SquirrelMail HEAD - en to ro translation catalogue (1460 entries)

en: %d Minute | %d Minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d warning(s) reported.
ro: %d avertismente raportate.

en: %s Login
ro: Intrare %s

en: %s Logo
ro: Sigla %s

en: %s New Message | %s New Messages
ro[0]: %s mesaj nou
ro[1]: %s mesaje noi
ro[2]: %s de mesaje noi

en: %s New Messages
ro: %s mesaje noi

en: %s dictionary
ro: Dicţionarul %s

en: %s from %s on %s
ro: %s de la %s din %s

en: %s is not found.
ro: %s nu a putut fi găsit

en: %s notice:
ro: Observaţie %s:

en: %s should be writable by user %s
ro: %s ar trebui să poată fi scrisă de userul %s

en: %s should be writable by user %s.
ro: %s ar trebui să poată fi scrisă de utilizatorul %s.

en: %s to %s
ro: de la %s la %s

en: %s wrote:
ro: %s a scris:

en: (Illegal date)
ro: (Dată nevalidă)

en: (Missing argument)
ro: (Argument lipsă)

en: (Spurious argument)
ro: (Argument prefăcut)

en: (Uses format of PHP date() function)
ro: (Utilizează formatul funcţiei date() din PHP)

en: (Wrong date)
ro: (Dată greşită)

en: (discards changes made on this form so far)
ro: (anulare modificări făcute până acum)

en: (no subject)
ro: (nici un subiect)

en: (none)
ro: Nici unul(a)

en: 1 hr.
ro: 1 ora

en: 1.5 hr.
ro: 1,5 ore

en: 12-hour clock
ro: Ceas 12 ore

en: 2 hr.
ro: 2 ore

en: 2.5 hr.
ro: 2,5 ore

en: 24-hour clock
ro: Ceas 24 ore

en: 3 hr.
ro: 3 ore

en: 3.5 hr.
ro: 3,5 ore

en: 4 hr.
ro: 4 ore

en: 5 hr.
ro: 5 ore

en: 6 hr.
ro: 6 ore

en: A
ro: Un/o

en: A password transition is needed
ro: O tranziţie de parolă este necesară

en: ADD
ro: ADAUGĂ

en: ATTENTION:
ro: ATENŢIUNE:

en: AUTHOR Wrote
ro: AUTORUL a scris

en: About SpamCop
ro: Despre SpamCop

en: About SquirrelMail %s
ro: Despre SquirrelMail %s

en: Add
ro: Adaugă

en: Add International Dictionaries
ro: Adaugă dicţionare internaţionale

en: Add New Criteria
ro: Adaugă criteriu nou

en: Add New Identity
ro: Adaugă identitate nouă

en: Add Server
ro: Adăugare server

en: Add a New Identity
ro: Adăugare identitate nouă

en: Add address
ro: Adăugă adresa

en: Add an index
ro: Adăugă la index

en: Add this word to your personal dictionary
ro: Adauga acest cuvânt în dicţionarul personal

en: Add to %s
ro: Adăugare în %s

en: Add to Dic
ro: Adăugare în dicţionar

en: Add to address book
ro: Adaugă în agendă

en: Add to:
ro: Adăugare în %s

en: Add/Edit
ro: Adaugă / Editează

en: Additional Info
ro: Informaţii suplimentare

en: Additional info
ro: Informaţii suplimentare

en: Address
ro: Adresa

en: Address Book
ro: Agenda

en: Address Book Display Format
ro: Format afişaj agenda

en: Address Book Search
ro: Căutare agenda

en: Address Book Take
ro: Adaugă în agenda

en: Address Book Take:
ro: Adaugă în agendă:

en: Address Books
ro: Agende

en: Address book DSN
ro: Agenda DSN

en: Address book entry is too big
ro: Intarea în agendă este prea mare

en: Address book file line length
ro: Lungimea unei linii în agendă

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
ro: Agenda este coruptă. Câmpurile necesare lipsesc.

en: Address book is empty
ro: Agenda este vidă

en: Address book is read-only
ro: Agenda este protejată la scriere

en: Address book search
ro: Căutare în agenda

en: Address book table
ro: Tabel agenda

en: Addresses
ro: Adrese

en: Administration
ro: Administrare

en: Advanced Identities
ro: Identitaţi avansate

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: After message body
ro: După corp mesaj

en: All
ro: Toate

en: All Folders
ro: Toate dosarele

en: All address books
ro: Toate agendele

en: All done!
ro: Totul făcut

en: All folders
ro: Toate dosarele

en: All messages
ro: Toate mesajele

en: Allow editing of full name
ro: Permite editarea numelui

en: Allow editing of identities
ro: Permite editarea identitaţilor

en: Allow listing of global address book
ro: Permite afişarea agendei globale

en: Allow remote configuration test
ro: Permite testarea configurării de la distanţă

en: Allow use of priority
ro: Permite utilizarea prioritaţii

en: Allow writing into global address book
ro: Permite scrierea agendei globale

en: Allow writing into global address book file
ro: Permite scrierea în fişierul agendei globale

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
ro: De asemenea, TLS ar putea permite lui SquirrelMail să se autentifice.

en: Alternate Identity %d
ro: Identitate alternativă %d

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always Show Full Date
ro: Întotdeauna afişează data completă

en: American date and time
ro: Ziua şi ora Americană

en: An error occured when SquirrelMail appended a message to the mailbox as listed in this message.
ro: S-a produs o eroare în timp ce SquirrelMail a adăugat un mesaj la căsuţa poştală după cum urmează.

en: And
ro: Și

en: And In
ro: Și în

en: Answered
ro: Răspuns

en: April
ro: Aprilie

en: Are you sure you want to delete %s?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să ştergeţi %s?

en: As Attachment
ro: Ca ataşament

en: Attach
ro: Ataşează

en: Attach:
ro: Ataşează:

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: Attachments:
ro: Ataşamente:

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eşuat

en: Authentication mechanism is too weak
ro: Mecanismul de autentificare este prea slab

en: Authentication required
ro: Este nevoie de autentificare

en: Authentication type:
ro: Tipul autentificării:

en: Auto Create Special Folders
ro: Auto creare dosare speciale

en: Auto Expunge
ro: Auto eliminare

en: Auto Refresh Folder List
ro: Autoîmprospătare lista dosare

en: Auto delete folders
ro: Auto ştergere dosare

en: Autodetect
ro: Autodetecţie

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
ro: Înapoi la pagina „Opţiuni verificare ortografică”

en: Bad request: %s
ro: Cerere greşită: %s

en: Bad sequence of commands
ro: Secvenţa incorectă de comenzi

en: Base Sent Folder
ro: Dosar de bază Trimise

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
ro: După criterii stabilite, mesajele care vin pot avea culori de fundal diferite în lista de mesaje. Aceasta ajută la distingerea mai uşoara a sursei mesajelor, în special din listele de mail.

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
ro: Din cauză că încărcarea de fişiere este dezactivată din PHP, nu puteţi ataşa fişiere la acest mesaj. Contactaţi administratorul de sistem pentru detalii.

en: Before
ro: Înainte

en: Before headers
ro: Înainte de antete

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
ro: Înainte să trimiteţi raportul de defecţiune (bug), asiguraţi-vă că aţi citit această listă pentru probleme întâlnite frecvent.

en: Before you sign up, be warned
ro: Înainte să vă înscrieţi, atenţie

en: Between headers and message body
ro: Intre antete şi corp mesaj

en: Binc IMAP server
ro: Server IMAP Binc

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
ro: Blowfish nu este suportat de librăria de sistem crypt a serverului web.

en: Body
ro: Conţinut

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
ro: Eroare În aducere corp mesaj. Motivul cel mai probabil este că mesajul este corupt.

en: Bodystructure
ro: Structura corpului

en: Both search functions
ro: Ambele funcţii de căutare

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheza braziliana

en: Bug Reports
ro: Rapoarte defecţiuni

en: Bulgarian
ro: Bulgara

en: By default, move to sent
ro: Implicit mută în trimise

en: By default, move to trash
ro: Implicit mută în coş

en: By default, save as draft
ro: Implicit salvează ca şi ciornă

en: By the SquirrelMail Project Team
ro: De către echipa de dezvoltare SquirrelMail

en: Bypass Trash
ro: Ocoleşte gunoiul.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
ro: COMERCIAL - Utilizatorii dial-up sunt deseori filtraţi deoarece trebuie să folosească mail serverele ISP-urilor pentru a trimite mail. Spammerii de obicei fac rost de un cont dial-up şi trimit de acolo spam.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ Blackhole.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ Dial-up.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ OpenRelay.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
ro: COMERCIAL - Serverele care sunt configurate (sau rău configurate) să permită retransmiterea mesajelor nesolicitate prin sistemul lor vor fi bocate de acesta. Încă unul util.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
ro: COMERCIAL -Aceasta lista contine servere care trimit spam. Este o lista potrivita pentru a scana de spam.

en: Can't execute command '%s'.
ro: Nu s-a putut executa comanda: „%s”

en: Can't get mailbox status:
ro: Nu s-a putut citi starea căsuţei poştale:

en: Can't open SMTP stream.
ro: Nu s-a putut deschide fluxul SMTP.

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel / Done
ro: Anulează / Gata

en: Cannot change password!
ro: Nu s-a putut schimba parola

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
ro: Nu se poate schimba parola. (Este utilizatorul „auto configurabil ­– self configurable user”?) (401)

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
ro: Nu s-a putut face legătura la serverul de bază de date. Reîncercaţi mai târziu.

en: Category:
ro: Categorie:

en: Cc
ro: CC

en: Cellular Phone
ro: Telefon mobil

en: Change
ro: Schimbă

en: Change ALL occurances of this word
ro: Schimbă TOATE apariţiile acestui cuvânt

en: Change All
ro: Modifică toate

en: Change Password
ro: Schimbă parola

en: Change Settings
ro: Schimbare setări

en: Change crypto settings
ro: Schimbare setări criptografice

en: Change this word
ro: Schimbă acest cuvânt

en: Change title on supported browsers
ro: Schimbă titlul în browserele suportate.

en: Change to:
ro: Schimbă înŞ

en: Check Spelling
ro: Verificare ortografie

en: Check all boxes, not just INBOX
ro: Selectare toate casuţele, nu doar INBOX

en: Check for new messages in:
ro: Verifică pentru mesaje noi în:

en: Check mail
ro: Verifică poşta

en: Check mail at folder refresh
ro: Verificare poşta la înnoirea dosarului

en: Check mail at login
ro: Verificare poşta la intrare

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
ro: Asiguraţi-vă că defecţiunea (bug) dvs. nu este deja listată în %sLista defecţiunilor%s pe SourceForge. Dacă este, înseamnă că ştim deja despre ea şi încercăm să o rezolvăm.

en: Checkbox
ro: Casuţa

en: Chinese, Simplified
ro: Chineză, simplificată

en: Chinese, Traditional
ro: Chineză, tradiţională

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
ro: Alegeţi „nu” pentru SMTP

en: Click here to change the sorting of the address list
ro: Daţi clic aici pentru a schimba sortarea agendei

en: Click here to change the sorting of the message list
ro: Clic aici pentru a schimba sortarea listei de mesaje

en: Click here to go back
ro: Clic aici pentru întoarcere

en: Click here to go to the options page.
ro: Clic aici pentru pagina de opţiuni.

en: Click here to log back in.
ro: Clic aici pentru reintrare.

en: Click here to return to %s
ro: Click aici pentru întoarcere la %s

en: Close
ro: Închide

en: Close Window
ro: Închidere fereastra

en: Close all
ro: Închide-le pe toate

en: Close and Cancel
ro: Închide şi Renunţă

en: Close and Commit
ro: Închidere şi comite

en: Close this Window
ro: Inchide fereastra

en: Closing Connection
ro: Se închide conexiunea

en: Closing POP
ro: Închidere POP

en: Collapse Header
ro: Pliază antetul

en: Color
ro: Culoare

en: Command failed
ro: Comanda eşuată

en: Command not implemented
ro: Comanda neimplementată

en: Command parameter not implemented
ro: Parametrul comenzii nu este implementat

en: Command:
ro: Comanda:

en: Compose
ro: Compune

en: Compose Messages in New Window
ro: Compunere mesaje în fereastra nouă

en: Compose Preferences
ro: Preferinţe compunere

en: Compose to selected
ro: Compune către selecţie

en: Config File Version
ro: Versiune fişier configurare

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
ro: Fişerul de configurari nu a putut fi deschis. Verificaţi config.php.

en: Configuration Administrator
ro: Administrator configurare

en: Confirm Delete
ro: Confirmare ştergere

en: Confirm Deletion of a Server
ro: Confirmare ştergere server

en: Confirm delete of selected server?
ro: Confirmare ştergere server selectat?

en: Connecting to Password Server
ro: Se face conexiunea la serverul de parole

en: Connection error: %s
ro: Eroare la conectare: %s

en: Connection type:
ro: Tipul conexiunii:

en: Contact Listowner
ro: Contactare posesor lista

en: Contains:
ro: Conţine:

en: Content-Type
ro: Tipul conţinutului

en: Control the behaviour and layout of writing new mail messages, replying to and forwarding messages.
ro: Controlează comportamentul şi aranjamentul în timpul scrierii mesajelor, compunerii unui răspuns sau înaintarea mesajelor.

en: Copy
ro: Copiază

en: Could not create hashed directory structure!
ro: Nu s-a putut crea structura de directoare!

en: Could not create initial preference file!
ro: Nu s-a putut crea fişierul de preferinţe iniţiale!

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
ro: Nu s-au putut include funcţiile pentru baza de date PEAR necesare pentru funcţionalităţi ale bazei de date.

en: Could not lock datafile
ro: Nu se poate bloca fişierul de date

en: Could not move/copy file. File not attached
ro: Nu s-a putut muta/copia fişier. Fişier neataşat.

en: Could not open temporary file '%s'.
ro: Nu pot deschide fişierul temporar '%s'.

en: Could not open temporary file to store attachment. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Nu s-a putut deschide fişierul temporar pentru stocarea ataşamentului. Contactaţi administratorul de sistem pentru a rezolva problema.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
ro: Nu s-a putut rula comanda pentru verficarea ortografiei (%s).

en: Could not write calendar file %s
ro: Nu pot scrie fişierul calendar %s

en: Count only messages that are RECENT
ro: Contorizează doar mesajele RECENTE

en: Courier IMAP server
ro: Server Courier IMAP

en: Create
ro: Crează

en: Create Folder
ro: Creare dosar

en: Created folder successfully.
ro: Dosar creat cu succes.

en: Croatian
ro: Croata

en: Current File:
ro: Fişier curent:

en: Current Folder
ro: Dosar curent

en: Current PHP LDAP extension does not allow use of ldap_set_option() function.
ro: Extensia PHP LDAP curentă nu permite utilizarea funcţiei ldap_set_option().

en: Current Password:
ro: Parola curentă:

en: Current Search
ro: Căutarea curentă

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
ro: Configuraţia curentă necesită suport LDAP în PHP.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
ro: Momentan, raportarea rapidă înaintează cererea către raportarea meticuloasă. De asemenea, se pare că această facilitate este doar pentru membri (nu e gratis). Să sperăm că acest lucru se va schimba în curând.

en: Cursor Position when Replying
ro: Poziţia cursorul când se răspunde

en: Custom Date Format
ro: Formatul dăţii personalizat

en: Custom GNU C time zones
ro: Zone de timp personalizate GNU C

en: Custom SMTP AUTH password
ro: Parolă SMTP AUTH personalizată

en: Custom SMTP AUTH username
ro: Utilizator SMTP AUTH personalizat

en: Custom Stylesheet
ro: Schema de culori personalizată

en: Custom strict time zones
ro: Zone de timp personalizate stricte

en: Cyrus IMAP server
ro: Server Cyrus IMAP

en: Czech
ro: Ceha

en: DEL
ro: ŞTERGE

en: Danish
ro: Daneza

en: Dark Blue
ro: Albastru închis

en: Dark Cyan
ro: Bleu închis

en: Dark Gray
ro: Cenuşiu înschis

en: Dark Green
ro: Verde închis

en: Dark Magenta
ro: Mov îinchis

en: Dark Yellow
ro: Galben închis

en: Data Directory
ro: Director date

en: Database
ro: Baza de date

en: Database error: %s
ro: Eroare baza de date: %s

en: Database not found on server
ro: Baza de date nu a putut fi găsită pe server.

en: Date
ro: Data

en: Date:
ro: Data:

en: Day View
ro: Vizualizare zi

en: December
ro: Decembrie

en: Decrypt my dictionary with my old password:
ro: Decripteaza dicţionarul cu vechea parolă:

en: Default
ro: Implicită

en: Default Charset
ro: Set caractere implicit

en: Default Folder Prefix
ro: Prefix implicit dosar

en: Default Identity
ro: Identitate implicită

en: Default Javascript Addressbook
ro: Agenda Javascript implicită

en: Default Language
ro: Limba implicită

en: Default Left Size
ro: Mărime implicită stânga

en: Default Sub. of INBOX
ro: Sub. implicit al INBOX

en: Default Unseen Notify
ro: Notificare implicită nevăzute

en: Default Unseen Type
ro: Tip implicit nevăzute

en: Default font size
ro: Dimensiunea implictă a fontului

en: Default font style
ro: Stilul implicit al fontului

en: Default preference file not found or not readable!
ro: Fişierul implicit de preferinţe negăsit sau necitibil!

en: Default template
ro: Săblon implicit

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete &amp; Next
ro: Şterge &amp; Înainte

en: Delete &amp; Prev
ro: Şterge &amp; Înapoi

en: Delete &amp; Previous
ro: Şterge şi înapoi

en: Delete Folder
ro: Ştergere dosar

en: Delete Selected
ro: Şterge cele selectate

en: Delete checked words
ro: Şterge cuvinte selectate

en: Delete failed:
ro: Ştergere eşuată:

en: Delete my dictionary and start a new one
ro: Şterge dicţionarul şi începe cu unul nou

en: Delete selected
ro: Şterge selecţia

en: Delete selected attachments
ro: Ştergere ataşamente selectate

en: Delete spam when reported:
ro: Şterge spam când e raportat:

en: Delete/Move/Next Buttons:
ro: Butoane Ştergere/Mutare/Următor(are):

en: Deleted
ro: Șters

en: Deleted folder successfully.
ro: Dosar şters cu succes.

en: Deleting messages from server...
ro: Ştergere mesaje de pe server...

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
ro: Şterge următoarele intrări din dicţionarul %s:

en: Delimited:
ro: Delimitat:

en: Delivery error report
ro: Raport erori livrare

en: Dictionary Erased
ro: Dicţionarul şters

en: Dictionary re-encrypted
ro: Dicţionar recriptat

en: Disable it
ro: Dezactivează

en: Disable server-side sorting
ro: Dezactivează sortarea pe partea serverului

en: Disable server-side thread sorting
ro: Dezactivează sortarea firelor pe partea serverului

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Display Attached Images with Message
ro: Afişare imagini ataşate cu mesaj

en: Display Preferences
ro: Preferinţe afişaj

en: Display at bottom
ro: Afişare jos

en: Display at top
ro: Afişare sus

en: Do not use Drafts
ro: Nu utiliza Ciorne

en: Do not use Sent
ro: Nu utiliza Trimise

en: Do not use Trash
ro: Nu utiliza Coş

en: Do you really want to change this event from:
ro: Sigur vreţi să modificati acest eveniment din:

en: Do you really want to delete this event?
ro: Chiar vreţi sa ştergeti acest eveniment?

en: Done
ro: Finalizat

en: Dovecot IMAP server
ro: Server IMAP Dovecot

en: Down
ro: Jos

en: Download this as a file
ro: Salvează ca fişier

en: Draft
ro: Ciornă

en: Draft Email Saved
ro: Ciornă email salvată

en: Draft Folder
ro: Ciorne

en: Drafts
ro: Ciorne

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
ro: Au fost găsite intrări de autentificare duplicate. Nu s-a putut schimba parola.

en: Dutch
ro: Olandeza

en: E-Mail Address
ro: Adresa e-mail

en: E-mail Address
ro: Adresă de mail

en: E-mail address
ro: Adresa e-mail

en: E-mail address is missing
ro: Adresa e-mail lipseşte

en: EDIT
ro: MODIFICĂ

en: ERROR
ro: EROARE

en: ERROR: Bad function call.
ro: Eroare: funcţie greşită.

en: ERROR: Bad or malformed request.
ro: EROARE: Cerere greţita sau corupta.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
ro: EROARE: Conexiune taiată de serverul IMAP.

en: ERROR: Could not append message to
ro: EROARE: Nu s-a putut adauga mesajul la

en: ERROR: Could not complete request.
ro: EROARE: Nu s-a putut finaliza cererea.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
ro: Eroare: fişierele de ajutor nu sunt in format obişnuit!

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
ro: Eroare: Serverul IMAP a închis conexiunea.

en: ERROR: No available IMAP stream.
ro: EROARE: IMAP indisponibil

en: ERROR: Unknown IMAP response.
ro: Eroare: Răspuns IMAP necunoscut.

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Advanced Identities
ro: Editare identitaţi avansate

en: Edit Message as New
ro: Editare mesaj ca nou

en: Edit selected
ro: Modifică selectate

en: Edit your Personal Dictionary
ro: Modifică dicţionarul personal

en: Edit your personal dictionary
ro: Modifică dicţionarul personal

en: Editing identities is disabled.
ro: Editarea identităţilor este dezactivată.

en: Email delivery error
ro: Eroare la livrarea mesajului

en: Email-based reporting
ro: Raportare pe bază de mail

en: Empty command string
ro: Şir de comenzi vid

en: Empty domain
ro: Domeniul este vid

en: Empty domain password
ro: Parola domeniului este vidă

en: Empty new password
ro: Parola nouă este vidă

en: Empty username
ro: Numele utilizatorului este vid

en: Enable /NoSelect folder fix
ro: Activează /Neselectat dosar fix

en: Enable Alternating Row Colors
ro: Activare culori rânduri alternante

en: Enable Collapsable Folders
ro: Activare dosare cu restrângere

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
ro: Activare notificare cumulativă mesaje necitite

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
ro: Activează evidenţierea rândurilor la trecereau mausului peste ele

en: Enable Forward as Attachment
ro: Activare înaintare ca ataşament

en: Enable Mail Delivery Notification
ro: Activare Notificare livrare mail

en: Enable Mailer Display
ro: Activare afişaj mailer

en: Enable Media Playing
ro: Activare Media

en: Enable Message Copy Buttons
ro: Activează butoanele de copiere a mesajelor

en: Enable Page Selector
ro: Activare selector pagini

en: Enable Printer Friendly Clean Display
ro: Activare afişare versiune pentru tipărit

en: Enable Thread Sort by References Header
ro: Activare sortare fir după antetele referinţe

en: Enable Unread Message Notification
ro: Activare notificare mesaje necitite

en: Enable aggressive decoding
ro: Activează decodare agresivă

en: Enable it
ro: Activează-l

en: Enable lossy encoding
ro: Permite codare cu pierdere

en: Enable use of delivery receipts
ro: Activează utilizarea confirmărilor de primire

en: Enabled
ro: Activat

en: Encoding
ro: Codare

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
ro: Criptează sau decriptează dicţionarul personal

en: Encrypt passwords (informative only)
ro: Encripţie parole (doar informativ)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
ro: Mecanismul de autentificare cerut necesită criptare

en: English
ro: Engleza

en: Entity
ro: Entitate

en: Error
ro: Eroare

en: Error
ro: Eroare

en: Error Appending Message!
ro: Eroare la adăugare mesaj!

en: Error Decrypting Dictionary
ro: Eroare în decriptarea dicţionarului

en: Error connecting to IMAP server: %s.
ro: Eroare în conectarea la serverul IMAP: %s.

en: Error creating directory %s.
ro: Eroare la crearea directorului %s.

en: Error in criteria argument
ro: Eroare de argumentul criteriu

en: Error initializing LDAP server %s:
ro: Eroare la iniţializarea serverului LDAP %s:

en: Error initializing address book database.
ro: Eroare la iniţializarea bazei de date a agendei.

en: Error initializing global address book.
ro: Eroare la iniţializarea agendei globale.

en: Error initializing other address books.
ro: Eroare la iniţializarea celorlalor agende.

en: Error opening %s
ro: Eroare la deschiderea %s

en: Error opening file %s
ro: Eroare la deschiderea fişierului %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
ro: Nu s-a putut deschide configuraţia fusului orar; contactaţi administratorul.

en: Error while writing to pipe.
ro: Eroare la scriere în ţeavă (pipe).

en: Error while writing to temporary file '%s'.
ro: Eroare la scrierea fişierului temporar „%s”.

en: Error(s) occurred while saving your options
ro:  Nu s-au putut salva opţiunile dvs.

en: Error:
ro: EroareŞ

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Error: Draft folder %s does not exist.
ro: Utilizatorul '%s' nu există

en: European date and time
ro: Ziua şi ora europeană

en: Event Has been added!
ro: Eveniment adăugat!

en: Event deleted!
ro: Eveniment şters!

en: Event updated!
ro: Eveniment înnoit

en: Everywhere
ro: Peste tot

en: Execution time:
ro: Timp de execuţie:

en: Expand Header
ro: Desfăşoară antetul

en: Expunge
ro: Eliminare

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
ro: Criptarea DES extinsă nu este suportată de librăria de system crypt a serverul web.

en: FETCH line:
ro: Linie aducere:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri M-stage confirmate

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri confirmate

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri confirmate UN

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
ro: GRATUIT - Dorkslayer pare sa includa doar openrelayurile cu adevarat periculoase din afara SUA pentru a evita actionarea in judecata. Destul de interesanta, pagina de web recomanda sa NU folositi serviciile lor.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Mailere in masa care nu au confirmare.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Liste Dialup - include IP-uri DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Surse directe de SPAM.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Diferite alte servere

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Servere SPAM suport.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Servere stadiu singur

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - IP-uri formulare web.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
ro: GRATUIT - Leadmon Bulk Mailers - Mailere in masa care nu au nevoie de confirmare sau permit spammeri cunoscuti sa le devina clienti si sa abuzeze de servicii.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
ro: GRATUIT - Leadmon DUL - Inca o lista de Dialupuri sau alte IP-uri alocate dinamic.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
ro: GRATUIT - Leadmon Multi-stagiu - Open Relayuri Multi-Stage care nu sunt listate pe alte RBL-uri activesi au trimis spam la Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
ro: GRATUIT - Leadmon Open Relays - Open Relayuri stagiu unic care nu sunt listate pe alte RBL-uri active.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
ro: GRATUIT - Leadmon SPAM Source - Lista de IP-uri Leadmon.net la care s-a primit in mod direct spam.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
ro: GRATUIT - Leadmon SpamBlock - Site-uri de pe acest listing au trimis in mod direct SPAM catre Leadmon.net dinspre IP-uri in care intregul bloc nu are mapari DNS. E o lista ale IP-urilor BLOCATE utilizate de persoane care au trimis SPAM catre Leadmon.net.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
ro: GRATUIT -SPAMhaus - lista de binecunoscute surse de SPAM.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
ro: GRATUIT – ahbl.org Open Relays – Inca o lista de relee deschise.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
ro: GRATUIT – ahbl.org SPAM ISPs - Listă de ISP-uri care încurajează mesajele nesolicitate.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
ro: GRATUIT – ahbl.org SPAM Source – Listă de surse directe de mesaje nesolicitate.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
ro: GRATUIT - dev.null.dk - Nu exista informatii detaliate despre lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
ro: GRATUIT - visi.com - Relay Stop List. Lista OpenRelay conservatoare.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
ro: GRATUIT, deocamdata - Not Just Another Blacklist - Surse direct SPAM si Open Relayuri.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
ro: GRATUIT, deocamdata - Not Just Another Blacklist - Ip-uri Dial-up.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
ro: GRATUIT, deocamdata – SpamCop – soluţie interesantă care listează servere care trimit foarte multe mesaje nesolicitate faţă de mesaje solicitate (85% sau mai mult).

en: Fallback template
ro: Săblon rezervă

en: February
ro: Februarie

en: Fetch
ro: Aducere

en: Fetch Mail
ro: Aducere Mail

en: Fetching Servers
ro: Aducere servere

en: Fetching UIDL...
ro: Aducere UIDL...

en: Fetching from
ro: Aducere de la

en: Fetching from %s
ro: Se aduc datele de la %s

en: Fetching list of messages...
ro: Se aduce lista de mesaje ...

en: Fetching message
ro: Aducere mesaj

en: Fetching message %s.
ro: Se aduce mesajul %s.

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
ro: Filtrarea face ca mesajele sa fie filtrate automat după mai multe criterii in diferite foldere pentru o mai uşoară organizare.

en: Finnish
ro: Finlandeza

en: First name
ro: Prenume

en: Flag
ro: Marchează

en: Flagged
ro: Marcat

en: Flags
ro: Marcaje

en: Focus in body
ro: Focalizare în corpul mesajului

en: Fold
ro: Pliază

en: Folder
ro: Dosar

en: Folder List
ro: Dosare

en: Folder List Options
ro: Opţiuni lista dosare

en: Folder Path
ro: Cale dosar

en: Folder Preferences
ro: Preferinţe dosar

en: Folder Selection Options
ro: Opţiuni selecţie dosar

en: Folder list should automatically %srefresh%s.
ro: Lista de dosar ar trebui să se %sreîmprospăteze%s automat.

en: Folder:
ro: Dosar:

en: Folders
ro: Dosare

en: Folders Defaults
ro: Setări implicite dosar

en: Follow folder preferences
ro: Urmăreşte preferinţe dosar

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: Font style
ro: Stilul fontului

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
ro: Pentru mai multe informaţii despre SpamCop, serviciile pe care le oferă, mesaje nesolicitate (spam) în general şi alte subiecte relevante, încercaţi să citiţi secţiunea %sAjutorul şi Reactii%s din SpamCop.

en: For more information about SquirrelMail and the SquirrelMail Project Team, see %sthe SquirrelMail website%s.
ro: Pentru mai multe informaţii despre SquirrelMail şi Echipa Proiectului SquirrelMail, vizitaţi %spagina web SquirrelMail%s.

en: For some reason, chapter %s is not available.
ro: Capitolul %s nu este disponibil.

en: Forget
ro: Uită

en: Format of Addresses Added From Address Book
ro: Formatul adreselor adăugate din agendă

en: Fortunes
ro: Ziceri

en: Fortunes:
ro: Ziceri:

en: Forward
ro: Înaintează

en: Forward as Attachment
ro: Înaintare ca ataşament

en: Found %d error | Found %d errors
ro[0]: A fost găsită %d greşeală
ro[1]: Au fost găsite %d greşeli
ro[2]: Au fost găsite %d de greşeli

en: Found %s errors
ro: Au fost găsite %s greşeli

en: French
ro: Franceza

en: Fri
ro: Vin

en: Friday
ro: Vineri

en: From
ro: De la

en: From:
ro: De la:

en: Full Name
ro: Nume întreg

en: Full name and address
ro: Nume complet şi adresă

en: General Display Options
ro: Opţiuni generale de afişaj

en: General Message Composition
ro: Compunere generală de mesaje

en: General Options
ro: Opţiuni generale

en: German
ro: Germana

en: Global address book
ro: Agenda globală

en: Global address book DSN
ro: DSN-ul agendei globale

en: Global address book file
ro: Fişierul agendei globale

en: Global address book table
ro: Tabela agendei globale

en: Go
ro: Du-te

en: Go to the login page
ro: Mergi la pagina de login

en: Greek
ro: Greaca

en: Hash Disabled
ro: Prezentare dezactivată

en: Hash Level
ro: Nivel prezentare

en: Header
ro: Antet

en: Header Encryption Key
ro: Cheia de criptare a antetului

en: Header Field
ro: Câmp din antet

en: Header and Body
ro: Antet şi corp

en: Height of Compose Window
ro: Înalţime fereastră compunere

en: Height of Editor Window
ro: Înălţime fereastra editor

en: Height of inline frame
ro: Înălţimea cadrului în linie

en: Height of popup window:
ro: Înălţimea fereastrelor de dialog:

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
ro: 12 limbaje, nici o limita cunoscută, powered by Systran

en: Help
ro: Ajutor

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
ro: Contribuiţi la lupta împotriva poştei nesolicitate. SpamCop citeste emailul spam si determină adresele corecte la care să se trimită plângeri. Destul de rapid, inteligent şi uşor de folosit.

en: Help is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
ro: Ajutorul nu este disponibil în limba selectată. Va fi afişat în limba engleză.

en: Help is not available. Please contact your system administrator for assistance.
ro: Ajutorul nu este disponibil. Pentru detalii contactaţi administratorul de sistem.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
ro: Aici puteţi seta modul în care este stocat dicţionarul personal, edita sau alege ce limbi vor fi disponibile pentru verificarea ortografiei.

en: Hide SM attributions
ro: Ascundere atribute SM

en: Hide Unsafe Images
ro: Ascunde imagini nesigure

en: High
ro: Mare

en: Home Phone
ro: Telefon acasă

en: Hour Format
ro: Format ora

en: Hungarian
ro: Maghiara

en: I tried to execute '%s', but it returned:
ro: S-a încercat rularea „%s”, dar s-a returnat:

en: IMAP Authentication Type
ro: Tipul autentificării IMAP

en: IMAP Connection Security
ro: Securitatea conexiunii IMAP

en: IMAP Folder Delimiter
ro: Delimitator dosar IMAP

en: IMAP STARTTLS connection
ro: Conexiune IMAP STARTTLS

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used IMAP server does not support STARTTLS.
ro: IMAP STARTTLS este activat în configuraţia SquirrelMail, dar serverul IMAP nu suportă STARTTLS.

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
ro: IMAP STARTTLS este activat în configuraţia SquirrelMail, dar versiune de PHP utilizată nu suportă funcţii care permit activarea criptării pe un soclu (socket).

en: IMAP Server Address
ro: Adresa server IMAP

en: IMAP Server Port
ro: Port server IMAP

en: IMAP Server Type
ro: Tip server IMAP

en: IMAP command string
ro: Șir de comenzi IMAP

en: IMAP login
ro: Login IMAP:

en: IMAP server closed the connection.
ro: Serverul IMAP a închis conexiunea.

en: IMAP server information
ro: Informaţii server IMAP

en: Icelandic
ro: Islandeza

en: Icon Theme
ro: Icoana temei

en: Identifying Name
ro: Nume de identificare

en: Identifying name
ro: Identificare nume

en: If %s contains %s then move to %s
ro: Dacă <b>%s</b> conţine <b>%s</b> atunci mută în <b>%s</b>

en: If set to 0, reverts to default value
ro: Dacă este setat la 0, va fi încărcat cu valoarea implicită

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
ro: Dacă apar averismente mai sus, încercaţi să le rezolvaţi. Citiţi ghidul din dosarul %s unde a fost instalat SquirrelMail.

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
ro: Dacă decideţi să criptaţi dicţionarul personal, reţineţi că el va fi criptat cu parola dvs. Dacă uitaţi să criptaţi parola de la căsuţa dvs. poştală şi administratorul o schimbă, dicţionarul dvs. personal va deveni inaccesibil şi va trebuie să-l recreaţi. În schimb, dacă dvs. sau administratorul sistemului dvs. schimbaţi parola căsuţei dvs., dar aţi reţinut parola veche, veţi putea tasta paroal veche pentru a recripta dicţionarul cu parola nouă.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
ro: Dacă vă uitaţi parola, dicţionarul personal va deveni inaccesibil, deoarece ce nu mai poate fi decriptată. Dacă vă schimbaţi parola, SquirrelSpell va vedea acest lucru şi vă va cere parola veche, pentru a recripta dicţionarul cu o cheie nouă.

en: If you have questions about or problems with your mail account, passwords, abuse etc, please refer to your system administrator or provider%s.
ro: Dacă aveţi întrebări sau probleme cu sistemul de mail, conturi, parole, abuz etc., contactaţi administratorul dvs. de sistem sau furnizorul%s.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
ro: Dacă lăsaţi parola vidă, va fi cerută când aduceţi poşta.

en: Ignore
ro: Ignora

en: Ignore ALL occurances this word
ro: Ignoră TOATE apariţiile acestui cuvânt

en: Ignore All
ro: Ignoră toate

en: Ignore this word
ro: Ignoră acest cuvânt

en: Illegal filesystem access was requested
ro: S-a cerut un acces ilegal la sistemul de fişiere

en: Illegal folder name.
ro: Numele dosarului este nevalid.

en: Illegal folder name. Please select a different name.
ro: Nume dosar invalid. Selectaţi un nume diferit.

en: In
ro: În

en: In-page
ro: În pagină

en: Include Me in CC when I Reply All
ro: Includere în CC când răspund la toate

en: Incorrect LDAP connection option: %s
ro: Opţiune incorectă pentru conexiune LDAP: %s

en: Incorrent path to vmail.inc file.
ro: Calea către vmail.inc este incorectă.

en: Indented:
ro: Spaţiat:

en: Index Order
ro: Ordine index

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Info:
ro: Informaţii:

en: Interface language
ro: Limba implicită

en: International Dictionaries Preferences Updated
ro: Preferinţele dicţionarului internaţional au fost actualizate

en: International date and time
ro: Ziua şi ora Internaţională

en: Invalid SquirrelSpell module.
ro: Modulul SquirrelSpell este nevalid.

en: Invalid URL
ro: URL nevalid

en: Invalid domain field
ro: Câmpul domeniu este invalid

en: Invalid input data
ro: Date invalide introduse

en: Invalid mailbox name: %s
ro: Nume de căsuţa nevalid: %s

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
ro: Fişierul vmail.inc este nevalid sau corupt.

en: Invalid password field
ro: Câmpul parolă este nevalid

en: Invalid table name: %s
ro: Numele tabelului este invalid: %s

en: Invalid uid field.
ro: Câmpul uid este nevalid.

en: Invalid user.
ro: Utilizator nevalid.

en: Invert Time
ro: Timp inversat

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
ro: Sunteţi sigur că PEAR este instalat şi că „include path” este setat corect pentru a găsi %s?

en: Italian
ro: Italiana

en: Jan
ro: Ian

en: January
ro: Ianuarie

en: Japanese
ro: Japoneza

en: Jul
ro: Iul

en: July
ro: Iulie

en: Jun
ro: Iun

en: June
ro: Iunie

en: Keyword
ro: Cuvând cheie

en: KiB
ro: KiO

en: Korean
ro: Coreana

en: LDAP rename failed
ro: Redenumirea LDAP a eşuat

en: LDAP rename is not supported by used LDAP library. You can't change nickname
ro: Redenumirea LDAP nu este suportată de librăria LDAP utilizată. Nu puteţi să schimbaţi pseudonimul

en: LDAP rename is not supported by used protocol version
ro: Redenumirea LDAP nu este suportată de versiunea utilizată a protocolului

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
ro: Serverul LDAP foloseşte atribute diferite pentru a stoca parola utilizatorului.

en: Language
ro: Limba

en: Language settings
ro: Setări limba

en: Larger Than
ro: Mai mare decât

en: Last Refresh
ro: Ultima actualizare

en: Last name
ro: Nume

en: Latin
ro: Latina

en: Latin American Spanish
ro: Spaniola latin-americană

en: Leave Mail on Server
ro: Păstrează poşta pe server

en: Leave mail on server
ro: Lasă poşta pe server

en: Leaving mail on server...
ro: Lăsare mail pe server...

en: Left
ro: Stânga

en: Length of From/To Field (0 for full)
ro: Lungimea câmpului De la / Către (0 pentru complet)

en: Length of Subject Field (0 for full)
ro: Lungimea câmpului subiect (0 pentru complet)

en: Length:
ro: Lungime:

en: Let this folder contain subfolders
ro: Permite dosarului să conţină subdosare

en: Light Blue
ro: Albastru deschis

en: Light Cyan
ro: Bleu deschis

en: Light Gray
ro: Cenuşiu deschis

en: Light Green
ro: Verde deschis

en: Light Magenta
ro: Mov deschis

en: Light Yellow
ro: Galben deschis

en: Line with an error:
ro: Linie cu greşelă:

en: List Archives
ro: Arhive lista

en: List Special Folders First
ro: Listare dosare speciale primele

en: List all
ro: Afişează toate

en: Loading the sound...
ro: Incărcare sunet...

en: Location of Buttons when Composing
ro: Locaţie butoane în compunere

en: Location of Folder List
ro: Locaţie lista dosare

en: Logging out from IMAP
ro: Ieşire din IMAP

en: Login
ro: Intrare

en: Login (plain text)
ro: Login (text clar)

en: Login Failed:
ro: Intrare eşuată:

en: Login OK: Inbox EMPTY
ro: Intrare OK: Inbox VID

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
ro[0]: Autentificare OK: Inbox conţine %s mesaj
ro[1]: Autentificare OK: Inbox conţine %s mesaje
ro[2]: Autentificare OK: Inbox conţine %s de mesaj

en: Login OK: Inbox contains %s messages
ro: Intrare OK: Inbox contine %s mesage

en: Login OK: No new messages
ro: Intrare OK: nici un mesaj nou

en: Long:
ro: Lung:

en: Low
ro: Mică

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
ro: MD5 nu este suportat de librăria de sistem crypt a serverului web.

en: Ma&#121;
ro: Hartă

en: Mac OS X Mailserver
ro: Server de mail Mac OS X

en: Mail Domain
ro: Domeniu mail

en: Mail Fetch Result:
ro: Rezultate aducere mail:

en: Mailbox Display Options
ro: Opţiuni afisşaj mailbox

en: Mailing List
ro: Lista discuţii

en: Mailing Lists
ro: Liste de discuţii

en: Mailinglist
ro: Lista discuţii

en: Make Default
ro: Fă implicit

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
ro: Asiguraţi-vă că rulaţi cea mai recentă versiune de %s. Momentan folosiţi versiunea %s.

en: Make these changes
ro: Efectuează acest modificări

en: Make this dictionary my default selection:
ro: Alege acest dicţionar ca cel implicit:

en: Manage the (non-RFC-compliant) mailing lists that you are subscribed to for the purpose of providing one-click list replies when responding to list messages.
ro: Gestionează listele de discuţii (neconforme cu RFC) la care sunteţi înscris, cu scopul de a putea răspunde la listă cu un singur clic.

en: March
ro: Martie

en: Match:
ro: Potrivire:

en: Matches
ro: Potriviri

en: Maximum Number of Pages to Show
ro: Număr maxim de pagini de afişat

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
ro: 10 limbaje, maxim 25 kiloocteti traduşi, powered by Systran

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
ro: Maxim 25 kiloocteţi traduşi, powered by Systran

en: May
ro: Mai

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
ro: Fişierul media %s va fi şters dacă încărcaţi alte fişiere media.

en: Medium
ro: Medie

en: Medium Gray
ro: Cenuşiu mediu

en: Memory Search
ro: Căutare în memorie

en: Mercury/32 IMAP server
ro: Server IMAP Mercury/32

en: Message %d deleted from remote server!
ro:  Mesajul %d şters de pe server!

en: Message Body
ro: Corpul mesajului

en: Message Details
ro: Detalii mesaj

en: Message Display Options
ro: Opţiuni de afişare a mesajelor

en: Message Display and Composition
ro: Afişarea şi compunerea mesajelor

en: Message Filtering
ro: Filtrare mesaje

en: Message Filters
ro: Filtre mesaje

en: Message Flags
ro: Fanioane mesaj

en: Message Highlighting
ro: Evidenţiere mesaj

en: Message List
ro: Lista mesaje

en: Message Preview
ro: Previzualizare mesaj

en: Message appended to mailbox
ro: Mesaj adăugat la mailbox

en: Message not printable
ro: Mesaj netiparibil

en: Message not sent.
ro: Mesajul nu a fost trimis.

en: Message of the Day
ro: Mesajul zilei

en: Message:
ro: Mesaj:

en: MiB
ro: MiO

en: Microsoft Exchange IMAP server
ro: Server IMAP Microsoft Exchange

en: Minute
ro: Minut

en: Minutes
ro: Minute

en: Missing
ro: Lipsă

en: Moderate
ro: Moderată

en: Modify
ro: Modificare

en: Modify Server
ro: Modificare server

en: Mon
ro: Lun

en: Monday
ro: Luni

en: Month View
ro: Vizualizare lunară

en: Monthly
ro: Lunar

en: More info:
ro: Mai multe informaţii:

en: More information
ro: Mai multe informaţii

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
ro: Cel mai probabil lista de mesaje a fost neactualizată şi mesajul a fost mutat sau şters (posibil de un alt program care accesează aceaşi căsuţa poştală).

en: Move
ro: Mută

en: Move Selected To
ro: Mută selectate în

en: Move To
ro: Mută în

en: Move Up
ro: Mută sus

en: Move spam to:
ro: Mutare spam în:

en: Move to:
ro: Mutare în:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
ro: Mutarea spamului direct în coş nu e o idee prea bună, atata timp cât mesajele de la anumiţi prieteni sau liste de discuţii pot fi accidental marcate ca spam. Orice alt dosar aţi alege, asiguraţi-vă că se va goli periodic pentru a nu mări excesiv mailboxul.

en: Multiple Identities
ro: Identitaţi multiple

en: Multiple userid matches found.
ro: Au fost găsite mai multe potriviri pentru userid-uri.

en: Must be unique
ro: Trebuie să fie unic(ă)

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
ro: Notă: Aceste comenzi sunt reale. Orice modificări vor avea impact asupra contului dvs. de mail.

en: Name
ro: Nume

en: Name and Address Options
ro: Opţiuni nume şi adresa

en: Name is missing
ro: Numele lipseşte

en: Name:
ro: Nume:

en: Never
ro: Niciodată

en: New
ro: Nou

en: New Mail
ro: Mail nou

en: New Mail Notification
ro: Notificare mail nou

en: New Password:
ro: Parola nouă:

en: New attachment
ro: Ataşament nou

en: New name:
ro: Nume nou:

en: NewMail Options
ro: Opţiuni MailNou

en: Next
ro: Următor

en: Nickname
ro: Pseudonim

en: Nickname and address
ro: Pseudonim şi adresă

en: Nickname contains illegal characters
ro: Pseudonimul conţine caractere ilegale

en: No
ro: Nu

en: No Citation
ro: Fără citare

en: No Clock
ro: Fără ceas

en: No Messages Found
ro: Nici un mesaj găsit

en: No Notification
ro: Nici o notificare

en: No POP3 servers configured yet.
ro: Încă nu s-a configurat nici un server POP3.

en: No RPC action given
ro: Nu s-a specificat nici o acţiune RPC

en: No SMTP auth
ro: Fără authentificare SMTP

en: No action requested.
ro: Nu a fost solicitată nici o acţiune

en: No changes requested.
ro: Nu au fost solicitate modificări

en: No changes were made.
ro: Nu au fost făcute modificări

en: No connection to server
ro: Nici o conexiune la server

en: No deletion ID given
ro: Nu s-a specificat ID-ul de ştergere

en: No errors found
ro: Nu au fost gasite erori

en: No focus
ro: Fără focus

en: No folders found
ro: Nici un dosar găsit

en: No folders were found to subscribe to!
ro: Nici un dosar găsit pentru abonare!

en: No folders were found to subscribe to.
ro: Nu s-a găsit nici un dosar pentru abonare.

en: No folders were found to unsubscribe from!
ro: Nici un dosar găsit pentru dezabonare!

en: No folders were found to unsubscribe from.
ro: Nu s-a găsit nici un dosar pentru dezabonare.

en: No highlighting is defined
ro: Nici o evidenţiere definită

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
ro: Nici o limită cunoscută, powered by GPLTrans (liber, sursa deschisa)

en: No known limits, powered by Systran
ro: 12 limbaje, nici o limita cunoscută, powered by Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
ro: 767 limbaje, nici o limita cunoscută, powered by Translation Experts's InterTran

en: No login ID submitted
ro: Nici un ID de intrare trimis

en: No mailbox given
ro: Nu s-a specificat căsuţa poştală

en: No messages were selected.
ro: Nici un mesaj selectat

en: No msg number submitted
ro: Nici un număr de mesaj trimis

en: No password submitted
ro: Nici o parolă trimisa

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
ro: Nu e definită nici o agendă. Contactaţi administratorul.

en: No persons matching your search were found
ro: Nu s-a găsit nici o persoană potrivită căutării

en: No prefix/Address only
ro: Nici un prefix / doar adresă

en: No server banner
ro: Nici un banner de server

en: No server specified
ro: Nici un server specificat

en: No servers known.
ro: Nici un server cunoscut.

en: No sound specified
ro: Nici un sunet specificat

en: No such file or directory
ro: Nu exista fişierul sau directorul

en: No valid backend defined.
ro: Nu s-a definit nici un backend valid.

en: No words in your personal dictionary.
ro: Nu sunt cuvinte în dicţionarul personal.

en: None
ro: Nici unul(una)

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Not
ro: Nu

en: Not a file name
ro: Nu este nume de fişier

en: Not one of the above servers
ro: Nici unul din serverele de mai sus

en: Not yet functional, currently does nothing
ro: Nefunctional inca, in prezent nu face nimic

en: Note
ro: Nota

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
ro: Notă: este recomandat să configuraţi sistemul utilizând conf.pl şi nu acest modul. conf.pl conţine informaţii suplimentare despre scopul anumitor variabile şi valori potrivite, precum şi paşi adiţionali de verificare.

en: Nothing to delete!
ro: Nimic de şters

en: Nothing to search
ro: Nimic de căutat

en: November
ro: Noiembrie

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
ro: Se salvează dicţionarul dvs. personal ... Aşteptaţi.

en: Number of Messages per Page
ro: Număr de mesaje pe pagină

en: Number of supported language pairs: %s
ro: Numărul de perechi de limbi suportate: %s

en: Number of supported languages: %s
ro: Numărul de limbi suportate: %s

en: OFF
ro: Inactiv

en: ON
ro: Activ

en: OR
ro: SAU

en: Occurs times:
ro: Apare de:

en: October
ro: Octombrie

en: Old
ro: Vechi

en: On
ro: Activat

en: On %s, %s wrote:
ro: În %s, %s a scris:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
ro: În DATE, AUTHOR a scris

en: On Delivery
ro: La livrare

en: On Read
ro: La citire

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
ro: Odată ce v-aţi înregistrat la SpamCop şi aţi primit codul de autorizare SpamCop, va trebui să activaţi acest modul dând clic pe legătura de mai sus. Odată activat, puteţi să vă continuaţi viaţa normală. Când primiţi un mesaj nesolicitat tot ce trebuie să faceţi este să vă uitaţi la el. În dreaptă, partea de sus a mesajului, veţi vedea o legătură pentru a raporta acest mesaj ca nesolicitat. Dând clic pe el vă va duce către o pagină de confirmare. Confirmarea faptului că doriţi mesajul nesolicitat să fie raportat va face lucruri diferite în funcţie de metoda de raportare.

en: Only INBOX
ro: Doar INBOX

en: Only Unseen
ro: Doar nevăzutele

en: Only advanced search
ro: Doar căutare avansată

en: Only basic search
ro: Doar căutare simplă

en: Only unread messages
ro: Doar mesajele necitite

en: Only works with email-based reporting
ro: Funcţionează doar pentru raportare pe bază de mail

en: Open all
ro: Deschide-le pe toate

en: Open failed
ro: Deschidere eşuată

en: Opening IMAP server
ro: Deschidere server IMAP

en: Opening POP server
ro: Deschidere server POP

en: Option Type '%s' Not Found
ro: Opţiunea tip '%s' nu a fost găsită

en: Options
ro: Opţiuni

en: Or
ro: Sau

en: Or In
ro: Sau în

en: Organization / Department
ro: Organizaţie / Departament

en: Organization Logo
ro: Sigla organizaţie

en: Organization Logo Height
ro: Înalţime sigla organizaţie

en: Organization Logo Width
ro: Lăţime sigla organizaţie

en: Organization Name
ro: Nume organizaţie

en: Organization Preferences
ro: Preferinţe organizaţie

en: Organization Title
ro: Titlu organizaţie

en: Original Message
ro: Mesaj original

en: Other
ro: Alta

en: Other:
ro: Alta:

en: Out of quota error.
ro: Eroare: s-a depăşit cota.

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
ro: Extensia PHP Curl nu este disponibilă. Nu se poate schimba parola.

en: PHP Version
ro: Versiune PHP

en: PHP install does not have LDAP support.
ro: Instalarea PHP nu are suport LDAP.

en: PHP mhash extension is missing or does not support selected crypto.
ro: Extensia PHP mhash lipseşte sau nu suportă algoritmul de criptare selectat.

en: PHP session name
ro: Numele sesiunii PHP

en: POP3 Before SMTP?
ro: POP3 înainte de SMTP?

en: POP3 Fetch Mail
ro: Aducere poşta cu POP3

en: Paginate
ro: Paginare

en: Password change was not successful!
ro: Schimbarea parolei a eşuat.

en: Password for
ro: Parola pentru

en: Password:
ro: Parola:

en: Personal Dictionary
ro: Dicţionar personal

en: Personal Dictionary Crypto Settings
ro: Setări criptografice ale dicţionarului personal

en: Personal Dictionary Updated
ro: Dicţionarul personal a fost actualizat

en: Personal Information
ro: Informaţii personale

en: Personal address book
ro: Agenda personală

en: Personal dictionary encryption options are not available
ro: Opţiunile de criptare a dicţionarului personal nu sunt disponibile

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Plain text connection
ro: Conexiune în text clar

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
ro: Selectaţi dicţionarele internaţionale pe care aţi dori să le folosiţi:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
ro: Selectaţi cuvintele pe care doriţi să le ştergeţi din dicţionarul personal.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
ro: Alegeţi dicţionarul cu care doriţi să verificaţi ortografic acest mesaj:

en: Please choose which options you wish to set up:
ro: Alegeţi opţiunile pe care doriţi să le configuraţi:

en: Please contact your system administrator and report this error.
ro: Contactaţi administratorul de reţea şi raportaţi aceasta eroare.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
ro: Decriptează dicţionarul personal şi stochează-l în text clar.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
ro: Criptează dicţionarul meu personal şi stochează-l într-un format criptat.

en: Please enter something to search for
ro: Tastaţi ceva după care să aibă loc căutarea

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
ro: Vă rugăm să completaţi cât mai multe informaţii pentru a acorda tuturor o şansă să găsească şi să rezolve defecţiunea. Trimiţând defecţiunea în acest fel nu-l va dăuga automat la lista de defecţiune de pe SourceForge, dar altcineva cine primeşte mesajul dvs. l-ar putea adăuga.

en: Please make your selection first.
ro: Vă rog faceţi întâi o selecţie.

en: Please select a different name.
ro: Alegeţi un alt nume.

en: Please select address that you want to edit
ro: Selectaţi adresa pe care doriţi să o editati

en: Please wait, communicating with the server...
ro: Aşteptaţi, se comunică cu serverul ...

en: Plugin directory could not be found: %s
ro: Dosarul modulelor nu a putut fi găsit: %s

en: Plugin is disabled.
ro: Modulul este dezactivat.

en: Plugin is not configured correctly.
ro: Modulul nu este configurat corect.

en: Plugin is not enabled
ro: Modulul este dezactivat

en: Plugin is unable to use PHP Pear DB libraries. PHP Pear includes must be available in your PHP include_path setting.
ro: Modulul nu a putut utilizat librăria PHP Pear DB. Incluziunile PHP Pear trebuie să fie disponibile în setarea include_path din PHP.

en: Plugins
ro: Pluginuri

en: Polish
ro: Poloneză

en: Pop-up window
ro: Fereastră dialog

en: Portuguese
ro: Portugheza

en: Possible reason:
ro: Cauză posibilă:

en: Post to List
ro: Postare către listă

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
ro: Eroare baza de date preferinţe (%s). Ieşire anormală

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de preferinţe, %s, nu a putut fi copiat din fişierul temporar, %s. Contactaţi administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de preferinţe, %s, nu a putut fi deschis. Contactaţi administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de preferinţe %s nu a putut fi scris. Contactaţi administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
ro: Fişierul de preferinţe, %s, nu exista. Ieşiţi şi reintraţi pentru a crea un fişier implicit de preferinţe.

en: Preferences DSN
ro: Preferinţe DSN

en: Preferences key field
ro: Câmp preferinţe cheie

en: Preferences table
ro: Tabel preferinţe

en: Preferences username field
ro: Câmp preferinţe username

en: Preferences value field
ro: Câmp preferinţe valoare

en: Prefix Signature with '-- ' Line
ro: Prefixează semnatura cu linie '--'

en: Prefix for Original Message when Replying
ro: Prefix pentru mesajul original când se răspunde

en: Premature end of list
ro: Sfârşit de listă prematur

en: Prepend Signature before Reply/Forward Text
ro: Adaugă semnătura înainte de text răspuns/înaintare

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
ro: Apăsând pe butonul de mai jos va începe un mesaj către dezvoltatorii SquirrelMail care va conţine multe informaţii despre sistemul dvs., navigatorul dvs. şi serverul IMAP. De asemenea vi se vor cere câteva informaţii. Completaţi secţiunea de sus. Dacă doriţi, puteţi să derulaţi în jos mesajul pentru a vedea ce alte informaţii vor fi transmise.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
ro: Apăsând acest buton înaintează mesajul către serviciul SpamCop şi, opţional, îl va şterge. De aici, trebuie doar să mergeţi în Mesaje Primite şi imediat ar trebui să apară un mesaj de la SpamCop. (Mesajul va fi trimis către contul cu care v-aţi înregistrat la SpamCop, aşa că asiguraţi-vă că înaintarea mesajelor funcţionează!) Deschideţi-l, daţi clic pe legătura potrivită din partea de sus şi o nouă fereastră de navigator se va deschide.

en: Previous
ro: Anterior

en: Print
ro: Tipăreşte

en: Printer Friendly
ro: Versiune pentru tiparire

en: Priority
ro: Prioritate

en: Priority:
ro: Prioritate:

en: Proceed
ro: Continuare

en: Provider Link URI
ro: URI-ul furnizorului

en: Provider Name
ro: Nume furnizor:

en: Purge
ro: Curăţă

en: Purge trash
ro: Curăţă

en: Quarterly
ro: Trimestrial

en: Query failed: %s
ro: Interogarea a eşuat: %s

en: Query:
ro: Chestionare:

en: Quick email-based reporting
ro: Raportare rapidă pe bază de mail

en: Quote Who XML
ro: Citare cine XML

en: RFC822 Message body
ro: Corp mesaj RFC822

en: RPC action not understood
ro: Acţiune RPC neînţeleasă

en: Read
ro: Citit(e)

en: Read Receipt
ro: Confirmare la ciţire

en: Read data:
ro: Citire date:

en: Read receipt
ro: Confirmare de citire

en: Read:
ro: Citire:

en: Reason Given:
ro: Explicaţia dată:

en: Reason:
ro: Motiv:

en: Receipt
ro: Confirmare de primire

en: Receipts
ro: Confirmarări de primire

en: Received
ro: Primite

en: Recent Searches
ro: Căutari recente

en: Reconnect from dead connection
ro: Reconectare din conexiune căzută

en: Refetching message
ro: Readucere mesaj

en: Refresh Folder List
ro: Actualizare lista dosare

en: Refresh Page
ro: Actualiare pagină

en: Regular folders
ro: Dosare obişnuite

en: Remote POP server Fetching Mail
ro: Server POP pentru aducere mail remote

en: Remote POP server settings
ro: Setări server POP remote

en: Remove All Criteria
ro: Şterge toate criteriile

en: Remove Excluded Criteria
ro: Şterge criteriile excluse

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
ro: Ştergeţi mesaje inutile din dosarele dvs. Începeţi cu Gunoi.

en: Remove username from headers
ro: Şterge utilizatorii din antete

en: Removing entry from address book failed
ro: Ștergerea înregistrării din agendă a eşuat

en: Rename
ro: Redenumire

en: Rename a Folder
ro: Redenumire dosar

en: Rename a folder
ro: Redenumire dosar

en: Renamed successfully.
ro: Redenumit cu succes.

en: Reorder indexes
ro: Reordonează indecşi

en: Reply
ro: Răspunde

en: Reply All
ro: Răspunde la toţi

en: Reply Citation Options
ro: Opţiuni citare răspuns

en: Reply Citation Style
ro: Stil citare răspuns

en: Reply To
ro: Răspunde către

en: Reply to List
ro: Răspuns către listă

en: Replying and Forwarding Messages
ro: Răspuns şi înaintare de mesaje

en: Report as Spam
ro: Raportează ca Spam

en: Request:
ro: Cerere:

en: Requested
ro: Solicitat(ă)

en: Requested action aborted: error in processing
ro: Acţiunea cerută a fost întreruptă: eroare la procesare

en: Requested action not taken: insufficient system storage
ro: Acţiunea cerută nu a fost efectuată: spaţiu insuficient

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
ro: Acţiunea cerută nu a fost efectuată: numele căsuţei poştale nu este permis

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
ro: Acţiunea cerută nu a fost efectuată: căsuţă poştală indisponibilă

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
ro: Acţiunea cerută nu a fost efectuată: se depăşeşte spaţiul alocat

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
ro: Acţiunea cerută nu a fost efectuată: căsuţă poştală indisponibilă

en: Required change password backend configuration options are missing.
ro: Opţiunile necesare pentru backend-ul de schimbare a parolei lipsesc.

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
ro: Necesită PHP 4.3.x! Experimental.

en: Requires higher PHP version and special functions. See SquirrelMail documentation.
ro: Necesită o versiune de PHP mai mare şi funcţii speciale. Consultaţi documentaţia SquirrelMail pentru detalii.

en: Reset
ro: Resetează

en: Response:
ro: Răspuns:

en: Resume Draft
ro: Continuă ciorna

en: Return
ro: Întoarcere

en: Return to options page
ro: Intoarcere la pagina de opţiuni

en: Right
ro: Dreapta

en: Romanian
ro: Română

en: Rule Conditions
ro: Condiţiile regulii

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 10 (Disable server thread sort) to true).
ro: Rulaţi „configure”, alegeţi opţiunea 4 (Opţiune generale) şi setaţi opţiunea 10 (Dezactivează sortarea pe fire de către server) la adevărat.

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 11 (Disable server-side sorting) to true.
ro: Ruleaţi „configure”, alegeţi opţiunea 4 (Opţiuni generale) şi setaţi opţiunea 11 (Dezactivează sortarea pe partea serverului) la adevărat.

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 12 (Allow server charset search) to false) or choose option 10 (Language settings) and set option 2 (Default charset) to a charset supported by your IMAP server.
ro: Rulaţi „configure”, alegeţi opţiunea 4 (Opţiune generale) şi setaţi opţiunea 12 (Permite căutarea setului de caracter pe server) la fals, sau alegeţi opţiunea 10 (Setări de limbă) şi setaţi opţiunea 2 (Set de caractere implicit) la un set de caractere suportat de serverul dvs. IMAP.

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
ro: Rulaţi sau consultaţi conf.pl dacă aveţi probleme cu configuraţia dvs.

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
ro: Rulează nişte comenzi IMAP de test, afişând atât comanda cât şi rezultatul. Aceste teste utilizează comenzile IMAP din SquirrelMail şi configuraţia dvs. curentă. Se pot de asemenea utiliza comenzi personalizate.

en: Russian
ro: Rusa

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
ro: Traducere rusească, maxim 500 caractere traduse

en: SMTP Authentication Type
ro: Tipul autentificării SMTP

en: SMTP Connection Security
ro: Securitatea conexiunii SMTP

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
ro: SMTP STARTTLS este activat în configuraţia SquirrelMail, dar versiunea de PHP utilizată nu suportă funcţii care permit activarea criptării pe un soclu (socket).

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used SMTP server does not support it
ro: SMTP STARTTLS este activat în configuraţia SquirrelMail, dar serverul SMTP nu îl suportă.

en: SMTP Server Address
ro: Adresa server SMTP

en: SMTP Server Port
ro: Port server SMTP

en: SPAM Filters
ro: Filtre SPAM

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
ro: Filtrele SPAM vă permit selectarea de liste negre din mai multe DNS-uri pentru detectarea de junk mail din INBOX si mutare în alt dosar (ex. coş).

en: SQL call failed, try again later.
ro: Apelul SQL a eşuat. Reîncercaţi mai târziu.

en: Same as server
ro: La fel ca serverul

en: Sat
ro: Sâm

en: Saturday
ro: Sâmbata

en: Save
ro: Salvare

en: Save / Update
ro: Salvare/Actualizare

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Save Draft
ro: Salvare ciornă

en: Save ID
ro: Salvează ID

en: Save Message
ro: Salvează mesaj

en: Save Method
ro: Metoda de salvare

en: Save Replies with Original Message
ro: Salvează răspunsul cu mesajul original

en: Save emails submitted to SpamCop:
ro: Salvează mesajele trimisă către SpamCop:

en: Saved Scan type
ro: Tip scanare salvat

en: Saved Searches
ro: Căutări salvate

en: Saved Translation Options
ro: Opţiuni translatare salvate

en: Saving UIDL
ro: Salvare UIDL

en: Search
ro: Caută

en: Search Results
ro: Rezultatele căutarii

en: Search error.
ro: Eroare la căutare.

en: Search for
ro: Căutare dupa

en: Search functions
ro: Funcţii de căutare

en: Seconds
ro: Secunde

en: Secure IMAP (TLS) connection
ro: Conexiune IMAP sigură (TLS)

en: Secure SMTP (TLS) is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support it.
ro: SMTP securizat (TLS) este activat în configurarea SquirrelMail, dar versiune de PHP utilizată nu îl suportă.

en: Seen
ro: Văzut

en: Select
ro: Selectează

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
ro: Selectati %s pentru a porni un fişier media când exista poştă necitită în dosare. Dacă este activat, puteţi specifica fişierul media rulabil în casuţa de fişiere furnizată.

en: Select All
ro: Selectează toate

en: Select Server:
ro: Selectare server:

en: Select a folder
ro: Selectare dosar

en: Select body
ro: Selectează conţinut

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
ro: Selectaţi din lista %s fişierul pe care doriţi să-l auziţi când aveţi un mesaj nou. Dacă nu specificaţi nici un fişier, %s, nu va fi utilizat nici un sunet.

en: Select server file
ro: Selectează fişier server:

en: Select the IMAP commands you would like to run. Most commands require a selected mailbox so the select command is already setup. You can clear all the commands and test your own IMAP command strings. The commands are executed in order. The default values are simple IMAP commands using your default_charset and folder_prefix from SquirrelMail when needed.
ro: Selectaţi comenzile IMAP care doriţi să fie rulate. Cele mai multe comenzi necesită o căsuţă de mesaje selectată, aşa că comanda „select” este deja iniţializată. Puteţi şterge toate comenzile şi să testaţi propriile comenzi IMAP. Comenzile sunt executate în ordine. Valorile implicite sunt comenzi IMAP simple care la nevoie utilizează setul de caractere implicit şi prefixul dosarelor din SquirrelMail.

en: Select your translator:
ro: Selectare translator:

en: Selected Server:
ro: Server selectat:

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
ro: Motorul de traducere selectat este dezactivat. Actualizaţi-vă preferinţele traducerilor.

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
ro: Selectarea opţiunii %s va schimba titlul în anumite browsere pentru a vă anunţa când aveţi mesaje noi (solicită JavaScript). Aceasta vă va anunţa când aveţi mesaje noi, chiar şi cu %s activat.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
ro: Selectarea optiunii %s va activa afişarea ferestrei de popup când aveţi mail necitit în dosare (solicită JavaScript).

en: Selection List Style
ro: Stil lista selecţie

en: Send
ro: Trimite

en: Send Mail
ro: Trimitere Mail

en: Send Read Receipt Now
ro: Trimite confirmare la citire acum

en: Send Spam Report
ro: Trimite raportul spam

en: Send read receipt now
ro: Trimitere confirmare citire acum

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
ro: Trimiţând acest raport de mesaj nesolicitat veţi primi un răspuns cu URL-ul pe care trebuie să daţi clic pentru a definitiva raportarea mesajului nesolicitat. Acesta este un serviciu gratuit. Apăsând butonul „Trimite raport mesaj nesolicitat” sunteţi de acord cu termenii serviciilor SpamCop.

en: Sendmail Arguments
ro: Argumente pentru sendmail

en: Sendmail Path
ro: Cale sendmail

en: Sent
ro: Trimis

en: Sent Before
ro: Trimis înainte de

en: Sent By
ro: Trimis de

en: Sent Folder
ro: Trimise

en: Sent On
ro: Trimis în

en: Sent Since
ro: Trimis din

en: Sent Subfolders Options
ro: Opţiuni subdosare Trimise

en: Sent Subfolders plugin is misconfigured.
ro: Modului Subdosare Mesaje Trimise este rău configurat.

en: Sent To
ro: Trimis către

en: September
ro: Septembrie

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Server Capability response:
ro: Răspunsul capabilităţilor serverului:

en: Server Name:
ro: Nume server:

en: Server Settings
ro: Setări server

en: Server does not support UIDL.
ro: Serverul nu permite UIDL.

en: Server error. Disconnect
ro: Eroare server. Deconectare

en: Server replied:
ro: Răspunsul serverului:

en: Server replied: %s
ro: Serverul a răspuns: %s

en: Server responded:
ro: Răspunsul serverului:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
ro: Sortare server-side nesuportata de serverul vostru IMAP.

en: Service not available, closing channel
ro: Serviciul este indisponibil, canalul se închide

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
ro: Tipul serviciului vă permite să alegeţi ce fel de serviciu SpamCop folosiţi. Serviciile pentru membri arată formulare diferite şi nu afişează cicălituri. Puteţi cumpăra aceste servicii dacă doriţi să susţineţi SpamCop.

en: Set Event
ro: Setare eveniment

en: Set up international dictionaries
ro: Configurează dicţionare internaţionale

en: Setting of LDAP connection option %s to value %s failed.
ro: Setarea opţiunii conexiunii LDAP %s la %s a eşuat.

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
ro: Setările au fost schimbate în: %s cu %s ca dicţionar implicit.

en: Show 'Contain Sub.' Option
ro: Afişare opţiune 'Conţine Sub.'

en: Show 'Delete &amp; Prev/Next' Links
ro: Arată legăturile „Şterge şi Înapoi / Înainte”

en: Show All
ro: Afişează toate

en: Show Clock on Folders Panel
ro: Afişare ceas în panou dosare

en: Show Flag / Unflag Buttons
ro: Arată butoanele Marchează / Demarchează

en: Show Folder Prefix Option
ro: Afişare opţiuni prefix dosar

en: Show HTML Version by Default
ro: Afişare versiune HTML implicită

en: Show Special Folders Color
ro: Afişare culoare dosare speciale

en: Show System Specifications
ro: Arată specificaţiile sistemului

en: Show alternative language names
ro: Arată numele alternativ al limbilor

en: Show button in toolbar
ro: AfiŞare buton În toolbar

en: Show fortunes at top of mailbox
ro: Arată zicerile în partea de sus a căsuţei poştale

en: Show only subscribed folders
ro: Arată doar dosarele abonate

en: Show popup window on new mail
ro: Afişare fereastră popup la mail nou

en: Show time
ro: Moment început:

en: Show time with seconds
ro: Afişează ora şi secundele

en: Show translation box
ro: Afişsare căsuţa traducere

en: Show weekday and time
ro: Afişează ziua săptămânii şi ora

en: Sign Out
ro: Ieşire

en: Signature
ro: Semnatură

en: Signature Options
ro: Opţiuni semnatură

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de semnatură, %s, nu a putut fi copiat din fişierul temporar, %s. Contactaţi administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de semnaturş %s nu poate fi deschis. Contactaţi administratorul de reţea.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fişierul de semnatură %s nu a putut fi scris. Contactaţi administratorul de reţea.

en: Signature is too big.
ro: Semnatura este prea mare

en: Signout
ro: Ieşire

en: Signout Page
ro: Pagina ieşire

en: Since
ro: Din

en: Size
ro: Mărime

en: Size of key field
ro: Dimensiunea câmpului cheie

en: Size of username field
ro: Dimensiunea câmpului nume utilizator

en: Size of value field
ro: Dimensiunea câmpului valoare

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Skin
ro: Faţetă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Smaller Than
ro: Mai mic decât

en: Solution:
ro: Soluţia:

en: Some of your preference changes were not applied.
ro: Unele schimbări ale preferinţelor dvs. nu au fost efectuate.

en: Sort by Received Date
ro: Sortare după data recepţionării

en: Source
ro: Sursa

en: Spam Filtering
ro: Filtrare spam

en: Spam Reporting Method:
ro: Metoda de raportare spam

en: Spam is sent to %s.
ro: Spamul e trimis în <b>%s</b>

en: Spam reporting
ro: Raportare spam

en: Spam scan is limited to %s.
ro: Scanarea de spam e limitată la <b>%s</b>

en: SpamCop - Spam Reporting
ro: SpamCop - Raportare Spam

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
ro: SpamCop este un serviciu gratuit care ajută la găsirea sursei adevărate a mesaje nesolicitate (spam) şi ajută în înştiinţarea persoanelor potrivite despre abuz.

en: SpamCop link is:
ro: Legătura SpamCop este:

en: SpamCop reporting
ro: Raportare SpamCop

en: SpamCop service type
ro: Tipul de serviciu SpamCop

en: Spanish
ro: Spaniola

en: Special Folder Options
ro: Opţiuni dosar special

en: Special folders
ro: Dosare speciale

en: SpellChecker Options
ro: Opţiuni Verificare Ortografie

en: Spellcheck completed. Commit changes?
ro: Verificarea ortografică a luat sfârşit. Doriţi salvearea schimbărilor?

en: SquirrelMail Notice:
ro: Notificare SquirrelMail

en: SquirrelMail Version
ro: Versiune SquirrelMail

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
ro: SquirrelMail nu a putut decoda structura corpului mesajului

en: SquirrelMail is a feature rich, standards compliant webmail application written in PHP. It was made by a group of volunteers united in the SquirrelMail Project Team and is released as open source, free software under the %sGNU General Public License%s.
ro: SquirrelMail este o aplicatie de webmail scrisă în PHP, cu multe facilităţi şi conformă cu standarde. Este creat de un grup de voluntari unit în Echipa Proiectului SquirrelMail şi este lansat cu sursa deschisă, software liber sub %sLicenţa Generală Publică GNU%s.

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
ro: SquirrelMail este numele programului care vă permite să accesaţi mail-ul dvs. printr-o interfaţă web.

en: SquirrelMail notice messages
ro: Mesaje de notificare SquirrelMail

en: SquirrelMail version %s
ro: SquirrelMail versiunea %s

en: SquirrelSpell Initiating
ro: Se iniţializează SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Options Menu
ro: Meniul de opţiuni SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Results
ro: Rezultatele SquirrelSpell

en: SquirrelSpell error.
ro: Eroare SquirrelSpell.

en: SquirrelSpell is misconfigured.
ro: SquirrelSpell nu este configurat corect.

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
ro: SquirrelSpell nu a putut decripta dicţionarul personal. Aceasta este de obicei din cauza faptului că aţi schimbat parola la mailbox. Pentru a continua, va trebui să furinzaţi vechea parola pentru ca SquirrelSpell să decripteze dictionarul personal. Va fi reincriptat cu noua parolă după aceasta.<br>Dacă nu aţi incriptat dicţionarul, atunci acesta este corupt şi invalid. Va trebui să îl ştergeţi şi să porniţi unul nou. De asemenea poate fi şi din cauza că nu vă amitiţi vechea parolă -- fără ea, datele incriptate nu mai sunt accesibile.

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
ro: Criptarea DES standard nu este suportată de librăria cript de sistem a serverului web.

en: Standard GNU C time zones
ro: Zone de timp standard GNU C

en: Standard Search
ro: Căutare standard

en: Start Bug Report Form
ro: Deschide formularul de raportare erori:

en: Start time:
ro: Moment început:

en: Status
ro: Stare

en: Store in Folder:
ro: Stocare în dosar:

en: Strict time zones
ro: Zone de timp stricte

en: Strip signature when replying
ro: Șterge semnătura la răspuns

en: Style Sheet URL (css)
ro: URL Style Sheet (css)

en: Subfolder
ro: Subdosar

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject Contains
ro: Subiectul conţine

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit a Bug Report
ro: Rapoartează eroare

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Subscribe to:
ro: Abonare la:

en: Subscribed successfully.
ro: Abonat cu succes.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
ro: Abonare nereuşită - dosar inexistent.

en: Successful re-encryption
ro: Recriptare terminată cu succes

en: Successfully Saved Options
ro: Opţiuni salvate cu succes

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Suggestions:
ro: Sugestie:

en: Sun
ro: Dum

en: Sunday
ro: Duminica

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Syntax error in parameters or arguments
ro: Eroare de sintaxă în parametri

en: Syntax error; command not recognized
ro: Eroare de sintaxă; comanda nu a fost recunoscută

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
ro: Librăria crypt a sistemului nu suportă Blowfish.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
ro: Librăria crypt a sistemului nu suportă MD5.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
ro: Librăria crypt a sistemului nu suportă criptarea DES extinsă.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
ro: Librăria crypt a sistemului nu suportă criptarea DES standard.

en: System information
ro: Informaţii despre sistem

en: THIS FOLDER IS EMPTY
ro: ACEST DOSAR E GOL

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
ro: TLS este activat, dar această versiune de PHP nu suportă socluri TLS sau îi lipseşte extensia OpenSSL.

en: TLS session is already activated.
ro: Sesiunea TLS este deja activată.

en: TODAY
ro: AZI

en: Table of Contents
ro: Cuprins

en: Take Address
ro: Ia adresa

en: Temp Directory
ro: Director temporar

en: Templates
ro: Șabloane

en: Temporary authentication failure
ro: Autentificare temporară eşuată

en: Terminating SquirrelMail due to a fatal error
ro: SquirrelMail a fost terminat din cauza unei erori fatale

en: Test Configuration
ro: Configurarea test

en: Test Name
ro: Nume de test

en: Test Sound
ro: Test sunet

en: The %s logo
ro: Sigla %s

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
ro: Optiunea <b>%s</b> va verifica TOATE dosarele pentru poştal necitită, nu doar inbox-ul pentru notificare.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
ro: Serverul IMAP raportează că autentificările în text clar sunt dezactivate.

en: The NewMail plugin will follow the Folder Preferences option &quot;Enable Unread Message Notification&quot;
ro: Modulul NewMail va urmări opţiunea „Activare notificare mesaje necitite” din Preferinţe dosar.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
ro: Serviciul SpamCop va afişa informaţii pe măsură ce le găseşte, aşa că derulaţi până ce vedeţi un buton. S-ar putea să apară mici pauze în timp ce caută informaţii, aşa că va trebui să aveţi răbdare. Citiţi textul respectiv, apoi trimiteţi mesajul nesolicitat. Închideţi fereastra navigatorului. Apăsaţi pe Renunţă sau daţi clic pe dosarul corespunzător de mesaje pentru a vedea mesajele şi/sau a şterge mesajele nesolicitate.

en: The SquirrelMail logo
ro: Signal SquirrelMail

en: The administrator installed the following plugins:
ro: Administratorul a instalat următoarele module:

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
ro: Structura de corp furnizată de serverul imap

en: The function you requested is unknown.
ro: Funcţia cerută este necunoscută.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
ro: Ordine index este ordinea în care sunt aranjate coloanele în indexul de mesaje. Puteţi adăuga, şterge şi muta coloane după preferinţe în funcţie de nevoi.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
ro: Expeditorul a solicitat un răspuns care să indice că aţi citit acest mesaj. Doriţi să trimiteţi o confirmare?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
ro: Cu cat mai multe mesaje se scaneaza cu atât mai mult durează. Sugerăm să scanaţi doar mesajele noi. Dacă schimbaţi filtrele, este recomandată scanarea tuturor mesajelor, apoi vedeti în INBOX, apoi întoceţiva şi verificaţi doar mesajele noi. În acest fel, noile filtre de spam vor fi aplicate şi veti scana chiar şi spamul citit cu noile filtre.

en: The name may not contain any of the following: %s
ro: Numele nu are voie să conţină nici unul din caracterele: %s

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
ro: Ordinea sortarii de mesaje poate fi schimbată pentru a conţine antete în ordine dorită.

en: The server couldn't find the message you requested.
ro: Serverul nu a putut găsi mesajul căutat.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
ro: Corectarea ortografică nu a fost terminată. Sigur doriţi închiderea şi salvearea modificărilor?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
ro: Corectarea ortografică nu a fost terminată. Sigur doriţi închiderea şi salvearea modificărilor?

en: Theme
ro: Tema

en: Theme Name
ro: Nume tema

en: Theme Path
ro: Cale tema

en: Themes
ro: Teme

en: There are some restrictions in Sent Subfolder options.
ro: Există câteva restricţii în opţiunile subdosarului Trimise.

en: There must be at least one criteria to search for
ro: Trebuie să existe cel puţin un criteriu de căutare

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
ro: Aceste setări schimbă modul de afişare şi manipulare al dosarelor.

en: They can assist you adequately with these issues. The SquirrelMail Project Team cannot help you with that. The %shelp system%s provides answers to frequently asked questions.
ro: Ei vă vor putea ajuta cu aceste probleme. Echipa Proiectului SquirrelMail nu vă va putea ajuta. %sSistemul de ajutor%s vă poate răspunde la cele mai frecvente întrebări.

en: This bug involves:
ro: Această defecţiune implică:

en: This chapter is missing
ro: Capitolul lipseşte

en: This chapter is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
ro: Acest capitol nu este disponibil în limba selectată. Va fi afişat în limba engleză.

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
ro: Aceasta configurează setările pentru descărcarea poşteil din căsuţa POP3 în contul pe acest server.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
ro: Aici se configurează setări pentru sunete şi/sau afişare ferestre popup când vine mail nou.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
ro: Aici sunt informaţii personale despre dumneavoastră precum numele, adresa de email, etc.

en: This external link will open in a new window
ro: Această legătură externă se va deschide într-o fereastră nouă

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
ro: Acest lucru vă protejează intimitatea în caz că sistemul de mail este compromis şi dicţionarul dvs. personal este furat. Momentan este criptat cu parola pe care o folosiţi pentru a accesa căsuţa poştală, ceea ce îngreunează pentru orice să vadă ce aţi stocat în dicţionarul personal.

en: This image has been removed for security reasons
ro: Această imagine a fost eliminată din motive de securitate

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
ro: Acest modul permite administratorilor să schimbe principala configuraţie a SquirrelMail de la distanţa.

en: This page should automatically %srefresh%s.
ro: Această pagină ar trebui să se %sreîmprospăteze%s automat.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
ro: Aceasta va decripta dicţionarul personal şi îl va stoca în formatul text. Continuăm?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
ro: Aceasta va şterge dicţionarul personal. Continuăm?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
ro: Aceasta va cripta dicţionarul personal şi îl va stoca in format criptat. Continuăm?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj către %s cu cerere de ajutor pentru aceasta listă. Veţi primi un raspuns la adresa de mai jos.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj către %s cu cerere de abonare la aceasta listă.Veţi fi abonat cu adresa de mai jos.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj către %s cu cerere de dezabonare de la aceasta listă. Se va încerca dezabonarea adresei de mai jos.

en: Thorough email-based reporting
ro: Prin raportare pe bază de mail

en: Thread View
ro: Vizualizare fir

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
ro: Sortarea fir nesuportata de serverul IMAP.

en: Thu
ro: Joi

en: Thursday
ro: Joi

en: Time Zone Configuration
ro: Configurare fus orar

en: Time:
ro: Ora:

en: Timezone Options
ro: Opţiuni fus orar

en: Tip:
ro: Sfat:

en: Title
ro: Titlu

en: Title &amp; Org. / Dept.
ro: Titlu şi Org. / Dept.

en: Title:
ro: Titlu:

en: To
ro: Către

en: To or Cc
ro: Către sau Cc

en: To or cc
ro: Către sau Cc

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
ro: Pentru a-l utiliza, trebuie să obţineţi un cod de autorizare SpamCop. Există o pagină gratuită %sde înregistrare%s pentru a putea utiliza SpamCop.

en: To:
ro: Catre

en: To: field
ro: Câmpul To:

en: Today's Fortune
ro: Zicerea de azi

en: Toggle All
ro: Selectează toate

en: Too many matches found in user table.
ro: S-au găsit prea multe potriviri în tabelul utilizatorilor.

en: Top
ro: Început de pagină

en: Top Frame
ro: Cadrul de sus

en: Transaction failed
ro: Tranzacţia a eşuat

en: Transform Selected Messages
ro: Transformă mesaje selectate

en: Translate
ro: Traducere

en: Translate Special Folders
ro: Tradu dosarele speciale

en: Translate inside the SquirrelMail frames
ro: Traducere în frame-urile SquirrelMail

en: Translation Options
ro: Opţiuni traducere

en: Translation Preferences
ro: Preferinţe traducere

en: Translation Theme:
ro: Tema traducerii:

en: Translation direction
ro: Opţiuni traducere

en: Translator
ro: Translator.

en: Transliterate unknown words:
ro: Translitează cuvintele necunoscute:

en: Trash
ro: Gunoi

en: Trash Folder
ro: Coş

en: Try
ro: Incercare

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
ro: Asiguraţi-vă că puteţi repeta defecţiunea. Dacă defecţiunea are loc sporadic, încercaţi să documentaţi ce aţi făcut în momentul în care a avut loc. Dacă a avut loc când v-aţi unitat la un mesaj anume, păstraţi mesajul respectiv ca eventual să ne putem uita la el.

en: Try to verify addresses
ro: Încearcă verificarea adreselor

en: Tue
ro: Mar

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Turkish
ro: Turcă

en: Tweaks
ro: Ajustări

en: Type:
ro: Tip:

en: UID support
ro: Suport UID

en: Unable to bind to LDAP server.
ro: Nu s-a putut face legătura (bind) la serverul LDAP.

en: Unable to connect to LDAP server.
ro: Nu s-a putut stabili conexiunea la serverul LDAP.

en: Unable to detect password crypto algorithm.
ro: Nu s-a putut detecta algoritmul de criptare a parolei.

en: Unable to encrypt new password.
ro: Nu s-a putut cripta parola nouă.

en: Unable to execute "%s".
ro: Nu s-a putut executa „%s”.

en: Unable to find user in user table.
ro: Nu s-a putut găsi utilizatorul în tabelul utilizatorilor.

en: Unable to find user's DN.
ro: Nu s-a putut găsi DN-ul utilizatorului.

en: Unable to find user's password attribute.
ro: Nu s-a putut găsi atributul parolă al utilizatorului.

en: Unable to list addresses from %s
ro: Nu se pot lista adresele din %s

en: Unable to rebind to LDAP server.
ro: Nu s-a putut reface legătura (rebind) la serverul LDAP.

en: Unable to remove some field values
ro: Nu s-au putut şterge valorile unor câmpuri

en: Unable to rename user "%s" to "%s"
ro: Nu s-a putut redenumi utilizatorul „%s” în „%s”

en: Unable to set new password: %s
ro: Nu s-a putut seta parola nouă: %s

en: Unable to start TLS.
ro: Nu s-a putut porni TLS.

en: Unable to update
ro: Reînnoire eşuată

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
ro: Nu sa putut folosi LDAP TLS în configuraţia curentă.

en: Unable to use TLS.
ro: Nu s-a putut utiliza TLS

en: Unable to use digest-md5 crypto.
ro: Nu s-a putut folosi digest-md5.

en: Unable to validate user's password.
ro: Nu s-a putut valida parola utilizatorului.

en: Undefined Function
ro: Funcţie nedefinită

en: Undelete
ro: Restaurează

en: Undelivered Message Headers
ro: Headere mesaj nelivrat

en: Unflag
ro: Demarchează

en: Unfold
ro: Depliază

en: University of Washington's IMAP server
ro: Server IMAP-Universitatea Washington

en: Unknown Sender
ro: Expeditor necunoscut

en: Unknown action: %s
ro: Acţiune necunoscută: %s

en: Unknown address book backend
ro: Backend necunoscut pentru agendă

en: Unknown date
ro: Data necunoscută

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscuta

en: Unknown error: %s
ro: Eroare necunoscută: %s

en: Unknown recipient
ro: Destinatar necunoscut

en: Unknown response
ro: Răspuns necunoscut

en: Unknown response from IMAP server:
ro: Răspuns necunoscut de la serverul IMAP:

en: Unknown sender
ro: Expeditor necunoscut

en: Unknown user or password incorrect.
ro: User necunoscut sau parola incorectă.

en: Unread
ro: Necitit(e)

en: Unread Message Notification Type
ro: Tip notificare mesaj necitit

en: Unread messages only
ro: Doar mesajele necitite

en: Unseen and Total
ro: Nevăzute şi total

en: Unselect All
ro: Deselectează toate

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Unsubscribed successfully.
ro: Dezabonat cu succes.

en: Unsupported crypto: %s
ro: Algoritm de criptare nesuportat: %s

en: Unthread View
ro: Vizualizare fără fir

en: Up
ro: Sus

en: Update Event
ro: Înnoire eveniment

en: Update address
ro: Actualizare adresa

en: Upload Media File:
ro: Încarcă fişier media:

en: Uploaded Media File:
ro: Fişier media încărcat:

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
ro: Utilizează „detect” pentru auto-detecţie.

en: Use Addresses
ro: Foloseşte adresele

en: Use Compact Page Selector
ro: Utilizează selectorul compact pentru pagini

en: Use Javascript
ro: Folosire Javascript

en: Use PHP iconv functions
ro: Utilizează funcţiile PHP iconv

en: Use PHP recode functions
ro: Utilizează funcţiile PHP recode

en: Use Sendmail Binary
ro: Utilizează binarul sendmail

en: Use Sent Subfolders
ro: Utilizare Subdosare Trimise

en: Use Signature
ro: Utilizează semnatura

en: Use StartTLS
ro: Utilizează StartTLS

en: Use TLS
ro: Utilizează TLS

en: Use TLS for IMAP Connections
ro: Utilizează TLS pentru conexiuni IMAP

en: Use TLS for SMTP Connections
ro: Utilizează TLS pentru conexiuni SMTP

en: Use icons
ro: Utilizează icoane

en: Use index number of theme
ro: Utilizează numărul de index al temei

en: Use inline frames with HTML mails
ro: Utilizează cadre în linie pentru mesaje HTML

en: Use server-side sorting
ro: Utilizează sortare pe partea serverului

en: Use server-side thread sorting
ro: Utilizare sortarea pe server

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
ro: Utilizati %s doar pentru verificare mesaje recente. Mesajele recente sunt acelea care au aparut recent şi care nu au fost "vizualizate" sau selectate înca. Aceasta previne notificarea poştei necitite prin sunete sau popup-uri care pot deveni plictisitoare.

en: Use this to change your email password.
ro: Utilizaţi asta pentru a schimba parola dvs. de mail

en: Used only when identities can't be modified
ro: Folosit doar când identităţile nu pot fi modificate

en: User "%s" already exists
ro: Utilizatorul „%s” exista deja

en: User "%s" does not exist
ro: Utilizatorul „%s” nu exista

en: User '%s' already exist.
ro: Utilizatorul „%s” exista deja

en: User not local; please try forwarding
ro: Utilizatorul nu este local; încercaţi să-l înaintaţi

en: User table is empty.
ro: Tabelul cu utilizatorii este vid.

en: User's Password
ro: Parola utilizatorului

en: User-Defined
ro: Definit de utilizator

en: User-Defined Citation End
ro: Sfarşit citare definit de utilizator

en: User-Defined Citation Start
ro: Început citare definit de utilizator

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Usernames in Lowercase
ro: Nume utilizatori în litere mici

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
ro: Se utilizează dicţionarul %s (implicit pentru sistem) pentru verificarea ortografică.

en: Using %s dictionary for spellcheck.
ro: Se utilizează dicţionarul %s pentru verificarea ortografică.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
ro: Utilizând în schimb autentificare CRAM-MD5 sau DIGEST-MD5 ar putea funcţiona.

en: Verify New Password:
ro: Verifică parola nouă:

en: View
ro: Vizualizare

en: View Business Card
ro: Afişează cartea de vizită

en: View Full Header
ro: Vizualizare antet complet

en: View Message
ro: Vizualizare mesaj

en: View Message details
ro: Vizualizare detalii mesaj

en: View Printable Version
ro: Vizualizare versiune tiparibilă

en: View Unsafe Images
ro: Afişeaza imagini nesigure

en: View as HTML
ro: Vezi ca HTML

en: View as plain text
ro: Vezi ca text simplu

en: View message
ro: Vizualizare mesaj

en: Viewing Full Header
ro: Vizualizare antet complet

en: Viewing HTML formatted email
ro: Afişare mail HTML

en: Viewing Message: %s (%s total)
ro: Vizualizare mesaj: %s (total %s)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
ro: Vizualizare mesaje %s ­– %s (total %s)

en: Viewing a Business Card
ro: Vizualizare Business Card

en: Viewing a text attachment
ro: Vizualizare ataşament text

en: Viewing an image attachment
ro: Vizualizare ataşament imagine

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
ro: Atenţie! Filtrele antetelor trebuie să fie de forma „Antet: valoare”

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
ro: ATENŢIE! Spuneţi administratorului să seteze variabila %s.

en: WARNING! You must enter something to search for.
ro: Atenţie! Trebuie să tastaţi ceva după care să se caute.

en: Warning
ro: Atenţie

en: Warning,
ro: Atenţie,

en: Warning:
ro: Atenţie:

en: Warnings were reported in your setup:
ro: S-au raportat avertismente în configuraţia dvs.:

en: Was displayed on %s
ro: A fost afişat în %s

en: Web Page
ro: Pagina web

en: Web-based reporting
ro: Raportare „web-based”

en: Wed
ro: Mie

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Welcome to %s. Please supply your full name and email address.
ro: Bine aţi venit la %s. Tastaţi numele complet şi adresa de mail.

en: Welsh
ro: Galeză

en: What to Scan:
ro: Ce sa scanaţi:

en: When composing:
ro: In compunere:

en: When reading:
ro: În citire:

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
ro: Când apăsaţi butonul de pe pagina de confirmare, o nouă fereastră de navigator se va deschide şi serviciu SpamCop ar trebui să apară în interiorul ei. Mesajul nu va fi şters (se lucrează la acea parte), dar nu va trebui să aşteptaţi pentru mail de răspund pentru a începe raportarea mesajului nesolicitat.

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
ro: Ce translator ar trebui utilizat când se primesc mesaje într-o limbă diferită?

en: White
ro: Alb

en: Width of Compose Window
ro: Lăţime fereastra compunere

en: Width of Editor Window
ro: Lăţime fereastra editor

en: Width of Folder List
ro: Lăţime lista dosare

en: Width of popup window:
ro: Laţimea ferestrelor de dialog:

en: Work Phone
ro: Telefon birou

en: Wrap Incoming Text At
ro: Fixare text sosit la

en: Write failed
ro: Scriere eşuată

en: Write to address book failed
ro: Scrierea în agendă a eşuat

en: Yearly
ro: Anual

en: Yes
ro: Da

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
ro: Hotărâţi de asemenea dacă doriţi afişare de căsuţa de traducere şi localizarea acesteia.

en: You are using SquirrelMail version: %s
ro: Utilizaţi SquirrelMail versiunea: %s

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
ro: Puteţi schimba modul in care arată şi va afişează informaţiile SquirrelMail precum culori, limbi sau alte setări.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
ro: Puteţi sa ştergeţi dicţionarul ori sa introduceţi vechea parolă. Nu ambele.

en: You can only edit one address at the time
ro: Puteţi edita doar o adresă deodata

en: You can't select INBOX as Draft folder.
ro: Nu puteţi alege „Mesaje Primite” pentru a stoca ciornele.

en: You can't select INBOX as Sent folder.
ro: Nu puteţi alege „Mesaje Primite” pentru a stoca mesajele trimise.

en: You can't select INBOX as Trash folder.
ro: Nu puteţi alege „Mesaje Primite” ca Gunoi.

en: You have %s new message | You have %s new messages
ro[0]: Aveţi %s mesaj nou
ro[1]: Aveţi %s mesaje noi
ro[2]: Aveţi %s de mesaje noi

en: You have %s new messages
ro: Aveţi %s mesaje noi

en: You have been successfully signed out.
ro: Aţi ieşit cu succes.

en: You have not filled in the "To:" field.
ro: Nu aţi completat câmpul "Către:".

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
ro: Nu aţi selectat un dosar pentru ştergere. Vă rugăm selectaţi.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
ro: Nu aţi selectat un dosar pentru redenumire. Vă rugam selectaţi.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
ro: Nu aţi selectat nici un dosar la care să vă abonaţi. Vă rog să-l selectaţi.

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
ro: Nu aţi selectat nici un dosar de la care să vă dezabonaţi. Vă rog să-l selectaţi.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
ro: S-ar putea să doriţi criptarea dicţionarului personal pentru a vă proteja intimitatea în caz că sistemul este compromis şi dicţionarul dvs. personal este furat. Când el este criptat, conţinutul fişierului arată distorsionat şi este greu de decriptat fără a ştii cheia corectă (care este parola de la căsuţa dvs. poştală).

en: You must also type in your new password in the verify box.
ro: Este de asemenea necesar să tastaţi parola nouă în câmpul de verificare

en: You must be logged in to access this page.
ro: Trebuie sa fţi logaţi pentru a accesa această pagina.

en: You must make a choice
ro: Trebuie săa alegeţi ceva

en: You must select a scan type.
ro: Trebuie sa alegeti un tip de scan

en: You must select a spam folder.
ro: Trebuie sa alegeţi un dosar pentru spam

en: You must type in a new password.
ro: Este necesar să tastaţi o parolă nouă

en: You must type in your current password.
ro: Este necesar să tastaţi parola curentă

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
ro: Aveţi nevoie de PHP cu funcţia şir multioctet activată (utilizând opţiunea de configurare --enable-mbstring).

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
ro: Trebuie sa fiţi conştienţi că criptarea utilizată pentru reţinerea parolei nu este total sigură. Oricum, daca utilizati POP, nu exista nici o criptare. În plus, criptarea pe care o folosim pentru salvarea pe server poate fi spartă de un hacker care citeşte sursele acestui fişier.

en: Your %s dictionary is encrypted with password that differs from your current password.
ro: Dicţionarul %s este criptat cu o parolă care diferă de parola dvs. curentă.

en: Your IMAP server returned an error.
ro: Serverul IMAP a returnat o eroare.

en: Your SpamCop authorization code:
ro: Codul dvs. de autorizare SpamCop:

en: Your current password is not correct.
ro: Parola curentă nu este corectă.

en: Your current timezone
ro: Fusul orar curent

en: Your draft has been saved.
ro: Ciorna dvs. a fost salvată.

en: Your mail has been sent.
ro: Mesajul a fost trimis.

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
ro: Căsuţa dvs. poştală nu se alfă pe acest server. Încercaţi un alt server sau consultaţi-vă cu administratorul de sistem.

en: Your message
ro: Mesajul dumneavoastră

en: Your new password contains invalid characters.
ro: Parola nouă conţine caractere nevalide.

en: Your new password does not match the verify password.
ro: Parola nouă nu corespunde cu parola verificată.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
ro: Parola trebuie să aibă lungimea  %s şi %s.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
ro: Dicţionarul dvs. personal a fost decriptate şi este stocat în text clar.

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
ro: Dicţionarul dvs. personal a fost criptate şi este stocat într-un format criptat.

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
ro: Dicţionarul dvs. personal este momentan criptat.

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
ro: Dicţionarul dvs. personal nu este momentan criptat.

en: Your personal dictionary was erased.
ro: Dicţionarul personal a fost şters

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
ro: Dicţionarul dvs. personal a fost şters. Închideţi fereastra daţi clic pe butonul „Verificare ortografică” din nou pentru a reîncepe.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
ro: Dicţionarul dvs. personal a fost recriptat cu succes.  Întoarceţi-vă la meniul „Opţiuni verificare ortografică” şi efectuaţi selectaţia din nou.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
ro: Dicţionarul dvs. personal a fost recriptat cu succes. Închideţi această fereastră şi daţi clic pe butonul „Verifică ortografia” pentrua reîncepe verificarea ortografică.

en: Your search failed with the following error(s)
ro: Căutarea dumneavoastră a eşuat cu următoarea(le) eroare/erori

en: Your server options are as follows:
ro: Opţiunile serverului dumneavoastră sunt:

en: Your session has expired, but will be resumed after logging in again.
ro: Sesiunea dvs. a expirat, dar va fi rezumată după ce vă reautentificaţi.

en: Your used charset is not supported by your IMAP server.
ro: Setul de caractere utilizat nu este suportat de către server.

en: a specific plugin
ro: un modul anume

en: abort
ro: eşuare

en: and subfolders
ro: şi subdosare

en: answered
ro: răspuns

en: apop authentication failed
ro: autentificare apop eşuată

en: as a subfolder of
ro: ca subdosar al

en: connection does not exist
ro: conexiune inexistentă

en: connection not established
ro: conexiune nerealizată

en: delete
ro: şterge

en: deleted
ro: şters

en: down
ro: jos

en: draft
ro: ciornă

en: edit
ro: modifică

en: flagged
ro: marcat

en: forget
ro: omitere

en: from English
ro: din Engleza

en: hMailServer IMAP server
ro: Server IMAP

en: in
ro: în

en: in the center
ro: în centru

en: ldap_get_dn error.
ro: Eroare ldap_get_dn.

en: less
ro: sumar

en: m/d/Y
ro: d.m.Y

en: more
ro: detalii

en: my email account
ro: contul meu de mail

en: no login ID submitted
ro: nici un ID de intrare trimis

en: none
ro: niciunul

en: none installed
ro: nici unul

en: not set yet
ro: [<i>nesetat înca</i>]

en: pixels
ro: pixeli

en: quote
ro: a citat

en: refresh folder list
ro: împrospătare lista dosare

en: remove
ro: şterge

en: requested
ro: solicitat(a)

en: requires JavaScript to work
ro: solicită JavaScript pentru funcţionare

en: save
ro: salvare

en: search
ro: caută

en: see below
ro: vedeţi mai jos

en: sent
ro: trimis

en: sort by email
ro: sortează după mail

en: sort by info
ro: sortează după informaţii

en: sort by name
ro: sortează după nume

en: sort by nickname
ro: sortează după pseudonim

en: subject
ro: subiect

en: the general program
ro: programul general

en: to English
ro: în Engleza

en: to the left
ro: în stanga

en: to the right
ro: în dreapta

en: to:
ro: către:

en: unavailable
ro: indisponibil(ă)

en: unknown
ro: necunoscută

en: up
ro: sus

en: uploaded media file
ro: fişier media încărcat

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
ro: vCard versiunea %s nu este suportată. Unele informaţii s-ar putea să nu fie convertite corect.

en: who
ro: cine

en: with move option
ro: cu opţiune de mutare
