SquirrelMail HEAD - en to vi translation catalogue (1491 entries)

en: %d Minute | %d Minutes
vi[0]: %d phút

en: %s Login
vi: Đăng nhập %s

en: %s Logo
vi: Biểu hình %s

en: %s New Message | %s New Messages
vi[0]: %s Thư Mới

en: %s New Messages
vi: %s Thư Mới

en: %s dictionary
vi: Từ điển %s

en: %s from %s on %s
vi: %s từ %s vào %s

en: %s is not found.
vi: không tìm thấy %s

en: %s ms
vi: %s miligiây

en: %s notice:
vi: Thông báo %s:

en: %s should be writable by user %s
vi: %s nên cho phép người dùng %s ghi vào

en: %s should be writable by user %s.
vi: %s nên cho phép người dùng %s ghi vào.

en: %s to %s
vi: %s sang %s

en: %s wrote:
vi: %s đã viết:

en: (Illegal date)
vi: (Ngày tháng sai)

en: (Missing argument)
vi: (Thiếu đối số)

en: (Spurious argument)
vi: (Đối số giả)

en: (Wrong date)
vi: (Ngày không đúng)

en: (discards changes made on this form so far)
vi: (loại bỏ các thay đổi đã làm trên mẫu này)

en: (no subject)
vi: (không chủ đề)

en: (none)
vi: (không có)

en: 0 min.
vi: 0 phút

en: 1 hr.
vi: 1 giờ

en: 1.5 hr.
vi: 1,5 giờ

en: 12-hour clock
vi: 12 giờ

en: 15 min.
vi: 15 phút

en: 2 hr.
vi: 2 giờ

en: 2.5 hr.
vi: 2,5 giờ

en: 24-hour clock
vi: 24 giờ

en: 3 hr.
vi: 3 giờ

en: 3.5 hr.
vi: 3,5 giờ

en: 30 min.
vi: 30 phút

en: 4 hr.
vi: 4 giờ

en: 45 min.
vi: 45 phút

en: 5 hr.
vi: 5 giờ

en: 6 hr.
vi: 6 giờ

en: A password transition is needed
vi: Cần phải chuyển tiếp mật khẩu

en: ADD
vi: THÊM

en: APOP or USER
vi: APOP hoặc NGƯỜI DÙNG

en: ATTENTION:
vi: CHÚ Ý:

en: AUTHOR Wrote
vi: AUTHOR đã viết

en: About SpamCop
vi: Giới thiệu SpamCop

en: About SquirrelMail %s
vi: Giới thiệu SquirrelMail phiên bản %s

en: Add
vi: Thêm

en: Add International Dictionaries
vi: Thêm các từ điển quốc tế

en: Add New Criteria
vi: Thêm tiêu chuẩn mới

en: Add New Identity
vi: Thêm cá tính mới

en: Add Server
vi: Thêm máy phục vụ

en: Add a New Identity
vi: Thêm một cá tính mới

en: Add address
vi: Thêm địa chỉ

en: Add an index
vi: Thêm chỉ mục

en: Add this word to your personal dictionary
vi: Thêm từ này vào từ điển riêng của bạn

en: Add to %s
vi: Thêm vào %s

en: Add to Dic
vi: Thêm vào từ điển

en: Add to address book
vi: Thêm vào Sổ địa chỉ

en: Add to:
vi: Thêm vào :

en: Add/Edit
vi: Thêm/Sửa

en: Additional Info
vi: Thông tin thêm

en: Additional info
vi: Thông tin bổ sung

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Address Book
vi: Sổ địa chỉ

en: Address Book Display Format
vi: Định dạng Hiển thị Sổ địa chỉ

en: Address Book Search
vi: Tìm trong sổ địa chỉ

en: Address Book Take
vi: Sổ địa chỉ lấy

en: Address Book Take:
vi: Sổ địa chỉ lấy:

en: Address Books
vi: Sổ địa chỉ

en: Address book DSN
vi: DSN sổ địa chỉ

en: Address book entry is too big
vi: Mục nhập sổ địa chỉ quá lớn

en: Address book file line length
vi: Độ dài của dòng tập tin sổ địa chỉ

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
vi: Sổ địa chỉ bị hỏng: thiếu trường cần thiết.

en: Address book is empty
vi: Sổ địa chỉ còn rỗng

en: Address book is read-only
vi: Sổ địa chỉ là chỉ-đọc

en: Address book search
vi: Tìm trong sổ địa chỉ

en: Address book table
vi: Bảng sổ địa chỉ

en: Addresses
vi: Địa chỉ

en: Administration
vi: Quản lý

en: Advanced Identities
vi: Cá tính cấp cao

en: Advanced search
vi: Tìm kiếm cấp cao

en: After message body
vi: Phía sau thân thư

en: Alias:
vi: Bí danh:

en: All
vi: Tất cả

en: All Folders
vi: Mọi thư mục

en: All address books
vi: Tất cả các sổ địa chỉ

en: All done!
vi: Hoàn tất.

en: All folders
vi: Mọi thư mục

en: All messages
vi: Mọi thư

en: Allow editing of full name
vi: Cho phép sửa họ tên

en: Allow editing of identities
vi: Cho phép sửa cá tính

en: Allow listing of global address book
vi: Cho phép liệt kê sổ địa chỉ toàn cục

en: Allow remote configuration test
vi: Cho phép thử cấu hình từ xa

en: Allow server charset search
vi: Cho phép tìm kiếm bộ ký tự máy phục vụ

en: Allow use of priority
vi: Cho phép dùng mức ưu tiên

en: Allow writing into global address book
vi: Cho phép ghi vào sổ địa chỉ toàn cục

en: Allow writing into global address book file
vi: Cho phép ghi vào tập tin sổ địa chỉ toàn cục

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
vi: Hơn nữa, dùng TSL có thể cho phép SquirrelMail đăng nhập được.

en: Alternate Identity %d
vi: Cá tính xen kẽ %d

en: Always
vi: Luôn luôn

en: Always Show Full Date
vi: Lúc nào cũng hiện ngày đầy đủ

en: American date and time
vi: Ngày/Giờ Mỹ

en: An error occured when SquirrelMail appended a message to the mailbox as listed in this message.
vi: Gặp lỗi khi trình SquirrelMail phụ thêm một thư vào hộp thư như được liệt kê trong thông điệp này.

en: And
vi: Và

en: And In
vi: Và trong

en: Answered
vi: Đã trả lời

en: Apr
vi: Th4

en: April
vi: Tháng Tư

en: Arabic
vi: Tiếng A Rập

en: Are you sure you want to delete %s?
vi: Bạn có chắc muốn xoá %s không?

en: As Attachment
vi: Dạng đồ đính kèm

en: Attach
vi: Gắn kèm

en: Attach:
vi: Gắn kèm:

en: Attachment
vi: Đồ đính kèm

en: Attachments
vi: Đồ đính kèm

en: Attachments:
vi: Đồ đính kèm:

en: Aug
vi: Th8

en: August
vi: Tháng Tám

en: Authentication failed
vi: Lỗi xác thực

en: Authentication mechanism is too weak
vi: Cơ chế xác thực quá yếu

en: Authentication required
vi: Cần thiết xác thực

en: Authentication type:
vi: Kiểu xác thực:

en: Auto Create Special Folders
vi: Tự động tạo thư mục đặc biệt

en: Auto Expunge
vi: Tự động xoá hẳn

en: Auto Refresh Folder List
vi: Tự động Cập nhật Danh sách Thư mục

en: Auto delete folders
vi: Tự động xoá thư mục

en: Autodetect
vi: Tự động dò

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
vi: Trở về trang « Tùy chọn Kiểm tra Chính tả »

en: Bad request: %s
vi: Yêu cầu sai: %s

en: Bad sequence of commands
vi: Dãy lệnh sai

en: Base Sent Folder
vi: Thư mục gốc Đã Gửi

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
vi: Dựa trên tiêu chuẩn đã định, các thư đến có thể có màu nền khác nhau trong danh sách các thư. Điều này giúp cho dễ phân biệt thư do ai gửi, nhất là cho các hộp thư chung.

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
vi: Vì chức năng tải lên tập tin PHP bị tắt, bạn không thể đính tập tin kèm thư này. Xem quản trị hệ thống để tìm thêm thông in.

en: Before
vi: Trước

en: Before headers
vi: Phía trước dòng đầu

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
vi: Trước khi gửi một báo cáo lỗi, hãy kiểm tra có lỗi thường gặp mà nằm trong danh sách kiểm này.

en: Before you sign up, be warned
vi: Trước khi đăng ký, ghi chú

en: Between headers and message body
vi: Giữa các dòng đầu và thân thư

en: Binc IMAP server
vi: Máy phục vụ IMAP Binc

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
vi: Thư viện mật mã của trình phục vụ Web không hỗ trợ Blowfish.

en: Body
vi: Thân

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
vi: Lỗi lấy thân thư. Lý do rất có thể là thư dạng sai.

en: Bodystructure
vi: Cấu trúc thân

en: Both search functions
vi: Cả hai chức năng tìm

en: Brazilian Portuguese
vi: Tiếng Bồ Đao Nha (Bra-xin)

en: Bug
vi: Lỗi

en: Bug Reports
vi: Báo cáo lỗi

en: Bug Reports:
vi: Báo cáo lỗi:

en: Bulgarian
vi: Tiếng Bun-ga-ri

en: By default, move to sent
vi: Mặc định là chuyển vào Đã gửi

en: By default, move to trash
vi: Mặc định là chuyển vào Sọt Rác

en: By default, save as draft
vi: Mặc định là lưu dạng nháp

en: By the SquirrelMail Project Team
vi: của Nhóm Dự Án SquirrelMail

en: Bypass Trash
vi: Đi vòng Sọt Rác

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
vi: THƯƠNG MẠI — người dùng quay số thường bị lọc ra vì họ nên dùng máy phục vụ thư tín của nhà cung cấp dịch vụ Internet (ISP) để gửi thư. Người gửi thư rác thì thường giành được một tài khoản quay số rồi gửi thư rác một cách trực tiếp từ đó.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
vi: THƯƠNG MẠI — các mục nhập RBL và lỗ đen.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
vi: THƯƠNG MẠI — các mục nhập RBL và quay số.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
vi: THƯƠNG MẠI — các mục nhập RBL và máy chuyển tiếp còn mở.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
vi: THƯƠNG MẠI — chức năng này sẽ cấm mỗi máy phục vụ được cấu hình (hoặc sai cấu hình) để cho phép thư rác được chuyển tiếp qua hệ thống. Một cái khuyến khích khác.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
vi: THƯƠNG MẠI — danh sách này chứa máy phục vụ có phải gửi thư rác. Nó là một danh sách hơi đáng tin cậy để quét tìm thư rác.

en: Calendar
vi: Lịch

en: Can't execute command '%s'.
vi: Không thể thực hiện lệnh « %s ».

en: Can't get mailbox status:
vi: Không thể lấy trạng thái về hộp thư :

en: Can't open SMTP stream.
vi: Không thể mở luồng SMTP.

en: Cancel
vi: Thôi

en: Cancel / Done
vi: Thôi/Hoàn tất

en: Cannot change password!
vi: Không thể thay đổi mật khẩu.

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
vi: Không thể thay đổi mật khẩu (người dùng là « Self Configurable User » không?) (401)

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
vi: Không thể kết nối tới máy phục vụ cơ sở dữ liệu, hãy thử lại sau.

en: Category:
vi: Loại:

en: Cellular Phone
vi: Số điện thoại di động

en: Change
vi: Đổi

en: Change ALL occurances of this word
vi: Thay đổi TẤT CẢ các lần từ này xảy ra

en: Change All
vi: Đổi tất cả

en: Change Password
vi: Đổi mật khẩu

en: Change Settings
vi: Đổi thiết lập

en: Change crypto settings
vi: Đổi thiết lập mật mã

en: Change this word
vi: Đổi từ này

en: Change title on supported browsers
vi: Thay đổi tựa đề trong trình duyệt đã hỗ trợ

en: Change to:
vi: Đổi thành:

en: Check Spelling
vi: Kiểm tra chính tả

en: Check all boxes, not just INBOX
vi: Kiểm tra tất cả thư mục, không phải chỉ THƯ ĐẾN

en: Check for new messages in:
vi: Kiểm tra có thư mới sau :

en: Check mail
vi: Kiểm tra có thư

en: Check mail at folder refresh
vi: Kiểm tra có thư khi cập nhật thư mục

en: Check mail at login
vi: Kiểm tra có thư khi đăng nhập

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
vi: Kiểm tra xem nếu lỗi này đã được liệt kê trong danh sách lỗi %sBug List%s ở SourceForge. Có thì chúng tôi đã biết về nó nên cố gắng sửa chữa.

en: Checkbox
vi: Hộp kiểm

en: Chinese, Simplified
vi: Tiếng Trung phổ thông

en: Chinese, Traditional
vi: Tiếng Trung truyền thống

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
vi: Chọn &quot;no&quot; cho SMTP

en: Click here to change the sorting of the address list
vi: Nhấn vào đây để thay đổi thứ tự sắp xếp danh sách địa chỉ

en: Click here to change the sorting of the message list
vi: Nhấn vào đây để thay đổi thứ tự sắp xếp danh sách các thư

en: Click here to go back
vi: Nhấn vào đây để trở về

en: Click here to go to the options page.
vi: Nhấn vào đây để thăm trang chứa các tùy chọn.

en: Click here to log back in.
vi: Nhấn vào đây để đăng nhập lại.

en: Click here to return to %s
vi: Nhấn vào đây để trở về %s

en: Close
vi: Đóng

en: Close Window
vi: Đóng cửa sổ

en: Close all
vi: Đóng tất cả

en: Close and Cancel
vi: Đóng lại và Hủy bỏ

en: Close and Commit
vi: Đóng lại và Ghi vào

en: Close this Window
vi: Đóng cửa sổ này

en: Closing Connection
vi: Đang đóng kết nối

en: Closing POP
vi: Đang đóng POP

en: Collapse Header
vi: Co lại phần đầu

en: Color
vi: Màu

en: Command failed
vi: Lệnh không thành công

en: Command not implemented
vi: Lệnh chưa được thực hiện

en: Command parameter not implemented
vi: Tham số lệnh chưa được thực hiện

en: Command:
vi: Lệnh:

en: Compose
vi: Biên soạn

en: Compose Messages in New Window
vi: Biên soạn thư trong một cửa sổ mới

en: Compose Preferences
vi: Tùy thích Soạn thảo

en: Config File Version
vi: Phiên bản tập tin cấu hình

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
vi: Không thể mở tập tin cấu hình. Hãy kiểm tra tập tin « config.php ».

en: Configuration Administrator
vi: Quản trị cấu hình

en: Confirm Delete
vi: Xác nhận xoá

en: Confirm Deletion of a Server
vi: Xác nhận xoá máy phục vụ

en: Confirm delete of selected server?
vi: Xác nhận việc xoá máy phục vụ đã chọn không?

en: Connecting to Password Server
vi: Đang kết nối tới máy phục vụ mật khẩu

en: Connection error: %s
vi: Lỗi kết nối: %s

en: Connection type:
vi: Kiểu kết nối:

en: Contact Listowner
vi: Liên lạc với chủ hộp

en: Contains:
vi: Chứa:

en: Content-Type
vi: Kiểu nội dung

en: Control the behaviour and layout of writing new mail messages, replying to and forwarding messages.
vi: Điều khiển ứng xử và bố trí khi viết thư mới, trả lời và chuyển tiếp thư.

en: Copy
vi: Chép

en: Could not create hashed directory structure!
vi: Không thể tạo cấu trúc thư mục đã hash.

en: Could not create initial preference file!
vi: Không thể tạo tập tin tùy thích đầu tiên.

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
vi: Không thể kèm thêm các chức năng cơ sở dữ liệu PEAR cần thiết cho hậu phương cơ sở dữ liệu.

en: Could not lock datafile
vi: Không thể khóa tập tin dữ liệu

en: Could not move/copy file. File not attached
vi: Không thể di chuyển/chép tập tin nên chưa đính kèm tập tin

en: Could not open temporary file '%s'.
vi: Không thể mở tập tin tạm thời « %s ».

en: Could not open temporary file to store attachment. Contact your system administrator to resolve this issue.
vi: Không thể mở tập tin tạm thời để cất giữ đồ định kèm. Liên lạc với quản trị hệ thống để giải quyết vấn đề này.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
vi: Không thể chạy câu lệnh kiểm tra chính tả (%s).

en: Could not write calendar file %s
vi: Không thể ghi tập tin lịch %s

en: Count only messages that are RECENT
vi: Đếm chỉ những thư VỪA NHẬN

en: Courier IMAP server
vi: Máy phục vụ IMAP Courier

en: Create
vi: Tạo

en: Create Folder
vi: Tạo thư mục

en: Created folder successfully.
vi: Đã tạo thư mục thành công.

en: Croatian
vi: Tiếng Cợ-rô-a-ti-a

en: Current File:
vi: Tập tin hiện tại:

en: Current Folder
vi: Thư mục hiện tại

en: Current PHP LDAP extension does not allow use of ldap_set_option() function.
vi: Phần mở rộng LDAP PHP hiện thời không cho phép dùng hàm ldap_set_option() .

en: Current Password:
vi: Mật khẩu cũ :

en: Current Search
vi: Tìm kiếm dạng chạy

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
vi: Cấu hình hiện thời cần thiết PHP hỗ trợ LDAP.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
vi: Hiện thời, phương pháp thông báo nhanh chỉ chuyển tiếp yêu cầu cho phương pháp thông báo cẩn thận. Hơn nữa, có vẻ là nó dành cho thành viên (không phải miễn phí). Mong muốn trường hợp này thay đổi sớm.

en: Cursor Position when Replying
vi: Vị trí con trỏ khi trả lời

en: Custom GNU C time zones
vi: Các múi giờ GNU C tự chọn

en: Custom SMTP AUTH password
vi: Mật khẩu xác thực SMTP tự chọn

en: Custom SMTP AUTH username
vi: Tên người dùng xác thực SMTP tự chọn

en: Custom Stylesheet
vi: Bảng kiểu dáng riêng

en: Custom strict time zones
vi: Các mũi giờ chặt chẽ tự chọn

en: Cyrus IMAP server
vi: Máy phục vụ IMAP Cyrus

en: Czech
vi: Tiếng Séc

en: DEL
vi: XOÁ

en: Danish
vi: Tiếng Đan Mạch

en: Dark Blue
vi: Xanh da trời sẫm

en: Dark Cyan
vi: Lục lam sẫm

en: Dark Gray
vi: Xám sẫm

en: Dark Green
vi: Xanh lá cây sẫm

en: Dark Magenta
vi: Đỏ tươi sẫm

en: Dark Yellow
vi: Vàng sẫm

en: Data Directory
vi: Thư mục dữ liệu

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Database error: %s
vi: Lỗi cơ sở dữ liệu : %s

en: Database not found on server
vi: Không tìm thấy cơ sở dữ liệu trên máy phục vụ

en: Date
vi: Ngày

en: Date:
vi: Ngày:

en: Day View
vi: Xem Ngày

en: Dec
vi: Th12

en: December
vi: Tháng Mười Hai

en: Decrypt my dictionary with my old password:
vi: Giải mã từ điển của tôi với mật khẩu cũ:

en: Default
vi: Mặc định

en: Default Charset
vi: Bộ ký tự mặc định

en: Default Folder Prefix
vi: Tiền tố thư mục mặc định

en: Default Identity
vi: Cá tính mặc định

en: Default Javascript Addressbook
vi: Sổ địa chỉ JavaScript mặc định

en: Default Language
vi: Ngôn ngữ mặc định

en: Default Left Size
vi: Kích cỡ trái mặc định

en: Default Sub. of INBOX
vi: Sub. mặc định của HỘP ĐẾN

en: Default Unseen Notify
vi: Thông báo chưa xem mặc định

en: Default Unseen Type
vi: Kiểu chưa xem mặc định

en: Default font set
vi: Tập phông mặc định

en: Default font size
vi: Kích cỡ phông mặc định

en: Default font style
vi: Kiểu phông mặc định

en: Default preference file not found or not readable!
vi: Tập tin tùy thích mặc định không tìm thấy hoặc không đọc được.

en: Default template
vi: Mẫu mặc định

en: Default theme
vi: Sắc thái mặc định

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete &amp; Next
vi: Xoá và Kế

en: Delete &amp; Prev
vi: Xoá và Lùi

en: Delete &amp; Previous
vi: Xoá và Lùi

en: Delete Folder
vi: Xóa thư mục

en: Delete checked words
vi: Xóa các từ đã chọn

en: Delete failed:
vi: Lỗi xoá:

en: Delete my dictionary and start a new one
vi: Xóa từ điển của tôi và bắt đầu lại cái mới

en: Delete selected
vi: Xóa cái đã chọn

en: Delete selected attachments
vi: Xóa các đồ đính kèm đã chọn

en: Delete spam when reported:
vi: Xóa thư rác đã thông báo :

en: Delete/Move/Next Buttons:
vi: Nút Xóa/Chuyển/Kế:

en: Deleted
vi: Bị xoá

en: Deleted folder successfully.
vi: Đã xóa thư mục thành công,

en: Deleting messages from server...
vi: Đang xoá các thư khỏi máy phục vụ...

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
vi: Đang xóa các mục sau khỏi từ điển %s:

en: Delimited:
vi: Định giới:

en: Delivery error report
vi: Thông báo lỗi phát thư

en: Dictionary Erased
vi: Từ điển bị xoá

en: Dictionary re-encrypted
vi: Từ điển đã mật mã lại

en: Disable it
vi: Tắt nó

en: Disable server-side sorting
vi: Tắt chức năng sắp xếp bên máy phục vụ

en: Disable server-side thread sorting
vi: Tắt chức năng sắp xếp nhánh bên máy phục vụ

en: Disabled
vi: Bị tắt

en: Display Attached Images with Message
vi: Hiển thị các ảnh đính kèm cùng với thư

en: Display Preferences
vi: Tùy thích Trình bày

en: Display at bottom
vi: Đặt ở cuối

en: Display at top
vi: Đặt ở đầu

en: Do not use Drafts
vi: Không dùng bản nháp

en: Do not use Sent
vi: Không dùng thư mục Đã gửi

en: Do not use Trash
vi: Không dùng Sọt Rác

en: Do you really want to change this event from:
vi: Bạn có chắc muốn thay đổi dữ kiện này từ :

en: Do you really want to delete this event?
vi: Bạn có chắc muốn xoá dữ kiện này không?

en: Done
vi: Hoàn tất

en: Dovecot IMAP server
vi: Máy phục vụ IMAP Dovecot

en: Down
vi: Xuống

en: Download
vi: Tải về

en: Download this as a file
vi: Tải về cái này dạng tập tin

en: Draft
vi: Nháp

en: Draft Email Saved
vi: Thư nháp đã lưu

en: Draft Folder
vi: Thư mục Nháp

en: Drafts
vi: Nháp

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
vi: Phát hiện các mục nhập đăng nhập trùng nên không thể thay đổi mật khẩu.

en: Dutch
vi: Tiếng Hà Lan

en: E-Mail Address
vi: Địa chỉ thư điện tử

en: E-mail
vi: Địa chỉ thư

en: E-mail Address
vi: Địa chỉ thư

en: E-mail address
vi: Địa chỉ thư

en: E-mail address is missing
vi: Thiếu địa chỉ thư điện tử

en: EDIT
vi: SỬA

en: ERROR
vi: LỖI

en: ERROR: Bad function call.
vi: LỖI: lời gọi hàm sai.

en: ERROR: Bad or malformed request.
vi: LỖI: yêu cầu dạng sai.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
vi: LỖI: máy phục vụ IMAP đã thả kết nối.

en: ERROR: Could not append message to
vi: LỖI: không thể phụ thêm thư vào

en: ERROR: Could not complete request.
vi: LỖI: không thể hoàn tất yêu cầu.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
vi: LỖI: tập tin Trợ giúp có định dạng sai.

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
vi: LỖI: máy phục vụ IMAP đã đóng kết nối.

en: ERROR: No available IMAP stream.
vi: LỖI: không có sẵn luồng IMAP.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
vi: LỖI: không rõ đáp ứng IMAP.

en: Edit
vi: Sửa

en: Edit Advanced Identities
vi: Sửa Cá tính Cấp cao

en: Edit Message as New
vi: Sửa mới thư

en: Edit selected
vi: Soạn cái đã chọn

en: Edit your Personal Dictionary
vi: Sửa từ điển riêng

en: Edit your personal dictionary
vi: Sửa từ điển riêng

en: Editing identities is disabled.
vi: Tính năng chỉnh sửa cá tính bị tắt.

en: Email
vi: Địa chỉ thư

en: Email delivery error
vi: Lỗi phát thư

en: Email-based reporting
vi: Thông báo dựa vào thư điện tử

en: Empty command string
vi: Chuỗi lệnh rỗng

en: Empty domain
vi: Miền rỗng

en: Empty domain password
vi: Mật khẩu miền rỗng

en: Empty new password
vi: Mật khẩu mới rỗng

en: Empty username
vi: Tên người dùng rỗng

en: Enable /NoSelect folder fix
vi: Bật sửa thư mục /NoSelect

en: Enable Alternating Row Colors
vi: Cho phép hiển thị các hàng màu xen kẽ

en: Enable Collapsable Folders
vi: Bật thư mục có thể co lại

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
vi: Bật thông báo thư chưa đọc lũy tích

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
vi: Bật tô sáng đẹp hàng có con chuột ở trên

en: Enable Forward as Attachment
vi: Bật chuyển tiếp dạng đồ đính kèm

en: Enable Mail Delivery Notification
vi: Bật thông báo thư đã đọc

en: Enable Mailer Display
vi: Cho phép trình bày trình thư

en: Enable Media Playing
vi: Bật phát nhạc/ảnh

en: Enable Message Copy Buttons
vi: Bật các nút Chép Thư

en: Enable Page Selector
vi: Cho phép chọn trang

en: Enable Printer Friendly Clean Display
vi: Bật hiển thị rõ để dễ in

en: Enable Thread Sort by References Header
vi: Bật nhánh sắp xếp theo dòng đầu tham chiếu

en: Enable Unread Message Notification
vi: Bật thông báo thư chưa đọc

en: Enable aggressive decoding
vi: Bật giải mã tích cực

en: Enable it
vi: Bật nó

en: Enable lossy encoding
vi: Bật mã hoá mật dữ liệu

en: Enable use of delivery receipts
vi: Bật dùng thông báo đã phát

en: Enabled
vi: Đã bật

en: Encoding
vi: Bảng mã

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
vi: Mã hóa hoặc giải mã từ điển riêng

en: Encrypt passwords (informative only)
vi: Mật mã mật khẩu (chỉ cung cấp thông tin)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
vi: Cần thiết mật mã cho cơ chế xác thực đã yêu cầu

en: English
vi: Tiếng Anh

en: Entity
vi: Thực thể

en: Error
vi: Lỗi

en: Error
vi: Lỗi

en: Error Appending Message!
vi: Lỗi phụ thêm lỗi.

en: Error Decrypting Dictionary
vi: Lỗi giải mật mã từ điển

en: Error connecting to IMAP server: %s.
vi: Lỗi kết nối tới máy phục vụ IMAP: %s

en: Error creating directory %s.
vi: Lỗi tạo thư mục %s.

en: Error in criteria argument
vi: Lỗi trong đối số tiêu chuẩn

en: Error initializing LDAP server %s:
vi: Lỗi khởi tạo trình phục vụ LDAP %s:

en: Error initializing address book database.
vi: Lỗi khởi tạo cơ sở dữ liệu sổ địa chỉ.

en: Error initializing global address book.
vi: Lỗi khởi tạo sổ địa chỉ toàn cục.

en: Error initializing other address books.
vi: Lỗi khởi tạo các sổ địa chỉ khác.

en: Error opening %s
vi: Lỗi mở %s

en: Error opening file %s
vi: Lỗi mở tệp %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
vi: Lỗi mở cấu hình múi giờ, liên lạc với quản trị.

en: Error while writing to pipe.
vi: Lỗi khi ghi vào ống dẫn.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
vi: Lỗi khi ghi vào tập tin tạm thời « %s ».

en: Error(s) occurred while saving your options
vi: Gặp lỗi trong khi lưu các tùy chọn của bạn

en: Error:
vi: Lỗi:

en: Error: %s
vi: Lỗi: %s

en: Error: Draft folder %s does not exist.
vi: Lỗi : thư mục nháp %s không tồn tại.

en: European date and time
vi: Ngày/Giờ Âu

en: Event Has been added!
vi: Dữ kiện đã được thêm.

en: Event deleted!
vi: Dữ kiện bị xoá.

en: Event updated!
vi: Dữ kiện đã cập nhật.

en: Everywhere
vi: Khắp nơi

en: Ex: 63aa7f
vi: Ví dụ : 63aa7f

en: Exclude
vi: Loại trừ

en: Execution time:
vi: Thời gian thực hiện:

en: Expand Header
vi: Giãn ra phần đầu

en: Expunge
vi: Xoá hẳn

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
vi: Thư viện mật mã của trình phục vụ Web không hỗ trợ mật mã DES đã mở rộng.

en: FETCH line:
vi: Dòng LẤY:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
vi: MIỄN PHÍ — Distributed Sender Boycott List — các máy chuyển tiếp đa giai đoạn đã xác nhận.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
vi: MIỄN PHÍ — Distributed Sender Boycott List — các máy chuyển tiếp đã xác nhận.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
vi: MIỄN PHÍ — Distributed Sender Boycott List — các máy chuyển tiếp chưa được xác nhận.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
vi: MIỄN PHÍ — có vẻ là Dorkslayers chỉ bao gồm các máy chuyển tiếp rất xấu mà nằm ở ngoại Mỹ, để tránh bị kiện. Lạ là trang Web của họ khuyên bạn KHÔNG dùng dịch vụ của họ !

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
vi: MIỄN PHÍ — Five-Ten-sg.com — trình thư tín hàng loạt mà không dùng dịch vụ chọn vào đã xác nhận.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
vi: MIỄN PHÍ — Five-Ten-sg.com — các danh sách quay số, gồm có một số IP DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
vi: MIỄN PHÍ — Five-Ten-sg.com — các nguồn thư rác trực tiếp.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
vi: MIỄN PHÍ — Five-Ten-sg.com — các máy phục vụ khác.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
vi: MIỄN PHÍ — Five-Ten-sg.com — các máy phục vụ hỗ trợ thư rác.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
vi: MIỄN PHÍ — Five-Ten-sg.com — các máy phục vụ giải đoạn đơn

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
vi: MIỄN PHÍ — Five-Ten-sg.com — các IP dạng Web.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
vi: MIỄN PHÍ — Leadmon Bulk Mailers — các dịch vụ thư tín hàng loạt mà không cần thiết chọn vào đã xác nhận, hoặc đã cho phép các người gửi thư rác đã biết để đăng ký và lạm dụng dịch vụ đó.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
vi: MIỄN PHÍ — Leadmon DUL — một danh sách khác chứa các địa chỉ IP kiểu quay số hoặc được gán động khác.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
vi: MIỄN PHÍ — Leadmon Multi-stage — các máy chuyển tiếp còn mở đa giai đoạn mà không phải được liệt kê trên các RBL hoạt động khác, và đã gửi thư rác cho Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
vi: MIỄN PHÍ — Leadmon Open Relays — các máy chuyển tiếp còn mở giai đoạn đơn mà không phải được liệt kê trên các RBL hoạt động khác.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
vi: MIỄN PHÍ — Leadmon SPAM Source — danh sách các ISP từ chúng Leadmon.net đã nhận trực tiếp thư rác.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
vi: MIỄN PHÍ — Leadmon SpamBlock — các địa chỉ trong danh sách này thì đã gửi cho Leadmon.net thư rác trực tiếp từ địa chỉ IP trong khối mạng mà toàn bộ khối mạng không có sự ánh xạ DNS. Nó là một danh sách các KHỐI IP đang được dùng bởi các người đã gửi thư cho Leadmon.net.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
vi: MIỄN PHÍ — SPAMhaus — một danh sách các nguồn thư rác nổi tiếng.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
vi: MIỄN PHÍ — ahbl.org Open Relays — một danh sách khác chứa các máy chuyển tiếp còn mở.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
vi: MIỄN PHÍ — ahbl.org SPAM ISPs — danh sách các nhà cung cấp dịch vụ Internet (ISP) thân thiện với người gửi thư rác.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
vi: MIỄN PHÍ — ahbl.org SPAM Source — danh sách các nguồn thư rác trực tiếp.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
vi: MIỄN PHÍ — dev.null.dk — chưa có thông tin chi tiết về danh sách này.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
vi: MIỄN PHÍ — visi.com — Danh Sách Dừng Chuyển Tiếp, một danh sách Chuyển Tiếp Còn Mở rất dè dặt.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
vi: MIỄN PHÍ — Not Just Another Blacklist — liệt kê cả hai các máy chuyển tiếp còn mở và các nguồn thư rác trực tiếp.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
vi: MIỄN PHÍ — Not Just Another Blacklist — các địa chỉ IP quay số.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
vi: MIỄN PHÍ — SpamCop — một lời giải hay mà liệt kê các máy phục vụ có tỷ lệ rất cao về thư rác so với thư thật (≥85%).

en: Fallback template
vi: Mẫu dự trữ

en: Fax
vi: Điện thư

en: Feb
vi: Th2

en: February
vi: Tháng Hai

en: Fetch
vi: Lấy

en: Fetch Mail
vi: Lấy thư

en: Fetching Servers
vi: Đang lấy các máy phục vụ

en: Fetching UIDL...
vi: Đang lấy UIDL...

en: Fetching from
vi: Đang lấy từ

en: Fetching from %s
vi: Đang lấy từ %s

en: Fetching list of messages...
vi: Đang lấy danh sách các thư...

en: Fetching message
vi: Đang lấy thư

en: Fetching message %s.
vi: Đang lấy thư %s.

en: Filipino (Tagalog)
vi: Tiếng Ta-ga-loc

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
vi: Chức năng lọc thì cho phép tự động lọc theo các tiêu chuẩn khác nhau để dễ dàng tổ chức các thư trong các thư mục khác nhau.

en: Finnish
vi: Tiếng Phần Lan

en: First name
vi: Tên

en: Flag
vi: Đặt cờ

en: Flagged
vi: Đặt cờ

en: Flags
vi: Cờ

en: Focus in body
vi: Tiêu điểm trong Thân

en: Fold
vi: Gấp

en: Folder
vi: Thư mục

en: Folder List
vi: Danh sách Thư mục

en: Folder List Options
vi: Tùy chọn Danh sách Thư mục

en: Folder Path
vi: Đường dẫn Thư mục

en: Folder Preferences
vi: Tùy thích Thư mục

en: Folder Selection Options
vi: Tùy chọn chọn thư mục

en: Folder list should automatically %srefresh%s.
vi: Danh sách các thư mục nên tự động %scập nhật%s.

en: Folder:
vi: Thư mục:

en: Folders
vi: Thư mục

en: Folders Defaults
vi: Giá trị mặc định thư mục

en: Follow folder preferences
vi: Theo Tùy thích Thư mục

en: Font size
vi: Kích cỡ phông

en: Font style
vi: Kiểu phông

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
vi: Để tìm thêm thông tin về SpamCop, các dịch vụ của nó, thư rác nói chung và các chủ đề liên quan, hãy đọc phần Trợ giúp và Phản hồi (%sHelp and Feedback%s) của SpamCop.

en: For more information about SquirrelMail and the SquirrelMail Project Team, see %sthe SquirrelMail website%s.
vi: Để tìm thêm thông tin về SquirrelMail và Nhóm Dự Án SquirrelMail, xem %strang Web SquirrelMail%s.

en: For some reason, chapter %s is not available.
vi: Vì lý do nào, chương %s không sẵn sàng.

en: Forget
vi: Quên

en: Format of Addresses Added From Address Book
vi: Định dạng của các địa chỉ được thêm từ Sổ địa chỉ

en: Fortunes:
vi: Lời bói:

en: Forward
vi: Chuyển tiếp

en: Forward as Attachment
vi: Chuyển tiếp dạng đồ đính kèm

en: Found %d error | Found %d errors
vi[0]: Tìm %d lỗi

en: Found %s errors
vi: Tìm %s lỗi

en: French
vi: Tiếng Pháp

en: Fri
vi: T6

en: Friday
vi: Thứ Sáu

en: From
vi: Từ

en: From:
vi: Từ:

en: Full Name
vi: Họ tên

en: Full name and address
vi: Họ tên và địa chỉ

en: General Display Options
vi: Tùy chọn trình bày chung

en: General Message Composition
vi: Soạn thảo thư chung

en: General Options
vi: Tùy chọn chung

en: German
vi: Tiếng Đức

en: Global address book
vi: Sổ địa chỉ toàn cục

en: Global address book DSN
vi: DSN sổ địa chỉ toàn cục

en: Global address book file
vi: Tập tin sổ địa chỉ toàn cục

en: Global address book table
vi: Bảng sổ địa chỉ toàn cục

en: Go
vi: Tới

en: Go to the login page
vi: Đi tới trang đăng nhập

en: Greek
vi: Tiếng Hy Lạp

en: Hash Disabled
vi: Hash bị tắt

en: Hash Level
vi: Cấp hash

en: Header
vi: Dòng đầu

en: Header Encryption Key
vi: Khoá mật mã phần đầu

en: Header Field
vi: Dòng đầu

en: Header and Body
vi: Phần đầu và thân

en: Height of Compose Window
vi: Bề cao của cửa sổ biên soạn

en: Height of Editor Window
vi: Bề cao của cửa sổ soạn thảo

en: Height of inline frame
vi: Bề cao của khung trực tiếp

en: Height of popup window:
vi: Chiều cao của cửa sổ tự mở :

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
vi: Dịch tiếng Hy Lạp, không có hạn chế đã biết, chạy bằng Systran

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
vi: Xin hãy giúp đầu tranh chống thư không được yêu cầu. SpamCop đọc thư rác và quyết định những địa chỉ đúng cho chúng cần gửi lời than phiền. Nó hơi nhanh, rất khéo và dễ dùng.

en: Help is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
vi: Phần Trợ giúp chưa được dịch sang ngôn ngữ đã chọn. Nó sẽ vẫn được trình bày bằng tiếng Anh.

en: Help is not available. Please contact your system administrator for assistance.
vi: Phần Trợ giúp không sẵn sàng. Hãy liên lạc với quản trị hệ thống.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
vi: Ở đây, bạn có thể thiết lập từ điển riêng cho mình, soạn thảo nó, hoặc chọn những ngôn ngữ có sẵn để kiểm lỗi chính tả.

en: Hide SM attributions
vi: Ẩn các thuộc tính SM

en: Hide Unsafe Images
vi: Ẩn các ảnh không an toàn

en: High
vi: Cao

en: Home Phone
vi: Số điện thoại ở nhà

en: Hour Format
vi: Định dạng giờ

en: Hungarian
vi: Tiếng Hung-ga-ri

en: I tried to execute '%s', but it returned:
vi: Thử thực hiện « %s » nhưng nó đã đáp ứng:

en: IMAP Authentication Type
vi: Kiểu xác thực IMAP

en: IMAP Connection Security
vi: Bảo mật Kết nối IMAP

en: IMAP Folder Delimiter
vi: Dấu tách thư mục IMAP

en: IMAP STARTTLS connection
vi: Kết nối STARTTLS IMAP

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used IMAP server does not support STARTTLS.
vi: IMAP STARTTLS đã được hiệu lực trong cấu hình của trình SquirrelMail, nhưng mà máy phục vụ IMAP đang dùng không hỗ trợ STARTTLS.

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
vi: IMAP STARTTLS đã được hiệu lực trong cấu hình của trình SquirrelMail, nhưng mà phiên bản PHP đang dùng không hỗ trợ chức năng cho phép mật mã trên ổ cắm còn mở.

en: IMAP Server Address
vi: Địa chỉ máy phục vụ IMAP

en: IMAP Server Port
vi: Cồng máy phục vụ IMAP

en: IMAP Server Type
vi: Kiểu máy phục vụ IMAP

en: IMAP command string
vi: Chuỗi lệnh IMAP

en: IMAP login
vi: Đăng nhập IMAP

en: IMAP server closed the connection.
vi: Máy phục vụ IMAP đã đóng kết nối.

en: IMAP server information
vi: Thông tin về máy phục vụ IMAP

en: INBOX
vi: THƯ ĐẾN

en: Icelandic
vi: Tiếng Bảng Đảo

en: Icon Theme
vi: Sắc thái biểu tượng

en: Identifying Name
vi: Tên nhận diện

en: Identifying name
vi: Tên nhận diện

en: If %s contains %s then move to %s
vi: Nếu %s chứa %s thì chuyển vào %s

en: If set to 0, reverts to default value
vi: Đặt thành 0 thì hoàn nguyên về giá trị mặc định

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
vi: Có cảnh báo được hiển thị trên thì bạn thử tự giải quyết. Đọc các tài liệu hướng dẫn trong thư mục %s chứa chương trình SquirrelMail.

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
vi: Nếu bạn quyết định mật mã hoá từ điển riêng, ghi nhớ rằng nó sẽ bị &quot;hash&quot; (làm lộn xộn) bằng mật khẩu hộp thư của bạn. Nếu bạn quên mật khẩu hộp thư và quản trị thay đổi nó thành một giá trị mới, từ điển riêng của bạn sẽ không còn có ích lại, vậy bạn cần phải tạo lại từ số không. Tuy nhiên, nếu quản trị hệ thống đã thay đổi mật khẩu hộp thư của bạn, còn bạn vẫn có mật khẩu cũ, bạn có thể nhập mật khẩu cũ để mật mã hoá từ điển bằng giá trị mới.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
vi: Quên mật khẩu thì không thể truy cập được nữa từ điển riêng, vì không còn có thể giải mật mã lại. Nếu bạn thay đổi mật khẩu hộp thư, trình SquirrelSpell sẽ nhận dạng nó và nhắc bạn nhập mật khẩu cũ để mật mã lại từ điển bằng mật khẩu mới.

en: If you have questions about or problems with your mail account, passwords, abuse etc, please refer to your system administrator or provider%s.
vi: Cần hỏi câu liên quan đến tài khoản thư thì hỏi quản trị hệ thống hoặc nhà cung cấp dịch vụ Internet%s.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
vi: Không nhập mật khẩu thì bạn sẽ nhắc nhập nó khi lấy thư.

en: Ignore
vi: Bỏ qua

en: Ignore ALL occurances this word
vi: Bỏ qua TẤT CẢ các lần từ này xảy ra

en: Ignore All
vi: Bỏ qua tất cả

en: Ignore this word
vi: Bỏ qua từ này

en: Illegal filesystem access was requested
vi: Đã yêu cầu truy cập hệ thống tập tin không được phép

en: Illegal folder name.
vi: Tên thư mục sai.

en: Illegal folder name. Please select a different name.
vi: Tên thư mục sai. Hãy chọn một tên khác.

en: In
vi: Trong

en: In-page
vi: Cùng trang

en: Include Me in CC when I Reply All
vi: Gồm cả Tôi trong phần CC khi tôi trả lời cho tất cả

en: Incorrect LDAP connection option: %s
vi: Tùy chọn kết nối LDAP sai: %s

en: Incorrent path to vmail.inc file.
vi: Sai đường dẫn đến tập tin « vmail.inc ».

en: Indented:
vi: Thụt vào :

en: Index Order
vi: Thứ tự Chỉ mục

en: Indonesian
vi: Tiếng In-đô-nê-xi-a

en: Info
vi: Thông tin

en: Info:
vi: Thông tin:

en: Interface language
vi: Ngôn ngữ giao diện

en: International Dictionaries Preferences Updated
vi: Tùy thích Từ điển Quốc tế đã được Cập nhật

en: International date and time
vi: Ngày/Giờ quốc tế

en: Invalid SquirrelSpell module.
vi: Mô-đun SquirrelSpell không hợp lệ.

en: Invalid URL
vi: URL sai

en: Invalid domain field
vi: Trường miền không hợp lệ

en: Invalid input data
vi: Dữ liệu đưa vào không hợp lệ

en: Invalid mailbox name: %s
vi: Tên hộp thư sai: %s

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
vi: Tập tin « vmail.inc » không hợp lệ hoặc bị hỏng.

en: Invalid password field
vi: Trường mật khẩu không hợp lệ

en: Invalid table name: %s
vi: Tên bảng không hợp lệ: %s

en: Invalid uid field.
vi: Trường UID không hợp lệ.

en: Invalid user.
vi: Người dùng không hợp lệ.

en: Invert Time
vi: Đảo giờ

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
vi: PEAR đã được cài đặt chưa, và đường dẫn bao gồm đã được đặt đúng để tìm %s không?

en: Italian
vi: Tiếng Ý

en: Jan
vi: Th1

en: January
vi: Tháng Một

en: Japanese
vi: Tiếng Nhật

en: Javascript
vi: JavaScript

en: Jul
vi: Th7

en: July
vi: Tháng Bảy

en: Jun
vi: Th6

en: June
vi: Tháng Sáu

en: Keyword
vi: Từ khoá

en: Korean
vi: Tiếng Hàn

en: LDAP rename failed
vi: Lỗi thay đổi tên LDAP

en: LDAP rename is not supported by used LDAP library. You can't change nickname
vi: Tính năng thay đổi tên LDAP không được hỗ trợ bởi thư viện LDAP đang dùng nên không thể thay đổi tên hiệu

en: LDAP rename is not supported by used protocol version
vi: Tính năng thay đổi tên LDAP không được hỗ trợ bởi phiên bản giao thức đang dùng

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
vi: Máy phục vụ LDAP dùng một thuộc tính khác để lưu trữ mật khẩu của người dùng.

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Language settings
vi: Thiết lập ngôn ngữ

en: Larger Than
vi: Lớn hơn

en: Last Refresh
vi: Lần cập nhật cuối

en: Last name
vi: Họ

en: Latin
vi: Tiến La-tinh

en: Latin American Spanish
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mỹ La-tinh)

en: Leave Mail on Server
vi: Để lại các thư trên máy phục vụ

en: Leave mail on server
vi: Để lại các thư trên máy phục vụ

en: Leaving mail on server...
vi: Đang để lại các thư trên máy phục vụ...

en: Left
vi: Trái

en: Length of From/To Field (0 for full)
vi: Chiều dài của trường Từ/Cho (0 là đầy)

en: Length of Subject Field (0 for full)
vi: Chiều dài của trường Chủ đề (0 là đầy)

en: Length:
vi: Bề dài:

en: Let this folder contain subfolders
vi: Cho phép thư mục này chứa các thư mục con

en: Light Blue
vi: Xanh da trời nhẹ

en: Light Cyan
vi: Lục lam nhẹ

en: Light Gray
vi: Xám nhẹ

en: Light Green
vi: Xanh lá cây nhẹ

en: Light Magenta
vi: Đỏ tươi nhẹ

en: Light Yellow
vi: Vàng nhẹ

en: Line with an error:
vi: Dòng có lỗi:

en: List Archives
vi: Kho thư chung

en: List Special Folders First
vi: Liệt kê thư mục đặc biệt trước

en: List all
vi: Liệt kê tất cả

en: Loading the sound...
vi: Đang nạp âm thanh ...

en: Location base
vi: Cơ bản vị trí

en: Location of Buttons when Composing
vi: Vị trí của các nút khi biên soạn

en: Location of Folder List
vi: Vị trí của Danh sách Thư mục

en: Logging out from IMAP
vi: Đang đăng xuất khỏi IMAP

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Login (plain text)
vi: Đăng nhập (nhập thô)

en: Login Failed:
vi: Lỗi đăng nhập:

en: Login OK: Inbox EMPTY
vi: Đăng nhập được: Hộp Đến RỖNG

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
vi[0]: Đăng nhập được: Hộp Đến chứa %s thư

en: Login OK: Inbox contains %s messages
vi: Đăng nhập được: Hộp Đến chứa %s thư

en: Login OK: No new messages
vi: Đăng nhập được: chưa có thư mới

en: Long:
vi: Dài:

en: Low
vi: Thấp

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
vi: Thư viện mật mã của trình phục vụ Web không hỗ trợ MD5.

en: Ma&#121;
vi: Th5

en: Mac OS X Mailserver
vi: Mấy phục vụ Mac OSX

en: Mail Domain
vi: Miền thư tín

en: Mail Fetch Result:
vi: Kết quả lấy thư

en: Mailbox Display Options
vi: Tùy chọn Trình bày Hộp thư

en: Mailer
vi: Trình thư

en: Mailing List
vi: Hộp thư chung

en: Mailing Lists
vi: Hộp thư chung

en: Mailinglist
vi: Hộp thư chung

en: Make Default
vi: Làm mặc định

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
vi: Kiểm tra xem bạn đang chạy phiên bản mới nhất của %s. Bạn đang sử dụng phiên bản %s.

en: Make these changes
vi: Thay đổi

en: Make this dictionary my default selection:
vi: Chọn từ điển mặc định:

en: Manage the (non-RFC-compliant) mailing lists that you are subscribed to for the purpose of providing one-click list replies when responding to list messages.
vi: Quản lý các hộp thư chung (không tùy theo RPC) với đó bạn đã đăng ký, nhằm mục đích cung cấp trả lời nhấn một khi đáp ứng thư trong hộp thư chung.

en: Mar
vi: Th3

en: March
vi: Tháng Ba

en: Match:
vi: Khớp:

en: Matches
vi: Kết quả

en: Max.
vi: Đại

en: Maximum Number of Pages to Show
vi: Số trang tối đa để xem

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
vi: Dịch đến 150 từ, chạy bằng Systran

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
vi: Dịch đến 25 KB, chạy bằng Systran

en: May
vi: Tháng Năm

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
vi: Tải lên tập tin nhạc/ảnh khác thì gỡ bỏ tập tin nhạc/ảnh %s.

en: Medium
vi: Vật chứa

en: Medium Gray
vi: Xám vừa

en: Memory Search
vi: Tìm trong bộ nhớ

en: Mercury/32 IMAP server
vi: Máy phục vụ IMAP Mercury/32

en: Message %d deleted from remote server!
vi: Thư %d bị xoá khỏi máy phục vụ từ xa.

en: Message Body
vi: Thân thư

en: Message Details
vi: Chi tiết thư

en: Message Display Options
vi: Tùy chọn hiển thị thư

en: Message Display and Composition
vi: Hiển thị và Cấu táo Thư

en: Message Filtering
vi: Lọc thư

en: Message Filters
vi: Bộ lọc thư

en: Message Flags
vi: Cờ Thư

en: Message Highlighting
vi: Tô sáng thư

en: Message List
vi: Danh sách thư

en: Message Preview
vi: Xem thử thư

en: Message appended to mailbox
vi: Thư được phụ thêm vào hộp thư

en: Message not printable
vi: Thư không thể in được

en: Message not sent.
vi: Chưa gửi thư.

en: Message of the Day
vi: Thông điệp của Hôm nay

en: Message:
vi: Thư :

en: Microsoft Exchange IMAP server
vi: Máy phục vụ IMAP Microsoft Exchange

en: Minute
vi: Phút

en: Minutes
vi: Phút

en: Missing
vi: Thiếu

en: Moderate
vi: Vừa

en: Modify
vi: Sửa

en: Modify Server
vi: Sửa máy phục vụ

en: Mon
vi: T2

en: Monday
vi: Thứ Hai

en: Month View
vi: Xem Tháng

en: Monthly
vi: Hàng tháng

en: More info:
vi: Thông tin thêm:

en: More information
vi: Thông tin bổ sung

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
vi: Rất có thể là danh sách thư của bạn là quá cũ, và thư đó đã bị chuyển ra hoặc bị xoá (có lẽ do chương trình khác cũng truy cập đến hộp thư này).

en: Move
vi: Chuyển

en: Move Selected To
vi: Chuyển cái đã chọn tới:

en: Move To
vi: Chuyển tới

en: Move Up
vi: Dời lên

en: Move spam to:
vi: Chuyển thư rác vào :

en: Move to:
vi: Chuyển tới:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
vi: Chuyển thư rác một cách trực tiếp vào Sọt Rác có thể không phải là ý kiến tốt đầu tiên, vì các thư từ bạn bè và hộp thư chung có thể bị đánh dấu là thư rác (kết quả dương giả). Bạn nên kiểm tra thư mục này một cách định kỳ, cũng xoá các thư rác để tránh có một hộp thư rất lớn.

en: Multiple Identities
vi: Đa cá tính

en: Multiple userid matches found.
vi: Tìm thấy nhiều ID người dùng tương ứng.

en: Must be unique
vi: Phải là duy nhất

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
vi: GHI CHÚ : các câu lệnh này vẫn còn động: mỗi thay đổi được làm sẽ có tác động tìm kiếm thư điện tử của bạn.

en: Name
vi: Tên

en: Name and Address Options
vi: Tùy chọn tên và địa chỉ

en: Name is missing
vi: Thiếu tên

en: Name:
vi: Tên:

en: Never
vi: Không bao giờ

en: New
vi: Mới

en: New Mail
vi: Thư mới

en: New Mail Notification
vi: Thông Báo Thư Mới

en: New Password:
vi: Mật khẩu mới:

en: New name:
vi: Tên mới:

en: NewMail Options
vi: Tùy chọn Thư mới

en: Next
vi: Kế

en: Nickname
vi: Tên hiệu

en: Nickname and address
vi: Tên hiệu và địa chỉ

en: Nickname contains illegal characters
vi: Tên hiệu chứa các ký tự sai

en: No
vi: Không

en: No Citation
vi: Không trích dẫn

en: No Clock
vi: Không có đồng hồ

en: No Messages Found
vi: Không tìm thấy thư

en: No Notification
vi: Không thông báo

en: No POP3 servers configured yet.
vi: Chưa cấu hình máy phục vụ POP3.

en: No RPC action given
vi: Chưa đưa ra hành động RPC

en: No SMTP auth
vi: Không xác thực SMTP

en: No action requested.
vi: Không có hành động nào được yêu cầu.

en: No changes requested.
vi: Không có thay đổi nào được yêu cầu.

en: No changes were made.
vi: Chưa thay đổi gì.

en: No connection to server
vi: Chưa có kết nối tới máy phục vụ

en: No deletion ID given
vi: Chưa đưa ra mã số xoá

en: No errors found
vi: Không tìm thấy lỗi

en: No focus
vi: Không có tiêu điểm

en: No folders found
vi: Không tìm thấy thư mục

en: No folders were found to subscribe to!
vi: Không tìm thấy các thư mục đề đăng ký !

en: No folders were found to subscribe to.
vi: Không tìm thấy các thư mục đề đăng ký.

en: No folders were found to unsubscribe from!
vi: Không tìm thấy các thư mục để hủy đăng ký !

en: No folders were found to unsubscribe from.
vi: Không tìm thấy các thư mục để hủy đăng ký.

en: No highlighting is defined
vi: Chưa xác định cách tô sáng

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
vi: Không có hạn chế đã biết, chạy bằng GPLTrans (tự do, nguồn mở)

en: No known limits, powered by Systran
vi: Không có hạn chế đã biết, chạy bằng Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
vi: Không có hạn chế đã biết, chạy bằng InterTran của Translation Experts

en: No login ID submitted
vi: Chưa gửi ID đăng nhập

en: No mailbox given
vi: Chưa đưa ra hộp thư

en: No messages were selected.
vi: Chưa chọn thông thư.

en: No msg number submitted
vi: Chưa nhập số thứ tự thư

en: No password submitted
vi: Chưa nhập mật khẩu

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
vi: Chưa xác định sổ địa chỉ cá nhân. Xin liên hệ với quản trị.

en: No persons matching your search were found
vi: Không tìm thấy người nào như thế

en: No prefix/Address only
vi: Không có tiền tố/Chỉ địa chỉ

en: No server banner
vi: Không có băng cờ máy phục vụ

en: No server specified
vi: Chưa xác định máy phục vụ

en: No servers known.
vi: Không có máy phục vụ đã biết.

en: No sound specified
vi: Chưa xác định âm thanh

en: No such file or directory
vi: Không có tập tin hay thư mục nào như vậy

en: No valid backend defined.
vi: Chưa xác định hậu phương hợp lệ.

en: No words in your personal dictionary.
vi: Chưa có từ nào trong từ điển riêng của bạn.

en: None
vi: Không có

en: Normal
vi: Vừa

en: Norwegian
vi: Tiếng Na Uy

en: Not
vi: Không phải

en: Not a file name
vi: Không phải tên tập tin

en: Not one of the above servers
vi: Không phải một của những máy phục vụ trên

en: Not yet functional, currently does nothing
vi: Chưa có chức năng, hiện thời không làm gì

en: Note
vi: Ghi chú

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
vi: Ghi chú : khuyên bạn cấu hình hệ thốn dùng « conf.pl », không phải phần bổ sung này: tập tin « conf.pl » chứa thêm thông tin về mục đích của các biến và các giá trị thích hợp, cũng như các bước thẩm tra thêm.

en: Nothing to delete!
vi: Không có gì cần xoá.

en: Nothing to search
vi: Không có gì cần tìm

en: Nov
vi: Th11

en: November
vi: Tháng Mười Một

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
vi: Hiện thời đang lưu từ điển riêng của bạn... hãy đợi.

en: Number of Messages per Page
vi: Số thư trên mỗi trang

en: Number of supported language pairs: %s
vi: Số cặp ngôn ngữ được hỗ trợ : %s

en: Number of supported languages: %s
vi: Số ngôn ngữ được hỗ trợ : %s

en: OFF
vi: TẮT

en: ON
vi: BẬT

en: OR
vi: HOẶC

en: Occurs times:
vi: Số lần xảy ra:

en: Oct
vi: Th10

en: October
vi: Tháng Mười

en: Old
vi: Cũ

en: On
vi: Vào

en: On %s, %s wrote:
vi: Vào %s, %s đã viết:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
vi: Vào DATE, AUTHOR đã viết

en: On Delivery
vi: Đã phát

en: On Read
vi: Đã đọc

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
vi: Một khi đăng nhập với SpamCop và nhận được mã xác thực SpamCop riêng, bạn cần phải hiệu lực phần bổ sung này bằng cách nhấn vào liên kết trên. Một khi bật thì bạn chỉ làm các việc bình thường. Gặp thư rác trong hộp thư thì chỉ xem nó. Ở bên phải, gần đầu của ô hiển thị thư, bạn sẽ thấy một liên kết để thông báo thư đó là thư rác. Cú nhấn vào nó sẽ đưa bạn sang một trang xác nhận. Việc xác nhận sẽ có kết quả khác nhau tùy theo phương pháp thông báo khác nhau.

en: Only INBOX
vi: Chỉ THƯ ĐẾN

en: Only Unseen
vi: Chỉ Chưa xem

en: Only advanced search
vi: Chỉ tìm cấp cao

en: Only basic search
vi: Chỉ tìm cơ bản

en: Only unread messages
vi: Chỉ các thư chưa đọc

en: Only works with email-based reporting
vi: Chỉ hoạt động được với chức năng thông báo dựa vào thư điện tử

en: Oops,
vi: Rõ tiếc,

en: Open all
vi: Mở tất cả

en: Open failed
vi: Lỗi mở

en: Opening IMAP server
vi: Đang mở máy phục vụ IMAP

en: Opening POP server
vi: Đang mở máy phục vụ POP

en: Option Type '%s' Not Found
vi: Không tìm thấy tùy chọn kiểu « %s »

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Or
vi: Hoặc

en: Or In
vi: Hoặc trong

en: Organization / Department
vi: Tổ chức / Bộ phận

en: Organization Logo
vi: Biểu hình Tổ chức

en: Organization Logo Height
vi: Bề cao Biểu hình Tổ chức

en: Organization Logo Width
vi: Bề rộng Biểu hình Tổ chức

en: Organization Name
vi: Tên tổ chức

en: Organization Preferences
vi: Tùy chọn Tổ chức

en: Organization Title
vi: Tên tổ chức

en: Original Message
vi: Thông điệp gốc

en: Other
vi: Cái khác

en: Other:
vi: Cái khác:

en: Out of quota error.
vi: Lỗi vượt quá chỉ tiêu.

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
vi: Phần mở rộng Curl PHP KHÔNG phải sẵn sàng nên không thể thay đổi mật khẩu.

en: PHP Version
vi: Phiên bản PHP

en: PHP install does not have LDAP support.
vi: Bản cài đặt PHP không hỗ trợ LDAP.

en: PHP mhash extension is missing or does not support selected crypto.
vi: Phần mở rộng mhash PHP bị thiếu hoặc không hỗ trợ mật mã đã chọn.

en: PHP session name
vi: Tên phiên chạy PHP

en: POP3 Before SMTP?
vi: POP3 trước SMTP?

en: POP3 Fetch Mail
vi: Lấy thư POP3

en: Paginate
vi: Dàn trang

en: Password change was not successful!
vi: Không thay đổi được mật khẩu.

en: Password for
vi: Mật khẩu cho

en: Password:
vi: Mật khẩu :

en: Personal Dictionary
vi: Từ điển riêng

en: Personal Dictionary Crypto Settings
vi: Thiết lập Mật mã Từ điển Riêng

en: Personal Dictionary Updated
vi: Từ điển riêng đã được cập nhật

en: Personal Information
vi: Thông tin cá nhân

en: Personal address book
vi: Sổ địa chỉ cá nhân

en: Personal dictionary encryption options are not available
vi: Không có sẵn tùy chọn về Mật mã Từ điển Riêng

en: Plain text
vi: Nhập thô

en: Plain text connection
vi: Kết nối nhập thô

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
vi: Hãy chọn các từ điển quốc tế có sẵn dưới đây để dùng khi kiểm lỗi chính tả:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
vi: Hãy chọn các từ mà bạn muốn xóa.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
vi: Hãy chọn từ điển mà bạn muốn dùng để kiểm tra chính tả thư này:

en: Please choose which options you wish to set up:
vi: Hãy chọn cái mà bạn cần thiết lập:

en: Please contact your system administrator and report this error.
vi: Hãy liên lạc với quản trị hệ thống và thông báo lỗi này.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
vi: Hãy giải mật mã từ điển riêng của tôi, và lưu nó dạng nhập thô.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
vi: Mật mã hoá từ điển riêng của tôi, và lưu nó theo một định dạng đã mật mã.

en: Please enter something to search for
vi: Hãy nhập chuỗi cần tìm

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
vi: Hãy điền vào càng nhiều thông tin càng có thể để tạo dịp tốt nhất để tìm và sửa chữa lỗi này. Gửi báo cáo lỗi như thế sẽ không tự động thêm nó vào danh sách các lỗi ở Sourceforge, nhưng ai đó nhận thư đó có thể thêm nó cho bạn.

en: Please make your selection first.
vi: Trước tiên hãy chọn gì.

en: Please select a different name.
vi: Hãy chọn một tên khác.

en: Please select address that you want to edit
vi: Hãy chọn địa chỉ cần sửa đổi

en: Please wait, communicating with the server...
vi: Hãy đợi, đang liên lạc với máy phục vụ...

en: Plugin directory could not be found: %s
vi: Không tìm thấy thư mục phần bổ sung: %s

en: Plugin is disabled.
vi: Phần bổ sung bị tắt.

en: Plugin is not configured correctly.
vi: Sai cấu hình phần bổ sung.

en: Plugin is unable to use PHP Pear DB libraries. PHP Pear includes must be available in your PHP include_path setting.
vi: Phần mở rộng không thể sử dụng các thư viện cơ sở dữ liệu Pear PHP. Các tập tin bao gồm Pear PHP phải sẵn sàng trong thiết lập đường dẫn « include_path » PHP của bạn.

en: Plugins
vi: Phần bổ sung

en: Polish
vi: Tiếng Ba Lan

en: Pop-up window
vi: Cửa sổ tự mở

en: Port:
vi: Cổng:

en: Portuguese
vi: Tiếng Bồ Đào Nha

en: Possible reason:
vi: Lý do có thể:

en: Post to List
vi: Gửi chung

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
vi: Lỗi cơ sở dữ liệu tùy thích (%s) nên thoát bất thường

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
vi: Tập tin tùy thích, %s, không sao chép được từ tập tin tạm thời %s. Liên lạc với quản trị hệ thống để giải quyết vấn đề này.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
vi: Tập tin tùy thích, %s, không mở được. Liên lạc với quản trị hệ thống để giải quyết vấn đề này.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
vi: Tập tin tùy thích, %s, không ghi được. Liên lạc với quản trị hệ thống để giải quyết vấn đề này.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
vi: Tập tin tùy thích, %s, không tồn tại. Hãy đăng xuất, rồi đăng nhập lại để tạo một tập tin tùy thích mặc định.

en: Preferences DSN
vi: DSN tùy thích

en: Preferences key field
vi: Trường khoá tùy thích

en: Preferences table
vi: Bảng tùy thích

en: Preferences username field
vi: Trường tên người dùng tùy thích

en: Preferences value field
vi: Trường giá trị tùy thích

en: Prefix Signature with '-- ' Line
vi: Chữ ký bắt đầu với '-- '

en: Prefix for Original Message when Replying
vi: Tiền tố cho thư gốc khi trả lời

en: Premature end of list
vi: Kết thúc danh sách quá sớm

en: Prepend Signature before Reply/Forward Text
vi: Thêm chữ ký vào phía trước văn bản trả lời/chuyển tiếp

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
vi: Bấm cái nút bên dưới sẽ bắt đầu tạo một thư cho nhóm phát triển SquirrelMail mà chứa nhiều thông tin về hệ thống của bạn, trình duyệt của bạn, cách thiết lập SquirrelMail và máy phục vụ IMAP đang dùng. Nó sẽ cũng nhắc bạn cung cấp thông tin khác. Chỉ điền vào các phần ở đầu thư. Cũng có thể cuộn xuống trong thư để xem thông tin khác sẽ gửi.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
vi: Cú bấm cái nút sẽ chuyển tiếp thư cho dịch vụ SpamCop (và tùy chọn sẽ cũng xoá thư đó). Từ đó, bạn chỉ cần trở về Hộp Đến mà sắp nhận một thư từ SpamCop. (Thư này được gửi cho địa chỉ đã đăng ký: hãy kiểm tra bộ chuyển tiếp thư của bạn đang chạy được.) Mở thư này, nhấn vào liên kết thích hợp ở đầu, và một cửa sổ trình duyệt mới sẽ mở.

en: Previous
vi: Lùi

en: Print
vi: In

en: Printer Friendly
vi: Dễ in

en: Priority
vi: Ưu tiên

en: Priority:
vi: Ưu tiên:

en: Proceed
vi: Tiếp tục

en: Provider Link URI
vi: Liên kết nhà cung cấp (URI)

en: Provider Name
vi: Tên nhà cung cấp

en: Purge
vi: Tẩy

en: Purge trash
vi: Tẩy Sọt rắc

en: Quarterly
vi: Hàng quý

en: Query failed: %s
vi: Lỗi truy vấn: %s

en: Query:
vi: Truy vấn:

en: Quick email-based reporting
vi: Thông báo nhanh dựa vào thư điện tử

en: Quote Who XML
vi: XML trích dẫn ai

en: RFC822 Message body
vi: Thân thư RFC822

en: RPC action not understood
vi: Hành động RPC không được hiểu

en: Read
vi: Đã đọc

en: Read Receipt
vi: Thông báo đã đọc

en: Read data:
vi: Đọc dữ liệu :

en: Read receipt
vi: Thông báo đã đọc

en: Read:
vi: Đã đọc:

en: Reason Given:
vi: Lý do đưa ra:

en: Reason:
vi: Lý do :

en: Receipt
vi: Thông báo đã nhận

en: Receipts
vi: Báo đã nhận

en: Received
vi: Nhận được

en: Recent
vi: Gần đây

en: Recent Searches
vi: Tìm kiếm gần đây

en: Reconnect from dead connection
vi: Tái kết nối từ kết nối chết

en: Refetching message
vi: Đang lấy lại thư

en: Refresh Folder List
vi: Cập nhật danh sách thư mục

en: Refresh Page
vi: Cập nhật trang

en: Regular folders
vi: Các thư mục bình thường

en: Remote POP server Fetching Mail
vi: Máy phục vụ POP từ xa đang lấy thư

en: Remote POP server settings
vi: Thiết lập máy phục vụ POP từ xa

en: Remove All Criteria
vi: Gỡ bỏ mọi tiêu chuẩn

en: Remove Excluded Criteria
vi: Gỡ bỏ các tiêu chuẩn bị loại trừ

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
vi: Gỡ bỏ các thư không cần khỏi thư mục rồi khởi chạy với thư mục Sọt Rác.

en: Remove username from headers
vi: Gỡ bỏ tên người dùng khỏi dòng đầu

en: Removing entry from address book failed
vi: Lỗi gỡ bỏ mục nhập khỏi sổ địa chỉ

en: Rename
vi: Thay tên

en: Rename a Folder
vi: Thay tên thư mục

en: Rename a folder
vi: Thay tên thư mục

en: Renamed successfully.
vi: Đã đổi tên thành công.

en: Reorder indexes
vi: Sắp xếp lại các chỉ mục

en: Reply
vi: Trả lời

en: Reply All
vi: Trả lời cho tất cả

en: Reply Citation Options
vi: Tùy chọn trích dẫn trả lời

en: Reply Citation Style
vi: Kiểu dáng trích dẫn trả lời

en: Reply To
vi: Trả lời cho

en: Reply to List
vi: Trả lời chung

en: Replying and Forwarding Messages
vi: Trả lời và chuyển tiếp thư

en: Report as Spam
vi: Thông báo là thư rác

en: Request:
vi: Yêu cầu :

en: Requested
vi: Đã yêu cầu

en: Requested action aborted: error in processing
vi: Hành động thư đã yêu cầu bị hủy bỏ do lỗi xử lý

en: Requested action not taken: insufficient system storage
vi: Hành động thư đã yêu cầu chưa được làm vì không đủ sức chứa hệ thống

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
vi: Hành động thư đã yêu cầu chưa được làm vì tên hộp thư không được phép

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
vi: Hành động thư đã yêu cầu chưa được làm vì hộp thư không sẵn sàng

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
vi: Hành động thư đã yêu cầu bị hủy bỏ vì vượt quá sức chứa đã cấp phát

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
vi: Hành động thư đã yêu cầu chưa được làm vì hộp thư không sẵn sàng

en: Required change password backend configuration options are missing.
vi: Thiếu các tùy chọn cấu hình hậu phương thay đổi mật khẩu cần thiết.

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
vi: Cần thiết PHP 4.3.x! Vẫn thực nghiệm !

en: Requires higher PHP version and special functions. See SquirrelMail documentation.
vi: Cần thiết phiên bản PHP mới hơn và các chức năng đặc biệt. Xem tài liệu hướng dẫn về SquirrelMail.

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Response:
vi: Đáp ứng:

en: Resume Draft
vi: Mở lại bản nháp

en: Return
vi: Trở về

en: Return to options page
vi: Quay lại trang các tùy chọn chọn

en: Right
vi: Phải

en: Romanian
vi: Tiếng Ru-ma-ni

en: Rule Conditions
vi: Điều kiện quy tắc

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 10 (Disable server thread sort) to true).
vi: Hãy chạy lệnh cấu hình « configure », bật tùy chọn số 4 (Tùy chọn chung) và đặt tùy chọn số 10 (Tắt sắp xếp nhánh máy phục vụ) thành Đúng (true).

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 11 (Disable server-side sorting) to true.
vi: Hãy chạy lệnh cấu hình « configure », bật tùy chọn số 4 (Tùy chọn chung) và đặt tùy chọn số 11 (Tắt sắp xếp bên máy phục vụ) thành Đúng (true).

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 12 (Allow server charset search) to false) or choose option 10 (Language settings) and set option 2 (Default charset) to a charset supported by your IMAP server.
vi: Hãy chạy lệnh cấu hình « configure », bật tùy chọn số 4 (Tùy chọn chung) và đặt tùy chọn số 12 (Cho phép tìm kiếm bộ ký tự máy phục vụ) hoặc bật tùy chọn 10 (Thiết lập ngôn ngữ) và đặt tùy chọn 2 (Bộ ký tự mặc định) thành một bộ ký tự được máy phục vụ IMAP hỗ trợ.

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
vi: Chạy hoặc xem tập tin « conf.pl » nếu bạn gặp khó khan trong việc cấu hình.

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
vi: Chạy một số câu lệnh IMAP thử, hiển thị cả hai câu lệnh và kết quả. Các sự thử này dùng những câu lệnh IMAP của SquirrelMail và cấu hình SquirrelMail hiện thời của bạn. Cũng có thể dùng các chuỗi lệnh tự chọn.

en: Russian
vi: Tiếng Nga

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
vi: Dịch tiếng Nga, dịch đến 500 ký tự

en: SMTP Authentication Type
vi: Kiểu xác thực SMTP

en: SMTP Connection Security
vi: Bảo mật Kết nối SMTP

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
vi: STARTTLS SMTP đã được hiệu lực trong cấu hình của trình SquirrelMail, nhưng mà phiên bản PHP đang dùng không hỗ trợ chức năng cho phép mật mã trên ổ cắm còn mở.

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used SMTP server does not support it
vi: STARTTLS SMTP đã được hiệu lực trong cấu hình của trình SquirrelMail, nhưng mà máy phục vụ SMTP đang dùng không hỗ trợ.

en: SMTP Server Address
vi: Địa chỉ máy phục vụ SMTP

en: SMTP Server Port
vi: Cổng máy phục vụ SMTP

en: SPAM Filters
vi: Bộ lọc thư rác

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
vi: Bộ lọc thư rác thì cho phép bạn chọn trong một số danh sách cấm (blacklist) dựa vào DNS để phát hiện thư rác trong Hộp Đến, rồi chuyển nó vào thư mục khác (v.d. Sọt Rác).

en: SQL call failed, try again later.
vi: Lời gọi SQL bị lỗi, thử lại sau.

en: Same as server
vi: Giống như máy phục vụ

en: Sat
vi: T7

en: Saturday
vi: Thứ Bảy

en: Save
vi: Lưu

en: Save / Update
vi: Lưu / Cập nhật

en: Save Changes
vi: Lưu các thay đổi

en: Save Draft
vi: Lưu bản nháp

en: Save ID
vi: Lưu ID

en: Save Message
vi: Lưu thư

en: Save Method
vi: Lưu phương pháp

en: Save Replies with Original Message
vi: Lưu các trả lời cùng với thư gốc

en: Save emails submitted to SpamCop:
vi: Lưu các thư được gửi cho SpamCop:

en: Saved Scan type
vi: Kiểu quét đã lưu

en: Saved Searches
vi: Tìm kiếm đã lưu

en: Saved Translation Options
vi: Tùy chọn Dịch đã Lưu

en: Saving UIDL
vi: Đang lưu UIDL

en: Search
vi: Tìm

en: Search Results
vi: Kết quả Tìm kiếm

en: Search error.
vi: Lỗi tìm kiếm.

en: Search for
vi: Tìm kiếm

en: Search functions
vi: Chức năng tìm kiếm

en: Seconds
vi: Giây

en: Secure IMAP (TLS) connection
vi: Kết nối IMAP bảo mật (TLS)

en: Secure SMTP (TLS) is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support it.
vi: SMTP bảo mật (TLS) đã được hiệu lực trong cấu hình của trình SquirrelMail, nhưng mà phiên bản PHP đang dùng không hỗ trợ.

en: Seen
vi: Đã xem

en: Select
vi: Chọn

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
vi: Bật %s để hiệu lực phát một tập tin nhạc/ảnh khi thư mục chứa thư chưa xem. Bật thì bạn có thể ghi rõ tập tin nhạc/ảnh cần phát trong hộp tập tin đã cung cấp.

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Select Server:
vi: Chọn máy phục vụ :

en: Select a folder
vi: Chọn thư mục

en: Select body
vi: Chọn Thân

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
vi: Chọn trong danh sách các %s tập tin nhạc/ảnh cần phát khi nhận được thư mới. Không ghi rõ tập tin, %s, thì không phát âm thanh.

en: Select server file
vi: Chọn tập tin máy phục vụ

en: Select the IMAP commands you would like to run. Most commands require a selected mailbox so the select command is already setup. You can clear all the commands and test your own IMAP command strings. The commands are executed in order. The default values are simple IMAP commands using your default_charset and folder_prefix from SquirrelMail when needed.
vi: Hãy chọn những câu lệnh IMAP bạn muốn chạy. Phần lớn câu lệnh cần thiết một hộp thư đã chọn, vì vậy lệnh lựa chọn đã được đặt. Bạn có thể gột tất cả các câu lệnh và thử chuỗi IMAP riêng của mình. Các lệnh được thực hiện theo thứ tự. Những giá trị mặc định là các câu lệnh IMAP đơn giản dùng bộ ký tự mặc định (default_charset) và tiền tố thư mục (folder_prefix) từ SquirrelMail khi cần.

en: Select your translator:
vi: Chọn bộ dịch:

en: Selected Server:
vi: Máy phục vụ đã chọn:

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
vi: Cơ chế dịch đã chọn đã bị tắt. Hãy cập nhật tùy thích dịch của bạn.

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
vi: Bật tùy chọn %s sẽ thay đổi tựa đề trên thanh cửa sổ trong một số trình duyệt Web nào đó để cho bạn biết khi có thư mới (cần thiết JavaScript). Tùy chọn này lúc nào sẽ cũng báo bạn nếu có thư mới, thậm chí nếu bạn đã cũng hiệu lực %s.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
vi: Bật tùy chọn %s thì hiệu lực một cửa sổ tự mở khi thư mục chứa thư chưa xem (cần thiết JavaScript).

en: Selection List Style
vi: Kiểu dáng danh sách chọn

en: Send
vi: Gửi

en: Send Mail
vi: Gửi thư

en: Send Read Receipt Now
vi: Gửi ngay thông báo đã đọc

en: Send Spam Report
vi: Gửi báo cáo thư rác

en: Send read receipt now
vi: Gửi thông báo đã đọc ngay

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
vi: Gửi thông báo thư rác này sẽ có kết quả là bạn nhận được một thư chứa các địa chỉ URL vào chúng bạn có thể nhấn chuột để thông báo đúng thư rác này cho các nhà chức trách thích hợp. Bằng cách bấm cái nút « Gửi báo cáo thư rác », bạn đồng ý với các điều kiện dịch vụ của SpamCop.

en: Sendmail Arguments
vi: Đối số Sendmail

en: Sendmail Path
vi: Đường dẫn đến Sendmail

en: Sent
vi: Đã gửi

en: Sent Before
vi: Gửi trước

en: Sent By
vi: Gửi bởi

en: Sent Folder
vi: Thư mục Đã gửi

en: Sent On
vi: Gửi vào

en: Sent Since
vi: Gửi kể từ

en: Sent Subfolders Options
vi: Tùy chọn thư mục con Đã Gửi

en: Sent Subfolders plugin is misconfigured.
vi: Sai cấu hình phần mở rộng Sent Subfolders.

en: Sent To
vi: Gửi cho

en: Sep
vi: Th9

en: September
vi: Tháng Chín

en: Serbian
vi: Tiếng Xéc-bi

en: Server Capability response:
vi: Đáp ứng về khả năng của máy phục vụ :

en: Server Name:
vi: Tên máy phục vụ :

en: Server Settings
vi: Thiết lập máy phục vụ

en: Server does not support UIDL.
vi: Máy phục vụ không hỗ trợ UIDL.

en: Server error. Disconnect
vi: Lỗi máy phục vụ. Ngắt kết nối

en: Server replied:
vi: Máy phục vụ đã đáp ứng:

en: Server replied: %s
vi: Máy phục vụ đã đáp ứng: %s

en: Server responded:
vi: Máy phục vụ đã đáp ứng:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
vi: Máy phục vụ của bạn không hỗ trợ chức năng sắp xếp bên máy phục vụ.

en: Server:
vi: Máy phục vụ :

en: Service not available, closing channel
vi: Dịch vụ không sẵn sàng nên đóng kênh

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
vi: Tùy chọn kiểu dịch vụ thì cho phép bạn chọn dịch vụ SpamCop nào cần ùng. Các dịch vụ dành cho thành viên có dùng các biểu mẫu thông báo khác trên Web, cũng không hiển thị thông điệp rầy la. Bạn có thể mua dịch vụ này, để hỗ trợ sự cố gắng đấu tranh chống thư rác của SpamCop.

en: Set Event
vi: Đặt dữ kiện

en: Set up international dictionaries
vi: Thiết lập các từ điển quốc tế

en: Setting of LDAP connection option %s to value %s failed.
vi: Lỗi đặt tùy chọn kết nối LDAP %s thành giá trị %s.

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
vi: Đã chỉnh các thiết lập thành %s, với %s là từ điển mặc định.

en: Show 'Contain Sub.' Option
vi: Hiện tùy chọn « Chứa Sub. »

en: Show 'Delete &amp; Prev/Next' Links
vi: Hiện liên kết « Xoá và Lùi/Kế »

en: Show All
vi: Hiện tất cả

en: Show Clock on Folders Panel
vi: Hiện đồng hồ trên bảng thư mục

en: Show Flag / Unflag Buttons
vi: Hiện nút Đặt cờ/Bỏ cờ

en: Show Folder Prefix Option
vi: Hiện tùy chọn tiền tố thư mục

en: Show HTML Version by Default
vi: Hiện phiên bản HTML theo mặc định

en: Show Special Folders Color
vi: Hiện màu thư mục đặc biệt

en: Show System Specifications
vi: Hiện đặc tả hệ thống

en: Show alternative language names
vi: Hiện các tên ngôn ngữ xen kẽ

en: Show button in toolbar
vi: Hiện nút trên thanh công cụ

en: Show fortunes at top of mailbox
vi: Hiển thị lời bói ở đầu của hộp thư

en: Show only subscribed folders
vi: Hiện chỉ các thư mục đã đăng ký

en: Show popup window on new mail
vi: Cửa sổ tự mở khi có thư mới

en: Show time
vi: Hiện giờ

en: Show time with seconds
vi: Hiện giờ có phút

en: Show translation box
vi: Hiển thị hộp dịch

en: Show weekday and time
vi: Hiện hôm và giờ

en: Sign Out
vi: Đăng xuất

en: Signature
vi: Chữ ký

en: Signature Options
vi: Tùy chọn Chữ ký

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
vi: Tập tin chữ ký, %s, không sao chép được từ tập tin tạm thời %s. Liên lạc với quản trị hệ thống để giải quyết vấn đề này.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
vi: Tập tin chữ ký, %s, không mở được. Liên lạc với quản trị hệ thống để giải quyết vấn đề này.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
vi: Tập tin chữ ký, %s, không ghi được. Liên lạc với quản trị hệ thống để giải quyết vấn đề này.

en: Signature is too big.
vi: Chữ ký quá lớn.

en: Signout
vi: Đăng xuất

en: Signout Page
vi: Trang đăng xuất

en: Since
vi: Kể từ

en: Size
vi: Kích cỡ

en: Size of key field
vi: Kích cỡ của trường khoá

en: Size of username field
vi: Kích cỡ của trường tên người dùng

en: Size of value field
vi: Kích cỡ của trường giá trị

en: Size:
vi: Kích cỡ :

en: Skin
vi: Mặt ngoài

en: Slovenian
vi: Tiếng Xlô-ven

en: Smaller Than
vi: Nhỏ hơn

en: Solution:
vi: Giải pháp:

en: Some of your preference changes were not applied.
vi: Một số thay đổi chưa được áp dụng cho tùy thích.

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
vi: Một số người dùng nào đó đã thông báo rằng địa chỉ thư điện tử được dùng với SpamCop có phải được kèm thêm vào danh sách của người gửi thư. Để an toàn, bạn chỉ có thể tạo một tài khoản chuyển tiếp thư, và đặt mọi thông báo SpamCop được gửi cho nó. Hơn nữa, nếu địa chỉ này tràn ngập thư rác, bạn có thể xoá tài khoản đó, không cần lo về mất địa chỉ thư điện tử thật. Chỉ tạo một bộ chuyển tiếp thư điện tử ở một nơi nào đó (%s có một %sdanh sách các nơi%s) để mà quản trị v.v. vẫn còn có thể gửi thư cho bạn.

en: Sort by Received Date
vi: Sắp xếp theo Ngày nhận

en: Source
vi: Nguồn

en: Spam Filtering
vi: Lọc thư rác

en: Spam Reporting Method:
vi: Phương pháp thông báo thư rác:

en: Spam is sent to %s.
vi: Thư rác được gửi cho %s.

en: Spam reporting
vi: Thông báo thư rác

en: Spam scan is limited to %s.
vi: Quét thư rác bị hạn chế thành %s.

en: SpamCop - Spam Reporting
vi: SpamCop — Thông Báo Thư Rác

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
vi: SpamCop là một dịch vụ miễn phí mà rất giúp tìm nguồn thật của thư rác, và giúp báo các người thích hợp về trường hợp lạm dụng đó.

en: SpamCop link is:
vi: Liên kết SpamCop:

en: SpamCop reporting
vi: Thông báo cho SpamCop

en: SpamCop service type
vi: Kiểu dịch vụ SpamCop

en: Spanish
vi: Tiếng Tây Ban Nha

en: Special Folder Options
vi: Tùy chọn Thư mục Đặc biệt

en: Special folders
vi: Các thư mục đặc biệt

en: SpellChecker Options
vi: Tùy chọn Kiểm tra Chính tả

en: Spellcheck completed. Commit changes?
vi: Tiến trình kiểm tra chính tả đã chạy xong. Ghi lưu các thay đổi không?

en: SquirrelMail Notice:
vi: Thông báo của SquirrelMail:

en: SquirrelMail Version
vi: Phiên bản SquirrelMail

en: SquirrelMail Webmail
vi: Thư tín Web SquirrelMail

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
vi: Trình SquirrelMail không thể giải mã cấu trúc thân của thư đó

en: SquirrelMail is a feature rich, standards compliant webmail application written in PHP. It was made by a group of volunteers united in the SquirrelMail Project Team and is released as open source, free software under the %sGNU General Public License%s.
vi: SquirrelMail là một ứng dụng thư tín Web tuân theo tiêu chuẩn có tính năng đầy đủ được ghi bằng PHP. Nó đã được tạo bởi một nhóm người tình nguyện (Nhóm Dự Án SquirrelMail) và được phát hành dưới dạng phần mềm tự do, nguồn mở, dưới %sGiấy Phép Công Cộng GNU%s.

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
vi: SquirrelMail là tên của một chương trình cung cấp truy cập đến thư điện tử của bạn thông qua Web.

en: SquirrelMail notice messages
vi: Thông báo của SquirrelMail

en: SquirrelMail version %s
vi: SquirrelMail phiên bản %s

en: SquirrelSpell Initiating
vi: Đang khởi chạy SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Options Menu
vi: Trình đơn Tùy chọn của SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Results
vi: Kết quả của SquirrelSpell

en: SquirrelSpell error.
vi: Lỗi SquirrelSpell.

en: SquirrelSpell is misconfigured.
vi: SquirrelSpell sai cấu hình.

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
vi: SquirrelSpell không thể giải mã từ điển riêng của bạn. Có thể do bạn đã thay đổi mật khẩu của hộp thư. Để tiếp tục, bạn cần phải cung cấp mật khẩu cũ thì SquirrelSpell mới có thể giải mã từ điển riêng của bạn. Nó sẽ được mã hóa lại với mật khẩu mới sau này. Nếu bạn chưa mã hóa, nó đã bị hư nên không còn hiệu lực nữa. Bạn sẽ phải xóa nó và làm lại. Điều này cũng xảy ra khi bạn không nhớ mật khẩu cũ — không có nó thì dữ liệu đã mã hóa không thể truy cập được nữa.

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
vi: Thư viện mật mã của trình phục vụ Web không hỗ trợ mật mã DES chuẩn.

en: Standard GNU C time zones
vi: Các múi giờ GNU C chuẩn

en: Standard Search
vi: Tìm kiếm chuẩn

en: Start Bug Report Form
vi: Mở báo cáo lỗi

en: Start time:
vi: Giờ bắt đầu:

en: Status
vi: Trạng thái

en: Store in Folder:
vi: Lưu vào thư mục:

en: Strict time zones
vi: Các mũi giờ chặt chẽ

en: Strip signature when replying
vi: Cắt bỏ chữ ký khi trả lời

en: Style Sheet URL (css)
vi: URL bảng kiểu dáng (CSS)

en: Subfolder
vi: Thư mục con

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Subject Contains
vi: Chủ đề chứa

en: Subject:
vi: Chủ đề:

en: Submit
vi: Gửi

en: Submit a Bug Report
vi: Gửi báo cáo lỗi

en: Subscribe
vi: Đăng ký

en: Subscribe to:
vi: Đăng ký với:

en: Subscribed successfully.
vi: Đã đăng ký thành công.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
vi: Lỗi đăng ký — thư mục không tồn tại.

en: Successful re-encryption
vi: Mật mã lại thành công

en: Successfully Saved Options
vi: Các tùy chọn đã lưu thành công

en: Suggestions
vi: Góp ý

en: Suggestions:
vi: Góp ý:

en: Sun
vi: CN

en: Sunday
vi: Chủ Nhật

en: Swedish
vi: Tiếng Thuỵ Điển

en: Syntax error in parameters or arguments
vi: Lỗi cú pháp trong các tham số hoặc đối số

en: Syntax error; command not recognized
vi: Lỗi cú pháp, không nhận ra lệnh

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
vi: Thư viện mật mã của hệ thống không hỗ trợ Blowfish.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
vi: Thư viện mật mã của hệ thống không hỗ trợ MD5.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
vi: Thư viện mật mã của hệ thống không hỗ trợ mật mã DES đã mở rộng.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
vi: Thư viện mật mã của hệ thống không hỗ trợ mật mã DES chuẩn.

en: System information
vi: Thông tin hệ thống

en: THIS FOLDER IS EMPTY
vi: Thư mục này thì RỖNG

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
vi: TSL đã được bật, nhưng phiên bản PHP này không hỗ trợ ổ cắm TLS, hoặc còn thiếu phần mở rộng openssl.

en: TLS session is already activated.
vi: Phiên chạy TLS đã được kích hoạt.

en: TODAY
vi: HÔM NAY

en: Table of Contents
vi: Mục Lục

en: Take Address
vi: Lấy địa chỉ

en: Temp Directory
vi: Thư mục tạm thời

en: Templates
vi: Mẫu

en: Temporary authentication failure
vi: Lỗi xác thực tạm thời

en: Terminating SquirrelMail due to a fatal error
vi: Đang chấm dứt trình SquirrelMail do lỗi nghiêm trọng

en: Test Configuration
vi: Thử cấu hình

en: Test Name
vi: Tên thử

en: Test Sound
vi: Thử âm thanh

en: The %s logo
vi: Biểu hình %s

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
vi: Tùy chọn %s sẽ kiểm tra TẤT CẢ các thư mục tìm thư chưa xem, không phải chỉ Hộp Đến để thông báo.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
vi: Máy phục vụ IMAP thông báo rằng chức năng đăng nhập không mật mã đã bị tắt.

en: The NewMail plugin will follow the Folder Preferences option &quot;Enable Unread Message Notification&quot;
vi: Phần mở rộng NewMail sẽ theo tùy chọn Tùy chọn Thư mục « Bật thông báo về thư chưa đọc »

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
vi: Dịch vụ SpamCop sẽ hiển thị thông tin khi tìm nó, vậy bạn nên cuộn xuống đến khi thấy một cái nút biểu mẫu. Nó có thể tạm dừng một ít trong khi tra cứu thông tin, vậy hãy kiên nhẫn. Đọc thông tin nó cung cấp, rồi đệ trình thư rác. Đóng cửa sổ trình duyệt. Bấm nút Thôi hoặc nhấn vào thư mục thư thích hợp để xem các thư và/hoặc xoá thư rác.

en: The SquirrelMail logo
vi: Biểu hình SquirrelMail

en: The administrator installed the following plugins:
vi: Quản trị đã cài đặt các phần bổ sung này:

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
vi: Cấu trúc thân đã cung cấp bởi máy phục vụ IMAP:

en: The function you requested is unknown.
vi: Bạn đã yêu cầu một chức năng không rõ.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
vi: Thứ tự chỉ mục là thứ tự mà các cột được sắp trong việc trình bày các thư. Bạn có thể thêm, xóa, chuyển các cột tùy ý.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
vi: Người gửi thư này đã yêu cầu bạn thông báo đã đọc chưa. Bạn có muốn gửi thông báo đã đọc không?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
vi: Càng nhiều thư được quét, càng lâu tiến trình đang chạy. Khuyên bạn quét chỉ các thư chưa đọc. Nếu bộ lọc đã thay đổi, khuyên bạn đặt chức năng này để quét mọi thư, rồi đi xem Hộp Đến, rồi trở về đây và đặt nó để quét chỉ các thư chưa đọc. Bằng cách này, các bộ lọc thư rác sẽ được áp dụng, và sẽ quét ngay cả những thư rác bạn đã không bất dùng các bộ lọc cũ.

en: The name may not contain any of the following: %s
vi: Tên không thể chứa bất cứ ký tự nào sau : %s

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
vi: Thứ tự của chỉ mục thư có thể được sắp lại để trình bày các dòng đầu theo cách mà bạn muốn.

en: The server couldn't find the message you requested.
vi: Máy phục vụ không tìm thấy thư bạn yêu cầu.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
vi: Việc kiểm chính tả chưa xong. Bạn thực sự muốn đóng lại và ghi vào?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
vi: Việc kiểm chính tả chưa xong. Bạn thực sự muốn đóng lại và hủy bỏ?

en: Theme
vi: Sắc thái

en: Theme Name
vi: Tên sắc thái

en: Theme Path
vi: Đường dẫn đến sắc thái

en: Themes
vi: Sắc thái

en: There are some restrictions in Sent Subfolder options.
vi: Có một số sự hạn chế trong các tùy chọn về Sent Subfolder.

en: There must be at least one criteria to search for
vi: Phải có ít nhất một tiêu chuẩn để tìm

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
vi: Các thiết lập này thay đổi cách trình bày và điều khiển các thư mục.

en: They can assist you adequately with these issues. The SquirrelMail Project Team cannot help you with that. The %shelp system%s provides answers to frequently asked questions.
vi: Họ có thể giúp bạn về các vấn đề đó. Nhóm Dự Án SquirrelMail không thể: chúng tôi chỉ phát triển phần mềm gửi và nhận thư. %sHệ thống Trợ giúp%s cũng cũng đáp ứng một số câu hỏi thường gặp.

en: This bug involves:
vi: Lỗi này liên quan đến:

en: This chapter is missing
vi: Chương này bị thiếu

en: This chapter is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
vi: Chương này chưa được dịch sang ngôn ngữ đã chọn. Nó sẽ vẫn được trình bày bằng tiếng Anh.

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
vi: Đây cấu hình thiết lập để tải thư tín xuống một hộp thư POP3 về tài khoản của bạn trên máy phục vụ này.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
vi: Các thiết lập cấu hình này dành để chơi một khúc nhạc hay tự mở một cửa sổ khi nhận được thư mới.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
vi: Cái này chứa thông tin cá nhân của bạn như tên, địa chỉ thư điện tử, v.v...

en: This external link will open in a new window
vi: Liên kết bên ngoài này sẽ mở trong một cửa sổ mới

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
vi: Đây giúp bảo vệ sự riêng tư của bạn trong trường hợp hệ thống thư tín Web bị hại thậm và từ điển riêng của bạn bị ăn cắp. Nó hiện thời được mật mã bằng mật khẩu bạn dùng để truy cập đến hộp thư của bạn, làm cho khó cho ai đó muốn xem nội dung.

en: This image has been removed for security reasons
vi: Ảnh này đã bị gỡ bỏ vì lý do bảo mật.

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
vi: Mô-đun này cho phép quản trị quản lý từ xa cấu hình chính của trình SquirrelMail.

en: This page should automatically %srefresh%s.
vi: Trang này nên tự động %scập nhật%s.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
vi: Hành động này sẽ giải mật mã từ điển riêng của bạn và lưu nó theo định dạng nhập thô. Tiếp tục ?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
vi: Hành động này sẽ xoá tập tin từ điển riêng của bạn. Tiếp tục ?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
vi: Hành động này sẽ mật mã hoá từ điển riêng của bạn và lưu nó theo định dạng đã mật mã. Tiếp tục ?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
vi: Đây sẽ gửi cho %s một thư yêu cầu trợ giúp về hộp thư chung này, Bạn sẽ nhận một thư đáp ứng ở địa chỉ bên dưới.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
vi: Đây sẽ gửi cho %s một thư yêu cầu đăng ký bạn với hộp thư chung này, Bạn sẽ được đăng ký dùng địa chỉ bên dưới.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
vi: Đây sẽ gửi cho %s một thư yêu cầu hủy đăng ký bạn khỏi hộp thư chung này, Nó sẽ thử hủy đăng ký địa chỉ bên dưới.

en: Thorough email-based reporting
vi: Thông báo cẩn thận dựa vào thư điện tử

en: Thread View
vi: Xem theo nhánh

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
vi: Máy phục vụ của bạn không hỗ trợ chức năng sắp xếp nhánh thư.

en: Thu
vi: T5

en: Thursday
vi: Thứ Năm

en: Time Zone Configuration
vi: Cấu hình Múi Giờ

en: Time:
vi: Giờ:

en: Timezone Options
vi: Tùy chọn Múi giờ

en: Tip:
vi: Góp ý:

en: Title
vi: Tuổi tác

en: Title &amp; Org. / Dept.
vi: Tuổi tác và Tổ chức/Bộ phận

en: Title:
vi: Tên:

en: To
vi: Tới

en: To or Cc
vi: Cho hoặc Cc

en: To or cc
vi: Cho hoặc Cc

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
vi: Để sử dụng nó, bạn cần phải giành được một mã xác thực SpamCop. Có một %strang đăng ký miễn phí%s vì vậy dễ sử dụng SpamCop.

en: To:
vi: Cho:

en: To: field
vi: Trường Cho :

en: Today's Fortune
vi: Lời bói của hôm nay

en: Toggle All
vi: Bật tắt tất cả

en: Too many matches found in user table.
vi: Quá nhiều kết quả trong bảng người dùng.

en: Top
vi: Đầu

en: Top Frame
vi: Khung đầu

en: Transaction failed
vi: Lỗi giao dịch

en: Transform Selected Messages
vi: Chuyển dạng các thư đã chọn

en: Translate
vi: Dịch

en: Translate Special Folders
vi: Dịch các thư mục đặc biệt

en: Translate inside the SquirrelMail frames
vi: Dịch bên trong các khung SquirrelMail

en: Translation Options
vi: Tùy chọn Dịch

en: Translation Preferences
vi: Tùy thích dịch

en: Translation Theme:
vi: Sắc thái dịch:

en: Translation direction
vi: Hướng dịch

en: Translator
vi: Bộ dịch

en: Transliterate unknown words:
vi: Chuyển chữ các từ lạ:

en: Trash
vi: Sọt Rác

en: Trash Folder
vi: Thư mục Sọt Rác

en: Try
vi: Thử

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
vi: Kiểm tra nếu bạn có thể lặp lại lỗi này. Không thì thử ghi lưu trường hợp khi nó xảy ra. Nếu nó thường xảy ra với một thư nào đó, xin hãy giữ lại thư đó cho chúng tôi xem.

en: Try to verify addresses
vi: Thử thẩm tra địa chỉ

en: Tue
vi: T3

en: Tuesday
vi: Thứ Ba

en: Turkish
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

en: Tweaks
vi: Điều chỉnh

en: Type
vi: Kiểu

en: Type:
vi: Kiểu :

en: UID support
vi: Hỗ trợ UID

en: USER
vi: NGƯỜI DÙNG

en: Unable to bind to LDAP server.
vi: Không thể đóng kết tới máy phục vụ LDAP.

en: Unable to connect to LDAP server.
vi: Không thể kết nối tới máy phục vụ LDAP.

en: Unable to detect password crypto algorithm.
vi: Không thể phát hiện thuật toán mật mã mật khẩu.

en: Unable to encrypt new password.
vi: Không thể mật mã mật khẩu mới.

en: Unable to execute "%s".
vi: Không thể thực hiện « %s ».

en: Unable to find user in user table.
vi: Không tìm thấy người dùng trong bảng người dùng.

en: Unable to find user's DN.
vi: Không tìm thấy DN của người dùng.

en: Unable to find user's password attribute.
vi: Không tìm thấy thuộc tính mật khẩu của người dùng.

en: Unable to list addresses from %s
vi: Không thể liệt kê các địa chỉ từ %s

en: Unable to rebind to LDAP server.
vi: Không thể đóng kết lại tới máy phục vụ LDAP.

en: Unable to remove some field values
vi: Không thể gỡ bỏ một số giá trị trường

en: Unable to rename user "%s" to "%s"
vi: Không thể thay đổi tên người dùng « %s » thành « %s »

en: Unable to set new password: %s
vi: Không thể đặt mật khẩu mới: %s

en: Unable to start TLS.
vi: Không thể khởi chạy TLS.

en: Unable to update
vi: Không thể cập nhật

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
vi: Không thể dùng LDAP TLS với thiết lập hiện thời.

en: Unable to use TLS.
vi: Không thể dùng TLS.

en: Unable to use digest-md5 crypto.
vi: Không thể dùng mật mã digest-md5.

en: Unable to validate user's password.
vi: Không thể thẩm tra mật khẩu của người dùng.

en: Undefined Function
vi: Chưa xác định chức năng

en: Undelete
vi: Hủy xoá

en: Undelivered Message Headers
vi: Dòng đầu thư chưa phát

en: Unflag
vi: Bỏ cờ

en: Unfold
vi: Mở ra

en: University of Washington's IMAP server
vi: Máy phục vụ IMAP của Trường Đại Học Washington

en: Unknown Sender
vi: Người gửi không rõ

en: Unknown action: %s
vi: Hành động không rõ : %s

en: Unknown address book backend
vi: Hậu phương sổ địa chỉ không rõ

en: Unknown date
vi: Không rõ ngày tháng

en: Unknown error
vi: Lỗi không rõ

en: Unknown error: %s
vi: Lỗi không rõ : %s

en: Unknown recipient
vi: Không rõ người nhận

en: Unknown response
vi: Không rõ đáp ứng

en: Unknown response from IMAP server:
vi: Không rõ đáp ứng của máy phục vụ IMAP:

en: Unknown sender
vi: Người gửi không rõ

en: Unknown user or password incorrect.
vi: Người dùng không rõ hoặc mật khẩu sai.

en: Unread
vi: Chưa đọc

en: Unread Message Notification Type
vi: Kiểu thông báo thư chưa đọc

en: Unread messages only
vi: Chỉ các thư chưa đọc

en: Unseen and Total
vi: Chưa xem và Tổng

en: Unselect All
vi: Bỏ chọn tất cả

en: Unsubscribe
vi: Hủy đăng ký

en: Unsubscribed successfully.
vi: Đã hủy đăng ký thành công.

en: Unsupported crypto: %s
vi: Mật mã không được hỗ trợ : %s

en: Unthread View
vi: Không xem theo nhánh

en: Up
vi: Lên

en: Update Event
vi: Cập nhật dữ kiện

en: Update address
vi: Cập nhật địa chỉ

en: Upload Media File:
vi: Tải lên tập tin nhạc/ảnh:

en: Uploaded Media File:
vi: Tập tin nhạc/ảnh đã tải lên:

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
vi: Dùng &quot;detect&quot; để tự động phát hiện

en: Use Addresses
vi: Dùng các địa chỉ

en: Use Compact Page Selector
vi: Dùng bộ chọn trang gọn

en: Use Javascript
vi: Dùng JavaScript

en: Use PHP iconv functions
vi: Dùng các hàm iconv PHP

en: Use PHP recode functions
vi: Dùng các hàm mã hoá lại PHP

en: Use Sendmail Binary
vi: Dùng tập tin nhị phân Sendmail

en: Use Sent Subfolders
vi: Dùng thư mục con Đã Gửi

en: Use Signature
vi: Dùng chữ ký

en: Use StartTLS
vi: Dùng StartTLS

en: Use TLS
vi: Dùng TLS

en: Use TLS for IMAP Connections
vi: Dùng TLS cho kết nối IMAP

en: Use TLS for SMTP Connections
vi: Dùng TSL cho kết nối SMTP

en: Use icons
vi: Dùng biểu tượng

en: Use index number of theme
vi: Dùng số chỉ mục của sắc thái

en: Use inline frames with HTML mails
vi: Dùng khung trực tiếp trong thư HTML

en: Use server-side sorting
vi: Dùng chức năng sắp xếp bên máy phục vụ

en: Use server-side thread sorting
vi: Dùng chức năng sắp xếp nhánh bên máy phục vụ

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
vi: Dùng tùy chọn %s để chỉ kiểm tra có thư vừa nhận. Các thư vừa nhận là những thư vừa nhận mà chưa được xem hoặc kiểm tra. Tùy chọn này có thể tránh có cửa sổ tự mở liên tục hoặc nghe âm thanh liên tục do thư chưa xem.

en: Use this to change your email password.
vi: Dùng cái này để thay đổi mật khẩu thư điện tử của bạn.

en: Used only when identities can't be modified
vi: Dùng chỉ khi không thể sửa đổi cá tính

en: User "%s" already exists
vi: Người dùng « %s » đã có

en: User "%s" does not exist
vi: Người dùng « %s » không tồn tại

en: User '%s' already exist.
vi: Người dùng « %s » đã có.

en: User not local; please try forwarding
vi: Người dùng không phải cục bộ : hãy thử chuyển tiếp thư

en: User table is empty.
vi: Bảng người dùng còn rỗng.

en: User's Password
vi: Mật khẩu của người dùng

en: User-Defined
vi: Tự xác định

en: User-Defined Citation End
vi: Cuối trích dẫn tự xác định

en: User-Defined Citation Start
vi: Đầu trích dẫn tự xác định

en: Username:
vi: Tên người dùng:

en: Usernames in Lowercase
vi: Tên người dùng bằng chữ thường

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
vi: Đang dùng từ điển %s (mặc định hệ thống) để kiểm tra chính tả.

en: Using %s dictionary for spellcheck.
vi: Đang dùng từ điển %s để kiểm tra chính tả.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
vi: Thử cách xác thực CRAM-MD5 hoặc DIGEST-MD5 có thể có tác động.

en: Verify New Password:
vi: Xác nhận mật khẩu mới:

en: View
vi: Xem

en: View Business Card
vi: Xem Danh Thiếp

en: View Full Header
vi: Xem phần đầu đầy đủ

en: View Message
vi: Xem thư

en: View Message details
vi: Xem chi tiết thư

en: View Printable Version
vi: Xem bản in

en: View Unsafe Images
vi: Xem các ảnh không an toàn

en: View as HTML
vi: Xem dạng HTML

en: View as plain text
vi: Xem dạng nhập thô

en: View message
vi: Xem thông điệp

en: Viewing Full Header
vi: Đang xem phần đầu đầy đủ

en: Viewing HTML formatted email
vi: Đang xem thư có định dạng HTML

en: Viewing Message: %s (%s total)
vi: Đang xem thư : %s (tổng %s)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
vi: Đang xem thư : %s đến %s (tổng %s)

en: Viewing a Business Card
vi: Xem danh thiếp

en: Viewing a text attachment
vi: Đang xem một đồ đính kèm văn bản

en: Viewing an image attachment
vi: Đang xem một ảnh đính kèm

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
vi: CẢNH BÁO : bộ lọc dòng đầu nên có dạng « Dòng đầu: giá trị ».

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
vi: CẢNH BÁO : yêu cầu quản trị đặt biến %s.

en: WARNING! You must enter something to search for.
vi: CẢNH BÁO : bạn cần phải nhập một chuỗi cần tìm.

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Warning,
vi: Cảnh báo,

en: Warning:
vi: Cảnh báo :

en: Was displayed on %s
vi: đã được hiển thị lúc %s

en: Web Page
vi: Trang Web

en: Web-based form
vi: Biểu mẫu dựa vào Web

en: Web-based reporting
vi: Thông báo dựa vào Web

en: Wed
vi: T4

en: Wednesday
vi: Thứ Tư

en: Welcome to %s. Please supply your full name and email address.
vi: Chào mừng vào %s. Hãy cung cấp họ tên và địa chỉ thư điện tử.

en: Welsh
vi: Tiếng Ouen-s

en: What to Scan:
vi: Quét gì:

en: When composing:
vi: Khi soạn:

en: When reading:
vi: Khi đọc:

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
vi: Khi bạn bấm cái nút trên trang xác nhận, một cửa sổ trình duyệt mới sẽ tự mở, nên chứa dịch vụ SpamCop. Thư sẽ không bị xoá (vẫn phát triển giai đoạn đó), nhưng bạn không cần phải đợi nhận một thư đáp ứng để khởi chạy tiến trình thông báo thư rác.

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
vi: Nhận được thư bằng ngôn ngữ khác thì dùng bộ dịch nào?

en: White
vi: Trắng

en: Width of Compose Window
vi: Bề rộng của cửa sổ biên soạn

en: Width of Editor Window
vi: Bề rộng của cửa sổ soạn thảo

en: Width of Folder List
vi: Bề rộng của Danh sách Thư mục

en: Width of popup window:
vi: Chiều rộng của cửa sổ tự mở :

en: Work Phone
vi: Số điện thoại chỗ làm

en: Wrap Incoming Text At
vi: Cuộn văn bản đến ở

en: Write failed
vi: Lỗi ghi

en: Write to address book failed
vi: Lỗi ghi vào sổ địa chỉ

en: Yearly
vi: Hàng năm

en: Yes
vi: Có

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
vi: Bạn cũng có thể quyết định có nên hiển thị hộp dịch hay không, có thì nên hiển thị nó ở đâu.

en: You are using SquirrelMail version: %s
vi: Bạn đang dùng SquirrelMail phiên bản %s

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
vi: Bạn có thể thay đổi cách trình bày thông tin, chẳng hạn về màu sắc, ngôn ngữ, và các cái khác.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
vi: Bạn có thể hoặc xoá từ điển của mình, hoặc gõ mật khẩu cũ. Không phải cả hai.

en: You can only edit one address at the time
vi: Bạn chỉ có thể soạn mỗi lần một địa chỉ.

en: You can't select INBOX as Draft folder.
vi: Không cho phép bạn chọn Hộp Thư Đến làm thư mục Nháp.

en: You can't select INBOX as Sent folder.
vi: Không cho phép bạn chọn Hộp Thư Đến làm thư mục Đã Gửi.

en: You can't select INBOX as Trash folder.
vi: Không cho phép bạn chọn Hộp Thư Đến làm thư mục Sọt Rác.

en: You have %s new message | You have %s new messages
vi[0]: Bạn có %s thư mới

en: You have %s new messages
vi: Bạn có %s thư mới

en: You have been successfully signed out.
vi: Bạn đã đăng xuất thành công.

en: You have not filled in the "To:" field.
vi: Bạn chưa điền vào trường « Cho : ».

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
vi: Bạn chưa chọn thư mục để xóa. Hãy chọn.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
vi: Bạn chưa chọn thư mục để đổi tên. Hãy chọn.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
vi: Bạn chưa chọn thư mục để đăng ký. Hãy chọn.

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
vi: Bạn chưa chọn thư mục để hủy đăng ký. Hãy.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
vi: Có lẽ bạn muốn mật mã hoá từ điển riêng để bảo vệ sự riêng tư của bạn trong trường hợp hệ thống thư tín Web bị hại thậm và từ điển riêng của bạn bị ăn cắp. Việc mật mã hoá thì làm cho lộn xộn nội dung của tập tin, khoá mật mã khi không có khoá đúng (mật khẩu hộp thư).

en: You must also type in your new password in the verify box.
vi: Bạn cũng cần phải gõ mật khẩu mới vào hộp xác nhận.

en: You must be logged in to access this page.
vi: Bạn phải đăng nhập để truy cập trang này.

en: You must make a choice
vi: Bạn cần phải chọn gì

en: You must select a scan type.
vi: Bạn cần phải chọn một kiểu quét.

en: You must select a spam folder.
vi: Bạn cần phải chọn một thư mục thư rác.

en: You must type in a new password.
vi: Bạn cần phải gõ một mật khẩu mới.

en: You must type in your current password.
vi: Bạn cần phải gõ một mật khẩu cũ.

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
vi: Bạn cần phải cài đặt PHP và hiệu lực chức năng chuỗi đa byte (dùng tùy chọn cấu hình « --enable-mbstring »).

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
vi: Ghi chú : chức năng mật mã dùng để lưu trữ mật khẩu của bạn không phải là bảo mật hoàn toàn. Tuy nhiên, nếu bạn đang dùng giao thức POP, thật không có mật mã. Trong mọi trường hợp đều, bất cứ người nào đọc mã nguồn của tập tin này có thể giải mật mã dùng để lưu mật khẩu của bạn vào máy phục vụ.

en: Your %s dictionary is encrypted with password that differs from your current password.
vi: Từ điển %s của bạn được mật mã bằng một mật khẩu khác với mật khẩu hiện thời của bạn.

en: Your IMAP server returned an error.
vi: Máy phục vụ IMAP đã trả về lỗi.

en: Your SpamCop authorization code:
vi: Mã xác thực SpamCop của bạn:

en: Your current password is not correct.
vi: Bạn đã gõ sai mật khẩu cũ.

en: Your current timezone
vi: Múi giờ hiện thời của bạn

en: Your draft has been saved.
vi: Thư nháp của bạn đã được gửi đi.

en: Your mail has been sent.
vi: Thư của bạn đã được gửi đi.

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
vi: Hộp thư của bạn không phải nằm trên máy phục vụ này. Hãy thử máy phục vụ khác hoặc hỏi quản trị hệ thống.

en: Your message
vi: Thư của bạn

en: Your new password contains invalid characters.
vi: Mật khẩu mới chứa ký tự không hợp lệ.

en: Your new password does not match the verify password.
vi: Mật khẩu mới không trùng với mật khẩu xác nhận.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
vi: Mật khẩu mới nên có chiều dài từ %s đến %s ký tự.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
vi: Từ điển riêng của bạn đã được giải mật mã và giờ được lưu dạng nhập thô.

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
vi: Từ điển riêng của bạn đã được mật mã và giờ được lưu theo định dạng đã mật mã.

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
vi: Từ điển riêng của bạn hiện thời đã được mật mã.

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
vi: Từ điển riêng của bạn hiện thời không phải được mật mã.

en: Your personal dictionary was erased.
vi: Từ điển riêng của bạn đã bị xóa.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
vi: Từ điển riêng của bạn đã bị xoá. Hãy đóng cửa sổ này và nhấn vào cái nút « Kiểm tra Chính tả » lần nữa để khởi chạy lại tiến trình kiểm tra chính tả.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
vi: Từ điển riêng của bạn đã được mật mã lại thành công. Sau đó thì bạn nên trở về trình đơn « Tùy chọn Kiểm tra Chính tả » và làm lựa chọn lại.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
vi: Từ điển riêng của bạn đã được mật mã lại thành công. Sau đó thì bạn nên trở về trình đơn « Tùy chọn Kiểm tra Chính tả » để khởi chạy lại tiến trình kiểm tra chính tả.

en: Your search failed with the following error(s)
vi: Tìm kiếm thất bại do các lỗi sau

en: Your server options are as follows:
vi: Các tùy chọn máy phục vụ :

en: Your session has expired, but will be resumed after logging in again.
vi: Phiên chạy của bạn đã hết hạn, nhưng sẽ vẫn còn tiếp tục lại một khi bạn đăng nhập lại.

en: Your used charset is not supported by your IMAP server.
vi: Máy phục vụ IMAP của bạn không hỗ trợ bộ ký tự đang dùng.

en: a specific plugin
vi: một phần bổ sung cụ thể

en: abort
vi: hủy bỏ

en: and subfolders
vi: và các thư mục con

en: answered
vi: đã trả lời

en: apop authentication failed
vi: lỗi xác thực APOP

en: as a subfolder of
vi: dạng thư mục con của

en: connection does not exist
vi: kết nối không tồn tại

en: connection not established
vi: chưa thiết lập kết nối

en: delete
vi: xóa

en: deleted
vi: bị xoá

en: down
vi: xuống

en: draft
vi: nháp

en: edit
vi: sửa

en: flagged
vi: đặt cờ

en: forget
vi: quên đi

en: from English
vi: từ tiếng Anh

en: hMailServer IMAP server
vi: Máy phục vụ IMAP hMailServer

en: in
vi: trong

en: in the center
vi: ở giữa

en: ldap_get_dn error.
vi: Lỗi ldap_get_dn .

en: less
vi: ít hơn

en: more
vi: nhiều hơn

en: my email account
vi: tài khoản thư điện tử của tôi

en: no login ID submitted
vi: chưa nhập ID đăng nhập

en: none
vi: không có

en: none installed
vi: chưa cài đặt gì

en: not set yet
vi: chưa đặt

en: pixels
vi: điểm ảnh

en: quote
vi: trích dẫn

en: refresh folder list
vi: cập nhật danh sách thư mục

en: remove
vi: bỏ

en: requested
vi: đã yêu cầu

en: requires JavaScript to work
vi: yêu cầu JavaScript để chạy

en: save
vi: lưu

en: search
vi: tìm

en: see below
vi: xem dưới

en: sent
vi: đã gửi

en: sort by email
vi: sắp xếp theo địa chỉ thư

en: sort by info
vi: sắp xếp theo thông tin

en: sort by name
vi: sắp xếp theo tên

en: sort by nickname
vi: sắp xếp theo tên hiệu

en: subject
vi: chủ đề

en: the general program
vi: chương trình chung

en: to English
vi: sang tiếng Anh

en: to the left
vi: ở bên trái

en: to the right
vi: ở bên phải

en: to:
vi: đến:

en: unavailable
vi: không sẵn sàng

en: unknown
vi: không rõ

en: up
vi: lên

en: uploaded media file
vi: tập tin nhạc/ảnh đã tải lên

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
vi: vCard phiên bản %s không phải được hỗ trợ nên có lẽ không chuyển đổi đúng một số thông tin nào đó.

en: who
vi: ai

en: with move option
vi: với tùy chọn di chuyển
