: Den efterspurgte funktion er ukendt.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
da: Indeksrækkefølgen er måden kolonnerne er arrangeret påi beskedoversigten. Du kan tilføje, fjerne, og flytte kolonnerne rundt for at tilpasse dem til dine behov.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
da: Afsenderen har anmodet om en kvittering for at du har læst denne besked. Vil du sende en kvittering?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
da: Jo flere beskeder du skanner, jo længere tid tager det. Det anbefalse at du kun skanner nye beskeder. Hvis du ændrer dine filtre, så sæt den til at skanne alle beskeder, gå til din indbakke og kom så tilbage hertil og sæt den til kun at skanne nye beskeder. På den måde vil dine nye filtre også skanne de beskeder du allerede har liggende i din indbakke.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
da: Her kan du bestemme, hvordan dine beskeder skal vises - om afsender skal stå til venstre for dato osv.

en: The server couldn't find the message you requested.
da: Serveren kunne ikke finde den forespurgte meddelse.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
da: Stavekontrollen er ikke færdig. Er du sikker på, at du vil gemme ændringerne og lukke?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
da: Stavekontrollen er ikke færdig. Er du sikker på, at du vil fortryde ændringerne og lukke?

en: Theme
da: Tema

en: Theme Name
da: Temanavn

en: Theme Path
da: Temasti

en: Themes
da: Temaer

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
da: Her bestemmer du, hvordan mapperne skal vises i mappelisten.

en: This bug involves:
da: Denne fejl vedrører:

en: This chapter is missing
da: Kapitlet  mangler

en: This chapter is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
da: Kapitlet er ikke oversat til det valgte sprog, så de bliver vist på engelsk.

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
da: Her konfigureres indstillinger for at hente e-mails fra en POP3 konto til din konto på denne server.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
da: Indstillinger for afspilning af lyde og/eller visning af popop-vinduer når der kommer ny post.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
da: Her er dine personlige oplysninger, såsom dit navn, din e-mail-adresse m.v.

en: This external link will open in a new window
da: Dette eksterne link åbner i et nyt vindue

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
da: Dette hjælper med at beskytte dine personlige oplysninger i tilfælde af, at web-mail-system bliver kompromiteret og din personlige ordbog bliver stjålet. Den er i øjeblikket krypteret med adgangskode, som du bruger til at få adgang til din postkasse, hvilket gør det svært for nogen at se, hvad der er gemt i din personlige ordbog.

en: This image has been removed for security reasons
da: Dette billede er blevet fjernet af sikkerhedsmæssige årsager

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
da: Dette modul tillader administratorer at fjernkonfigurere SquirrelMail.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
da: Dette vil gemme din ordbog i klar tekst. Skal der fortsættes?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette din personlige ordbog?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
da: Dette vil kryptere og gemme din personlige ordbog. Skal der fortsættes?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
da: Dette vil sende en besked til %s for at spørge efter hjælp til denne liste. Du vil modtage en e-mail på adressen herunder.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
da: Dette vil sende en besked til %s for at abonnere på denne liste. Du vil modtage beskeder på adressen herunder.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
da: Dette vil sende en besked til %s for at opsige abonnementet på denne liste. Det er adressen derunder, som vil blive afmeldt.

en: Thorough email-based reporting
da: Grundig mail-baseret rapportering

en: Thread View
da: Vis med tråde

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
da: Trådsortering er ikke supporteret af din IMAP-server.

en: Thu
da: Tors

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time:
da: Klokken:

en: Timezone Options
da: Tidszoneindstillinger

en: Title
da: Titel

en: Title &amp; Org. / Dept.
da: Titel og organisation / afd.

en: Title:
da: Titel:

en: To
da: Til

en: To or Cc
da: Til eller Cc

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
da: For at bruge det, skal du have en SpamCop tilladelses kode. Der er en gratis %s timeldingsside %s, så du kan bruge SpamCop.

en: To:
da: Til:

en: To: field
da: Til: felt

en: Today's Fortune
da: Dagens motto

en: Toggle All
da: Skift alle markeringer

en: Top Frame
da: Topramme

en: Transaction failed
da: Transaktion fejlede

en: Transform Selected Messages
da: Formattér de valgte beskeder

en: Translate
da: Oversæt

en: Translate inside the SquirrelMail frames
da: Oversæt i SquirrelMails rammer

en: Translation Options
da: Oversættelsesindstillinger

en: Translation direction
da: Oversættelsesretning

en: Translator
da: Oversætter

en: Trash Folder
da: Papirkurv

en: Try
da: Afprøv

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
da: Prøv at sørge for, at du kan gentage det. Hvis fejlen optræder sporadisk, så forsøg at dokumentere, hvad du gjorde, da det skete. Hvis det altid sker, når du vil se en bestemt meddelse, så gem venligst denne så vi kan se den.

en: Tue
da: Tirs

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: UID support
da: UID understøttelse

en: Unable to list addresses from %s
da: Kunne ikke vise adresserne fra %s

en: Unable to update
da: Kunne ikke opdatere

en: Undefined Function
da: Udefineret funktion

en: Undelivered Message Headers
da: Headere fra ikke afleverede beskeder

en: University of Washington's IMAP server
da: University of Washingtons IMAP-server

en: Unknown Sender
da: Ukendt afsender

en: Unknown action: %s
da: Ukendt handling: %s

en: Unknown date
da: Ukendt dato

en: Unknown error: %s
da: Ukendt fejl: %s

en: Unknown response
da: Ukendt svar

en: Unknown response from IMAP server:
da: Ukendt svar fra IMAP-serveren:

en: Unknown sender
da: Ukendt afsender

en: Unknown user or password incorrect.
da: Kontonavn eller adgangskode forkert.

en: Unread
da: Ulæst

en: Unread Message Notification Type
da: Hvordan

en: Unread messages only
da: Kun ulæste beskeder

en: Unseen and Total
da: Vis antal ulæste og samlet antal

en: Unselect All
da: Ophæv alle markeringer

en: Unsubscribe
da: Gør passiv

en: Unsubscribed successfully.
da: Mappen er gjort passiv.

en: Unthread View
da: Vis uden tråde

en: Up
da: Op

en: Update Event
da: Opdatér hændelse

en: Update address
da: Opdatér adresse

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
da: Brug &quot;detect&quot; for automatisk detektion.

en: Use Addresses
da: Brug adresser

en: Use Javascript
da: Brug JavaScript

en: Use Sendmail Binary
da: Brug Sendmail

en: Use Sent Subfolders
da: Brug Sendt-mappe

en: Use Signature
da: Brug signatur

en: Use TLS for IMAP Connections
da: Brug TLS til IMAP forbindelser

en: Use TLS for SMTP Connections
da: Brug TLS til SMTP forbindelser

en: Use index number of theme
da: Benyt tema indeksnumre

en: Use server-side sorting
da: Benyt server-side sortering

en: Use server-side thread sorting
da: Brug trådet serversortering

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
da: Brug %s for kun at kontrollere nye beskeder. Nye beskeder er dem, som lige er kommet, og som endnu ikke er "vist" eller læst. Dette kan forhindre at du konstant forstyrres af lyde eller popop-vinduer om ulæst post.

en: Used only when identities can't be modified
da: Benyttes kun såfremt identiteter ikke kan ændres

en: User "%s" already exists
da: Brugernavnet &quot;%s&quot; er allerede i brug

en: User "%s" does not exist
da: Brugernavnet &quot;%s&quot; eksisterer ikke

en: User '%s' already exist.
da: Brugernavnet '%s' er allerede i brug.

en: User not local; please try forwarding
da: Bruger er ikke lokal; prøv videresendelse

en: User-Defined
da: Brugerdefineret

en: User-Defined Citation End
da: Afslutningen af brugerdefineret citation

en: User-Defined Citation Start
da: Begyndelsen på brugerdefineret citation

en: Username:
da: Konto:

en: Usernames in Lowercase
da: Kontonavne med små bogstaver

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
da: Bruger %s ordbog (systemstandard) til stavekontrol.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
da: Brug af CRAM-MD5 eller Digest-MD5 authentificering vil muligvis virke istedet.

en: View
da: Vis

en: View Business Card
da: Vis visitkort

en: View Full Header
da: Vis hele headeren

en: View Message
da: Vis meddelelse

en: View Message details
da: Vis meddelelse detaljer

en: View Printable Version
da: Vis printervenlig version

en: View Unsafe Images
da: Vis usikre billeder

en: View message
da: Vis meddelelse

en: Viewing Full Header
da: Viser hele headeren

en: Viewing Message: %s (%s total)
da: Viser beskeden: %s (i alt %s)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
da: Viser beskederne: %s til %s (i alt %s)

en: Viewing a Business Card
da: Viser visitkort

en: Viewing a text attachment
da: Viser vedhæftet tekst

en: Viewing an image attachment
da: Viser vedhæftet billede

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
da: ADVARSEL! Header filtre skal være i formatet &quot;Header: værdi&quot;

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
da: ADVARSEL! Bed din systemadministrator om at sætte %s variablen.

en: WARNING! You must enter something to search for.
da: ADVARSEL! Du skal angive noget at søge efter.

en: Warning,
da: Advarsel,

en: Was displayed on %s
da: Var vist %s

en: Web Page
da: Hjemmeside

en: Web-based form
da: Web-baseret formular

en: Web-based reporting
da: Web-baseret rapportering

en: Wed
da: Ons

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Welsh
da: Walisisk

en: What to Scan:
da: Hvad skal skannes:

en: When reading:
da: Under læsning:

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
da: Når du trykker på knappen på bekræftelsessiden, vil et nyt browservindue åbnes hvori SpamCop serviceen bør forekomme. Beskeden vil ikke blive slettet (der arbejdes på den del), men du behøver ikke at vente på en svar email for at starte spam rapportering.

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
da: Hvilken oversætter skal benyttes når du modtager beskeder på et andet sprog?

en: White
da: Hvid

en: Width of Compose Window
da: Bredde på skrivevinduet

en: Width of Editor Window
da: Bredde på skrivevinduet

en: Width of Folder List
da: Bredde på mappelisten

en: Width of popup window:
da: Bredde på popop vinduet:

en: Work Phone
da: Arbejdstelefon

en: Wrap Incoming Text At
da: Ombryd modtagede beskeder ved

en: Write failed
da: Kunne ikke skrive

en: Write to address book failed
da: Kunne ikke skrive i adressebogen

en: Yearly
da: Årlig

en: Yes
da: Ja

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
da: Du bestemmer om du ønsker oversættelsesboksen vist, og hvor den skal placeres.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
da: Her kan du indstille farver, sprog og andre generelle ting.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
da: Du kan enten slette din ordbog eller angive din gamle adgangskode. Ikke begge dele.

en: You can only edit one address at the time
da: Du kan kun rette i én adresse ad gangen

en: You can't select INBOX as Draft folder.
da: Du kan ikke vælge INBOX som kladde mappe

en: You can't select INBOX as Sent folder.
da: Du kan ikke vælge INBOX som udbakke.

en: You can't select INBOX as Trash folder.
da: Du kan ikke vælge INBOX som papirkurv.

en: You have %s new message
da: Du har %s ny besked

en: You have %s new messages
da: Du har %s nye beskeder

en: You have been successfully signed out.
da: Du er logget ud.

en: You have not filled in the "To:" field.
da: Du har ikke udfyldt "Til:" feltet.

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
da: Du har ikke valgt hvilken mappe, som skal slettes.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
da: Du har ikke valgt hvilken mappe, som skal omdøbes.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
da: Du kan vælge at kryptere dine personlige ordbog for at beskytte dine personlige oplysninger i tilfælde af at webmail-systemet bliver kompromiteret og din personlige ordbog fil bliver stjålet. Når filen er krypteret vil filens indhold se forvansket ud og er vanskeligt at dekryptere uden at kende den korrekte nøgle (som er din postkasse password).

en: You must be logged in to access this page.
da: Du skal være logget ind for at kunne se denne side.

en: You must make a choice
da: Du skal foretage et valg

en: You must select a scan type.
da: Du skal vælge en scan type

en: You must select a spam folder.
da: Du skal vælge en spam mappe

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
da: Du skal have PHP installeret med &quot;multibyte string&quot; funktionen aktiveret. (brug konfigurationsparameteren --with-mbstring).

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
da: Du skal være opmærksom på, at krypteringen som bruges til at gemme din adgangskode ikke er 100% sikker. Men pop-trafik er alligevel ikke krypteret. Endvidere kan krypteringen brydes, hvis en hacker læser sourcekoden til denne fil.

en: Your SpamCop authorization code:
da: Din SpamCop authorisationskode:

en: Your current timezone
da: Din tidszone

en: Your draft has been saved.
da: Din kladde er gemt

en: Your mail has been sent.
da: Din e-mail er sendt

en: Your message
da: Din besked

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
da: Din personlige ordbog er dekrypteret og er nu gemt i klar tekst.

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
da: Din personlige ordbog er krypteret og er nu gemt i krypteret format.

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
da: Din personlige ordbog er lige nu krypteret.

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
da: Din personlige ordbog er lige nu ikke krypteret.

en: Your personal dictionary was erased.
da: Din personlige ordbog er slettet.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
da: Din personlige ordbog er slettet. Vær venlig at lukke dette vindue, og klik på "Kør stavekontrol" for at køre stavekontrollen igen.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
da: Din personlige ordbog blev krypteret korrekt. Returner til menuen &qout;Stavekontrolindstillinger&qout; og foretag dit valg igen.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
da: Din personlige ordbog er krypteret korrekt. Vær venlig at lukke dette  vindue, og klik på "Kør stavekontrol" for at køre stavekontrollen igen.

en: Your search failed with the following error(s)
da: Din søgning mislykkedes og gav denne fejlmelding

en: Your server options are as follows:
da: Dine serverindstillinger er som følger:

en: Your session has expired, but will be resumed after logging in again.
da: Din session er udløbet, men vil blive genoptaget efter nyt login.

en: a specific plugin
da: et særligt plugin

en: abort
da: afbryd

en: apop authentication failed
da: apop: kontrol af adgangskode fejlede

en: as a subfolder of
da: som en undermappe til

en: connection does not exist
da: forbindelse eksisterer ikke

en: connection not established
da: forbindelse ikke etableret

en: delete
da: slet

en: down
da: ned

en: edit
da: ret

en: forget
da: glem

en: from English
da: fra engelsk

en: g:i a
da: h:i

en: hMailServer IMAP server
da: hMailServer IMAP-server

en: in
da: i

en: in the center
da: i midten

en: l, F j Y
da: l, j/n Y, H:i

en: less
da: mindre

en: more
da: mere

en: no login ID submitted
da: intet login ID angivet

en: not set yet
da: endnu ikke sat

en: pixels
da: billedpunkter

en: quote
da: citat

en: refresh folder list
da: opdatér mappeliste

en: remove
da: slet

en: requested
da: anmodet

en: requires JavaScript to work
da: kræver JavaScript for at fungere

en: save
da: gem

en: search
da: søg

en: sec_remove_eng.png
da: sec_remove_da_DK.png

en: see below
da: se nedenfor

en: sent
da: sendt

en: sort by email
da: sorter efter email

en: sort by info
da: sorter efter information

en: sort by name
da: sorter efter navn

en: sort by nickname
da: sorter efter kaldenavn

en: subject
da: emne

en: the general program
da: hovedprogram

en: to English
da: til engelsk

en: to the left
da: til venstre

en: to the right
da: til højre

en: to:
da: til:

en: up
da: op

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
da: vCard version %s er ikke understøttet. Dele af informationen er muligvis ikke korrekt konverteret.

en: who
da: hvem

en: with move option
da: med flyttemulighed
