SquirrelMail 1.4.18 - en to it translation catalogue (1108 entries)

en: %s New Message
it: %s nuovo messaggio

en: %s New Messages
it: %s nuovi messaggi

en: %s dictionary
it: %s dizionario

en: %s is not found.
it: %s non trovato.

en: %s should be writable by user %s
it: %s dovrebbe poter essere modificabile da %s

en: %s to %s
it: %s in %s

en: %s wrote:
it: %s ha scritto:

en: (discards changes made on this form so far)
it: (scarta le modifiche fatte finora)

en: (no subject)
it: (Senza oggetto)

en: (none)
it: (nessuno)

en: 1 hr.
it: 1 ora.

en: 1.5 hr.
it: 1,5 ore.

en: 12-hour clock
it: 12-ore

en: 2 hr.
it: 2 ore.

en: 2.5 hr.
it: 2,5 ore.

en: 24-hour clock
it: 24-ore

en: 3 hr.
it: 3 ore.

en: 3.5 hr.
it: 3,5 ore.

en: 4 hr.
it: 4 ore,

en: 5 hr.
it: 5 ore

en: 6 hr.
it: 6 ore.

en: A password transition is needed
it: E' necessaria una password di transizione

en: ADD
it: AGGIUNGI

en: ATTENTION:
it: ATTENZIONE:

en: AUTHOR Wrote
it: L'AUTORE ha scritto

en: About SpamCop
it: Informazioni su SpamCop

en: Add
it: Aggiungi

en: Add International Dictionaries
it: Aggiungi i dizionari internazionali

en: Add Server
it: Aggiungi server

en: Add a New Identity
it: Aggiungi una nuova identit&agrave;

en: Add address
it: Aggiungi indirizzo

en: Add this word to your personal dictionary
it: Aggiungi questa parola al tuo dizionario personale

en: Add to %s
it: Aggiungi a %s

en: Add to Dic
it: Aggiungi al Dizionario

en: Add to address book
it: Aggiungi alla rubrica

en: Add to:
it: Aggiungi a:

en: Additional info
it: Informazioni supplementari

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Book
it: Rubrica

en: Address Book Display Format
it: Formato visualizzazione rubrica

en: Address Book Search
it: Cerca nella rubrica

en: Address Books
it: Rubriche

en: Address book DSN
it: DSN rubrica

en: Address book entry is too big
it: Record rubrica troppo grande

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
it: La rubrica è corrotta. Alcuni campi richiesti sono stati persi.

en: Address book is read-only
it: La rubrica &egrave; in sola lettura

en: Address book table
it: Tabella della rubrica

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Administration
it: Amministrazione

en: Advanced Identities
it: Informazioni Personali Avanzate

en: After message body
it: Dopo il corpo del messaggio

en: All
it: Tutti

en: All Folders
it: Tutte le cartelle

en: All address books
it: Tutte le rubriche

en: All done!
it: Tutto fatto!

en: All messages
it: Tutti i messaggi

en: Allow editing of full name
it: Permetti la modifica del nome completo

en: Allow editing of identities
it: Permetti la modifica delle informazionin personali

en: Allow listing of global address book
it: Permetti visualizzazione della lista della rubrica globale

en: Allow server charset search
it: Permetti ricerca del set di caratteri

en: Allow use of priority
it: Permetti l'uso della priorità

en: Allow writing into global address book
it: Permetti scrittura nella rubrica globale

en: Allow writing into global address book file
it: Permetti scrittura nel file della rubrica globale

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
it: Inoltre l'uso di TLS potrebbe permettere il login a SquirrelMail.

en: Alternate Identity %d
it: Identità alternativa %d

en: Always
it: Sempre

en: Always Show Full Date
it: Mostra sempre la data completa

en: American date and time
it: Data e Ora Americana

en: April
it: Aprile

en: Arabic
it: Arabo

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Vuoi davvero cancellare l'evento %s?

en: Attach:
it: Allega:

en: Attachments
it: Allegati

en: Attachments:
it: Allegati:

en: Aug
it: Ago

en: August
it: Agosto

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Authentication mechanism is too weak
it: Il meccanismo di autenticazione è insufficiente

en: Authentication required
it: Autenticazione richiesta/fallita

en: Auto Create Special Folders
it: Auto-creazione cartelle speciali

en: Auto Expunge
it: Auto Cancellazione

en: Auto Refresh Folder List
it: Ricarica automatica della lista delle Cartelle

en: Auto delete folders
it: Auto cancellazione delle cartelle

en: Autodetect
it: Autorileva

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
it: Torna indietro alla pagina &quot;Opzioni Controllo Ortografico&quot;

en: Bad request: %s
it: Richiesta sbagliata: %s

en: Bad sequence of commands
it: Sequenza di comandi errata

en: Base Sent Folder
it: Cartella base Posta Inviata

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
it: In base ai determinati criteri, i messaggi in entrata possono avere colori di sfondo diversi nella lista. Questo aiuta a distinguere facilmente chi ha spedito il messaggio, in particolare per le mailing list.

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
it: L' upload di file di PHP è disattivato, non puoi allegare file a questo messaggio. Contatta il tuo amministratore per dettagli.

en: Before headers
it: Prima delle Intestazioni

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
it: Prima di inviare la segnalazione di unbug assicurati di aver controllato questa checklist con i problemi più comuni.

en: Before you sign up, be warned
it: Prima di registrarti, leggi le avvertenze

en: Between headers and message body
it: Tra le intestazioni e il corpo del messaggio

en: Binc IMAP server
it: Server IMAP Binc

en: Body
it: Corpo del messaggio

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
it: Errore di reperimento del corpo. La ragione di questo è molto probabilmente dovuto al fatto che il messaggio è malformato. Per favore aiutaci a costruire una versione futura migliore inviando questo messaggio aglisviluppatori!

en: Bodystructure
it: Struttura corpo messaggio

en: Brazilian Portuguese
it: Brasiliano Portoghese

en: Bug Reports
it: Segnalazione Bug

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: By default, move to sent
it: Normalmente, sposta in Inviate

en: By default, move to trash
it: Normalmente, sposta nel Cestino

en: By default, save as draft
it: Normalmente, salva come Bozza

en: By the SquirrelMail Project Team
it: Dal gruppo di sviluppo di SquirrelMail

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
it: COMMERCIALE - Gli utenti Dial-up sono spesso filtrati poichè dovrebbero usare il mailserver del loro ISP per mandare e-mail. Gli spammer tipicamente usano un account dial-up e mandano spam direttamente da lì.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
it: COMMERCIALE - Voci RBL+ Blackhole.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
it: COMMERCIALE - Voci RBL+ Dial-up.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
it: COMMERCIALE - Voci RBL+ OpenRelay.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
it: COMMERCIALE - I Server che sono stati configuarti (o malconfigurati) per permettere allo spam di essere spedito attraverso loro saranno in questo modo banditi. Un'altra buon cosa da usare.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
it: COMMERCIALE - Questa lista contiene server che sono stati verificati essere mittenti di spam. È una considerevole lista per controllare la provenienza dello spam.

en: Calendar
it: Calendario

en: Can't execute command '%s'.
it: Impossibile eseguire il comando '%s'.

en: Can't open SMTP stream.
it: Impossibile aprire collegamento SMTP.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel / Done
it: Annulla / Fatto

en: Cellular Phone
it: Cellullare

en: Change
it: Cambia

en: Change ALL occurances of this word
it: Cambia tutte le occorrenze di questa parola

en: Change All
it: Cambia tutto

en: Change Settings
it: Cambio Impostazioni

en: Change crypto settings
it: Cambia le impostazioni di criptaggio

en: Change this word
it: Cambia questa parola

en: Change title on supported browsers
it: Cambia il titolo sui browser supportati

en: Change to:
it: Cambia in:

en: Check Spelling
it: Controllo ortografico

en: Check all boxes, not just INBOX
it: Controlla tutte le cartelle, non soltanto INBOX

en: Check mail
it: Controlla posta

en: Check mail at folder refresh
it: Controlla la posta durante l'aggiornamento delle cartelle

en: Check mail at login
it: Controlla la posta al login

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
it: Controlla se il tuo bug &egrave; stato gi&agrave; segnalato nella %sBug List%s su SourceForge. Potrai vedere se &egrave; gi&agrave;conosciuto e se ci stiamo lavorando.

en: Checkbox
it: Casella di selezione

en: Chinese, Simplified
it: Cinese, Semplificato

en: Chinese, Traditional
it: Cinese, Tradizionale

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
it: Scegli &quot;no&quot; per SMTP

en: Click here to change the sorting of the address list
it: Clicca qui per cambiare l'ordinamento della rubrica

en: Click here to go back
it: Cliccare per tornare indietro

en: Click here to log back in.
it: Clicca qui per riaccedere.

en: Click here to return to %s
it: Clicca qui per tornare a %s

en: Close
it: Chiudi

en: Close Window
it: Chiudi la Finestra

en: Close and Cancel
it: Chiudi e Cancella

en: Close and Commit
it: Chiudi e Salva

en: Close this Window
it: Chiudi questa finestra

en: Closing POP
it: Chiusura POP

en: Color
it: Colore

en: Command failed
it: Comando fallito

en: Command not implemented
it: Comando non implementato

en: Command parameter not implemented
it: Parametro di comando non implementato

en: Command:
it: Comando:

en: Compose
it: Componi

en: Compose Messages in New Window
it: Componi in una Nuova Finestra

en: Compose to selected
it: Scrivi ai selezionati

en: Config File Version
it: Versione file di configurazione

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
it: Il file di configuarzione non può essere aperto. Per favore controlla config.php.

en: Configuration Administrator
it: Amministrazione della Configurazione

en: Confirm Delete
it: Conferma cancellazione

en: Confirm Deletion of a Server
it: Conferma la cancellazione di un server

en: Confirm delete of selected server?
it: Confermi la cancellazione del server selezionato?

en: Contact Listowner
it: Contatta il gestore della Lista

en: Contains:
it: Contiene:

en: Could not create hashed directory structure!
it: Non è stato possibile creare la struttura della cartella hashed!

en: Could not create initial preference file!
it: Non è stato possibile creare il file delle preferenze iniziali!

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
it: Impossibile includere le funzioni database PEAR necessarie per il backend su database.

en: Could not lock datafile
it: Non si è potuto bloccare il file dei dati

en: Could not move/copy file. File not attached
it: Impossibile spostare/copiare il file. Il file non è stato allegato

en: Could not open temporary file '%s'.
it: Impossibile aprire il file temporaneo '%s'.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
it: Impossibile eseguire il comando del spellchecker (%s).

en: Could not write calendar file %s
it: Non riesco a scrivere il file del calendario %s

en: Count only messages that are RECENT
it: Conta soltanto i messaggi RECENTI

en: Courier IMAP server
it: Server IMAP Courier

en: Create
it: Crea

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Created folder successfully.
it: Cartella creata con successo.

en: Croatian
it: Croato

en: Current File:
it: File attuale

en: Current Folder
it: Cartella attuale

en: Current Search
it: Ricerca attuale

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
it: Attualmente il report veloce inoltra solo  la richiesta al report completo. Sembra anche che sia disponibile solo per gli utenti registrati (non gratuito). Sperando che questo cambi presto.

en: Cursor Position when Replying
it: Posizione del cursore quando Rispondi

en: Custom SMTP AUTH password
it: Password per autenticazione SMTP personalizzata

en: Custom SMTP AUTH username
it: Nome utente per autenticazione SMTP personalizzata

en: Custom Stylesheet
it: Modifica il Foglio di Stile

en: Cyrus IMAP server
it: Server IMAP Cyrus

en: Czech
it: Cecoslovacco

en: D, F j, Y H:i
it: D, j F Y G:i

en: D, F j, Y g:i a
it: D, j F Y g:i a

en: D, H:i
it: D, G:i

en: DEL
it: CANCELLA

en: Danish
it: Danese

en: Dark Blue
it: Blue scuro

en: Dark Cyan
it: Ciano scuro

en: Dark Gray
it: Grigio scuro

en: Dark Green
it: Verde scuro

en: Dark Magenta
it: Magenta scuro

en: Dark Yellow
it: Giallo Scuro

en: Data Directory
it: Cartella dei Dati

en: Database error: %s
it: Errore database: %s

en: Date
it: Data

en: Date:
it: Data:

en: Day View
it: Vista Giornaliera

en: Dec
it: Dic

en: December
it: Dicembre

en: Decrypt my dictionary with my old password:
it: Decripta il mio dizionario con la mia vecchia password:

en: Default
it: Standard

en: Default Charset
it: Set di caratteri di riferimento

en: Default Folder Prefix
it: Prefisso cartella di riferimento

en: Default Identity
it: Identità di default

en: Default Javascript Addressbook
it: Usa la rubrica in Javascript

en: Default Language
it: Lingua base

en: Default Left Size
it: Grandezza colonna di sinistra

en: Default Sub. of INBOX
it: Default Sub. di INBOX

en: Default Unseen Notify
it: Notifica non letti

en: Default Unseen Type
it: Default tipo non letto

en: Default preference file not found or not readable!
it: File di riferimento delle preferenze non trovato!

en: Default theme
it: Tema di Default

en: Delete
it: Cancella

en: Delete &amp; Next
it: Cancella &amp; Successivo

en: Delete &amp; Prev
it: Cancella &amp; Precedente

en: Delete Folder
it: Elimina cartella

en: Delete Selected
it: Cancella selezionati

en: Delete checked words
it: Cancella le parole selezionate

en: Delete failed:
it: Cancellazione fallita:

en: Delete my dictionary and start a new one
it: Cancella il mio dizionario e iniziane uno nuovo

en: Delete selected
it: Cancella la selezione

en: Delete selected attachments
it: Cancella gli allegati selezionati

en: Delete spam when reported:
it: Cancella spam quando viene segnalato:

en: Delete/Move/Next Buttons:
it: Pulsanti Cancella/Sposta/Successivo:

en: Deleted folder successfully.
it: Cartella rimossa con successo.

en: Deleting messages from server...
it: Cancellazione messaggi dal server...

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
it: Cancellazione delle seguenti voci dal dizionario <strong>%s</strong>:

en: Delimited:
it: Delimitato:

en: Delivery error report
it: Rapporto errore di consegna

en: Dictionary Erased
it: Dizionario Cancellato

en: Dictionary re-encrypted
it: Dizionario ri-criptato

en: Disable it
it: Disabilitalo

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Display Attached Images with Message
it: Visualizza le immagini Allegate con il Messaggio

en: Display Preferences
it: Opzioni di visualizzazione

en: Display at bottom
it: Mostra in fondo

en: Display at top
it: Mostra in cima

en: Do not use Drafts
it: Non usare la cartella Bozze

en: Do not use Sent
it: Non usare "Posta Inviata"

en: Do not use Trash
it: Non usare il Cestino

en: Do you really want to change this event from:
it: Vuoi davvero cambiare questo evento:

en: Do you really want to delete this event?
it: Vuoi davvero cancellare questo evento?

en: Done
it: Finito

en: Dovecot IMAP server
it: Server IMAP Dovecot

en: Down
it: Giù

en: Download this as a file
it: Scarica come file

en: Draft Email Saved
it: Bozza Salvata

en: Draft Folder
it: Cartella Bozze

en: Dutch
it: Olandese

en: E-Mail Address
it: Indirizzo E-mail

en: E-mail Address
it: Indirizzo e-mail

en: E-mail address
it: Indirizzo E-mail

en: E-mail address is missing
it: Manca l'indirizzo e-mail

en: EDIT
it: MODIFICA

en: ERROR
it: ERRORE

en: ERROR: Bad or malformed request.
it: ERRORE: Richiesta malformata o sbagliata.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
it: ERRORE: Connessione interrotta dal server IMAP.

en: ERROR: Could not append message to
it: ERRORE: Impossibile appendere il messaggio a

en: ERROR: Could not complete request.
it: ERRORE: Impossibile completare la richiesta.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
it: ERRORE: I file di aiuto non sono in un formato riconosciuto!

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
it: ERRORE: Il server IMAP ha chiuso la connessione.

en: ERROR: No available IMAP stream.
it: ERRORE: Connession IMAP non disponibile

en: ERROR: Unknown IMAP response.
it: ERRORE: risposta IMAP sconosciuta.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Advanced Identities
it: Modifica le Identità avanzate

en: Edit List Layout Type '%s' Not Found
it: Tipo di layout '%s' non trovato

en: Edit Message as New
it: Identifica il messaggio come Nuovo

en: Edit selected
it: Modifica la selezione

en: Edit your Personal Dictionary
it: Modifica il tuo dizionario personale

en: Edit your personal dictionary
it: Modifica il tuo dizionario personale

en: Editing identities is disabled.
it: La modifica delle identit&agrave; &egrave; disabilitata.

en: Email delivery error
it: Errore nella consegna della email

en: Email-based reporting
it: Report via e-mail

en: Empty command string
it: Stringa di comando vuota

en: Enable /NoSelect folder fix
it: Abilita fix cartelle /NoSelect

en: Enable Alternating Row Colors
it: Abilita l'alternanza dei colori delle righe

en: Enable Collapsable Folders
it: Abilita le Cartelle chiudibili

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
it: Abilita Notifica Cumulativa dei messaggi non letti

en: Enable Forward as Attachment
it: Abilita il Forward (inoltro) come Allegato

en: Enable Mail Delivery Notification
it: Abilita notifica consegna messaggi

en: Enable Mailer Display
it: Abilita la visualizzazione del Mailer

en: Enable Media Playing
it: Abilita Media Playing

en: Enable Page Selector
it: Abilita la paginazione dei messaggi

en: Enable Printer Friendly Clean Display
it: Abilita la visualizzazione adatta alla stampa "semplice"

en: Enable Thread Sort by References Header
it: Abilita Ordinamento per Argomento

en: Enable Unread Message Notification
it: Abilita Notifica dei messaggi non letti

en: Enable it
it: Abilitalo

en: Enable lossy encoding
it: Abilita codifica 'lossy'

en: Enable use of delivery receipts
it: Abilita l'uso delle ricevute di consegna

en: Enabled
it: Abilitato

en: Encoding
it: Codifica

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
it: Cripta o decripta il tuo dizionario personale

en: Encrypt passwords (informative only)
it: Password criptata (soltanto informativo)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
it: E' richiesta la criptazione per questo meccanismo di autenticazione

en: English
it: Inglese

en: Entity
it: Entità

en: Error
it: Errore

en: Error Appending Message!
it: Errore nell'aggiungere i messaggi!

en: Error Decrypting Dictionary
it: Errore nella decriptazione del dizionario

en: Error connecting to IMAP server: %s.
it: Errore durante la connessione al server IMAP: %s.

en: Error creating directory %s.
it: Errore durante la creazione della cartella %s.

en: Error initializing LDAP server %s:
it: Errore nell'inizializzazione del server LDAP %s

en: Error initializing address book database.
it: Errore nell'inizializzazzione del database della rubrica.

en: Error initializing global address book.
it: Errore nell'inizializzazzione della rubrica globale.

en: Error opening %s
it: Errore durante l'apertura di %s

en: Error opening file %s
it: Errore durante l'apertura del file %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
it: Si è verificato un errore aprendo la configurazione dell'orario. Conttata l'amministratore.

en: Error while writing to pipe.
it: Errore nella scrittura

en: Error while writing to temporary file '%s'.
it: Errore nella scrittura del file temporaneo '%s'.

en: Error(s) occurred while saving your options
it: Errore durante il salvataggio delle opzioni

en: Error:
it: Errore:

en: Error: Draft folder %s does not exist.
it: Errore: la cartella Bozze (Drafts) %s non esiste.

en: European date and time
it: Data e Ora Europea

en: Event Has been added!
it: L'evento è stato inserito!

en: Event deleted!
it: Evento cancellato!

en: Event updated!
it: Evento aggiornato!

en: Everywhere
it: Ovunque

en: Ex: 63aa7f
it: Es: 63aa7f

en: Expunge
it: Cancella

en: FETCH line:
it: Riga di controllo:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
it: GRATUITO - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
it: GRATUITO - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
it: GRATUITO - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
it: GRATUITO - Dorkslayers sembra realmente includere soltando i brutti open relay fuori  dagli Stati Uniti

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Inviatori di posta che non confermano di solito l'iscrizione.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Lista dial-up - include alcuni IP DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Sorgente di SPAM diretto.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Altri server eterogenei.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Server di supporto a SPAM.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Server a singolo stadio.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Web Form IP.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
it: GRATUITO - Leadmon inviatori di mail in gran quantità -  Inviatori che non richiedono conferma d'iscrizione o che hanno permesso a noti spam di diventare clienti e abusare  dei loro servizi.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
it: GRATUITO - Leadmon DUL - Un'altra lista di IP assegnati tramite Dial-up o comunque dinamicamente.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
it: GRATUITO - Leadmon Multi-stage - Multi-stage open relays che non sono listati su altre RBL attive e non hanno mandato SPAM a Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
it: GRATUITO - Leadmon Open Relays - Single stage open relay che non sono listati su altre RBL attive.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
it: GRATUITO - Sorgente SPAM di Leadmon - Lista di IP da cui  Leadmon ha ricevuto  SPAM direttamente.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
it: GRATUITO - Leadmon SpamBlock - I siti che sono in questa lista hanno mandato a Leadmon.net SPAM diretto da IP in blocchi di indirizzi di rete dove l'intero blocco non è mappato tramite DNS. È lista di BLOCCHI di IP usati da persone che hanno mandato SPAM a Leadmon.net.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
it: GRATUITO - SPAMhaus - Una lista di sorgenti spam ben nota.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
it: GRATUITO - ahbl.org open relay - Un'altra lista di open relay.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
it: GRATUITO - ahbl.org ISP SPAM - Lista di ISP sorgenti di SPAM.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
it: GRATUITO - ahbl.org sorgente SPAM - Lista di sorgenti SPAM diretti.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
it: GRATUITO - dev.null.dk -Non ho alcuna informazione dettagliata su questa lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
it: GRATUITO - visi.com - Lista di stop relay. Lista di openrelay molto conservativi.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
it: GRATUITO, per ora - Non soltanto un'altra lista nera - Sorgente sia di open relay sia di SPAM diretto.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
it: GRATUITO, per ora - Non soltanto un'altra lista nera - IP dial-up.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
it: GRATUITO, per ora - SPAMCOP - Un interessante soluzione che fornisce una lista di server che hanno un tasso molto alto di spam/email legittime (85% o più).

en: February
it: Febbraio

en: Fetch
it: Controlla altre email

en: Fetch Mail
it: Prelieva E-mail

en: Fetching Servers
it: Controllo dei Server

en: Fetching UIDL...
it: Controllo di UIDL...

en: Fetching from
it: Prelievo da

en: Fetching message
it: Prelievo messaggio

en: Filipino (Tagalog)
it: Filippino (Tagalog)

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
it: Il filtraggio abilita i messaggi con differenti criteri a essere automaticamente filtrati in differenti cartelle per una più facile organizzazione.

en: Finnish
it: Finlandese

en: First name
it: Nome

en: Flags
it: Indicatori

en: Focus in body
it: Cursore sul corpo del messaggio

en: Folder
it: Cartella

en: Folder List Options
it: Opzioni lista Cartelle

en: Folder Path
it: Percorso della Cartella

en: Folder Preferences
it: Opzioni cartelle

en: Folder Selection Options
it: Opzioni Selezione Cartelle

en: Folder:
it: Cartelle:

en: Folders
it: Cartelle

en: Folders Defaults
it: Cartelle di riferimento

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
it: Per maggiori informazioni riguardo SpamCop, il suo servizio, lo spam in generale e argomenti relativi, prova a leggere la sezione %sHelp and Feedback%s sul loro sito.

en: For some reason, chapter %s is not available.
it: Per qualche ragione il capitolo %s non è disponibile.

en: Format of Addresses Added From Address Book
it: Formato degli indirizzi aggiunti alla rubrica

en: Forward
it: Inoltra

en: Forward as Attachment
it: Inoltra come Allegato

en: Found %s errors
it: Trovati %s errori

en: French
it: Francese

en: Fri
it: Ven

en: Friday
it: Venerdì

en: From
it: Da

en: From:
it: Da:

en: Full Name
it: Nome completo

en: Full name and address
it: Nome completro e indirizzo

en: General Display Options
it: Opzioni generali di visualizzazione

en: General Options
it: Opzioni Generali

en: German
it: Tedesco

en: Global address book
it: Rubrica globale

en: Global address book DSN
it: DSN rubrica globale

en: Global address book file
it: Rubrica globale

en: Global address book table
it: Tabella rubrica globale

en: Go
it: Vai

en: Go to the login page
it: Vai alla pagina di login

en: Greek
it: Greco

en: H:i
it: G:i

en: Hash Disabled
it: Hash Disabilitato

en: Hash Level
it: Livello Hash

en: Header
it: Intestazione

en: Header Encryption Key
it: Chiave criptazione header

en: Height of Compose Window
it: Altezza finestra di Composizione

en: Height of Editor Window
it: Altezza finestra dell'editor

en: Height of popup window:
it: Altezza finestra di popup:

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
it: Limite sconosciuto, motore di traduzione fornito da Systran

en: Help
it: Aiuto

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
it: Aiuta a combattere la battaglia contro lo spam. SpamCop legge le e-mail di spam e determina l'indirizzo corretto per inviare la segnalazione. Facile e veloce da usare.

en: Help is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
it: L'aiuto non è stato tradotto in %s. Verrà visualizzato in lingua inglese.

en: Help is not available. Please contact your system administrator for assistance.
it: L'aiuto non è disponibile. Contatta il tuo amministratore di sistema per assistenza.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
it: Qui puoi stabilire come il tuo dizionario personale sia conservato, modificato o scegliere quale linguaggio dovrebbe esserti disponibile quando fai il controllo ortografico.

en: Hide SM attributions
it: Nascondi attributi di SM

en: Hide Unsafe Images
it: Nascondi le immagini pericolose

en: High
it: Alta

en: Home Phone
it: Telefono di Casa

en: Hour Format
it: Formato ora

en: Hungarian
it: Ungherese

en: I tried to execute '%s', but it returned:
it: Ho provato ad eseguire  '%s', ma ha risposto:

en: IMAP Authentication Type
it: Tipo di Autenticazione IMAP

en: IMAP Folder Delimiter
it: Delimitatore cartelle IMAP

en: IMAP Server Address
it: Indirizzo server IMAP

en: IMAP Server Port
it: Porta server IMAP

en: IMAP Server Type
it: Tipo server IMAP

en: IMAP login
it: login IMAP

en: IMAP server information
it: Informazioni server IMAP

en: INBOX
it: Posta in arrivo

en: Icelandic
it: Islandese

en: Identifying name
it: Identificazione del nome

en: If %s contains %s then move to %s
it: Se <b>%s</b> contiene <b>%s</b> allora spostalo in <b>%s</b>

en: If set to 0, reverts to default value
it: Se impostato a 0, riporta il valore di default

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
it: Se sono stati visualizzati dei messaggi di avviso (warnings), prova a risolverli. Leggi la guida nella directory %s dove &egrave; stato installato SquirrelMail.

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
it: Se decidi di criptare il tuo dizionare personale, tieni presente che sarà codificato con la tua password. Se dimentichi la password della tua casella postale e l'amministratore te la cambia con un'altra, il tuo dizionale personale diventerà inutilizzabile e dovrai crearne uno nuovo. Comunque, se tu o il tuo amministratore di sistema cambia la password della tua casella postale ma hai ancora la vecchia password, potrai inserire la vecchia chiave e ricriptare il dizionario con la nuova.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
it: Se dimentichi la tua password, il tuo dizionario personale diventerà inaccessibile e non sarà piu decriptabile. Se cambi la password SquirrelSpell ti chiederà di inserire la vecchia per ricriptare il dizionario con la nuova.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
it: Se lasci la password vuota, ti sarà richiesta quando controllerai la posta.

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore ALL occurances this word
it: Ignora TUTTE le occorrenze di questa parola

en: Ignore All
it: Ignora TUTTO

en: Ignore this word
it: Ignora questa parola

en: Illegal folder name. Please select a different name.
it: Nome di cartella non valido. Selezionare un nome diverso.

en: Include Me in CC when I Reply All
it: Includimi in CC quando Rispondo a Tutti

en: Indented:
it: Indentato:

en: Index Order
it: Ordine indice

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Interface language
it: Lingua Base

en: International Dictionaries Preferences Updated
it: Aggiornamento delle preferenze internazionali del dizionario

en: International date and time
it: Date e Ora internazionali

en: Invalid URL
it: Indirizzo non valido

en: Invalid input data
it: Dati inseriti non validi

en: Invalid mailbox name: %s
it: Nome mailbox non valido: %s

en: Invert Time
it: Cambia Orario

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
it: Hai installato le funzionalità PEAR e il percorso di include è impostato correttamente per trovare %s?

en: Italian
it: Italiano

en: Jan
it: Gen

en: January
it: Gennaio

en: Japanese
it: Giapponese

en: Jul
it: Lug

en: July
it: Luglio

en: Jun
it: Giu

en: June
it: Giugno

en: Korean
it: Coreano

en: Language
it: Lingua

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: Last Refresh
it: Ultimo aggiornamento

en: Last name
it: Cognome

en: Latin
it: Latino

en: Latin American Spanish
it: Spagnolo Latino Americano

en: Leave Mail on Server
it: Lascia la posta sul Server

en: Leave mail on server
it: Lascia la posta sul server

en: Leaving messages on server...
it: I messaggi verranno lasciati sul server...

en: Left
it: Sinistra

en: Length of From/To Field (0 for full)
it: Lunghezza campo Da/Per (0 per massimo)

en: Length of Subject Field (0 for full)
it: Lunghezza campo Oggetto (0 per massimo)

en: Length:
it: Durata:

en: Let this folder contain subfolders
it: Permetti che questa cartella contenga sottocartelle

en: Light Blue
it: Blu chiaro

en: Light Cyan
it: Ciano chiaro

en: Light Gray
it: Grigio chiaro

en: Light Green
it: Verde chiaro

en: Light Magenta
it: Magenta chiaro

en: Light Yellow
it: Giallo chiaro

en: Line with an error:
it: Riga con errore:

en: List Archives
it: Archivi Lista

en: List Special Folders First
it: Elenca le cartelle speciali per prima

en: List all
it: Elenca tutti

en: Loading the sound...
it: Caricamento suono...

en: Location base
it: Percorso base

en: Location of Buttons when Composing
it: Posizione dei pulsanti durante la Composizione

en: Location of Folder List
it: Posizione della lista Cartelle

en: Logging out from IMAP
it: Logout IMAP

en: Login (plain text)
it: Nome utente (in chiaro)

en: Login Failed:
it: Login Non Riuscito:

en: Login OK: Inbox EMPTY
it: Login OK:Inbox VUOTA

en: Login OK: Inbox contains %s messages
it: Login OK: Inbox contiene %s messaggi

en: Login OK: No new messages
it: Login OK: Nessun nuovo messaggio

en: Long:
it: Completo:

en: Low
it: Bassa

en: M j, Y
it: j M Y

en: Ma&#121;
it: Mag

en: Mac OS X Mailserver
it: Mailserver Mac OS X

en: Mail Domain
it: Dominio posta

en: Mail Fetch Result:
it: Risultato controllo posta:

en: Mailbox Display Options
it: Opzioni visualizzazione casella di posta

en: Mailing List
it: Lista Messaggi

en: Mailinglist
it: MailingList

en: Make Default
it: Scelta Predefinita

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
it: Assicurati di usare la versione più recente di %s. Attualmente stai usando la versione %s.

en: Make these changes
it: Esegui questi cambiamenti

en: Make this dictionary my default selection:
it: Rendi questo dizionario come mia selezione di riferimento:

en: March
it: Marzo

en: Match:
it: Corrispondenze:

en: Matches
it: Corrispondenze

en: Maximum Number of Pages to Show
it: Numero massimo di pagine da mostrare

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
it: Massimo di 150 parole tradotte, motore di traduzione fornito da Systran

en: May
it: Maggio

en: Medium
it: Medio

en: Medium Gray
it: Grigio medio

en: Memory Search
it: Ricerca in Memoria

en: Mercury/32 IMAP server
it: Server IMAP Mercury/32

en: Message %d deleted from remote server!
it: Messaggio %d cancellato dal server remoto!

en: Message Details
it: Dettagli messaggio

en: Message Display and Composition
it: Visualizzazione e composizione messaggi

en: Message Filtering
it: Filtraggio messaggio

en: Message Filters
it: Filtri messaggio

en: Message Highlighting
it: Evidenziazione messaggi

en: Message List
it: Lista messaggi

en: Message appended to mailbox
it: Messaggi aggiunti alla mailbox

en: Message not printable
it: Messaggio non stampabile

en: Message not sent.
it: Messaggio non inviato.

en: Message of the Day
it: Messaggio del giorno

en: Message:
it: Messaggio:

en: Microsoft Exchange IMAP server
it: Server IMAP Microsoft Exchange

en: Minute
it: Minuto

en: Minutes
it: Minuti

en: Moderate
it: Moderato

en: Modify
it: Modifica

en: Modify Server
it: Modifica server

en: Mon
it: Lun

en: Monday
it: Lunedì

en: Month View
it: Vista mensile

en: Monthly
it: Mensilmente

en: More information
it: Ulteriori informazioni

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
it: Molto probabilmente la lista dei messaggi non era aggiornata ed il messaggio è stato spostato o cancellato (forse un altro programma sta accedendo a questa mailbox)

en: Move
it: Sposta

en: Move Selected To
it: Sposta i messaggi selezionati in

en: Move Up
it: Sposta in alto

en: Move spam to:
it: Sposta lo spam in:

en: Move to:
it: Sposta in:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
it: Spostare lo spam direttamente nel Cestino potrebbe non essere una buon idea di primo acchito, dal momento che i messaggi dagli amici e dalle mailing list possono essere accidentalmente segnati come spam. Qualunque sia la cartella che stabilisci per questo, controlla che venga periodicamente ripulita, così che tu non abbia una mailbox eccessivamente grande sul server.

en: Multiple Identities
it: Identità multiple

en: Must be unique
it: Deve essere unico

en: Name
it: Nome

en: Name and Address Options
it: Opzioni nome e indirizzo

en: Name is missing
it: Manca il nome

en: Name:
it: Nome:

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuovo

en: New Mail
it: Nuova E-mail

en: New Mail Notification
it: Notifica nuova e-mail

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: NewMail Options
it: Opzioni notifica nuove email

en: Next
it: Successivo

en: Nickname
it: Soprannome

en: Nickname and address
it: Nickname e indirizzo

en: Nickname contains illegal characters
it: Il soprannome contiene caratteri non validi

en: No Citation
it: Nessuna citazione

en: No Clock
it: Nessun Orologio

en: No Messages Found
it: Nessun messaggio trovato

en: No Notification
it: Nessuna Notifica

en: No SMTP auth
it: Nessuna autenticazione SMTP

en: No action requested.
it: Nessun cambiamento richiesto.

en: No changes requested.
it: Nessun cambiamento richiesto.

en: No changes were made.
it: Non è stato fatto nessun cambiamento.

en: No connection to server
it: Nessuna connessione al server

en: No errors found
it: Nessun errore trovato

en: No focus
it: Nessun focus

en: No folders found
it: Non sono state trovate cartelle

en: No folders were found to subscribe to!
it: Non sono state trovate cartelle da sottoscrivere!

en: No folders were found to unsubscribe from!
it: Non sono state trovate cartelle da cui rimuovere la sottoscrizione!

en: No highlighting is defined
it: Non &egrave; stato definito alcun tipo di evidenziazione

en: No known limits, powered by Systran
it: Limite sconosciuto, motore di traduzione fornito da Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
it: Limite sconosciuto, motore di traduzione fornito da Translation Experts's InterTran

en: No login ID submitted
it: Nessun login identificativo inviato

en: No messages were selected.
it: Non è stato selezionato alcun messaggio.

en: No msg number submitted
it: Nessun numero di messaggio inviato

en: No password submitted
it: Nessuna password inviata

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
it: Non è stata definita una rubrica personale. Contattare l'amministratore.

en: No persons matching your search were found
it: Non è stata trovata alcuna persona corrispondente ai cirteri di ricerca da te immessi

en: No prefix/Address only
it: Nessun prefisso/Solo indirizzo

en: No server banner
it: Nessun banner dal server

en: No server specified
it: Nessun server specificato

en: No servers known.
it: Nessun server conosciuto

en: No sound specified
it: Nessun file audio specificato

en: No such file or directory
it: Non ci sono file o cartelle corrispondenti

en: No words in your personal dictionary.
it: Nessuna parola nel tuo dizionario personale.

en: None
it: Nessuna

en: Normal
it: Normale

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Not a file name
it: Non è un nome di file

en: Not one of the above servers
it: Nessuno dei sopracitati server

en: Note
it: Nota

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
it: Nota: è raccomandato configurare il tuo sistema con conf.pl e non con questo plugin. conf.pl contiene informazioni addizionali riguardanti l'uso delle variabili e i  valori appropriati e ulteriori passi di verifica.

en: Nothing to delete!
it: Niente da cancellare!

en: November
it: Novembre

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
it: Salvataggio del tuo dizionario personale in corso.... Per favore attendere.

en: Number of Messages per Page
it: Messaggi per pagina

en: Number of supported language pairs: %s
it: Numero di coppie di linguaggi supportati: %s

en: Number of supported languages: %s
it: Numero di linguaggi supportati: %s

en: OFF
it: SPENTO

en: ON
it: ACCESO

en: Occurs times:
it: Tempo impiegato:

en: Oct
it: Ott

en: October
it: Ottobre

en: On %s, %s wrote:
it: Il %s, %s ha scritto:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
it: Il GIORNO, l'AUTORE ha scritto

en: On Delivery
it: Alla consegna

en: On Read
it: In lettura

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
it: Una volta registrato con SpamCop e ricevuto il codice di autorizzazione, devi abilitare questo plugin semplicemente cliccando il link sopra. Quindi se ricevi un messaggio spam, aprilo. Sulla destra in alto vedari un link per inoltrare il report di spam. Cliccandovi andari alla pagina di conferma dove potrai inviarlo scegliendo tra i vari metodi possibili.

en: Only INBOX
it: Solo INBOX

en: Only Unseen
it: Solo i nuovi

en: Only unread messages
it: Solo messaggi non letti

en: Only works with email-based reporting
it: Funziona solo con report basati su e-mail

en: Open failed
it: Apertura non riuscita

en: Opening IMAP server
it: Apertura server IMAP

en: Opening POP server
it: Apertura server POP

en: Option Type '%s' Not Found
it: Tipo opzione '%s' non trovato

en: Options
it: Opzioni

en: Organization / Department
it: Organizzazione / Ufficio

en: Organization Logo
it: Logo Organizzazione

en: Organization Logo Height
it: Altezza Logo Organizzazione

en: Organization Logo Width
it: Larghezza Logo Organizzazione

en: Organization Name
it: Nome Organizzazione

en: Organization Preferences
it: Preferenze organizzazione

en: Organization Title
it: Titolo Organizzazione

en: Original Message
it: Messaggio originale

en: Other:
it: Altro:

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: PHP session name
it: Nome della sessione PHP

en: POP3 Fetch Mail
it: Download di posta tramite POP3

en: Paginate
it: Paginazione

en: Password for
it: Password per

en: Personal Dictionary
it: Dizionario Personale

en: Personal Dictionary Crypto Settings
it: Impostazioni di criptaggio del dizionario personale

en: Personal Dictionary Updated
it: Dizionario personale Aggiornato

en: Personal Information
it: Informazioni personali

en: Personal address book
it: Rubrica personale

en: Personal dictionary encryption options are not available
it: Opzioni di criptaggio del dizionario personale non disponibili

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
it: Per favore controlla ogni dizionario internazioale disponibile che ti piacerebbe usare quando fai il controllo ortografico:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
it: Controlla ogni parola che desideri cancellare dal tuo dizionario.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
it: Per favore scegli quale dizionario ti piacerebbe usare per controllare l'ortografia di questo messaggio:

en: Please choose which options you wish to set up:
it: Per favore scegli quali opzioni desideri stabilire:

en: Please contact your system administrator and report this error.
it: Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
it: Per favore decripta il mio dizionario personale e memorizzalo in un formato di testo in chiaro.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
it: Per favore cripta il mio dizionario personale e memorizzalo in un formato criptato.

en: Please enter something to search for
it: Inserisci qualcosa da cercare

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
it: Assicurati di inserire quante pi&ugrave; informazioni possibili per offrire migliori possibilit&agrave; di trovare e rimuovere il bug. Immettendo il bug in questo modo non sar&agrave; automaticamente aggiunto alla lista presente su SourceForge, ma qualcunaltro potr&agrave; farlo per te.

en: Please make your selection first.
it: Fai la tua scelta prima.

en: Please select address that you want to edit
it: Seleziona l'indirizzo che vuoi modificare

en: Please wait, communicating with the server...
it: Per favore attendi; comunicazione in corso con il server...

en: Plugin directory could not be found: %s
it: Cartella plugin non trovata: %s

en: Plugin is disabled.
it: Il plugin è disabilitato

en: Plugin is not enabled
it: Il plugin non è abilitato

en: Polish
it: Polacco

en: Port:
it: Porta:

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Post to List
it: Invia alla Lista

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
it: Errore (%s) nel database delle preferenze. Uscita anormale.

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file delle preferenze, %s, potrebbe non essere copiato dal file temporaneo, %s. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file delle preferenze, %s, potrebbe non essere aperto. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file delle preferenze, %s, potrebbe non essere modificato. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
it: Il file delle preferenze %s non esiste. Scollegarsi e ricollegarsi per creare un file con le preferenze di base.

en: Preferences DSN
it: DSN preferenze

en: Preferences key field
it: Campo chiave delle preferenze

en: Preferences table
it: Tabella delle preferenze

en: Preferences username field
it: Campo nome utente delle preferenze

en: Preferences value field
it: Campo valore delle preferenze

en: Prefix Signature with '-- ' Line
it: Precedi la firma con una riga di '---'

en: Prefix for Original Message when Replying
it: Prefisso del testo originale sulle Risposte

en: Premature end of list
it: Prematura fine della lista

en: Prepend Signature before Reply/Forward Text
it: Aggiungi firma prima del testo di Risposta/Inoltro

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
it: Cliccando sul pulsante sotto invierai un messaggio agli sviluppatori di SquirrelMail che conterrà molte informazioni sul tuo sistema, il tuo browser, le impostazioni di SquirrelMail ed il server IMAP. Sarai invitato a fornire qualche informazione. Riempi la sezione all'inizio. Se vuoi puoi anche scorrere il messaggio verso il basso per vedere cos'altro sar&agrave; spedito.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
it: Cliccando il pulsante inoltri il messsaggio al servizio SpamCop e opzionalmente puoi cancellarlo. Nella INBOX troverai presto un messaggio di SpamCop (inviato all'inidirizzo con il quale ti sei registrato, ti puoi assicurare in questo modo che l'alias funziona!). Aprilo, clicca sul link appropriato in alto, e si aprirà una nuova finestra del browser.

en: Previous
it: Precedente

en: Print
it: Stampa

en: Printer Friendly
it: Versione Stampabile

en: Priority
it: Priorità

en: Priority:
it: Priorità:

en: Proceed
it: Procedi

en: Provider Link URI
it: URI Link del Provider

en: Provider Name
it: Nome Provider:

en: Purge
it: Svuota

en: Quarterly
it: Trimestralmente

en: Query:
it: Domanda:

en: Quick email-based reporting
it: Report via e-mail (veloce)

en: Quote Who XML
it: Quota Chi XML

en: RFC822 Message body
it: Corpo del messaggio

en: Read
it: Letti

en: Read data:
it: Leggi i dati:

en: Read receipt
it: Leggi la ricevuta

en: Read:
it: Letti:

en: Reason Given:
it: Motivo data:

en: Receipt
it: Ricevuta

en: Recent Searches
it: Ricerche recenti

en: Reconnect from dead connection
it: Riprendo da una connessione finita

en: Refetching message
it: Riprelievo messaggio

en: Refresh Folder List
it: Ricarica lista cartelle

en: Refresh Page
it: Ricarica la pagina

en: Remote POP server Fetching Mail
it: Prelievo e-mail da server POP remoti

en: Remote POP server settings
it: Impostazioni server POP remoto

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
it: Rimuovi i messaggi non necessari dalle cartelle cominciando dal Cestino.

en: Remove username from headers
it: Togli nome utente dalle intestazioni

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename a Folder
it: Rinomina una cartella

en: Rename a folder
it: Rinomina una cartella

en: Renamed successfully.
it: Rinominato con successo.

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply All
it: Rispondi a tutti

en: Reply Citation Options
it: Opzioni citazione della risposta

en: Reply Citation Style
it: Stile citazione delle risposte

en: Reply To
it: Rispondi a

en: Reply to List
it: Rispondi alla Lista

en: Report as Spam
it: Segnala come Spam

en: Requested action aborted: error in processing
it: L'azione richiesta è stata interrotta: errore nell'elaborazione

en: Requested action not taken: insufficient system storage
it: L'azione richiesta non è stata intrapresa: spazio di memorizzazione insufficiente

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
it: L'azione richiesta non è stata intrapresa: nome di mailbox non permesso

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
it: L'azione richiesta non è stata intrapresa: mailbox non disponibile

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
it: L'azione richiesta è stata interrotta: eccede lo spazio per la memorizzazione

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
it: L'azione richiesta sulla mail non è stata intrapresa: mailbox non disponibile

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
it: E' richiesto PHP 4.3.x ! Sperimentale

en: Response:
it: Risposta:

en: Resume Draft
it: Recupera la bozza

en: Return
it: Ritorno

en: Return to options page
it: Torna alla pagina delle opzioni

en: Right
it: Destra

en: Romanian
it: Rumeno

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
it: Esegui o consulta conf.pl se hai problemi con la configurazione.

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
it: Esegue alcuni comandi IMAP come test, visualizzando sia i comandi che il responso. Questi test usano i comandi IMAP di SquirrelMail e la tua attuale configurazione. Possono essere usati comandi personalizzati.

en: Russian
it: Russo

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
it: Massimo 500 caratteri tradotti, per le traduzioni in Russo

en: SMTP Authentication Type
it: Tipo di Autenticazione SMTP

en: SMTP Server Address
it: Indirizzo server SMTP

en: SMTP Server Port
it: Porta server SMTP

en: SPAM Filters
it: Filtri SPAM

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
it: I filtri SPAM ti permettono di selezionare da varie blacklist basati su DNS per individuare l'e-mail indesiderata nella tua INBOX e spostarla in un'altra cartella (ad esempio Cestino).

en: Same as server
it: Lo stesso del server

en: Sat
it: Sab

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save / Update
it: Salva / Modifica

en: Save Draft
it: Salva Bozza

en: Save ID
it: Salva ID

en: Save Message
it: Salva messaggio

en: Save Method
it: Salva Metodo

en: Saved Scan type
it: Tipo di Scan memorizzato

en: Saved Searches
it: Ricerche recenti

en: Saved Translation Options
it: Opzioni di traduzione memorizzate

en: Saving UIDL
it: Salvataggio UIDL

en: Search
it: Ricerca

en: Search Results
it: Risultato della ricerca

en: Search for
it: Ricerca

en: Seconds
it: Secondi

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
it: Seleziona %s per eseguire un file audio quando arrivano nuove e-mail. Quando abilitato, puoi specificare il file da eseguire nel riquadro previsto.

en: Select All
it: Seleziona tutti

en: Select Server:
it: Seleziona il server

en: Select a folder
it: Seleziona una cartella

en: Select body
it: Seleziona corpo del messaggio

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
it: Seleziona dalla lista di %s il file audio da eseguire quando arrivanuova posta.  Se non viene specificato nessun file, %s, non verrà usato nessun suono.

en: Select server file
it: Seleziona file da riprodurre

en: Select your translator:
it: Seleziona il tuo traduttore:

en: Selected Server:
it: Server selezionato:

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
it: L'opzione %s cambierà il titolo in alcuni browser per farti sapere quando hai nuova posta (richiede JavaScript e funziona solo con IE ma nonti segnalerà errori con gli altri browser). Questo ti dirà sempre se hai nuova posta, anche se hai %s abilitato.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
it: Selezionando l'opzione %s abiliterai la visuallizzazione di una finestra popup quando arriva una nuova e-mail (richiede JavaScript).

en: Selection List Style
it: Stile lista di selezione

en: Send
it: Invia

en: Send Mail
it: Invia E-mail

en: Send Spam Report
it: Invia Spam Report

en: Send read receipt now
it: Invia e leggi la ricevuta ora

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
it: Inviando questa segnalazione di spam ti sar&agrave; inviata una risposta con un link che puoi usare per segnalare il messaggio alle autorit&agrave; appropriate. E' un servizio gratuito. Cliccando il pulsante "Invia Segnalazione Spam", sei daccordo con i termini e le regole del servizio SpamCop.

en: Sendmail Arguments
it: Argomenti di Sendmail

en: Sendmail Path
it: Percorso di Sendmail

en: Sent
it: Inviati

en: Sent Folder
it: Posta Inviata

en: Sent Subfolders Options
it: Opzioni sottocartelle inviate

en: Sep
it: Set

en: September
it: Settembre

en: Serbian
it: Serbo

en: Server Name:
it: Nome server:

en: Server Settings
it: Impostazioni del server

en: Server does not support UIDL.
it: Il server non supporta UIDL.

en: Server error. Disconnect
it: Errore sul server. Disconnessione

en: Server replied:
it: Il server ha risposto:

en: Server responded:
it: Il server ha risposto:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
it: L'ordinamento lato server non è supportato dal tuo server IMAP.

en: Service not available, closing channel
it: Servizio non disponibile, chiudo il canale

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
it: L'opzione 'tipo di di servizio' ti permette di selezionare quale servizio SpamCop usare. I servizi a pagamento usano form di segnalazione diversi e non visualizzano pubblicità o altro. Puoi acqustare questi servizi se desideri supportare SpamCop.

en: Set Event
it: Salva evento

en: Set up international dictionaries
it: Imposta il tuo dizionario internazionale

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
it: Impostazioni modificate a: %s con %s come dizionario di riferimento.

en: Show 'Contain Sub.' Option
it: Mostra l'opzione 'Contiene sotto cartelle'

en: Show All
it: Mostra Tutti

en: Show Clock on Folders Panel
it: Mostra l'Orologio nel pannello delle Cartelle

en: Show Folder Prefix Option
it: Mostra l'opzione prefisso di cartella

en: Show HTML Version by Default
it: Visualizza la versione HTML per default

en: Show Special Folders Color
it: Mostra le cartelle speciali con un colore differente

en: Show button in toolbar
it: Mostra il pulsante nella barra degli attrezzi (toolbar)

en: Show fortunes at top of mailbox
it: Mostra fortunes in cima alla mailbox

en: Show popup window on new mail
it: Mostra una finestra popup all'arrivo di una nuova e-mail

en: Show time
it: Mostra orario

en: Show time with seconds
it: Mostra orario con i secondi

en: Show translation box
it: Mostra il riquadro della traduzione

en: Show weekday and time
it: Mostra giorno della settimana e ora

en: Sign Out
it: Esci

en: Signature
it: Firma

en: Signature Options
it: Opzioni firma

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file con la firma, %s, potrebbe non essere copiato dal file temporaneo, %s. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file con la firma, %s, potrbbe non essere aperto. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file con la firma, %s, potrbbe non essere modificato. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Signature is too big.
it: La firma è troppo grande.

en: Signout
it: Esci

en: Signout Page
it: Pagina di logout

en: Size
it: Dimensione

en: Size:
it: Dimensione:

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Solution:
it: Suggerimenti:

en: Some of your preference changes were not applied.
it: Alcune delle modifiche alle preferenze non sono state applicate.

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
it: Alcuni utenti hanno segnalato che gli indirizzi e-mail usati con SpamCop finiscono sulle liste dello spam.  E' pi&ugrave; sicuro, creare un alias per la spedizione dei report a SpamCop. In questo modo, se vieni sommerso dallo spam, puoi cancellare solo quell'alias senza preoccuparti di perdere posta. Puoi crearti un alias (forwarder) ovunque, (%s ha un %selenco di posti%s).

en: Sort by Received Date
it: Ordina per data di ricezione

en: Source
it: Sorgente

en: Spam Filtering
it: Filtraggio Spam

en: Spam Reporting Method:
it: Metodo di report per lo spam:

en: Spam is sent to %s.
it: Lo Spam è spostato in <b>%s</b>.

en: Spam reporting
it: Segnalazione Spam

en: Spam scan is limited to %s.
it: La scansione dello span è limitata a <b>%s</b>

en: SpamCop - Spam Reporting
it: SpamCop - Segnalazione Spam

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
it: SpamCop &egrave; un servizio gratuito che ti aiuta molto nel trovare la reale origine dello spam e nell'informare le persone adeguate circa l'abuso .

en: SpamCop link is:
it: Il link di SpamCop &egrave;:

en: SpamCop service type
it: Tipo di servizio SpamCop

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Special Folder Options
it: Opzioni cartelle speciali

en: SpellChecker Options
it: Opzioni controllo ortografico

en: Spellcheck completed. Commit changes?
it: Controllo ortografico completato. Salvare i cambiamenti?

en: SquirrelMail Notice:
it: Avviso di SquirrelMail:

en: SquirrelMail Version
it: Versione di SquirrelMail

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
it: Non riesco  a decodificare la struttura del messaggio

en: SquirrelMail version %s
it: SquirrelMail versione %s

en: SquirrelSpell Initiating
it: Inizializzazione di SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Options Menu
it: Menu opzioni SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Results
it: Risultati di SquirrelSpell

en: SquirrelSpell is misconfigured.
it: SquirrelSpell è malconfigurato.

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
it: SquirrelSpell non è stato capace a decriptare il tuo dizionario personale. Questo è molto probabilmente dovuto al fatto che hai cambiato password. Per procedere, dovrai fornire la tua vecchia password così che SquirrelSpell possa decriptare il tuo dizionario personale. Sarà re-criptato con la tua nuova password dopo questo. <br>Se non avevi criptato il tuo dizionario, allora è rovinato e non è più valido. Dovrai cancellarlo e iniziarne uno nuovo. Questo è valido anche se non ricordi la tua vecchia password -- senza di essa, i data  criptati non sono più accessibili.

en: Start Bug Report Form
it: Inizia Modulo Rapporto Bug

en: Start time:
it: Ora d'inizio:

en: Store in Folder:
it: Conserva nella cartella:

en: Style Sheet URL (css)
it: URL del Foglio di stile (css)

en: Subfolder
it: Sottocartella

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Submit
it: Invia

en: Submit a Bug Report
it: Segnala un Bug:

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Subscribe to:
it: Sottoscrivi in:

en: Subscribed successfully.
it: Sottoscrizione effettuata.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
it: Sottoscrizione fallita - La cartella non esiste.

en: Successful re-encryption
it: Ri-criptazione avvennuta con successo

en: Successfully Saved Options
it: Opzioni salvate con successo

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Suggestions:
it: Suggerimenti:

en: Sun
it: Dom

en: Sunday
it: Domenica

en: Swedish
it: Svedese

en: Syntax error in parameters or arguments
it: Errore di sintassi nei parametri o negli argomenti

en: Syntax error; command not recognized
it: Errore di sintassi; comando non rconosciuto

en: THIS FOLDER IS EMPTY
it: QUESTA CARTELLA È VUOTA

en: TODAY
it: OGGI

en: Table of Contents
it: Tabella dei contenuti

en: Temp Directory
it: Cartella Temporanea

en: Temporary authentication failure
it: Autenticazione temporaneamente fallita

en: Test Configuration
it: Test configurazione

en: Test Sound
it: Test del suono

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
it: L'opzione %s controllerà, per la notifica, TUTTE le tue cartelle per e-mail non lette, non solo la INBOX.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
it: Il server IMAP segnala che il login in chiaro è disabilitato.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
it: Il servizio SpamCop mostrer&agrave; le informazioni cos&igrave; come le trova, scorri in basso finch&egrave; non vedi un pulsante per il modulo. Potresti dover aspettare un p&ograve; abbi pazienza. Leggi cosa dice ed immetti le informazioni sullo spam. Chiudi la finestra del browser. Clicca su Annulla o sulla cartella appropriata per vedere il messaggio e/o cancellare lo spam.

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
it: La struttura del messaggio fornita dal tuo server IMAP:

en: The function you requested is unknown.
it: La funzione che hai richiesto è sconosciuta.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
it: L'ordine dell'indice &egrave; l'ordine in cui le colonne sono state sistemate nell'elenco messaggi.  Puoi aggiungere, rimuovere e spostare colonne per addattarle alle tue esigenze.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
it: Il mittente del messaggio ha richiesto una risposta per indicare che hai letto questo messaggio. Vuoi spedire una ricevuta?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
it: Più messaggi controlli più tempo ti servirà. Ti suggerisco di controllare solo i nuovi messaggi.  Se fai un cambiamento ai tuoi filtri, dovrei controllare tutti i messaggi, quindi andare a vedere nella tua INBOX e poi tornare indietro e ristabilire il controllo solo sui nuovi messaggi. In questo modo i nuovi filtri spam saranno applicati e tu controllerai con i nuovi filtri anche i messaggi che hai già visto.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
it: L'ordine dell'indice dei messaggi può essere riorganizzato e cambiato per contenere le intestazioni in qualsiasi ordine desideri

en: The server couldn't find the message you requested.
it: Il server non trova il messaggio richiesto.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
it: Il controllo ortografico non è finito. Davvero devo chiudere e salvare i cambiamenti?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
it: Il controllo ortografico non è finito. Davvero devo chiudere e scartare i cambiamenti?

en: Theme
it: Tema

en: Theme Name
it: Nome Tema

en: Theme Path
it: Percorso del Tema

en: Themes
it: Temi

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
it: Queste impostazioni cambiano il modo in cui le tue cartelle vengono mostrate e gestite.

en: This bug involves:
it: Questo bug coinvolge:

en: This chapter is missing
it: Capitolo mancante

en: This chapter is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
it: Questo capitolo non è disponibile nella lingua scelta. Verrà visualizzato in lingua inglese.

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
it: Queste configurazioni permettono il download delle email da una casella di posta POP3 al tuo account su questo server.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
it: Qui puoi configurare le impostazioni per la riproduzione di suoni e/o l'apparizione delle finestre popup quando arriva una nuova email.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
it: Questo contiene informazioni personali sul tuo nome, il tuo indirizzo email, ecc.

en: This external link will open in a new window
it: Questo link esterno sarà aperto in una nuova finestra

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
it: Questo aiuta a proteggere la tua privacy nel caso la webmail venisse compromessa e il tuo dizionario personale rubato. Attualmente è criptato con la tua password di accesso, rendendo difficile conoscere il contenuto del dizionario.

en: This image has been removed for security reasons
it: Immagine rimossa per ragioni di sicurezza

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
it: Questo modulo permette all'amministratore di modificare la configurazione principale di SquirrelMail da remoto.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
it: Questo decripterà il tuo dizionario personale e lo memorizerrà in un formato di testo in chiaro. Procedere?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
it: Questo cancellerà il tuo file del dizionario personale. Pocedere?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
it: Questo cripterà il tuo dizionario personale e lo memorizerrà in un formato criptato. Procedere?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
it: Questo spedirà un messaggio a %s richiedendo aiuto per questa lista. Riceverai una risposta tramite e-mail all'indirizzo seguente.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
it: Questo spedirà un messaggio a %s richiedendo di essere inscritto a questa lista. Proverà a inscrivere l'indirizzo seguente.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
it: Questo spedirà un messaggio a %s richiedendo di essere cancellato da questa lista. Proverà a cancellare la sottoscrizione dell'indirizzo seguente.

en: Thorough email-based reporting
it: Report via e-mail (completo)

en: Thread View
it: Vista per argomento

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
it: L'ordinamento per argomento non &egrave; supportato dal tuo server IMAP

en: Thu
it: Gio

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time:
it: Ora:

en: Timezone Options
it: Opzioni fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title &amp; Org. / Dept.
it: Titolo &amp; Organizzazione / Dip.

en: Title:
it: Titolo:

en: To
it: A

en: To or Cc
it: A o CC

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
it: Per usarlo devi ottenere un codice di autorizzazione da SpamCop. Puoi ottenerlo gratuitamente registrandoti a %squesta pagina%s.

en: To:
it: A:

en: To: field
it: campo: A

en: Today's Fortune
it: Fortune di Oggi

en: Toggle All
it: Seleziona Tutti

en: Top Frame
it: Frame in cima

en: Transaction failed
it: Transazione fallita

en: Transform Selected Messages
it: Trasforma i messaggi selezionati in

en: Translate
it: Traduci

en: Translate inside the SquirrelMail frames
it: Traduci dentro il frame di SquirrelMail

en: Translation Options
it: Opzioni di traduzione

en: Translation direction
it: Opzioni di Traduzione

en: Translator
it: Traduttore

en: Trash Folder
it: Cestino

en: Try
it: Prova

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
it: Prova a verificare se lo puoi replicare. Se il bug si verifica sporadicamente prova a documentare cosa stavi facendo quando ti &egrave; successo. Se ti succede quando leggi uno specifico messaggio, conserva quel messaggio in modo tale da poter essere esaminato da noi.

en: Tue
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turkish
it: Turco

en: Type:
it: Tipo:

en: UID support
it: Supporto UID

en: Unable to list addresses from %s
it: Impossibile elencare gli indirizzi da %s

en: Unable to update
it: Non riesco ad Aggiornare

en: Undefined Function
it: Funzione non definita

en: Undelivered Message Headers
it: Intestazioni del messaggio non consegnato

en: University of Washington's IMAP server
it: Server IMAP dell'università di Washington

en: Unknown Sender
it: Mittente sconosciuto

en: Unknown action: %s
it: Azione sconosciuta: %s

en: Unknown date
it: Data sconosciuta

en: Unknown error: %s
it: Errore sconosciuto: %s

en: Unknown response
it: Risposta sconosciuta

en: Unknown response from IMAP server:
it: Risposta sconosciuta dal server IMAP:

en: Unknown sender
it: Mittente Sconosciuto

en: Unknown user or password incorrect.
it: Utente sconosciuto o password errata.

en: Unread
it: Non Letti

en: Unread Message Notification Type
it: Tipo di notifica dei messaggi non letti

en: Unread messages only
it: Solo messaggi non letti

en: Unseen and Total
it: Nuovi e totale

en: Unselect All
it: Deseleziona tutti

en: Unsubscribe
it: Rimuovi sottoscrizione

en: Unsubscribed successfully.
it: Rimozione sottoscrizione effettuata con successo.

en: Unthread View
it: Vista normale

en: Up
it: Su

en: Update Event
it: Aggiorna Evento

en: Update address
it: Aggiorna l'indirizzo

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
it: Usa &quot;detect&quot; per auto rilevare.

en: Use Addresses
it: Usa gli indirizzi

en: Use Javascript
it: Usa Javascript

en: Use Sendmail Binary
it: Usa Sendmail

en: Use Sent Subfolders
it: Usa sottocartelle Inviate

en: Use Signature
it: Usa la firma

en: Use TLS for IMAP Connections
it: Usa TLS per le Connessioni IMAP

en: Use TLS for SMTP Connections
it: Usa TLS per le Connessioni SMTP

en: Use index number of theme
it: Usa numero dell'indice del tema

en: Use server-side sorting
it: Usa ordinamento lato server

en: Use server-side thread sorting
it: Usa ordinamento per argomento lato server

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
it: Usa l'opzione %s  per controllare soltanto i messaggi recenti. I messaggi recenti sono quelli che sono arrivati e non sono stati ancora  visualizzati o controllati. Questo può evitare di essere continuamente annoiati dai suoni o popup per la posta non letta.

en: Used only when identities can't be modified
it: Usato solo quando le identit&agrave non possono essere modificate

en: User "%s" already exists
it: L'utente '%s' esiste gi&agrave;

en: User "%s" does not exist
it: L'utente"'%s" non esiste

en: User '%s' already exist.
it: L'utente '%s' gi&agrave; esistente

en: User not local; please try forwarding
it: Utente non locale; prova ad inoltrare

en: User-Defined
it: Definito dall'utente

en: User-Defined Citation End
it: Fine citazione definita dall' utente

en: User-Defined Citation Start
it: Inizio citazione definita dall' utente

en: Username:
it: Nome utente:

en: Usernames in Lowercase
it: Nomi utenti in minuscolo

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
it: Uso del dizionario <strong>%s</strong> per il controllo ortografico.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
it: Usando autenticazione CRAM-MD5 o DIGEST-MD5 dovrebbe funzionare.

en: View
it: Visualizza

en: View Business Card
it: Visualizza biglietto da visita

en: View Full Header
it: Visualizza l'intestazione completa

en: View Message
it: Visualizza il Messaggio

en: View Message details
it: Visualizza i dettagli del Messaggio

en: View Printable Version
it: Visualizza versione stampabile

en: View Unsafe Images
it: Visualizza immagini potenzialmente pericolose

en: View message
it: Visualizza il messaggio

en: Viewing Full Header
it: Visualizzazione delle intestazioni complete

en: Viewing Message: %s (%s total)
it: Messaggio <B>%s</B> (totale %s)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
it: Messaggi da <B>%s</B> a <B>%s</B> (totale %s)

en: Viewing a Business Card
it: Visualizzazione del  biglietto da visita

en: Viewing a text attachment
it: Visualizzazione di un allegato di testo

en: Viewing an image attachment
it: Visualizzazione di una immagine allegata

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
it: ATTENZIONE! I filtri dell'intestazione devono essere nel formato &quot;Header: valore&quot;

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
it: ATTENZIONE! Comunica al tuo amministratore di impostare la variabile %s.

en: WARNING! You must enter something to search for.
it: ATTENZIONE! Devi inserire qualcosa da cercare.

en: Warning,
it: Attenzione,

en: Was displayed on %s
it: È stato mostrato su %s

en: Web Page
it: Pagina Web

en: Web-based form
it: Report via web

en: Web-based reporting
it: Report via web

en: Wed
it: Mer

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Welsh
it: Gallese

en: What to Scan:
it: Cosa controllare:

en: When reading:
it: Quando leggi:

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
it: Quando clicchi sul pulsante nella pagina di conferma, viene aperta una nuova finestra con il servizio SpamCop. Il messaggio non sar&agrave; cancellato, ma tu non avrai bisogno di attendere un'e-mail di risposta per utilizzare la segnalazione dello spam.

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
it: Quale traduttore dovrebbe essere usato quando hai i messaggi in un linguaggio differente?

en: White
it: Bianco

en: Width of Compose Window
it: Larghezza finestra di Composizione

en: Width of Editor Window
it: Larghezza finestra dell'editor

en: Width of Folder List
it: Larghezza della lista Cartelle

en: Width of popup window:
it: Larghezza finestra di popup:

en: Work Phone
it: Telefono di Lavoro

en: Wrap Incoming Text At
it: Spezza il testo entrante alla colonna

en: Write failed
it: Scrittura non riuscita

en: Write to address book failed
it: Scrittura in Rubrica non riuscita

en: Yearly
it: Annualmente

en: Yes
it: Si

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
it: Devi decidere anche se vuoi mostrare il riquadro di traduzione, e dove sarà collocato.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
it: E' possibile cambiare il modo in cui SquirrelMail ti mostra le informazioni, come i colori, la lingua e le altre impostazioni.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
it: Puoi o cancellare il tuo dizionario o digitare la vecchia password. Non entrambi.

en: You can only edit one address at the time
it: Puoi modificare un solo indirizzo alla volta

en: You can't select INBOX as Draft folder.
it: Non puoi usare Posta in arrivo come cartella Bozze.

en: You can't select INBOX as Sent folder.
it: Non puoi usare Posta in arrivo come cartella Inviati.

en: You can't select INBOX as Trash folder.
it: Non puoi usare Posta in arrivo come cartella Cestino.

en: You have %s new message
it: Hai %s nuovo messaggio

en: You have %s new messages
it: Hai %s nuovi messaggi

en: You have been successfully signed out.
it: Ti sei scollegato con successo.

en: You have not filled in the "To:" field.
it: Non hai compilato il campo "A:"

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
it: Non hai selezionato una cartella da cancellare. Scegline una.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
it: Non hai selezionato una cartella da rinominare. Scegliene una.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
it: Se desideri puoi criptare il tuo dizionario personale per proteggere la tua privacy nel caso in cui la webmail venga compromessa e il file del tuo dizionario rubato. Il contenuto del file del dizionario criptato risulter&agrave; illeggibile e difficile da decriptare senza la chiave corretta (la tua password).

en: You must be logged in to access this page.
it: Devi essere autenticato per accedere a questa pagina.

en: You must make a choice
it: Devi fare una scelta

en: You must select a scan type.
it: Devi selezionare un tipo di scansione.

en: You must select a spam folder.
it: Devi selezionare una cartella spam.

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
it: E' necessario che PHP sia installato con la funzione "multibyte string" abilitata.

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
it: Ti avvisiamo che la crittazione usata per conservare la password non è perfettamente sicura. In ogni caso, usando un pop, non c'è molta crittazione. In più, la crittazione usata per conservare la password sul server può essere aggirata da un hacker che legge il sorgente di questo file.

en: Your SpamCop authorization code:
it: Il tuo codice di autorizzazione SpamCop:

en: Your current timezone
it: Fuso orario

en: Your draft has been saved.
it: La tua bozza &egrave; stata salvata.

en: Your mail has been sent.
it: Il tuo messaggio è stato inviato.

en: Your message
it: I tuoi messaggi

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
it: Il tuo dizionario personale è stato de-criptato ed è ora memorizzato come testo in chiaro.

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
it: Il tuo dizionario personale è stato criptato ed è ora memorizzato in un formato criptato.

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
it: Il tuo dizionario personale è crittato.

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
it: Il tuo dizionario personale non è crittato.

en: Your personal dictionary was erased.
it: Il tuo dizionario personale è stato cancellato.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
it: Il tuo dizionario personale è stato cancellato. Chiudi questa finestra e clicca ancora il pulsante "Controllo Ortografico" per iniziare il controllo ortografico.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
it: Il tuo dizionario personale è stato ri-criptato con successo.Ora torna al menu &quot;Opzioni Controllo Ortografico&quot; e fai ancora la tua scelta.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
it: Il tuo dizionario personale è stato ri-criptato con successo.Chiudi questa finestra  e clicca ancora il pulsante "Controllo Ortografico" per iniziare il controllo ortografico.

en: Your search failed with the following error(s)
it: La tua ricerca è fallita con l'errore seguente

en: Your server options are as follows:
it: Le tue scelte del server sono le seguenti:

en: Your session has expired, but will be resumed after logging in again.
it: La tua sessione è scaduta, verrà ripristinata dopo il nuovo accesso.

en: a specific plugin
it: uno specifico plugin

en: abort
it: arresto

en: apop authentication failed
it: autenticazione apop fallita

en: as a subfolder of
it: come sottocartella di

en: connection does not exist
it: la connessine non esiste

en: connection not established
it: la connessione non è stata stabilita

en: delete
it: cancella

en: down
it: sotto

en: edit
it: modifica

en: forget
it: abbandona

en: from English
it: dall'Inglese

en: hMailServer IMAP server
it: Server IMAP hMailServer

en: in the center
it: al centro

en: l, F j Y
it: l, j F Y

en: less
it: di meno

en: more
it: di più

en: no login ID submitted
it: nessun login identificativo inviato

en: not set yet
it: non ancora impostato

en: pixels
it: pixel

en: quote
it: quota

en: refresh folder list
it: aggiorna l'elenco delle cartelle

en: remove
it: rimuovi

en: requested
it: richiesto

en: requires JavaScript to work
it: richiede JavaScript attivo

en: save
it: salva

en: search
it: cerca

en: sec_remove_eng.png
it: sec_remove_it_IT.png

en: see below
it: vedi pi&ugrave; in basso

en: sent
it: inviato

en: sort by email
it: ordina per email

en: sort by info
it: ordina per informazione

en: sort by name
it: ordina per nome

en: sort by nickname
it: ordina per nickname

en: subject
it: oggetto

en: the general program
it: il programma principale

en: to English
it: in Inglese

en: to the left
it: a sinistra

en: to the right
it: a destra

en: to:
it: a:

en: up
it: sopra

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
it: La versione %s di vCard non &egrave; supportata. Alcune informazioni potrebbero non essere convertite correttamente.

en: who
it: chi

en: with move option
it: con l'opzione sposta
