squirrelmail - en to pt translation catalogue (1301 entries)

en: %d Minute | %d Minutes
pt[0]: %d Minuto
pt[1]: %d Minutos

en: %s Login
pt: Login %s

en: %s Logo
pt: Logotipo para %s

en: %s New Message | %s New Messages
pt[0]: %s mensagem nova
pt[1]: %s mensagens novas

en: %s New Messages
pt: %s mensagens novas

en: %s dictionary
pt: dicionário %s

en: %s is not found.
pt: %s não encontrado.

en: %s should be writable by user %s
pt: %s deve poder ser escrito por %s

en: %s to %s
pt: %s para %s

en: %s wrote:
pt: %s escreveu:

en: (Illegal date)
pt: (Data ilegal)

en: (Missing argument)
pt: (Falta argumento)

en: (Spurious argument)
pt: (argumento demais)

en: (Wrong date)
pt: (Data errada)

en: (discards changes made on this form so far)
pt: (descartar este formulário)

en: (no subject)
pt: (sem assunto)

en: (none)
pt: (nenhum)

en: 1 hr.
pt: 1 h.

en: 1.5 hr.
pt: 1,5 h.

en: 12-hour clock
pt: Relógio de 12 horas

en: 2 hr.
pt: 2 h.

en: 2.5 hr.
pt: 2,5 h.

en: 24-hour clock
pt: Relógio de 24 horas

en: 3 hr.
pt: 3 h.

en: 3.5 hr.
pt: 3,5 h.

en: 4 hr.
pt: 4 h.

en: 45 min.
pt: 15 min.

en: 5 hr.
pt: 5 h.

en: 6 hr.
pt: 6 h.

en: A
pt: R

en: A password transition is needed
pt: É necessária uma transição da senha.

en: ADD
pt: Adicionar

en: ATTENTION:
pt: ATENÇÃO:

en: AUTHOR Wrote
pt: AUTHOR escreveu

en: About SpamCop
pt: Sobre o SpamCop

en: About SquirrelMail %s
pt: Sobre SquirrelMail %s

en: Add
pt: Adicionar

en: Add International Dictionaries
pt: Adicionar dicionários internacionais

en: Add New Criteria
pt: Adicionar novo critério

en: Add Server
pt: Adicionar Servidor

en: Add a New Identity
pt: Adicionar nova Identidade

en: Add address
pt: Adicionar endereço

en: Add this word to your personal dictionary
pt: Adicionar essa palavra ao dicionário pessoal

en: Add to %s
pt: Adicionar a %s

en: Add to Address Book
pt: Adicionar ao Livro de Endereços

en: Add to Addressbook
pt: Adicionar ao Livro de Endereços

en: Add to Dic
pt: Adic ao Dicion

en: Add to address book
pt: Adicionar ao Livro de Endereços

en: Add to:
pt: Adicionar a:

en: Additional info
pt: Informação adicional

en: Address
pt: Endereço

en: Address Book
pt: Livro de Endereços

en: Address Book Search
pt: Pesquisa no Livro de Endereços

en: Address Book Take:
pt: Livro de Endereços:

en: Address Books
pt: Livro de Endereços

en: Address book DSN
pt: Livro de Endereços (DSN)

en: Address book table
pt: Tabela do Livro de Endereços

en: Addressbook Display Format
pt: Formato do Livro de Endereços

en: Addressbook is read-only
pt: Livro de Endereços permite apenas leitura

en: Addresses
pt: Endereços

en: Administration
pt: Administração

en: Advanced Identities
pt: Identificação Avançada

en: Advanced search
pt: Buscas avancadas

en: After message body
pt: Depois do corpo da mensagem

en: Alias:
pt: Apelido:

en: All
pt: Todos

en: All Folders
pt: Todas as Pastas

en: All address books
pt: Todos os livros de Endereços

en: All done!
pt: Tudo feito!

en: All messages
pt: Todas as mensagens

en: Allow editing of full name
pt: Permitir edição do nome completo

en: Allow editing of identities
pt: Permitir edição de identidades

en: Allow listing of global address book
pt: É possível listar o livro de endereços Global

en: Allow remote configuration test
pt: Habilitar teste de configuração remota

en: Allow server charset search
pt: Permite pesquisa de "charset" no servidor

en: Allow use of priority
pt: Permite uso de prioridade

en: Allow writing into global address book
pt: Possível gravar no livro de endereços global

en: Allow writing into global address book file
pt: Permite gravar no arquivo do livro de endereços global

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
pt: Também, o uso de TLS pode permitir ao SquirrelMail realizar o login.

en: Alternate Identity %d
pt: Identificação Alternativa %d

en: Always
pt: Sempre

en: Always Show Full Date
pt: Sempre mostre a data completa

en: American date and time
pt: Data e hora americana

en: And
pt: E

en: And In
pt: E Em

en: Answered
pt: Respondido

en: Append Signature before Reply/Forward Text
pt: Coloque a assinatura antes do texto da mensagem original

en: Apr
pt: Abr

en: April
pt: Abril

en: Are you sure you want to delete %s?
pt: Deseja realmente apagar %s?

en: As Attachment
pt: Como Anexado

en: Ascending
pt: Ascendendo

en: Assignee
pt: Quem assina

en: Attach:
pt: Anexar:

en: Attachments
pt: Anexados

en: Aug
pt: Ago

en: August
pt: Agosto

en: Authentication failed
pt: Falha na autenticação

en: Authentication mechanism is too weak
pt: O mecanismo de auteticação é muito fraco

en: Authentication required
pt: Autenticação requerida

en: Auto Create Special Folders
pt: Criar Pastas especias automaticamente

en: Auto Expunge
pt: Remoção automática

en: Auto Refresh Folder List
pt: Auto atualizar lista de pastas

en: Auto delete folders
pt: Auto-apagar pastas

en: Autodetect
pt: Detectar

en: Available languages
pt: Idioma disponível

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
pt: Voltar para a página de &quot;Opções do Corretor Ortográfico&quot;

en: Bad request: %s
pt: Pedido incorreto: %s

en: Bad sequence of commands
pt: Seqüência incorreta de comandos

en: Base Sent Folder
pt: Pasta de Enviadas

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
pt: Baseado nos critérios fornecidos, as mensagens recebidas podem ter direfernte cores de fundo na lista de mensagens. Isto facilita distinguir quem está enviando as mensagens, especialmente em listas de mensagens.

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
pt: Devido ao uploads de arquivos estar desligado no PHP, você não pode anexar arquivos a esta mensagem. Por favor veja maiores detalhes com seu administrador do sistema.

en: Before
pt: Antes de

en: Before headers
pt: Antes do cabeçalho

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
pt: Antes de submeter um relatório de defeito (bug), favor ter certeza de verificar está lista de problemas comuns.

en: Before you sign up, be warned
pt: Antes de você assinar, esteja avisado

en: Between headers and message body
pt: Entre o cabeçalho e o corpo da mensagem

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
pt: A biblioteca de criptografia do servidor web não tem suporte para Blowfish.

en: Body
pt: Corpo

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
pt: Erro na recuperação do corpo. Provavelmente esta mensagem está mal formada.

en: Both search functions
pt: Busca de ambas funções

en: Brazilian Portuguese
pt: Português do Brasil

en: Bug
pt: Defeito

en: Bug Reports:
pt: Relatório de defeitos (Bugs):

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: By default, move to sent
pt: Mover automaticamente para "Enviadas"

en: By default, move to trash
pt: Mover automaticamente para a Lixeira

en: By default, save as draft
pt: Normalmente, salve como rascunho

en: By the SquirrelMail Project Team
pt: Pela Equipe de Desenvolvimento SquirrelMail

en: Bypass Trash
pt: Sem ir para lixeira

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
pt: COMERCIAL - Usuários vindos direto de IP de acessos discados são barrados, exceto se usarem o servidor de provedor de acesso deles. Enviadores de SPAM normalmente usam acesso discado para enviar email diretamente deles.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
pt: COMERCIAL - lista negra RBL+.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
pt: COMERCIAL - lista negra RBL+ com acesso discado

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
pt: COMERCIAL - lista negra RBL+ de relays abertos

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
pt: COMERCIAL - Servidores que estão (mal) configurados para permitir que enviadores de SPAM usem-os, podem ser detidos com esta lista. Outro bom para ser usado.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
pt: COMERCIAL - Esta lista contém servidores que são enviadores de SPAM. É uma lista confiável para verificar e deter enviadores de SPAM.

en: Calendar
pt: Calendário

en: Cancel
pt: Cancela

en: Cancel / Done
pt: Cancela / Feito

en: Cannot change password!
pt: Não pode ser alterada a senha!

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
pt: Não posso trocar a senha! (Será um usuário auto-configurado ?) (401)

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
pt: Não pude conectar ao servidor de banco de dados, favor tentar mais tarde!

en: Cc
pt: CC

en: Cellular Phone
pt: Telefone Celular

en: Change
pt: Altere

en: Change ALL occurances of this word
pt: Altere Todas as ocorrências desta palavra

en: Change All
pt: Alterar Todas

en: Change Password
pt: Altere sua senha

en: Change Settings
pt: Alterar configurações

en: Change crypto settings
pt: Alterar configurações de criptografia

en: Change this word
pt: Altere essa palavra

en: Change title on supported browsers
pt: Altere o título em navegadores que suportem a opção

en: Change to:
pt: Altere para:

en: Check Spelling
pt: Verificar ortografia

en: Check all boxes, not just INBOX
pt: Verificar todas as pastas, não apenas a Caixa de Entrada

en: Check mail
pt: Checar Email

en: Check mail at folder refresh
pt: Checar Email durante a atualização das pastas

en: Check mail at login
pt: Checar Email durante o login

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
pt: Verifique para ver se seu defeito (bug) já está listado na %sLista de defeitos%s no SourceForge. Se estiver, nós já sabemos do problema e estamos tentando conserta-lo.

en: Chinese, Simplified
pt: Chinês, Simplificado

en: Chinese, Traditional
pt: Chinês, Tradicional

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
pt: escolha &quot;não&quot; para SMTP

en: Click here to change the sorting of the address list
pt: Clique aqui para alterar a ordenação da lista de enderecos

en: Click here to go back
pt: Clique aqui para voltar

en: Click here to go to the options page.
pt: Clique aqui para ir para página de opções.

en: Click here to log back in.
pt: Clique aqui para fazer novamente o login.

en: Click here to return to %s
pt: Clique aqui para voltar para %s

en: Close
pt: Fechar

en: Close Date
pt: Data do Fechamento

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Close and Cancel
pt: Fechar e Cancelar

en: Close and Commit
pt: Fechar e salvar

en: Close this Window
pt: Fechar esta janela

en: Closing Connection
pt: Fechando a conexão

en: Closing POP
pt: Fechando o servidor POP

en: Color
pt: Cor

en: Command failed
pt: Comando falhou

en: Command not implemented
pt: Comando não implementado

en: Command parameter not implemented
pt: Parâmetro de comando não implementado

en: Command:
pt: Comando:

en: Compose
pt: Escrever

en: Compose Messages in New Window
pt: Escrever mensagem em &quot;nova janela&quot;

en: Compose Preferences
pt: Preferências de composição

en: Config File Version
pt: Versão do arquivo de configuração

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
pt: O arquivo de configuração não pôde ser aberto. Verifique o config.php.

en: Configuration Administrator
pt: Configurações de Administrador

en: Confirm Delete
pt: Apagar?

en: Confirm Deletion of a Server
pt: Confirme a eliminação do servidor

en: Confirm delete of selected server?
pt: Confirma a eliminação do servidor selecionado?

en: Connecting to Password Server
pt: Conectando ao servidor de senhas

en: Contact Listowner
pt: Contatar dono da lista

en: Contains:
pt: Contém:

en: Control the behaviour and layout of writing new mail messages, replying to and forwarding messages.
pt: Controla o comportamento e layout da escrita de novas mensagens, respostas e reencaminhamento de mensagens.

en: Could not create hashed directory structure!
pt: Não foi possível criar a estrutura de diretório &quot;hashed&quot;

en: Could not create initial preference file!
pt: Não foi possível criar um arquivo inicial de preferências!

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
pt: As funções necessárisas ao banco de dados PEAR não puderam ser incluídas.

en: Could not lock datafile
pt: Não foi possível travar o arquivo de dados

en: Could not move/copy file. File not attached
pt: Não posso mover/copiar arquivo. Arquivo não está anexado.

en: Could not open temporary file '%s'.
pt: Não foi possível abrir o arquivo temporário '%s'.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
pt: Não pude rodar o comando para o verificador de ortografia (%s).

en: Could not write calendar file %s
pt: Não foi possívelescrever no arquivo de calendário %s

en: Count only messages that are RECENT
pt: Contar apenas mensagens RECENTES

en: Courier IMAP server
pt: Servidor IMAP Courier

en: Create
pt: Criar

en: Create Folder
pt: Criar Pasta

en: Created folder successfully.
pt: Pasta criada com sucesso.

en: Croatian
pt: Croata

en: Current File:
pt: Arquivo atual:

en: Current Folder
pt: Pasta Atual

en: Current PHP LDAP extension does not allow use of ldap_set_option() function.
pt: A extensão de LDAP atual não permite o uso da função ldap_set_option().

en: Current Password:
pt: Senha:

en: Current Search
pt: Pesquisa Atual

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
pt: A configuração atual requer suporte a LDAP no PHP.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
pt: Corentemente, a denúncia rápida apenas reenvia a requisição para o sistema de denúncia completo. Porém, parece que ele só está disponível somente para membros (não livre - pagantes). Esperançosamente isto deve mudar logo.

en: Cursor Position when Replying
pt: Posição do cursor quando respondendo

en: Custom Stylesheet
pt: Estilo de tela personalizado

en: Cute.
pt: quote.

en: Cyrus IMAP server
pt: Servidor IMAP Cyrus

en: Czech
pt: Checo

en: DEL
pt: Apagar

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dark Blue
pt: Azul escuro

en: Dark Cyan
pt: Cyan escuro

en: Dark Gray
pt: Cinza escuro

en: Dark Green
pt: Verde escuro

en: Dark Magenta
pt: Magenta escuro

en: Dark Yellow
pt: Amarelo escuro

en: Data Directory
pt: Diretório de dados

en: Database
pt: Base de dados

en: Database error: %s
pt: Erro no banco de dados: %s

en: Database not found on server
pt: Banco de dados não encontrado no servidor

en: Date
pt: Data

en: Date:
pt: Data:

en: Day View
pt: Visão do dia

en: Dec
pt: Dez

en: December
pt: Dezembro

en: Decrypt my dictionary with my old password:
pt: Descriptografe meu dicionário com minha velha senha:

en: Default
pt: Padrão

en: Default Charset
pt: Conjunto de caracteres padrão

en: Default Folder Prefix
pt: Prefixo padrão para pasta

en: Default Identity
pt: Identificação Padrão

en: Default Javascript Addressbook
pt: Usar Livro de Endereços com Javascript

en: Default Language
pt: Idioma Padrão

en: Default Left Size
pt: Tamanho padrão esquerdo

en: Default Sub. of INBOX
pt: Sub. padrão da Caixa de entrada (Entrada)

en: Default Unseen Notify
pt: Notificação Padrão de não lidas

en: Default Unseen Type
pt: Tipo padrão de não lidas

en: Default preference file not found or not readable!
pt: Arquivo de preferência padrão não encontrado ou não legível!

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete & Next
pt: Apagar & Próxima

en: Delete & Prev
pt: Apagar & Anterior

en: Delete Folder
pt: Apagar Pasta

en: Delete checked words
pt: Apagar as palavras selecionadas

en: Delete failed:
pt: Falha ao Deletar:

en: Delete my dictionary and start a new one
pt: Elimine meu dicionário e inicie um novo

en: Delete selected
pt: Apagar os selecionados

en: Delete selected attachments
pt: Apagar os anexos selecionados

en: Delete spam when reported:
pt: Apagar o spam quando denunciado:

en: Delete/Move/Next Buttons:
pt: Botões Apagar/Mover/Próxima:

en: Deleted
pt: Apagado

en: Deleted folder successfully.
pt: Pasta apagada com sucesso.

en: Deleting messages from server...
pt: Eliminando mensagens do servidor...

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
pt: Eliminando as seguintes entradas do dicionário %s:

en: Delimited:
pt: Delimitado:

en: Delivery error report
pt: Relatório de erro de envio

en: Descending
pt: Descendo

en: Dictionary Erased
pt: Dicionário apagado

en: Dictionary re-encrypted
pt: Dicionário novamente criptografado

en: Disable it
pt: Desabilitar

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Display Attached Images with Message
pt: Mostrar imagens anexadas com a mensagem

en: Display Preferences
pt: Preferências de Exibição

en: Display at bottom
pt: Mostrar em baixo

en: Display at top
pt: Mostrar no topo

en: Do not use Drafts
pt: Não usar Rascunhos

en: Do not use Sent
pt: Não usar Enviadas

en: Do not use Trash
pt: Não usar a Lixeira

en: Do you really want to change this event from:
pt: Deseja realmente mudar este evento de:

en: Do you really want to delete this event?
pt: Deseja realmente apagar este evento?

en: Done
pt: Feito

en: Down
pt: Baixo

en: Download
pt: baixar

en: Download this as a file
pt: Baixar como um arquivo

en: Draft
pt: Rascunho

en: Draft Email Saved
pt: Rascunho salvo

en: Draft Folder
pt: Pasta de Rascunhos

en: Draft Saved
pt: Rascunho salvo

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
pt: Foi detectada entradas duplicadas de login. Não posso trocar a senha!

en: Dutch
pt: Holandês

en: E-Mail Address
pt: E-Mail

en: E-mail address
pt: Endereço de E-mail

en: E-mail address is missing
pt: Falta Endereço de Email

en: EDIT
pt: Editar

en: ERROR
pt: ERRO

en: ERROR: Bad function call.
pt: ERRO: chamada errada de função

en: ERROR: Bad or malformed request.
pt: Erro: Pedido errado ou mal formado.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
pt: ERRO: Conexão derrubada pelo servidor imap.

en: ERROR: Could not append message to
pt: Erro: não pôde adicionar a messagem para

en: ERROR: Could not complete request.
pt: Erro: pedido não pode ser completado.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
pt: Erro: arquivo de help não está no formato correto!

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
pt: ERRO: o servidor IMAp fechou a conexão.

en: ERROR: No available IMAP stream.
pt: ERRO: "stream" imap não disponível.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
pt: ERRO: Resposta imap desconhecida.

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Advanced Identities
pt: Editar Identidade Avançada

en: Edit Message as New
pt: Editar mensagem como nova

en: Edit selected
pt: Editar os selecionados

en: Edit your Personal Dictionary
pt: Editar seu dicionário pessoal

en: Edit your personal dictionary
pt: Editar seu dicionário pessoal

en: Email Address
pt: Endereço de E-Mail

en: Email addresses only
pt: Apenas Endereços de E-mail

en: Email-based reporting
pt: denúncia baseada em email

en: Empty command string
pt: Comando vazio

en: Empty domain
pt: Domínio vazio

en: Empty domain password
pt: Senha de domínio vazio

en: Empty new password
pt: Senha vazia

en: Empty username
pt: Username vazio

en: Enable /NoSelect folder fix
pt: Permitir reparo de pastas /NoSelect

en: Enable Alternating Row Colors
pt: Permitir alternar cores nas linhas

en: Enable Collapsable Folders
pt: Permitir pastas com sub-pastas

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
pt: Notificação culmulativa para mensagens não lidas

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
pt: Habilitar destacar a linha que estiver com o mouse por cima

en: Enable Forward as Attachment
pt: Habilitar mensagem encaminhada como anexo

en: Enable Mail Delivery Notification
pt: Ativar a notificação de entrega de mensagem

en: Enable Mailer Display
pt: Habilitar visualização do programa de email (&quot;Mailer&quot;)

en: Enable Media Playing
pt: Permitir a reprodução de mídia

en: Enable Page Selector
pt: Permitir seletor de página

en: Enable Printer Friendly Clean Display
pt: Habilitar o link de &quot;Limpar&quot; para a &quot;Versão para Impressão&quot;

en: Enable Thread Sort by References Header
pt: Habilitar agrupamento por assunto baseado nas referências do cabeçalho

en: Enable Unread Message Notification
pt: Notificação para mensagens não lidas

en: Enable aggressive decoding
pt: Habilitar decodificação agressiva

en: Enable it
pt: Habilitar

en: Enable lossy encoding
pt: Habilitar codificação "lossy"

en: Enable use of delivery receipts
pt: Habilitar o uso de recibos (confirmações)

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Encoding
pt: Codificação

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
pt: Criptografe ou decriptografe seu dicionário pessoal

en: Encrypt passwords (informative only)
pt: Criptografar senhas (apenas informativo)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
pt: É necessário criptografia para o mecanismo de autenticação

en: English
pt: Inglês

en: Entity
pt: Entidade

en: Error
pt: Erro

en: Error Appending Message!
pt: Erro na construção da mensagem!

en: Error Decrypting Dictionary
pt: Erro ao decriptografar o dicionário

en: Error connecting to IMAP server: %s.
pt: Erro ao conectar com o servidor IMAP: %s.

en: Error creating directory %s.
pt: Erro ao criar o diretório %s.

en: Error in criteria argument
pt: Erro no argumentos dos critérios

en: Error initializing LDAP server %s:
pt: Erro ao iniciar o servidor LDAP %s:

en: Error initializing addressbook database.
pt: Erro ao iniciar o banco de dados do Livro de Endereços

en: Error initializing global addressbook.
pt: Erro ao iniciar o Livro de Endereços Global

en: Error opening %s
pt: Erro ao abrir %s

en: Error opening file %s
pt: Erro ao abrir o arquivo %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
pt: Erro ao abrir configuração de "timezone". Contacte o administrador.

en: Error while writing to pipe.
pt: Erro enquanto gravava no pipe.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
pt: Erro enquanto escrevia no arquivo temporário '%s'.

en: Error(s) occurred while saving your options
pt: Ocorreu(ram) erro(s) enquanto salvava suas opções

en: Error:
pt: Erro:

en: Error: %s
pt: Erro: %s

en: Error: Draft folder %s does not exist.
pt: Erro: a pasta de rascunho %s não existe.

en: European date and time
pt: Data e hora Europeia

en: Event Has been added!
pt: O evento foi adicionado!

en: Event deleted!
pt: Evento apagado!

en: Event updated!
pt: Evento atualizado!

en: Everywhere
pt: qualquer lugar

en: Exclude Criteria:
pt: Critério exclusivo:

en: Expunge
pt: Remover

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
pt: A biblioteca de criptografia do servidor web não tem suporte para DES extendido.

en: FETCH line:
pt: linha de busca:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
pt: FREE - Distributed Sender Boycott List - Relays de múltiplo estágio confirmados

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
pt: FREE - Distributed Sender Boycott List - Relays confirmados

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
pt: FREE - Distributed Sender Boycott List - Relays não confirmados

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
pt: FREE - Dorkslayers parece incluir apenas os relays abertos fora dos EUA que são realmente ruins. O próprio website não recomenda seu uso (!?).

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
pt: FREE - Five-Ten-sg.com - Servidores email que não usam confirmação na entrada

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
pt: FREE - Five-Ten-sg.com - Listas de acessos discados - Inclui alguns IPs de xDLS

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
pt: FREE - Five-Ten-sg.com - Fontes de SPAM diretos.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
pt: FREE - Five-Ten-sg.com - Outra miscelânea de servidores.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
pt: FREE - Five-Ten-sg.com - Servidores que dão suporte a SPAM

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
pt: FREE - Five-Ten-sg.com - Servidores de estágio único.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
pt: FREE - Five-Ten-sg.com - IPs de formulários web.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
pt: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Lista de grandes servidores de email que não requerem confirmação na entrada ou que permitem que enviadores de SPAM sejam usuários de seus serviços.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
pt: FREE - Leadmon DUL - Outra lista de acesso discado ou de qualquer tipo de IP alocado dinamicamente.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
pt: FREE - Leadmon Multi-stage - Relays abertos de múltiplos estágios que não estão listados em outros bloquies e que enviaram SPAM para Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
pt: FREE - Leadmon Open Relays - Relays abertos que não estã listados em outros.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
pt: FREE - Leadmon SPAM Source - Lista de provedores dos quais Leadmon.net recebeu SPAM diretamente.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
pt: FREE - Leadmon SpamBlock - Locais que enviaram SPAM para Leadmon.net a partir de IPs que não possuem DNS reverso. è uma lista de blocos de IPs usados para enviar SPAM para Leadmon.net.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
pt: FREE - ORDB foi carregado quando o ORBS saiu do ar. Parece ter menosalertas falsos do que o ORBS.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
pt: FREE - SPAMhaus - Lista com fontes bem conhecidas de SPAM.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
pt: FREE - ahbl.org Open Relays - Outra lista de relays abertos.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
pt: FREE -  ahbl.org SPAM ISPs - Lista de provedores condizentes com SPAM.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
pt: FREE -  ahbl.org SPAM Source - Lista com fontes diretas de SPAM.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
pt: FREE - dev.null.dk - Não tenho detalhes...

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
pt: FREE - visi.com - Lista de relays para bloquear. Uma lista muito conservadora de relays abertos.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
pt: FREE, poe enquanto - Not Just Another Blacklist - Possui relays aberto e enviadores diretos de SPAM.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
pt: FREE, por enquanto - Not Just Another Blacklist - IPs de acessos discados.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
pt: FREE, por enquanto, - SpamCop - Uma interessante solução que lista servidores que tem um elevado índice de spam em relação a emails legítimos (85% ou mais).

en: Feb
pt: Fev

en: February
pt: Fevereiro

en: Fetch
pt: Buscar

en: Fetch Mail
pt: Buscar Email

en: Fetching Servers
pt: Buscando os Servidores

en: Fetching UIDL...
pt: Buscando UIDL...

en: Fetching from
pt: Buscando de

en: Fetching message
pt: Buscando mensagem

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
pt: A filtragem permite que mensagens que se encaixem em certos critérios sejam movidas para pastas diferentes para uma maior organização.

en: Finnish
pt: Terminado

en: First name
pt: Primeiro Nome

en: Flag
pt: Marcado

en: Flagged
pt: Marcadas

en: Flags
pt: Opções

en: Focus in body
pt: Foco no corpo

en: Fold
pt: Agrupado

en: Folder
pt: Pasta

en: Folder List
pt: Lista de Pastas

en: Folder List Options
pt: Opções da lista de pastas

en: Folder Path
pt: Caminho da pasta

en: Folder Preferences
pt: Preferências de Pastas

en: Folder Selection Options
pt: Opções das listas de seleção

en: Folder:
pt: Pasta:

en: Folders
pt: Pastas

en: Folders Defaults
pt: Pastas padrão

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
pt: Para mais informação sobre o SpamCop, seus serviços, spam em geral e muitos tópicos relacionados, tente ler toda a seção do SpamCop %sAjuda e retorno de opniões%s.

en: For more information about SquirrelMail and the SquirrelMail Project Team, see %sthe SquirrelMail website%s.
pt: Para mais informações sobre o SquirrelMail e o Time de Projeto SquirrelMail, veja %so SquirrelMail website%s.

en: Fortunes:
pt: Frases (fortunes)

en: Forward
pt: Encaminhar

en: Forward as Attachment
pt: Encaminhar como anexado

en: Found %s errors
pt: Foram encontrados %s erro(s)

en: Free reporting
pt: Denúncia livre (gratuíta)

en: French
pt: Francês

en: Fri
pt: Sex

en: Friday
pt: Sexta

en: From
pt: De

en: From:
pt: De:

en: Full Name
pt: Nome completo

en: General Display Options
pt: Opções genéricas

en: General Message Composition
pt: Composição geral da mensagem

en: General Options
pt: Opções genéricas

en: German
pt: Alemão

en: Global address book
pt: Livro de Endereços Global

en: Global address book DSN
pt: Livro de Endereços DSN Global

en: Global address book file
pt: Arquivo do Livro de Endereços Global

en: Global address book table
pt: Livro de Endereços Global

en: Go
pt: Ir

en: Go to the login page
pt: Ir para a página de login

en: Greek
pt: Grego

en: Hash Disabled
pt: Hash desabilitado

en: Hash Level
pt: Nível de Hash

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header Field
pt: Campo do Cabeçalho

en: Header and Body
pt: Cabeçalho e Corpo

en: Height of Compose Window
pt: Altura da janela de edição

en: Height of Editor Window
pt: Altura da janela de edição

en: Height of popup window:
pt: Altura da janela de popup:

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
pt: Traduções para "Hellenic", sem limites, powered by Systran

en: Help
pt: Ajuda

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
pt: Ajude lutando na batalha contra emails não solicitados. O sistema SpamCop lê a mensagem e determina corretamente os endereços para onde enviar queixas .É rápido, realmente esperto e fácil de usar.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
pt: Aqui você escolhe como seu dicionário pessoal será armazenado, os idiomas que devem estar disponíveis para a correção ortográfica e pode editá-lo.

en: Hide SM attributions
pt: Esconder atributos SM

en: Hide SquirrelMail Header
pt: Esconder o cabeçalho do SquirrelMail

en: Hide Unsafe Images
pt: Esconder imagens com problema

en: High
pt: Alta

en: Home Phone
pt: Telefone Residencial

en: Hour Format
pt: Formato da hora

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: I tried to execute '%s', but it returned:
pt: Tentei executar: %s. Mas retornou:

en: IMAP Authentication Type
pt: Tipo de autenticação IMAP

en: IMAP Folder Delimiter
pt: Delimitador de pasta IMAP

en: IMAP Server Address
pt: Endereço do servidor IMAP

en: IMAP Server Port
pt: Porta do servidor IMAP

en: IMAP Server Type
pt: Tipo do servidor IMAP

en: IMAP command string
pt: Comando IMAP

en: IMAP server information
pt: Porta do servidor IMAP

en: INBOX
pt: Entrada

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Identifying name
pt: Identificando o nome

en: If %s contains %s then move to %s
pt: Se %s contém %s então mova para %s

en: If set to 0, reverts to default value
pt: Se colocada em 0, usa o valor padrão

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
pt: Se há avisos mostrados acima, tente resolve-los você mesmo. Leia os guias no diretório %s onde o SquirrelMail está instalado.

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
pt: Se você decidir criptografar seu dicionário, lembre-se que ele fica condicionado à sua senha. Se você a esquecer e o administrador alterá-la para você, seu dicionário se tornará inacessível e você terá que criar um novo. Se você ainda souber a antiga senha, será possível recuperar o conteúdo e utilizar a nova senha para criptografá-lo novamente.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
pt: Se você esquecer sua senha, seu dicionário pessoal ficará inacessível, já que ele não poderá ser decriptografado. Se voê trocar a senha de sua caixa postal, o SquirrelSpell irá reconhecer isto e pedirá a senha antiga, de modo a poder criptografar novamente com a nova senha.

en: If you have questions about or problems with your mail account, passwords, abuse etc, please refer to your system administrator or provider%s.
pt: Se você tem questões  sobre, ou problemas com sua conta de email, senhas, abuso, etc, favor se dirigir ao seu administrador do sistema ou provedor de acesso %s.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
pt: Se você deixar sua senha em branco, ela será pedida quando buscar email.

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignore ALL occurances this word
pt: Ignorar todas as ocorrências desta palavra

en: Ignore All
pt: Ignorar todas

en: Ignore this word
pt: Ignorar essa palavra

en: Illegal folder name.
pt: Nome ilegal de pasta.

en: Illegal folder name. Please select a different name.
pt: Nome ilegal para pasta. Por favor escolha um nome diferente.

en: In
pt: Em

en: Include CCs when Forwarding Messages
pt: Incluir endereços do campo CC quando reenviar mensagens

en: Include Me in CC when I Reply All
pt: Inclua meu email no CC quando &quot;Responder a Todos&quot;

en: Incorrect LDAP connection option: %s
pt: Opção de conexão LDAP incorreta: %s

en: Incorrent path to vmail.inc file.
pt: Caminho incorreto para o arquivo vmail.inc.

en: Indented:
pt: Indentado:

en: Index Order
pt: Ordem de indexação

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Interface language
pt: Idioma da interface

en: International Dictionaries Preferences Updated
pt: Preferências dos dicionários internacionais atualizadas

en: International date and time
pt: Data e hora internacional

en: Invalid URL
pt: URL inválida

en: Invalid input data
pt: Entrada de dados inválida

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
pt: Arquivo vmail.inc está inválido ou corrompido.

en: Invalid user.
pt: Usuário inválido

en: Invert Time
pt: Data/hora invertida

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
pt: O PEAR está instalado, e esta incluído o caminho para achar %s?

en: Italian
pt: Italiano

en: January
pt: Janeiro

en: Japanese
pt: Japonês

en: Javascript
pt: JavaScript

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Keyword
pt: Palavra chave

en: Korean
pt: Koreano

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
pt: O servidor LDAP usa um atributo diferente para guardar a senha do usuário.

en: Language
pt: Idioma

en: Language settings
pt: Configuração de idioma

en: Larger Than
pt: Maior que

en: Last Refresh
pt: Última Atualização

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Latin American Spanish
pt: Espanhol Latino Americano

en: Leave Mail on Server
pt: Deixar as mensagens no servidor

en: Leave mail on server
pt: Deixar as mensagens no servidor

en: Leaving mail on server...
pt: Deixando mensagens no servidor...

en: Left
pt: Esquerda

en: Length of From/To Field (0 for full)
pt: Tamanho do campo De/Para (0 para todo)

en: Length of Subject Field (0 for full)
pt: Tamanho do campo de assunto (0 para sem limite)

en: Length:
pt: Tamanho:

en: Let this folder contain subfolders
pt: Permitir que esta pasta contenha sub-pastas

en: Light Blue
pt: Azul claro

en: Light Cyan
pt: Cyan claro

en: Light Gray
pt: Cinza claro

en: Light Green
pt: Verde claro

en: Light Magenta
pt: Magenta claro

en: Light Yellow
pt: Amarelo claro

en: Line with an error:
pt: Linha com algum erro:

en: List Archives
pt: listar arquivadas

en: List Special Folders First
pt: listar primeiro as pastas especias

en: List all
pt: Listar todos

en: Loading the sound...
pt: Carregando o som...

en: Location of Buttons when Composing
pt: Localização dos botões durante a composição

en: Location of Folder List
pt: Localização da lista de pastas

en: Logging out from IMAP
pt: Saindo do servidor IMAP

en: Login (plain text)
pt: Longin (texto plano)

en: Login Failed:
pt: Falha no Login:

en: Login OK: Inbox EMPTY
pt: Login OK: Caixa de entrada vazia

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
pt[0]: Login OK: caixa de entrada contém %s mensagem
pt[1]: Login OK: caixa de entrada contém %s mensagens

en: Login OK: Inbox contains %s messages
pt: Login OK: caixa de entrada contém %s mensagens

en: Login OK: No new messages
pt: Login OK: Nenhuma mensagem nova

en: Long:
pt: Longo(a):

en: Low
pt: Baixa

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
pt: A biblioteca de criptografia do servidor web não tem suporte para MD5

en: Ma&#121;
pt: Mai

en: Mail Domain
pt: Domínio de email

en: Mail Fetch Result:
pt: Resultados da busca de Email:

en: Mailbox Display Options
pt: Opções das Pastas

en: Mailer
pt: Programa

en: Mailing List
pt: Lista de Mensagens

en: Mailing list:
pt: Lista de E-mails

en: Mailinglist
pt: Lista de E-mails

en: Make Default
pt: Criar Padrão

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
pt: Tenha certeza de que está rodando a versão mais recente de %s. Você está usando a versão %s.

en: Make these changes
pt: Realize essas mudanças

en: Make this dictionary my default selection:
pt: Faça deste dicionário o meu padrão:

en: March
pt: Março

en: Match:
pt: Encontrado:

en: Matches
pt: Encontrados

en: Maximum Number of Pages to Show
pt: Número max. de páginas para mostrar

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
pt: Máximo de 150 palavras traduzidas, powered by Systran

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
pt: Máximo de 25KB traduzidos, powered by Systran

en: May
pt: Maio

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
pt: Arquivo de mídia %s será removido, se você enviar outro arquivo de mídia.

en: Medium
pt: Médio

en: Medium Gray
pt: Cinza médio

en: Member services
pt: serviço para membros

en: Memory Search
pt: Pesquisar em memória

en: Message %d deleted from remote server!
pt: Mensagem %d eliminada do servidor remoto!

en: Message Body
pt: Corpo da Mensagem

en: Message Details
pt: Detalhes da Mensagem

en: Message Display Options
pt: Opções de visualização de mensagens

en: Message Display and Composition
pt: Composição e disposição da mensagem

en: Message Filtering
pt: Filtragem de mensagem

en: Message Filters
pt: Filtros de Mensagens

en: Message Flags Icon Theme
pt: Temas de ícones de marcadores de mensagens

en: Message Highlighting
pt: Destacando mensagem

en: Message List
pt: Lista de Mensagens

en: Message appended to mailbox
pt: Mensagem adicionada à caixa de mensagens

en: Message not printable
pt: A mensagem não pode ser impressa

en: Message of the Day
pt: Mensagem do dia

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Microsoft Exchange IMAP server
pt: Servidor IMAP Microsoft Exchange

en: Minute
pt: Minuto

en: Minutes
pt: Minutos

en: Missing
pt: Faltando

en: Moderate
pt: Moderado

en: Modify
pt: Modificar

en: Modify Server
pt: Modificar Servidor

en: Mon
pt: Seg

en: Monday
pt: Segunda

en: Month View
pt: Visão mensal

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: More information
pt: Mais informação

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
pt: Provavelmente sua lista de mensagens esta antiga e a mensagem foimovida ou deletada (talvez por outro programa acessando a mesta caixa de correio)

en: Move
pt: Mover

en: Move Selected To
pt: Mover as selecionadas para

en: Move Up
pt: Mover Acima

en: Move spam to:
pt: Mova o SPAM para:

en: Move to:
pt: Mova para:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
pt: Mover as mensagens consideradas SPAM diretamente para o lixo pode não ser uma boa idéia a princípio, pois mensagens de seus amigos e de listas de discussão podem ser marcadas equivocadamente como SPAM. Qualquer que seja a pasta que seja escolhida para armazenar essas mensagens, verifique que ela seja apagada regularmente, para que não exista uma quantidade muito grande de mensagens inúteis em suas pastas.

en: Multiple Identities
pt: Múltiplas Identidades

en: Multiple userid matches found.
pt: Encontrados múltiplos usuários que satisfazem.

en: Must be unique
pt: Deve ser único

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
pt: NOTA: estes comandos são reais. Qualquer alteração realizada terá efeito em sua conta de email.

en: Name
pt: Nome

en: Name and Address Options
pt: Opções de Nome e Endereços

en: Name is missing
pt: Está faltando o nome

en: Name:
pt: Usuário:

en: Never
pt: Nunca

en: New
pt: Novo

en: New Mail
pt: Nova mensagem

en: New Mail Notification
pt: Notificação de novo Email

en: New Password:
pt: Nova senha:

en: New name:
pt: Novo nome:

en: NewMail Options
pt: Opções de novas mensagens

en: Next
pt: Próxima

en: Nickname
pt: Apelido

en: Nickname contains illegal characters
pt: O Apelido contém caracteres ilegais

en: No
pt: Não

en: No Citation
pt: Sem citação

en: No Clock
pt: Sem relógio

en: No Messages Found
pt: Nenhuma mensagem encontrada

en: No Notification
pt: Sem notificação

en: No POP3 servers configured yet.
pt: Nenhum servidor POP3 especificado

en: No SMTP auth
pt: Sem autenticação para SMTP

en: No changes requested.
pt: Nenhuma mudança pedida.

en: No changes were made.
pt: Nenhuma mudança foi feita.

en: No connection to server
pt: Sem conexão com o servidor

en: No errors found
pt: Nenhum erro encontrado

en: No focus
pt: Sem foco

en: No folders found
pt: Nenhuma pasta encontrada

en: No folders were found to subscribe to!
pt: Não foi encontrada nenhuma pasta para inscrever!

en: No folders were found to subscribe to.
pt: Não foi encontrada nenhuma pasta para se inscrever nela.

en: No folders were found to unsubscribe from!
pt: Não foram encontradas pastas para cancelar inscrição!

en: No folders were found to unsubscribe from.
pt: Não foram encontradas pastas para cancelar inscrição delas.

en: No highlighting is defined
pt: Nenhum destaque foi definido

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
pt: Sem limites, powered by GPLTrans (gratuito, fonte aberta)

en: No known limits, powered by Systran
pt: Sem limite, powered by Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
pt: Sem limites, powered by Translation Experts' InterTran

en: No login ID submitted
pt: Nenhuma identificação de login submetida

en: No messages were selected.
pt: Nenhuma mensagem selecionada.

en: No msg number submitted
pt: Nenhum número de mensagem submetido

en: No password submitted
pt: Nenhuma senha enviada

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
pt: Nenhum livro de endereços pessoais está definido. Contacte o administrador.

en: No persons matching your search were found
pt: Não foram encontradas pessoas para a pesquisa solicitada.

en: No server banner
pt: Nenhum banner do servidor

en: No server specified
pt: Nenhum servidor especificado

en: No servers known.
pt: Não há servidores conhecidos.

en: No sound specified
pt: Nenhum som especificado

en: No such file or directory
pt: Arquivo ou diretório não encontrado

en: No valid backend defined.
pt: Não definido um backend válido.

en: No words in your personal dictionary.
pt: Não existem palavras em seu dicionário pessoal.

en: None
pt: Nenhum

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Not
pt: Não

en: Not a file name
pt: Não é um nome de arquivo

en: Not one of the above servers
pt: Nenhum dos servidores acima

en: Not yet functional, currently does nothing
pt: Ainda não funcional, não realiza nada

en: Note
pt: Notas

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
pt: Nota: é recomendado que você configure seu sistema usando o conf.pl, e não este plugin.O conf.pl contém informações adcionais sobre o propósito de cada variável e seus valores apropriados, bem como passos adicionais de verificação.

en: Nothing to delete!
pt: Nada para apagar!

en: November
pt: Novembro

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
pt: Salvando seu dicionário pessoal... Aguarde.

en: Number of Messages per Page
pt: Número de mensagens apor Página

en: Number of supported language pairs: %s
pt: Número de pares de idiomas suportados: %s

en: Number of supported languages: %s
pt: Número de idiomas suportados: %s

en: OFF
pt: DESLIGADO

en: ON
pt: LIGADO

en: Occurs times:
pt: Frequência da palavra:

en: Oct
pt: Out

en: October
pt: Outubro

en: Old
pt: Antigo

en: On
pt: Em

en: On %s, %s wrote:
pt: Em %s, %s escreveu:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
pt: Em DATE, AUTHOR escreveu

en: On Delivery
pt: no envio (nem sempre funciona)

en: On Read
pt: na leitura

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
pt: Assim que você houver assinado SpamCop e tiver recebido seu código de autorização, você necessita habiltar este plugin com um clique no link acima. Uma vez habilitado, volte a sua vida normal. Se você encontrar uma mensagem não solicitada (spam), visualize-a (abra-a). Do lado direito, próximo ao topo de onde a mensagem está sendo exibida, você verá um link para denunciar esta mensagem como spam. Clicando nele levará você a uma página de confirmação. Confirmando que você quer denunciar irá disparar processos diferentes, dependedo do método escolhido para denúncia.

en: Only INBOX
pt: Somente ENTRADA

en: Only Unseen
pt: Somente não lidas

en: Only advanced search
pt: Somente busca avançada

en: Only basic search
pt: Somente busca

en: Only unread messages
pt: Apenas mensagens não lidas

en: Only works with email-based reporting
pt: Funciona somente com dnúncia baseada em email

en: Open Date
pt: Ddata da Abertura

en: Open failed
pt: Falha na abertura do arquivou

en: Opening IMAP server
pt: Abrindo servidor IMAP

en: Opening POP server
pt: Abrindo servidor POP

en: Option Type '%s' Not Found
pt: Opção tipo '%s' não encontrada

en: Options
pt: Opções

en: Or In
pt: Ou Em

en: Order:
pt: Ordem:

en: Organization / Department
pt: Organização / Departamento

en: Organization Logo
pt: Logotipo da Organização

en: Organization Logo Height
pt: Altura do logotipo

en: Organization Logo Width
pt: Largura do logotipo

en: Organization Name
pt: Nome da Organização

en: Organization Preferences
pt: Preferências da Organização

en: Organization Title
pt: Título da Organização

en: Original Message
pt: Mensagem Original

en: Other:
pt: Outro:

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
pt: A extensão Curl PHP não está disponível. Impossível trocar a senha!

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: PHP install does not have LDAP support.
pt: A instalação do PHP não tem suporte a LDAP.

en: PHP mhash extension is missing.
pt: Falta a biblioteca de mhash PHP

en: PHP session name
pt: Versão do PHP

en: POP3 Before SMTP?
pt: POP# antes de SMTP?

en: POP3 Fetch Mail
pt: Busca de Email de servidor POP3

en: POP3 connect:
pt: Conexão POP3:

en: POP3 delete:
pt: Apagar POP3:

en: POP3 pass:
pt: Senha do POP3:

en: POP3 user:
pt: usuário POP3:

en: Paginate
pt: Paginar

en: Password change was not successful!
pt: Troca de senha SEM sucesso!

en: Password for
pt: Senha para

en: Password:
pt: Senha:

en: Personal Dictionary
pt: Dicionário Pessoal

en: Personal Dictionary Crypto Settings
pt: Opções de criptografia do dicionário pessoal

en: Personal Dictionary Updated
pt: Dicionário pessoal atualizado

en: Personal Information
pt: Informações Pessoais

en: Personal address book
pt: Livro de Endereços pessoal

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
pt: Por favor verifique qualquer dicionário internacional disponível que você gostaria de utilizar para verificação de ortografia:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
pt: Por favor, selecione quaisquer palavras que deseja eliminar de seu dicionário.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
pt: Por favor, escolha qual o dicionário que você gostaria de usar para a correção ortográfica desta mensagem:

en: Please choose which options you wish to set up:
pt: Por favor, escolha as opções que deseja configurar:

en: Please contact your system administrator and report this error.
pt: Entre em contato com seu administrador e avise este erro.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
pt: Por favor, decriptografe meu dicionário pessoal e armazene-o em um formato texto.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
pt: Por favor, criptografe meu dicionário pessoal e armazene-o em um formato criptografado.

en: Please enter something to search for
pt: Por favor, entre com algo para procurar

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
pt: Por favor, tenha certeza de que você preencheu com o maior número de informações possíveis que pode obter para dar a todos uma boa chance de achar e remover o defeito. Subemtendo o defeito desta maneira não irá acrecentá-lo automaticamente a lista de defeitos no SourceForge, mas alguém que receber a mensagem podererá adcioná-la para você.

en: Please make your selection first.
pt: Por favor, faça primeiro sua escolha.

en: Please select a different name.
pt: Por favor selecione um nome diferente.

en: Please select address that you want to edit
pt: Favor selecionar o endereço que deseja editar

en: Please wait, communicating with the server...
pt: Aguarde, se comunicando com o servidor...

en: Plugin directory could not be found: %s
pt: O diretório de plugins não foi encontrado: %s

en: Plugin is disabled.
pt: Plugin desabilitado.

en: Plugin is not configured correctly.
pt: O plugin não está configurado corretamente.

en: Plugins
pt: Plug Ins

en: Polish
pt: Polonês

en: Port:
pt: Porta:

en: Portuguese
pt: Português

en: Possible reason:
pt: possível razão

en: Post to List
pt: Postar na lista

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
pt: Erro na base de Preferências (%s). Terminando

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
pt: Arquivo de preferências, %s, não pode ser copiado do arquivo temporário, %s. Entre em contato com seu administrador para ajuda.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
pt: Arquivo de preferências, %s, não pode ser aberto. Entre em contato com seu administrador para ajuda.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
pt: Arquivo de preferências, %s, não pode ser escrito. Entre em contato com seu administrador para ajuda.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
pt: Arquivo de preferências %s não existe. Saia do sistema e entre novamente para criar um arquivo de preferências padrão.

en: Preferences DSN
pt: Preferências DSN

en: Preferences key field
pt: Preferências do campo chave

en: Preferences table
pt: Tabela de preferências

en: Preferences username field
pt: Preferência do campo de nome de usuário

en: Preferences value field
pt: Preferências do campo valor

en: Prefix Signature with '-- ' Line
pt: Iniciar a assinatura com uma linha '--'

en: Prefix for Original Message when Replying
pt: Prefixo para a mensagem original quando respondendo

en: Premature end of list
pt: Fim de lista prematuro

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
pt: Pressionando o botão abaixo irá iniciar um email para os desenvolvedores do SquirrelMail  que contém uma série de informações sobre o seu sistema, seu navegador, como o SquirrelMail está configurado, e seu servidor IMAP. Também perguntará a você sobre algumas informações. Simplesmente preencha as sessões no topo. Se você preferir, poderá olhar abaixo na mensagem, para ver o que está sendo enviado.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
pt: Pressionar o botão reenvia a mensagem para o serviço SpamCop e opcionalmente apaga a mensagem. Daqui, você deve ir para sua caixa de entrada de em breve uma mensagem deve vir da SpamCop (Ela será enviada para a conta que você registrou nele, então tenha certeza de que seu reenviador de email está funcionando!). Abra-a, clique no link apropriado perto do topo e uma nova janela do navegador se abrirá.

en: Previous
pt: Anterior

en: Print
pt: Imprimir

en: Printer Friendly
pt: Imprimir Amigavelmente

en: Priority
pt: Prioridade

en: Priority:
pt: Prioridade:

en: Proceed
pt: Proceda

en: Provider Link URI
pt: URI do Link para o provedor

en: Provider Name
pt: Nome do provedor

en: Purge
pt: Esvaziar

en: Quarterly
pt: Quadrimestral

en: Query:
pt: Requisição:

en: Quick email-based reporting
pt: Denúncia por email rápido

en: Quote Who XML
pt: Disse XML

en: RFC822 Message body
pt: Corpo da Mensagem (RFC822)

en: Read
pt: Lidas

en: Read data:
pt: Dados lidos:

en: Read receipt
pt: Recibo de leitura

en: Read:
pt: Lidas:

en: Reason Given:
pt: Razão alegada:

en: Reason:
pt: Razão:

en: Receipt
pt: Pedir Recibo

en: Received
pt: Recebida

en: Recent
pt: Recente

en: Recent Searches
pt: Procurar nos recentes

en: Reconnect from dead connection
pt: Reconectando de uma conexão perdida

en: Refetching message
pt: Buscando novamente a mensagem

en: Refresh Folder List
pt: Atualizar lista de pastas

en: Refresh Page
pt: Atualizar página

en: Relevance
pt: Relevância

en: Remote POP server Fetching Mail
pt: Buscando Email em servidor POP remoto

en: Remote POP server settings
pt: Configuração do servidor POP remoto

en: Remove All Criteria
pt: Remover todos os critérios

en: Remove Excluded Criteria
pt: Remover o critério exclusivo

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
pt: Remova mensagens desnecessárias de sua pasta e inicie com sua pasta de lixeira.

en: Rename
pt: Renomear

en: Rename a Folder
pt: Renomear uma Pasta

en: Rename a folder
pt: Renomear uma pasta

en: Renamed successfully.
pt: Renomeado com sucesso.

en: Reply
pt: Responder

en: Reply All
pt: Responder a todos

en: Reply Citation Options
pt: Opções para citações na resposta

en: Reply Citation Style
pt: Estilo para citações na resposta

en: Reply To
pt: Responder a

en: Reply to List
pt: Responder para a lista

en: Replying and Forwarding Messages
pt: Respondendo e reenviando mensagens

en: Report as Spam
pt: Denunciar como SPAM

en: Request:
pt: Pedido:

en: Requested action aborted: error in processing
pt: Ação requisitada foi abortada: erro no processamento

en: Requested action not taken: insufficient system storage
pt: A ação requisotada não foi feita: falta espaço de armazenamento no sistema (disco?)

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
pt: Ação requerida não foi feita: Nome de mailbox não permitida

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
pt: Ação requerida não foi feita: mailbox não disponível

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
pt: Ação requisitada no mail abortada: excedeu alocação de armazenamento

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
pt: A ação requisitada não foi feita: o mailbox não está disponível

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
pt: Requer PHP 4.3.x! Experimental.

en: Reset Form
pt: Reiniciar formulário

en: Response:
pt: Razão alegada:

en: Resume Draft
pt: Editar Rascunho

en: Return
pt: Voltar

en: Return to options page
pt: Voltar para página de opções

en: Right
pt: Direita

en: Romanian
pt: Romeno

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
pt: Você deveria rodar ou consultar o conf.pl se estiver com dificuldades com sua configuração.

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
pt: Rodar alguns testes de comandos IMAP, mostrando o comando e os resultados. Estes testes usam os comandos do IMAP do SquirrelMail e sua configuração atual. Comandos alterados localmente podem ser usados.

en: Russian
pt: Russo

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
pt: Traduções para russo, máximo de 500 caracteres

en: SMTP Authentication Type
pt: Tipo de autenticação SMTP

en: SMTP Server Address
pt: Endereço do servidor SMTP

en: SMTP Server Port
pt: Porta do servidor SMTP

en: SPAM Filters
pt: Filtros de SPAM

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
pt: Os filtros de SPAM lhe permitem que selecione listas negras com servidores que enviam mensagens de propagranda para sua Caixa de Entrada e envie essas mensagens automaticamente para outra pasta (como a Lixeira).

en: SQL call failed, try again later.
pt: Falhou a chamda SQL, tente mais tarde.

en: Same as server
pt: a mesma do servidor

en: Sat
pt: Sab

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Salvar

en: Save / Update
pt: Armazenar / Atualizar

en: Save Draft
pt: Guardar como rascunho

en: Save ID
pt: Salvar ID

en: Save Message
pt: Salvar mensagem

en: Save Method
pt: Salvar método

en: Save Replies with Original Message
pt: Salvar respostas com a Mensagem Original

en: Save Service Type
pt: Salvar o tipo de serviço

en: Save folder tree
pt: Salvar a árvore de diretórios (pastas)

en: Saved Scan type
pt: Tipo de verificação salva

en: Saved Searches
pt: Buscas guardadas

en: Saved Translation Options
pt: Opções de Tradução salvas

en: Saving UIDL
pt: Armazenando UIDL

en: Search
pt: Procurar

en: Search Archives
pt: Procurar nos arquivados

en: Search Bugtracker
pt: Procura no Bugtracker

en: Search Criteria
pt: Critério de procura

en: Search Mailing List Archives
pt: Procurar na lista de emails arquivadas

en: Search Results
pt: Resultados da busca

en: Search SourceForge Bugtracker
pt: Procurar na lista de defeitos do SourceForge

en: Search error.
pt: Erro na procura.

en: Search for
pt: Procurar por

en: Search for words:
pt: Busca de palavras

en: Search functions
pt: Busca de funções

en: Seconds
pt: Segundos

en: Seen
pt: Visto

en: Select
pt: Selecionar

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
pt: Selecione %s para que a um arquivo seja reproduzido quando houver mensagens não lidas em suas pastas. Quando selecionada, você pode especificar qual o arquivo que você deseja que seja reproduzido.

en: Select All
pt: Marcar Todas

en: Select Server:
pt: Selecionar o Servidor:

en: Select a folder
pt: Selecione uma pasta

en: Select body
pt: Selecione o corpo

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
pt: Selecione da lista de %s o arquivo para ser reproduzido quando uma nova mensagem chegar. Se nenhum arquivo for especificado, %s, nenhum som será usado.

en: Select server file
pt: Selecione o arquivo no servidor

en: Select the IMAP commands you would like to run. Most commands require a selected mailbox so the select command is already setup. You can clear all the commands and test your own IMAP command strings. The commands are executed in order. The default values are simple IMAP commands using your default_charset and folder_prefix from SquirrelMail when needed.
pt: Selecione os comandos IMAP que você gostaria de rodar. Muitos comandos requerem uma caixa de email selecionada então o comando select já está feito. Você pode apagar todos comandos e testar seus próprios comandos IMAP. Os comandos são executados em ordem. Os valores padronizados são comandos simples IMAP usando seu default_charset e folder_prefix do SquirrelMail quando necessário.

en: Select your translator:
pt: Selecione seu tradutor:

en: Selected Server:
pt: Servidor Selecionado:

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
pt: O tradutor selecionado está desabilitado. Favor verificar suas preferências de tradução.

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
pt: Selecionando a opção %s irá causar a mudança de título em alguns navegadores para avisar quando você tem novas mensagens (necessita JavaScript, e apenas funciona no Internet Explorer, mas você não irá receber erro em outros navegadores).  Esta opção sempre irá avisar se existirem novas mensagens, mesmo se você escolheu a opção %s.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
pt: Selecionando a opção %s, uma janela de aviso irá aparecer toda vez que uma mensagem ainda não lida estiver em suas pastas (necessita de JavaScript).

en: Selection List Style
pt: Estilo da lista de seleção

en: Send
pt: Enviar

en: Send Mail
pt: Enviar mensagem

en: Send Spam Report
pt: Enviar denúncia de Spam

en: Send read receipt now
pt: Enviar recibo de leitura

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
pt: Enviando esta denúncia de spam trara de volta a você uma resposta com URLs que você pode clicar para denunciar apropriadamente esta mensagem de spam para as autoridades competentes. Este é um serviço livre (gratuíto). Pressionando o botão "Enviar denúncia de spam", você está aceitando seguir os termos/regras do serviço/etc do SpamCop.

en: Sendmail Path
pt: Caminho do sendmail

en: Sent
pt: Enviar

en: Sent Before
pt: Enviada antes de

en: Sent By
pt: Enviado por

en: Sent Folder
pt: Pasta de Enviadas

en: Sent On
pt: Enviada em

en: Sent Since
pt: Enviado desde

en: Sent Subfolders Options
pt: Opções de sub-pastas de enviadas

en: Sent To
pt: Enviada para

en: Sep
pt: Set

en: September
pt: Setembro

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Server Capability response:
pt: Resposta das capacidades do servidor:

en: Server Name:
pt: Nome do Servidor:

en: Server Settings
pt: Configuração do servidor POP

en: Server does not support UIDL.
pt: Servidor não suporta UIDL

en: Server error. Disconnect
pt: Erro no servidor. Desconectado

en: Server replied:
pt: Resposta do servidor:

en: Server replied: %s
pt: Resposta do servidor: %s

en: Server responded:
pt: Resposta do servidor:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
pt: O servidor IMAP em uso não faz ordenação.

en: Server:
pt: Servidor:

en: Service not available, closing channel
pt: Serviço não disponível. Fechando o canal.

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
pt: O tipo do serviço permite selecionar qual serviço SpamCop você está usando. Serviço para Membros usam formulários de denúncia diferentes e não mostram chatices. Você pode comprar estes serviços, se você deseja dar suporte ao SpamCop.

en: Set Event
pt: Criar Evento

en: Set up international dictionaries
pt: Configurando dicionários internacionais

en: Setting of LDAP connection option %s to value %s failed.
pt: Alterar a opção da conexão LDAP de %s para %s falhou.

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
pt: Opções: %s com %s como dicionário padrão.

en: Show 'Contain Sub.' Option
pt: Mostre a opção 'contém Sub.'

en: Show 'Delete & Prev/Next' Links
pt: Mostrar links 'Apagar & anterior/próxima'

en: Show All
pt: Mostrar todas

en: Show Clock on Folders Panel
pt: Mostra relógio no painel de pastas

en: Show Flag / Unflag Buttons
pt: Mostrar o botão de marcadas / desmarcadas

en: Show Folder Prefix Option
pt: Mostrar opção de prefixo de pastas

en: Show HTML Version by Default
pt: Ver a versão HTML como padrão

en: Show Special Folders Color
pt: Mostrar cor nas pastas especiais

en: Show System Specifications
pt: Mostrar especificação do sistema

en: Show alternative language names
pt: Mostrar os nomes dos idiomas alternativos

en: Show button in toolbar
pt: Mostrar botão na barra de ferramentas

en: Show fortunes at top of mailbox
pt: Mostrar frases (fortunes) no topo do mailbox

en: Show only subscribed folders
pt: Mostrar apenas as pastas inscritas

en: Show popup window on new mail
pt: Mostre janela popup quando nova mensagem chegar

en: Show time
pt: Mostrar hora

en: Show time with seconds
pt: Mostrar hora com segundos

en: Show translation box
pt: Mostra a caixa de tradução

en: Show weekday and time
pt: Mostrar dia da semana e hora

en: Sign Out
pt: Desconectar

en: Signature
pt: Assinatura

en: Signature Options
pt: Opções de assinatura

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
pt: O arquivo de assinatura, %s, não pôde ser copiado do arquivo temporário, %s. Entre em contato com seu administrador para ajuda.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
pt: Arquivo de assinatura %s não pôde ser aberto. Entre em contato com seu administrador para ajuda.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
pt: Arquivo de assinatura %s não pode ser escrito. Entre em contato com seu administrador para ajuda.

en: Signature is too big.
pt: A assinatura é muito grande.

en: Signout
pt: Desconectar

en: Signout Page
pt: Página de saída

en: Since
pt: Desde

en: Size
pt: Tamanho

en: Slovenian
pt: Eslovaco

en: Smaller Than
pt: Menor que

en: Solution:
pt: Solução:

en: Some of your preference changes were not applied.
pt: Alguma(s) de sua(s) alteração(ões) de preferências não são aplicáveis.

en: Some or all of the help documents are not present!
pt: Alguns ou todos os documentos de ajuda não estão presentes!

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
pt: Alguns usuário tem reportado que o endereço de email usado com o SpamCop encontra o caminho das listas de spam. Para ficar seguro, você pode simplesmente criar um email de reenvio e ter todas as respostas de denúncias enviadas para ela. Assim, se ela ficar cheia de spam, você pode simplesmente apagar a conta, sem se preocupar em perder seu endereço real de email. Crie uma conta de reenvio em algum lugar (%s possui uma %slista de sites%s) de modo que as mensagens dos administradores dos sistemas e mais nada possa ser enviado a você.

en: Sort By:
pt: Ordenado por:

en: Sort by Received Date
pt: classificar pela data de recepção

en: Sort by:
pt: Ordenado por:

en: Source
pt: Fonte

en: Spam Filtering
pt: Filtro de SPAM

en: Spam Reporting Method:
pt: método de Denúncia de Spam:

en: Spam Service Type:
pt: Tipo do serviço Spam:

en: Spam is sent to %s.
pt: Spam é enviado para %s

en: Spam reporting
pt: Denúncia de Spam

en: Spam scan is limited to %s.
pt: Procura por SPAM é limitada a %s

en: SpamCop - Spam Reporting
pt: SpamCop - Denúncia de Spam

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
pt: O SpamCop é um serviço livre que ajuda muito a achar a origem verdadeira de um spam e auxilia em fazer as pessoas apropriadas ficarem sabendo do abuso.

en: SpamCop link is:
pt: O link para SpamCop está:

en: SpamCop reporting
pt: Denúncia SpamCop

en: SpamCop service type
pt: Tipo do serviço SpamCop

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Special Folder Options
pt: Opções especiais de pastas

en: SpellChecker Options
pt: Opções do Corretor Ortográfico

en: Spellcheck completed. Commit changes?
pt: Verificação ortográfica completada. Aplicar as modificações?

en: SquirrelMail Notice:
pt: Nota do SquirrelMail:

en: SquirrelMail Version
pt: Versão do SquirrelMail

en: SquirrelMail Webmail Application
pt: Aplicação de Webmail SquirrelMail

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
pt: o SquirrelMail não pôde decodificar a estrutura do corpo da mensagem

en: SquirrelMail developers list
pt: Lista dos desenvolvedores do SquirrelMail

en: SquirrelMail internationalization list
pt: Listas dos tradutores do SquirrelMail

en: SquirrelMail is a feature rich, standards compliant webmail application written in PHP. It was made by a group of volunteers united in the SquirrelMail Project Team and is released as open source, free software under the %sGNU General Public License%s.
pt: O SquirrelMail é rico em funções, compatível com os padrões de aplicações webamail escritos em PHP. É feito por um grupo de voluntários unidos no Time de Projeto SquirrelMail e é distribuico como fonte aberto, software livre, sob a licensa %sGNU General Public License%s.

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
pt: SquirrelMail é o nome do programa que provê acesso ao seu email via web.

en: SquirrelMail plugins list
pt: Lista de plugins do SquirrelMail

en: SquirrelMail users list
pt: Lista de usuários SquirrelMail

en: SquirrelMail version %s
pt: SquirrelMail versão %s

en: SquirrelSpell Initiating
pt: Iniciando o SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Options Menu
pt: Menu de Opções SquirrelMail

en: SquirrelSpell Results
pt: Resultados SquirrelSpell

en: SquirrelSpell is misconfigured.
pt: O SquirrelMail está deconfigurado

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
pt: O SquirrelSpell não conseguiu decriptografar seu dicionário pessoal. A causa mais provável foi a mudança de sua senha para acesso à caixa de email. Para prosseguir, você deve fornecer sua senha antiga para que o SquirrelSpell possa decriptografar o dicionário, que será criptografado novamente usando sua nova senha. Se você não criptografou seu dicionário, então ele está corrompido e, portando, inválido. Você deve eliminá-lo e iniciar um novo dicionário. Isto também é verdade se você não se lembra da antiga senha -- sem ela, os dados encriptados não podem mais ser acessados.

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
pt: A biblioteca de criptografia do servidor web não tem suporte para DES padrão.

en: Standard search
pt: Buscas Padronizadas

en: Start Bug Report Form
pt: iniciar formulário de relatório de defeitos (Bugs)

en: Start time:
pt: Hora inicial:

en: Store in Folder:
pt: Guardar na Pasta:

en: Strip signature when replying
pt: Deixar sem assinatura quando respondendo

en: Style Sheet URL (css)
pt: URL da folha de estilho (css)

en: Subfolder
pt: Subpasta

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject Contains
pt: Assunto Contém

en: Submit
pt: Executar

en: Submit a Bug Report
pt: Submeter um relatório de defeitos (Bugs):

en: Submitter
pt: Oferece

en: Subscribe
pt: Inscrever

en: Subscribe to:
pt: Inscrever em:

en: Subscribed successfully.
pt: Inscrito com sucesso.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
pt: Inscrição não realizada - pasta não existe.

en: Successful re-encryption
pt: Criptografia refeita com sucesso

en: Successfully Saved Options
pt: Opções salvas com sucesso!

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: Suggestions:
pt: Sugestões:

en: Summary
pt: sumário

en: Summary keyword:
pt: Sumários das palavras-chave:

en: Sun
pt: Dom

en: Sunday
pt: Domingo

en: Swedish
pt: Sueco

en: Syntax error in parameters or arguments
pt: Erro de sintaxe nos parâmetros ou argumentos

en: Syntax error; command not recognized
pt: Erro de sintaxe; comando não reconhecido.

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
pt: A biblioteca de criptografia do sistema não tem suporte para criptografia Blowfish.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
pt: A biblioteca de criptografia do sistema não tem suporte para MD5.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
pt: A biblioteca de criptografia do sistema não tem suporte para criptografia DES extendida.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
pt: A biblioteca de criptografia do sistema não tem suporte para criptografia DES padrão.

en: System information
pt: Informação do sistema

en: THIS FOLDER IS EMPTY
pt: Esta pasta está vazia

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
pt: O TLS está habilitado, mas esta versão do PHP não suporta soquetes TLS, ou está faltando a extensão (lib) openssl.

en: TODAY
pt: HOJE

en: Table of Contents
pt: Índice

en: Take Address
pt: Endereço

en: Temp Directory
pt: Diretório temporário

en: Temporary authentication failure
pt: Falha temporária de autenticação

en: Test Configuration
pt: Teste de configuração

en: Test Name
pt: Nome de teste

en: Test Sound
pt: Som de teste

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
pt: A opção %s irá procurar em TODAS as pastas por mensagens não lidas, para fazer a notificação, e não apenas na Caixa de Entrada (INBOX).

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
pt: O servidor IMAP informou que o login com texto plano está desabilitada.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
pt: O serviço SpamCop irá mostrar informações enquanto for achando-as, então vá para baixo (scroll down) até que você veja um botão de formulário. Podem haver pequenas pausas enquanto estiver lançando as informações, então seja paciente. Leia o que elas dizem e submeta a denúncia. Feche a janela do navegador. Pressione Cancela ou clique na pasta apropriada para ver mensagens e/ou apagar o spam.

en: The administrator installed the following plugins:
pt: O administrador instalou os seguintes plugins:

en: The function you requested is unknown.
pt: A função que você requisitou é desconhecida.

en: The help has not been translated to %s. It will be displayed in English instead.
pt: As instruções de ajuda não foram traduzidas para %s. Será apresentado em Inglês.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
pt: A ordem do índice é a ordem que as colunas estão arranjadas no índice da mensagem. Você pode adicionar, remover e mover colunas para adequar à sua necessidade.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
pt: O remetente da mensagem pediu uma resposta que indique que você leu esta mensagem. Você deseja enviar o recibo?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
pt: Quanto mais mensagens forem rastreadas, mais tempo demora. É sugerido que você verifique apenas mensagens não lidas. Se você fizer alguma mudança em seus filtros, escolha a opção para escanear todas as mensagens, depois verfique a Caixa de Entrada, volte e escolha a opção para verificar apenas as novas mensagens. Desta maneira, seus filtros de SPAM serão aplicados e as mensagens não capturadas com os filtros antigos serão rastreadas.

en: The name may not contain any of the following: %s
pt: O nome não pode conter nada disto a seguir: %s

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
pt: A ordem que as mensagens estão indexadas pode ser alterada para conter os cabeçalhos em qualquer ordem que você queira.

en: The server couldn't find the message you requested.
pt: O servidor não pode achar a mensagem que você requisitou.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
pt: O corretor ortográfico ainda não processou todo o documento. Deseja fechar e aplicar as alterações?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
pt: O corretor ortográfico ainda não processou todo o documento. Deseja fechar e descartar as mudanças?

en: Theme
pt: Tema

en: Theme Name
pt: Nome do Tema

en: Theme Path
pt: Caminho do Tema

en: Themes
pt: Temas

en: There must be at least one criteria to search for
pt: Deve haver pelo menos um critério para a procura

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
pt: Estas opções alteram a forma que as pastas são apresentadas e manipuladas.

en: They can assist you adequately with these issues. The SquirrelMail Project Team cannot help you with that. The %shelp system%s provides answers to frequently asked questions.
pt: Podemos assisti-lo adequadamente com estas publicações. O time do projeto SquirrelMail não pode ajuda-lo nisto. O %ssistema de ajuda%s provê respostas para as perguntas mais freqüentes.

en: This bug involves
pt: Este defeito envolve

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
pt: Aqui se faz a configuração para receber email de uma conta POP3 para sua conta neste servidor.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
pt: Este menu permite configurar eventos de som e/ou janelas de aviso que são acionados quando novas mensagens chegam.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
pt: Contém informações pessoais sobre você, tais como nome, seu endereço de email, etc.

en: This external link will open in a new window
pt: Este link externo irá abrir em nova janela

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
pt: Isto ajuda a protejer sua privacidade em caso do sistema de webmail ser comprometido e ter seu dicionário roubado. Ele é criptografado com a senha que você usa para acessar sua caixa postal, tornando difícil para qualquer um ver o que está guardado em seu diiocnário pessoal.

en: This image has been removed for security reasons
pt: Esta imagem foi removida por motivo de segurança

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
pt: Este módulo permite gerenciar a configuração principal remotamente.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
pt: Isto irá decriptografar seu dicionário pessoal e armazena-lo em um formato texto. Continuar?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
pt: Isto irá APAGAR seu dicionário pessoal. Posso fazer?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
pt: Isto irá criptografar seu dicionário pessoal e armazena-lo em um formato criptografado. Continua?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
pt: Será enviada uma mensagem para %s requisitando ajuda para esta lista. Você receberá uma mensagem no endereço abaixo.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
pt: Será enviada uma mensagem para %s requisitando sua inscrição nesta lista. Você será inscrito com o endereço abaixo.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
pt: Será enviada uma mensagem a %s requisitando sua desinscrição desta lista. Irá tentar desinscrever o endereço abaixo.

en: Thorough email-based reporting
pt: Denúncia através de email

en: Thread View
pt: Agrupar por assunto

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
pt: O servidor IMAP em uso não faz ordenação agrupando por assunto.

en: Thu
pt: Qui

en: Thursday
pt: Quinta

en: Time:
pt: Hora:

en: Timezone Options
pt: Opções de Fuso Horário

en: Title
pt: Título

en: Title & Org. / Dept.
pt: Título & Organização/Departamento

en: Title:
pt: Título:

en: To
pt: Para

en: To or Cc
pt: Para ou CC

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
pt: Para usa-lo, você deve obter um código de autorização da SpamCop. Esta é a página onde você pode usar o spamCop: %spágina de assinatura%s

en: To: field
pt: Para: campo

en: Today's Fortune
pt: Frase do dia

en: Toggle All
pt: Inverter Todas

en: Top
pt: Início

en: Top Frame
pt: Frame Superior

en: Transaction failed
pt: falha na transação

en: Transform Selected Messages
pt: Transformar as mensagens selecionadas

en: Translate
pt: Traduzir

en: Translate inside the SquirrelMail frames
pt: Traduzir dentro das janelas do SquirrelMail

en: Translation Options
pt: Opções de Tradução

en: Translation Preferences
pt: Preferências de tradução

en: Translation Theme:
pt: Tema da Tradução:

en: Translation direction
pt: Direção da Tradução

en: Translator
pt: Tradutor

en: Transliterate unknown words:
pt: Transcrever palavras desconhecidas:

en: Trash Folder
pt: Lixeira

en: Try
pt: Tente

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
pt: Tente ter certeza de que você pode repeti-lo. Se o defeito aparece esporadicamente, tente documentar o que você fez quando ele aconteceu. Se ele sempre ocorre quando você vê uma mensagem específica, mantenha esta mensagem por perto, pois pode ser que precisemos ve-la.

en: Try to verify addresses
pt: Tentar verificar endereços

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça

en: Turkish
pt: Turco

en: UID support
pt: Suporte a UID

en: Unable to bind to LDAP server.
pt: Não é possível se ligar ao servidor LDAP.

en: Unable to connect to LDAP server.
pt: Impossível se conectar com o servidorLDAP.

en: Unable to find user's DN.
pt: Impossível achar o DN do usuário.

en: Unable to find user's password attribute.
pt: Não é possível achar o atributo senha do usuário

en: Unable to list addresses from %s
pt: Impossível listar endereços de %s

en: Unable to rebind to LDAP server.
pt: Impossível se religar ao servidor LDAP.

en: Unable to update
pt: Não é possível atualizar

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
pt: Não ;e possível usar LDAP TLS na atual configuração.

en: Unable to use TLS.
pt: Não é possível usar TLS

en: Unable to validate user's password.
pt: Impossível validar a senha do usuário.

en: Undefined Function
pt: Função não definida

en: Undelete
pt: desfaça apagar

en: Undelivered Message Headers
pt: Cabeçalho da mensagem não enviada

en: Unflag
pt: Não marcado

en: Unfold
pt: Desagrupado

en: University of Washington's IMAP server
pt: Servidor IMAP da Universidade de Washington

en: Unknown Sender
pt: Remetente Desconhecido

en: Unknown date
pt: Data desconhecida

en: Unknown error: %s
pt: Erro desconhecido: %s

en: Unknown recipient
pt: Destinatário desconhecido

en: Unknown response
pt: Resposta desconhecida

en: Unknown response from IMAP server:
pt: Resposta desconhecida do servidor IMAP:

en: Unknown sender
pt: Remetente Desconhecido

en: Unknown user or password incorrect.
pt: Usuário desconhecido ou senha incorreta.

en: Unread
pt: Não lidas

en: Unread Message Notification Type
pt: Tipo de notificação para mensagens não lidas

en: Unread messages only
pt: Apenas mensagens não lidas

en: Unseen and Total
pt: Não lidas e Total

en: Unselect All
pt: Desmarcar Todas

en: Unsubscribe
pt: Cancelar inscrição

en: Unsubscribed successfully.
pt: Inscrição cancelada com sucesso.

en: Unsupported crypto: %s
pt: Criptografia não suportada: %s

en: Unthread View
pt: Visão normal

en: Up
pt: Cima

en: Update Event
pt: Evento atualizado

en: Update address
pt: Atualizar endereço

en: Upload Media File:
pt: Enviar Arquivo de mídia:

en: Uploaded Media File:
pt: Arquivo de mídia enviado:

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
pt: Use &quot;detect&quot; para detectar automaticamente.

en: Use Addresses
pt: Usar Endereços

en: Use Compact Page Selector
pt: Usar o seletor de páginas compacto

en: Use Javascript
pt: Usar JavaScript

en: Use PHP iconv functions
pt: Usar as funções 'iconv PHP'

en: Use PHP recode functions
pt: Usar as funções de 'recode PHP'

en: Use Sendmail Binary
pt: Usar o sendmail binário

en: Use Sent Subfolders
pt: Use subpasta de enviadas

en: Use Signature
pt: Usar assinatura

en: Use TLS for IMAP Connections
pt: Use TLS para conexões IMAP

en: Use TLS for SMTP Connections
pt: Use TLS para conexões SMTP

en: Use advanced tree folder listing
pt: Usar a listagem avançada da árvore de pastas.

en: Use icons
pt: Usar ícones

en: Use index number of theme
pt: Usar o número de índice de tema

en: Use server-side sorting
pt: Use ordenação no lado do servidor

en: Use server-side thread sorting
pt: Use o servidor para ordenar ao agrupar por assunto

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
pt: Use a opção %s para apenas verificar as mensagens recentes. Essas mensagens são aquelas que você acabou de receber e ainda não foram visualizadas. Isto serve para evitar que os avisos de nova mensagem apareçam o tempo todo.

en: Use this to change your email password.
pt: Use isto para trocar a sua senha de email.

en: User '%s' already exist
pt: Usuário '%s' já existe

en: User '%s' does not exist
pt: Usuário '%s' não existe

en: User not local; please try forwarding
pt: Usuário não local: favor tentar encaminhar

en: User's Password
pt: Senha do usuário:

en: User-Defined
pt: Definido pelo usuário

en: User-Defined Citation End
pt: Final da citação definida pelo usuário

en: User-Defined Citation Start
pt: Início da citação definida pelo usuário

en: Usernames in Lowercase
pt: Nomes de usuários em minúsculo

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
pt: Utilizando o dicionário %s (padrão do sistema) para verificação de ortografia.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
pt: Usar CRAM-MD5 ou DIGEST-MD5 no lugar deve funcionar.

en: Verify New Password:
pt: Confirmar senha:

en: View
pt: Ver

en: View Business Card
pt: Visualizando um Cartão de Negócios

en: View Full Header
pt: Ver cabeçalho completo

en: View Message
pt: Ver mensagem

en: View Message details
pt: Ver detalhes da mensagem

en: View Printable Version
pt: Ver Versão para Impressão

en: View Unsafe Images
pt: Ver imagens com problema

en: View message
pt: Ver mensagem

en: Viewing Full Header
pt: Vendo cabeçalho completo

en: Viewing Message: %s (%s total)
pt: Visualizando a mensagem: %s (%s total)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
pt: Visualizando as mensagens: %s a %s (%s total)

en: Viewing a Business Card
pt: Visualizando um Cartão de Negócios

en: Viewing a text attachment
pt: Visualizando texto anexado

en: Viewing an image attachment
pt: Visualizando uma imagem anexada

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
pt: AVISO! Filtros de cabeçalho devem estar no formato &quot;Header: value&quot;

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
pt: AVISO! Informe seu administrador para ajustar a variável %s

en: WARNING! You must enter something to search for.
pt: AVISO: Você deve entrar com algo para procurar.

en: Warning,
pt: Alerta,

en: Was displayed on %s
pt: Está mostrada em %s

en: Web Page
pt: Página Web

en: Web-based form
pt: baseado em formulário web

en: Web-based reporting
pt: Denúncia baseada em Web

en: Wed
pt: Qua

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Welsh
pt: País de Gales

en: What to Scan:
pt: O que verificar:

en: When composing:
pt: Quando escrevendo:

en: When reading:
pt: Quando lendo:

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
pt: Quando você pressiona o botão na página de confirmação, isto abrirá uma nova janela do navegador e o serviço SpamCop aparecerá nela. A mensagem não será apagada (estamos trabalhando nisto), mas você não necessitará esperar por uma resposta em email para iniciar a denúncia de spam.

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
pt: Qual o tradutor que deve ser utilizado quando você receber mensagens em idiomas diferentes?

en: White
pt: Branco

en: Width of Compose Window
pt: Largura da janela de edição

en: Width of Editor Window
pt: Largura da janela de edição

en: Width of Folder List
pt: Largura da lista de pastas

en: Width of popup window:
pt: Largura da janela de popup:

en: Work Phone
pt: Telefone do Trabalho

en: Wrap Incoming Text At
pt: Quebrar texto recebido em

en: Write failed
pt: A gravação falhou

en: Write to addressbook failed
pt: Falha para gravar no livro de endereçosu

en: Written by:
pt: Escrito por:

en: Yearly
pt: Anualmente

en: Yes
pt: Sim

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
pt: Você também pode decidir se você quer que o menu seja mostrado, e onde ele será localizado.

en: You are using SquirrelMail version: %s
pt: Você está usando o SquirrelMail versão: %s

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
pt: Você pode alterar a forma como o SquirrelMail apresenta informação para você, como as cores, idioma e outras características.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
pt: Você pode ou apagar seu dicionário ou digitar sua senha antiga. Não os dois.

en: You can only edit one address at the time
pt: Você pode editar somente um endereço por vez

en: You have %s new message | You have %s new messages
pt[0]: Você tem %s nova mensagem
pt[1]: Você tem %s novas mensagens

en: You have %s new messages
pt: Você tem %s novas mensagens!

en: You have been successfully signed out.
pt: Você saiu com sucesso do sistema.

en: You have not filled in the "To:" field.
pt: Você não preencheu o campo "Para:".

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
pt: Você não selecionou uma pasta para apagar. Por favor, faça-o.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
pt: Você não selecionou uma pasta para renomear. Por favor, faça-o.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
pt: Você não selecionou uma pasta para renomear. Por favor, faça-o

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
pt: Você não selecionou uma pasta para se desisncrever. Por favor, faça-o.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
pt: Você pode querer criptografar seu dicionário pessoal para protejer sua privacidade em caso do sistema de webmail ser comprometido e ter seu dicionário roubado. Quando criptografado, o conteúdo do arquivo fica embaralhado e é difícil decriptografa-lo sem conhecer a chave correta (que é sua senha da caixa postal).

en: You must also type in your new password in the verify box.
pt: Você também deve digitar a sua nova senha na caixa de verificação.

en: You must be logged in to access this page.
pt: Você necessita de um usuário e senha válidos para acessar esta página!

en: You must make a choice
pt: Você deve fazer uma escolha

en: You must select a scan type.
pt: Você deve selecionar um tipo de rastreador

en: You must select a spam folder.
pt: Selecione uma pasta de spam

en: You must type in a new password.
pt: Você deve digitar uma nova senha.

en: You must type in your current password.
pt: Você deve digitar sua senha atual.

en: You need to have php4 installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
pt: Você precisa ter php4 instalado com a função "multibyte string" habilitada (use a opção de configuração --with-mbstring na compilação).

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
pt: Você deve estar ciente de que a criptografia usada para armazenar sua senha não é perfeitamente segura. Entretanto, se você estiver usando POP, também não existe segurança na transmissão. A criptografia feita pode ser desfeita por um hacker que tenha acesso ao fonte deste arquivo.

en: Your Message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Your SpamCop authorization code:
pt: Seu código de autorização do SpamCop:

en: Your current password is not correct.
pt: Senha incorreta

en: Your current timezone
pt: Seu &quot;timezone&quot;

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
pt: Sua caixa postal não está localizada neste servidor. tente um servidor diferente ou consulte seu administrador de sistemas.

en: Your message
pt: Sua mensagem

en: Your new password contains invalid characters.
pt: Sua senha possui caracteres inválidos.

en: Your new password does not match the verify password.
pt: Sua nova senha na caixa não é igual a senha de verificação.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
pt: Sua nova senha deve ter de %s a %s caracteres de tamanho.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
pt: Seu dicionário pessoal foi decriptografado e agora será armazenado como texto puro.

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
pt: Seu dicionário pessoal foi criptografado e agora será armazenado com formato de arquivo criptografado.

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
pt: Seu dicionário pessoalestá criptografado.

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
pt: Seu dicionário pessoal não está criptografado.

en: Your personal dictionary was erased.
pt: Seu dicionário pessoal foi apagado.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
pt: Seu dicionário pessoal foi apagado.  Por favor, feche essa janela e clique no botão "Verifique a ortografia" novamente para reiniciar o processo de verificação ortográfica.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
pt: Seu dicionário pessoal foi criptografado novamente com sucesso.  Retorne agora para o menu das &quot;opções SpellChecker&quot; e faça sua seleção novamente.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
pt: Seu dicionário pessoal foi criptografado novamente com sucesso.  Por favor, feche essa janela e clique no botão "Verifique a ortografia" novamente para reiniciar o processo de verificação ortográfica.

en: Your search failed with the following error(s)
pt: Sua pesquisa falhou retornando o(s) seguinte(s) erro(s)

en: Your server options are as follows:
pt: Suas opções do servidor são essas:

en: a specific plugin
pt: um plugin específico

en: abort
pt: abortar

en: and&nbsp;subfolders:
pt: e&nbsp;subpastas:

en: apop authentication failed
pt: autenticação apop falhou

en: as a subfolder of
pt: como sub-pasta de

en: authentication failed
pt: falha na autenticação

en: connection does not exist
pt: conexão não existe

en: connection not established
pt: conexão não estabelecida

en: delete
pt: apagar

en: down
pt: para baixo

en: edit
pt: editar

en: forget
pt: esquecer

en: from English
pt: do Inglês

en: hMailServer IMAP server
pt: Servidor IMAP hMailServer

en: in
pt: em

en: in the center
pt: no centro

en: ldap_get_dn error.
pt: Erro no ldap_get_dn.

en: less
pt: menos

en: mailbox
pt: caixa de correio

en: more
pt: mais

en: no login ID submitted
pt: nenhuma identificação de login submetida

en: none
pt: nenhum

en: none installed
pt: nada instalado

en: not available
pt: não disponível

en: not set yet
pt: ainda não escolhido

en: refresh folder list
pt: Atualizar lista de pastas

en: remove
pt: remover

en: requested
pt: pedida

en: requires JavaScript to work
pt: necessita JavaScript para funcionar

en: save
pt: salvar

en: search
pt: pesquisar

en: sec_remove_eng.png
pt: sec_remove_pt_BR.png

en: see below
pt: veja abaixo

en: sent
pt: enviar

en: sort by email
pt: classificado pelo email

en: sort by info
pt: classificado pela info

en: sort by name
pt: classificado pelo nome

en: sort by nickname
pt: classificado pelo apelido

en: subject
pt: Assunto

en: the general program
pt: o programa de forma genérica

en: the provided bodystructure by your imap-server
pt: a estrutura do corpo de mensagem fornecida pelo seu servidor imap

en: to English
pt: para o Inglês

en: to the left
pt: para a esquerda

en: to the right
pt: para a direita

en: to:
pt: para:

en: unavailable
pt: indisponível

en: unknown
pt: Desconhecido

en: up
pt: para cima

en: uploaded media file
pt: Arquivo de mídia enviado

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
pt: A versão%s de vCard não possui suporte. Algumas informações podem não ser convertidas corretamente.

en: who
pt: quem

en: with move option
pt: com opção de mover
